Hírek:

Fontos tudnivalók a migrációval kapcsolatban, kérlek olvasd el:

A régi fórumról áthozott hozzászólásoknál a felhasználó neve adatvédelmi megfontolásokból véletlenszerűen generált értékekre lett  lecserélve. Ez akkor tud a valódi értékre visszaállni, ha az adott felhasználó a régi fórumon nyilatkozik, hogy beleegyezik az adatainak az új fórumra továbbításához, majd ezután itt a régi felhasználónevével és email címével regisztrál.
8~20 óra között, 1~30 percen belül megtörténik a jóváhagyás, 30 percenként ellenőrizd email fiókodat (SPAM-ot is) mindenképp kapsz mail-t, a sikeres regisztrácioról, vagy a hibáról és, hogy mi a teendőd.
Nézd meg  "A régi fórumról, az új fórumra költözés útmutatót."
A régi fórumon használt email címmel de más felhasználói azonosítóval érkező regisztrációs kérelmek törlésre kerűlnek.

Main Menu

Elektronika

Indította gaben, 2025 február 03, 18:18

Előző téma - Következő téma

kaqkk007

Rálépsz a vezetékre és amelyik oldalon dagadni kezd onnan jön az áram ....[#taps]

RJancsi

Elvágod a vezetéket, és ahonnét a kiabálás hallatszik (vagy az eddigi gépzajhoz képest csend lesz) arra van a fogyasztó. [#nyes]

ajpwg6jrn

Vissza kell menni az alapokhoz.

Kirchoff törvények. (csomóponti és huroktörvény)
Amit írsz, abból az jön le hogy akivel beszélgettél ő se igazán érti.
Hiszen "VÁLTAKOZÓ ÁRAM"-ról volt szó.
Bontsuk tovább hogy érthetőbb legyen.

Ha van egy egyszerű Áramkör, akkor az áll egy termelőből és egy fogyasztóból közvetítő vezetékből.

Ha ezek csak egyszerűen össze vannak kötve és ohmikus a fogyasztó, akkor amikor a termelő pozitív periódusban állítja elő a feszültséget egy kijelölt mérőponthoz képest, akkor abban a pillanatban felé folyik az áram, amikor negatív lesz a kimeneti feszültsége, akkor tőle elfelé folyik az áram. Ezt persze úgy kell elképzelni hogy ugyanazon a ponton mérsz és a mérővezetékeket nem cserélgeted közben.
Pont ezért nincs értelme annak hogy váltakozó áramú körben melyik irányba folyik, mert mindkét irányba folyik ide-oda-ide-oda.....

Ha azt szeretnéd megállapítani egy áramkörben hogy az elvágott vezeték melyik végén van a termelő és melyik végén van a fogyasztó, az már más helyzet.
Ebben az esetben ki kell jelölni egy viszonyítási pontot, amihez képest feszültségméréssel el lehet dönteni hogy melyik vége a termelő és melyik vége a fogyasztó.

svejk

Szerintem Te már a kérdést sem érted. :)

ajpwg6jrn

Lehetséges. :D
De bonyolítani azt jól tudok. [#nyes]

TBS-TEAM

Indukciós fogyasztásmérővel meghatározható az irány.

  
József

ajpwg6jrn

Csak akkor ha be van kötve a Nulla is. Vagyis ha van viszonyítási pontja.
Anélkül ő is csak egy soros induktivitás az áramkörben.
Tehát egy vezeték elvágásával nem tudod megállapítani hogy melyik végén van a termelő és melyik végén van a fogyasztó.

Jozs

Pont ezért nincs értelme annak hogy váltakozó áramú körben melyik irányba folyik, mert mindkét irányba folyik ide-oda-ide-oda.....

Lehet hogy tényleg nincs megoldás, de azért mégiscsak furcsa, hogy átáramlik egy bizonyos teljesítmény egy vezetéken, és nem lehet megállapítani hogy melyik irányban.

Jozs

Bevallom nem teljesen tiszta számomra a működése, de ha csak egyik irányban mér akkor valóban ez lehet egy jó megoldás.

Rabb Ferenc

A fogyasztásmérő nem az áram irányát, hanem az energia áramlási irányát méri. És nem csak egy hanem mindkét irányban képes rá. A régi forgótárcsás fogyasztásmérőkben van egy visszaforgás gátló, hogy a jó emberek két vezeték felcserélésével ne tekerhessék vissza a számlálót. Az újakban ez elektronikusan van megoldva - ugyanezen okból.

Az alap kérdésfeltevésed hibás. A váltakozó áram iránya a frekvenciától függően periodikusan váltakozik, nincs értelme a pillanatnyi állapot vizsgálatának. De ez a periodikus váltakozás nem azonos az energia áramlási irányával.

Jozs

Igazad van, igazából a teljesítmény ( vagy energia ? ) áramlás irányára gondoltam.

Már csak azt nem értem melyik villamos jellemzőből tudja a mérő az irányt. Vagy másképpen fogalmazva melyik mérhető villamos jellemző változik ha a példában említett vezeték végén megcserélem a tápot és a fogyasztót.

ajpwg6jrn

Nagyon egyszerű. Tegyél egy vödör vízbe egy kanalat és mozgasd benne előre és hátra. Mindkét irányba munkát végzel. Vélhetőleg hőként távozik a befektetett munka.
Pedig nem egy irányba mozgatod a kanalat.
Talán ez jó hasonlat.
A váltakozó áramnál is ugyanez a helyzet. 10msec ideig folyik egyik irányba, majd 10msec ideig visszafelé. (50Hz--> 20msec egy teljes periódus, ennek felében egyik irányba folyik, másik felében visszafelé folyik az áram).
Közben pedig a generátor hajtja a fogyasztót.
Az más kérdés hogyan készítünk ebből a váltakozó áramból és váltakozó teljesítményből számunkra hasznos munkát. (Általában forgó vagy hőenergiát.)

ajpwg6jrn

A feszültség és az áram és ennek viszonya.
Ez a három paraméter adja meg a leadott teljesítményt.
Ha ezt még szorzod az időegységgel, akkor megkapod a munkát (vagyis energiát).
Tehát a kérdésedre a válasz az első mondatomban van.
Ha a fogyasztásmérőbe nem kötöd be a feszültséget, akkor nem fog forogni a tárcsa.
Aszinkron motort próbáltál már indítókondi nélkül bedugni 1 fázisú hálózatba?
Ha még nem, akkor elmondom mi történik. Elkezd a tengelye remegni, méghozzá 50Hz-cel, mivel a tekercseiben az áram oda-vissza rángatja a kalickás (örvényáramú) forgórészét.
Ezért kell bele egy segédtekercs, amely sorba van kapcsolva egy kondenzátorral. Ez mindig eltolt időben áramot ad a segédtekercsnek. És a két tekercs egymáshoz képest másabb időben (de periodikusan mindig ugyanannyival eltolva) gerjeszti a tengelyt. Emiatt elindul a forgórész valamelyik irányba. Pont ezért nem tudod az indítókondis motor forgásirányát megváltozattani azzal, ha fordítva dugod be a villásdugót.
Hiszen a segédtekercs a főtekercshez képest még mindig ugyanúgy van gerjesztve a kondin keresztül. Tehát nem változott a tekercsek gerjesztésének fázisszöge. (Na már megint elbonyolítottam, de hátha másnak is érdekes.)

Jozs

A feszültség és az áram és ennek viszonya.

Tegyük fel egy vezetéken keresztül egy izzó be van dugva a konnektorba. Hogyan változnak a fentiek ha megcserélem a két végét ?

Pont ezért nem tudod az indítókondis motor forgásirányát megváltozattani azzal, ha fordítva dugod be a villásdugót.

Pont ezért nem passzol ide a példád.

Jozs

(Bocs dőlteni akartam nem kiemelni :-) )