Hírek:

Fontos tudnivalók a migrációval kapcsolatban, kérlek olvasd el:

A régi fórumról áthozott hozzászólásoknál a felhasználó neve adatvédelmi megfontolásokból véletlenszerűen generált értékekre lett  lecserélve. Ez akkor tud a valódi értékre visszaállni, ha az adott felhasználó a régi fórumon nyilatkozik, hogy beleegyezik az adatainak az új fórumra továbbításához, majd ezután itt a régi felhasználónevével és email címével regisztrál.
8~20 óra között, 1~30 percen belül megtörténik a jóváhagyás, 30 percenként ellenőrizd email fiókodat (SPAM-ot is) mindenképp kapsz mail-t, a sikeres regisztrácioról, vagy a hibáról és, hogy mi a teendőd.
Nézd meg  "A régi fórumról, az új fórumra költözés útmutatót."
A régi fórumon használt email címmel de más felhasználói azonosítóval érkező regisztrációs kérelmek törlésre kerűlnek.

Main Menu

LinuxCNC

Indította gaben, 2024 április 09, 16:55

Előző téma - Következő téma

guliver83

http://images.slideplayer.hu/8/2120531/slides/slide_15.jpg" border=0>

guliver83

http://images.slideplayer.hu/8/2120531/slides/slide_14.jpg" border=0>

KoLa

Ez szerintem nem a linuxcnc doksi-ból kopiztad![#hehe]

w987wzmm

Már akartam, mondani, hogy Fanuc kompatibilis vezérlő leírásból nézzed a kódok működését.  

guliver83

Természetes, hogy nem.

KoLa

Beállunk egy pontra, és onnan köríven mozgunk egy másik pontba, g2 vagy g3 irányban a kezdő ponttól mért távolságra lévő, középpont körül! ennyi!az esztergán! akár mach, akár linux!
Ez a négy érték kell x...z...i...k...

guliver83

Körív programozása /középpont megadásával, igen ilyet is olvastam.
 
A körív programozásának másik lehetősége, hogy a végponton kívül a sugár  megadása helyett a középpont helyét adjuk meg.
A középpont megadása az interpolációs adatokkal (I,J,K) történik.
      G17 G02/G03 X… Y…. I… J…
      G18 G02/G03 X… Z…. I… K…
      G19 G02/G03 Y… Z…. J… K…
 
 
SZABÁLY:  A középpont helyét a kör kezdőpontjából a kör középpontjába mutató vektor tengelyekkel párhuzamos komponenseivel adhatjuk meg. (Növekményes értékek)
Az I, J, K interpolációs vektorokat mindig növekményesen kell megadni, függetlenül attól, hogy a többi koordináta adat megadásakor melyik méretmegadási módot választottuk.
Az I, J, K vektorokat előjelhelyesen kell megadni.

HJózsi

Én a legújabb http://www.linuxcnc.org" TARGET=_fnew>LinuxCNC 2.7.0-t t telepítettem a múlt héten notebookra és a pinyóban a ceruzahegyező Dell PC-jére. Mondhatni pikk-pakk felment mindkettőre és mindkettőn egyből tudtam indítani a sim-gmoccapy-t ...
Az ini fájlban kicsit állítgattam a paramétereket, G8-> G7  - én az átmérő programozást szeretem, Home, Min, Max... és gond nélkül megy. Most látom megjelent a 2.7.1 bugfix release, mindjárt indítom a frissítést. Remélem utána is fog menni! :) Aztán majd remélem hamarosan élesben is...

HJózsi

Szia Lajos! Az a helyzet, hogy nem én programoztam, hanem a PartMaster... :D Persze
a posztprocesszorba belenyúltam, mert az elérhető változat hajmeresztő dolgokat csinált...
Amúgy igen, ami a Mach3 ban G3 aza LinuxCNC-ben G3 és viszont ...  Ez a tudomány mai állása, de ezzel simán együtt lehet élni, csak nem árt tudni. Az első nekifutásnál amúgy meg kiderül ...
Amúgy lehet simán R-el is programozni, ahogy guliver83 irja a #4101-ben, próbáld ki! A körív végpontját könnyebb is megadni, mint megkeresni a középpont koordinátáit. Valójában ez utóbbi nem is kell, a másik pedig adott a rajzon. A dxf-ek amúgy elég gyakran hordoznak "hibákat", apró pontatlanságokat. Ezt pl a PartMaster elég jól ki tudja küszöbölni, nincs fejreállás.
 

HJózsi

szóval G2 - > G3 ,  ill G3 -> G2 Mach/LinuxCNC

HJózsi

Elég jó ez az oldal, http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/0007_04-Gyartasautomatizalas/22_krinterpolci_g02_g03.html" TARGET=_fnew>Gyártásautomatizálás, lehet tanulni, gyakorolni, ismételni a tudást ... NCT közeli ... :)

HJózsi

Időközben lefrissítettem a rendszert, most LinuxCNC 2.7.1-et ír ki bejelentkezéskor és most is meg gond nélkül ... :)

HJózsi

Háát ott is azt mondja:  
G2, G3   I J K or R, P   Coordinated helical motion ("Arc feed") CW or CCW
 
http://linuxcnc.org/docs/html/gcode/gcode.html#sec:G2-G3-Arc" TARGET=_fnew>5.3. Radius Format Arcs
 

KoLa

Igazad van![#eljen]
Na! láccik' hogy mennyit forgatom a kézikönyvet!
Pedig van kinyomtatot magyar nyelvű példányom, de valahogy ennél a résznél nem állok meg a lapozgatása közben, mert-hogy, ezt úgyis tudom!
Végül is, már annyira hozzászoktam a középpontos programozáshoz hogy...nem is tudom, van-e előnye, vagy hátránya, esztergán a rádiuszos módnak?
 
Kipróbálom majd! és akkor eldől, hogy mennyire használható kézi programozásnál!  
 
Most hogy így belegondolok! kezdőpont, végpont, és a rádiusz!
Két pontra ugyanazzal a rádiusszal rá illeszhető az 'egyik' tükörképe is, a két ponton átmenő egyenesen mint szimetria tengelyen!ha pont felezi a kört akkor jó!
Maradok a megszokott módszernél!
[#worship]

remrendes

Ma vegre sikerult ejutnom odaig, hogy a PC, a motorok es en is egy helyen voltunk.  
Feltettem a Win melle a Debiant, de lenne egy par kerdesem.
1000 soros encoderhez 2000 motorlepest kell irni? Ha 15-re allitom az orso emelkedest, a motortesztnel 15mm-t leptetek a motorral, igy ranezesre 1 fordulatot tesz meg a motor. Vagy rossz a logikam?
A mikrolepest ugy tudom kikapcsolni, ha 1-re alltiom?
Egyelore vaz nelkuli probalgatashoz meg kell adni valamelyik Home poziciot?
 
https://photos-4.dropbox.com/t/2/AADITnA-mmZuOR-ZQc78d3WhOhfOuu0NXakddAWbSBFz0g/12/345106793/png/32x32/1/_/1/2/Screenshot%20-%20251015%20-%2011%3A28%3A48.png/ELiGx9kCGFEgBygH/Ny4D69JtUgW3LNyf1pO2LcEWX7UzHa4YxN1afQRdfmM?size=1024x768&size_mode=2" border=0>