LinuxCNC

Indította gaben, 2024 április 09, 16:55

Előző téma - Következő téma

gaben

Korábbi topik folytatása...

x4rhew5r3

Az emc2 használatával kapcsolatos információkat gondoltuk itt kitárgyalni. Telepítés, konfigurálás, paraméterezés, hardver és szoftver bővítések mind jöhetnek ebbe a topikba.

4a8dg8sxf

Már látom, ez egy sűrűn látogatott topic lesz.
Részemről egészen biztos.
Kösz, hogy gondoltatok ránk, (EMC) tudatlanokra.

3ztiz2p39

Hogy mér nem elég belőle 1 topic? Úgy is keveredik.

t5jvxzhgc

Milyen egy,.. ez már a harmadik.[#hehe][#kuss]

3ztiz2p39

Na jó, ne b@szogassuk az elszánt, agilis, Linux tanitó mestereinket!
De akkor hajrá Uraim!

x4rhew5r3

Az elsőt hagyjuk meg az eredeti projektnek, az nem az emc2 és gyári kiegészítésekről szól.
A második a könyv magyar fordítása.
Ez meg remélem kifejezetten az emc2 és mesa kártyák paraméterezése és felhasználói sikerek, gyötrelmek topikja lesz.

7snm9r7t

A gyakorlatban az a helyzet hogy, először meg kell ismerkedni a linux-al!
Laci! ha ezek az ikonok vannak az asztalon akkor az innen elérhető fájlok vannak érvényben?
http://cnctar.hobbycnc.hu/KoLa/EMC2/Linux.jpg" border=0>

7snm9r7t

Mármint az EMC2 beállítáaiban!számomra fő kérdés hogy mikor mi van érvényben mert a KolaLathe mappában van másik ini fájl és van több HAL fájl is!

3ztiz2p39

Meg szabad tudni, Te most pontosan melyik Linux és EMC verzióval ismerkedsz?
Csak ha valaki kedvet kap rá akkor ugyanazzal próbálja, akkor talán kevesebb keveredés lesz.

7snm9r7t

Ubuntu 10.04 ebben a verzióban van benne az EMC2 tudomásom szerint, egyelőre!

x4rhew5r3

Az emc2 első indítása
 
A programok és adatfájlok védett könyvtárakban vannak, így a normál felhasználó nem módosíthatja. Amikor elindítjuk az emc2-t, egy ablakban megjelennek a minta konfigurációk. itt találunk maróra, robotra, esztergára, plazmára mintakonfigurációkat, de a különböző hardver bővítésekre is van itt azonnal használható gyűjtemény.
Ha ezek közül egyet kijelölünk, akkor ezeket át fogja másolni egy olyan könyvtárba, ahol a felhasználó már szabadon szabhatja, módosíthatja, ez már a saját állománya lesz.
Ez a könyvtár a /home alatt található, itt van egy login névvel megegyező könyvtár, a user alapértelmezett könyvtára. Bejelentkezés után ebben a könyvtárban vagyunk, illetve a "Helyek -> Saját mappa" menü ide visz bennünket. Itt van egy emc2 nevű alkönyvtár, ami alatt a configs -ban lesznek a konfigurációs fájlok, az nc_files könyvtár meg a G kódú és egyéb formátumú programok alapértelmezett helye.
Visszatérve a program indításra, a kiválasztott minta konfiguráció nevével létrehoz a configs-ban egy alkönyvtárat és ide másolja a konfigurációs fájlokat.
 
Az átmásolt állományok között lehetnek számunkra felesleges fájlok is, mert az ini fájlra hozhat mm és inch léptékű mintákat és egy gép több verziójára is hozhat példát.
Legtöbbünk számára a stepper alatt a stepper_mm mintával érdemes kezdeni, ha marógépről van szó. Esztergához talán a SherlineLathe alatt a SherlineLathe_mm a jó kiindulási alap.
 
A konfiguráció szelektor ablak alján van egy checkbox, hogy csináljon-e parancsikont a kiválasztott konfigurációhoz. Igen, csináljon, mert így egyszerűbb lesz indítani a programot.
Az OK után tesz még egy feleslegesnek tűnő kérdést, hogy átmásolja-e a fájlokat a saját könyvtáradba. Valójában nem felesleges, mert ha azt mondod Yes és már három napja görcsölsz az adott konfiguráción, akkor kíméletlenül felülírja neked az eredeti fájlokkal.
 
A Yes után még közli hogy átmásolta fájlokat, meg hogy létrehozta a parancsikont. Ha ezt is leokézod, akkor már indul az emc2.
 
Ha parancsikonról indítod az emc2-t, akkor a parancsikonhoz rendelt konfigurációval indul a program. Ha menüből indítod a sima EMC2-t, akkor megint felhozza a konfiguráció szelektort, de fa elején ott lesz a MyConfigurations és alatta az általad létrehozott gépek.
 
Zárójelben megjegyzem, hogy ezek a privát gépek a felhasználóhoz vannak rendelve, tehát ha más userként jelentkezel be, akkor az egy másik környezet lesz. Az ott létrehozott gépeknek semmi köze más userek gépeihez.
 
A parancsikon felett egy jobb-klikkre felugrik egy menü és ha ott a Tulajdonságokat választod, akkor meg lehet nézni, hogy mit csinál a parancsikon. A "Parancs" szövege két részből áll. Az első: /usr/bin/emc az emc2 indító scriptje. A második az érdekes számunkra, mert az meg az ini fájl elérési útját mondja meg.  
 
A #7-ben látható képernyőn a legfelső ikon a KolaLathe_mm gép  indító ikonja. Az innen kiolvasható ini fájllal indul a program. Az ini fájlban van egy [HAL] szekció. Innen olvasható ki, hogy milyen hal fájlt vagy fájlokat használ az adott konfiguráció.

3ztiz2p39

Tiszta és világos, csak nem értem :)

3ztiz2p39

Ez egy olyan verzió ami szűz winyóra fel is tudja magát telepíteni?
 

4utepsca

Igen, szereti a szűzeket is :). Meg elboldogul a már meglévő windows-al is, nem törli őket, látni fogod majd a boot menűben az eddig meglévő oprendszereket. Csak a telepítéskor figyelmesen kell a megjelenő kérdésekre válaszolni.