Hírek:

Fontos tudnivalók a migrációval kapcsolatban, kérlek olvasd el:

A régi fórumról áthozott hozzászólásoknál a felhasználó neve adatvédelmi megfontolásokból véletlenszerűen generált értékekre lett  lecserélve. Ez akkor tud a valódi értékre visszaállni, ha az adott felhasználó a régi fórumon nyilatkozik, hogy beleegyezik az adatainak az új fórumra továbbításához, majd ezután itt a régi felhasználónevével és email címével regisztrál.
8~20 óra között, 1~30 percen belül megtörténik a jóváhagyás, 30 percenként ellenőrizd email fiókodat (SPAM-ot is) mindenképp kapsz mail-t, a sikeres regisztrácioról, vagy a hibáról és, hogy mi a teendőd.
Nézd meg  "A régi fórumról, az új fórumra költözés útmutatót."
A régi fórumon használt email címmel de más felhasználói azonosítóval érkező regisztrációs kérelmek törlésre kerűlnek.

Main Menu

Elektronika

Indította gaben, 2025 február 03, 18:18

Előző téma - Következő téma

TBS-TEAM

Hogyan működik.
Forrás: Öveges József fizikakönyve
József

mex

Ebből még mindig nem derül ki, hogyan tudna visszafelé forogni az óra, ha megcserélnék a bejövő, és az elmenő vezetékeket.
Szerintem a visszaforgásgátlót csak azért tették bele a mérőbe, mert különben az átfolyó áram hatására vagylagosan bármelyik irányba el tudna indulni, és így természetesen alkalmatlan lenne a tényleges fogyasztás mérésére.
Kicsi szinkronmotoroknál is ilyen mechanikus gátlót alkalmaznak, hogy csak az egyik irányba tudjon elindulni...

TBS-TEAM

A két tekercs eltolása megadja az irányt.
Ha helyesen kötöd be akkor jobbra forog ha megforditod
az áramtekercset balra.
Az órákba azért teszik bele a visszaforgás gátlót, hogy
ne tudd visszafelé forgatni.
József

mex

Akkor ezek szerint, ha a fogyasztásmérő kapcsainál a fogyasztó helyére kötöm a bejövőt, és az elmenőre a fogyasztót, akkor meg se moccan a tárcsa, illetve visszafelé forogna, ha nem lenne a gátló?

ajpwg6jrn

Sehogyan nem változik, ha megcseréled az izzó két végét.
Furcsa is lenne ha elkezdene visszafelé forogni az óra ettől.

Szóval az izzóban az izzószál felizzik, pont nem érdekli az áram iránya.
Ő egy ohmos fogyasztó, vagyis amikor a legnagyobb feszültség mérhető a kivezetésein, akkor folyik rajta  a legnagyobb áram is.
Tegyük fel bedugod a konnektorba, a konnektor egyik pontja a Nulla, ehhez képest viszonyítunk. A másik vége a fázis, na innen vagy ide folyik az áram.
Ha váltakozó áramot kapcsolsz rá 50Hz-cel, akkor 10msec-ig egyik irányba folyik az áram és a nullához képest pozitív a feszültség, a következő 10msec-ben pedig másik irányba folyik az áram és ellentétes a feszültség a nullához képest.
A feszültség és áram aránya (cosFi:0) pedig mindig 1-es szorzót ad, vagyis a feszültség effektív értékét (pl. 230VAC) kell szorozni az effektív árammal (pl. 1A) és a cosFI-vel, ami ebben a példában 1, mivel nincs fázistolás.
U x I x cosFI = 230V x 1A x 1 = 230W
Ha fordítva dugod be, pont ugyanaz történik, csak az izzó másik vége kerül nullára és ahhoz képest a másik véén mozog ide-oda az áram.
De az áram és feszültség viszonya még mindig ugyanaz marad.

ajpwg6jrn

Pontosan, ahogy írod.
Mondok is konkrét példát hogyan tudsz régimódi technikával visszafelé forgatni órát, már ha nincs benne visszaforgásgátló. (persze kiszerelt állapotban)
Felpörgetsz egy aszinkron gépet a mérőórán keresztül, de úgy hogy a mérőóra előtt is legyen egy fogyasztó, pl. izzó, ami mindig rajta van az aszinkron géppel együtt.
Egy kapcsolóval rákapcsolod erre az egységre a tápot és megvárod, míg felpörög a motor.
Ekkor az óra tárcsája forog balra.
Majd kikapcsolod a betápot, de az aszinkron "motor" amely ekkor generátorrá vált és a fogyasztó megmarad. Na ekkor az óra elkezd a másik irányba pörögni.
Ezt óra nélkül a régi műhelyemben tapasztaltam meg, amikor a köszörű és az izzó együtt volt bekötve, lekapcsoltam a köszörűt, de generátorként még táplálta az izzót. :D

Rabb Ferenc

Te is feltaláltad az aszinkron generátort, de ennek semmi köze a fogyasztásmérő (lánykori nevén - villanyóra) forgásirányához.

Az alumínium korong forgásirányát a feszültség és áramtekercs egymáshoz viszonyított gerjesztési iránya határozza meg. Ha a fogyasztásmérő be-ki kapcsait felcseréled, akkor mindkét tekercsben megfordul a gerjesztőáram iránya - mintha misem történt volna - ugyanabban az irányban fog forogni a korong. A visszafelé forgáshoz csak az egyik tekercs elejét-végét kell felcserélni.

Az elektromos kézi fúrógéped sem vált forgásirány attól hogy a dugaszt az előzőhöz képest felcserélt pólusokkal dugod az aljzatba.

Ui: A fogysztásmérőben a két tekercs egymáshoz képest fix helyzetben van rögzítve. Ezért a korongra ható erőt is csak az egymással azonos fázishelyzetben lévő feszültség-áram szorzata (teljesítménye) határozza meg. Vagyis a "villanyóra" csak a hasznos fogyasztást méri, a meddőt nem. A meddő áram csak a drótot melegíti - vagyis veszteség.

ajpwg6jrn

Igazad lehet. [#eljen]

Jozs

Ez így már nagyjából világos, köszi.
Vajon a kétirányú mérőkben is ilyen (két)tekercses megoldást alkalmazhatnak ?

7ng7ui4ik

Sziasztok!

Tudna ajánlani valaki egy tökegyszerű kis hangszórós elektronikát amit robogó indexére lehet kötni, és hangot ad amikor villan az index?
Amúgy sk mennyire nehéz egy ilyet összedobni?

Köszi!

Csuhás

Vegyél egy ilyent és kösd párhuzamosan az izzóval. Ha hangos csomagold be.
Piezo

7ng7ui4ik

A termék nem elérhető.....

  

Csuhás

Nem baj, de legalább már tudod mit keress.

7ng7ui4ik

Piezo buzzer a jó irány akkor gondolom.

Köszi!

Csuhás

Igen, de olyant keress amiben benne az elektronika és ha tápot kap akkor sípol, illetve a tápfesztartományába essen bele az amit rá akarsz kötni. ( Ha esetleg váltó feszültséged van akkor kell még egy soros dióda, és ha egyenetlen a hangja akkor egy kondi is. )