Hírek:

Fontos tudnivalók a migrációval kapcsolatban, kérlek olvasd el:

A régi fórumról áthozott hozzászólásoknál a felhasználó neve adatvédelmi megfontolásokból véletlenszerűen generált értékekre lett  lecserélve. Ez akkor tud a valódi értékre visszaállni, ha az adott felhasználó a régi fórumon nyilatkozik, hogy beleegyezik az adatainak az új fórumra továbbításához, majd ezután itt a régi felhasználónevével és email címével regisztrál.
8~20 óra között, 1~30 percen belül megtörténik a jóváhagyás, 30 percenként ellenőrizd email fiókodat (SPAM-ot is) mindenképp kapsz mail-t, a sikeres regisztrácioról, vagy a hibáról és, hogy mi a teendőd.
Nézd meg  "A régi fórumról, az új fórumra költözés útmutatót."
A régi fórumon használt email címmel de más felhasználói azonosítóval érkező regisztrációs kérelmek törlésre kerűlnek.

Main Menu

Léptetőmotor

Indította gaben, 2025 február 03, 18:30

Előző téma - Következő téma

svejk

Egy nagyobbacska (kb. 1000x1600) munkaterületű gyári kínai szíjas lézernél a prezentált mérésedhez hasonló dolgok látszottak a munkadarabon is. Főleg a gyorsulási és lassulási szakaszokon
(Y irányban 1 motor egy kb 1:3 áttételen keresztül kétoldalra kihajtva vitte az X hidat)

Sem a microstep állítások, sem a vezérlőprogram cseréje nem hozott eredményt. Sikertelen volt az encoderes léptetőmotor alkalmazása is, mivel nem lehetett a paraméterekhez hozzáférni.

Aztán ideiglenesen kapott ez a tengely egy 1:11-es áttétellel megfejelt 100 W-os AC szervot.
Itt már volt látványos javulás de a távolabbi terv az, hogy ez a része ki lesz cserélve golyósorsóra.

000000000

Azt is beleméri a rendszer (hiszen ennél a mérésnél a szán elmozdulást mérem, azaz az egész CNC gép legvégső pontját), de a mechanikus kottyanási hiba nem ilyen, ott a sebesség és a gyorsulás mértéke akár egy nagységrenddel nagyobb impulzusként jelenik meg az ábrán.

Ha egy próbapadon csak a motor tengelyét mérem (természetesen annak a CNC gépnek a redukált inercia nyomatékával műterhelve, amit majd hajt a léptetőmotor), kihagyva ezáltal a gép mechanikáját, akkor szinte ugyanezek a mérési eredmények.

Tehát kimodható, a motorhajtás a legnagyobb főnök a láncban, az határoz meg minden valós rezdülést a hajtás elmélet idetartozó műszaki törvényei alapján. Ezek bemenő paramétereit pedig a motorra vonatkozó vasba öntött gyári gyári adatok jelentik. Ezeket az adatokat komolyabb gyártó közli egy motor adatlapon, és ezek beszédesek a szakembereknek önmagukban is.

Természetesen ezekhez a mérésekhez rendelkezem saját fejlesztésű, nagyon kis hibával rendelkező, gyakorlatilag etalonnak tekinthető step/dir jelgenerátorokkal is, amik az egység ugrástól kezdbve az "S" profilos gyorsításig bezárólag mindenféle step/dir alapjelet adnak a mérésekhez, pont azért, hogy a mérés legelején (alapjel szinten) a lehető legkisebb legyen a hiba. Ezeknek egy része van beépítve a Robsy CNC vezérlőkbe is.
Ez azért fontos, mert ha már a lánc elején valami "hitványság" megy a rendszerbe egy hobby CNC vezérlőjel kapcsán, akkor a világ legjobb motorhajtása is csak hitvány mérési eredményt produkálhat.

Egyébként meg ha a CNC lánc legvégén, az elmozduló szánnál mérünk a gép sajár vezérlőjén futtatott G kóddal, akkor az egész gépről kapunk egy minőségi képet szőröstül-bőröstül. A végeredmények kapcsán pedig vagy sírunk vagy örülünk majd.:)

Még egy dolog: Ez a kis prezentáció, és a mérési eredmények egy adott hobby kategóriájú léptető motoros hajtásról szól, de értelemszerűen a legkomolyabb ipari szervo hajtású CNC gép is bemérhető vele, és a végén kapunk valamilyen eredményt. Ahogy időm, lehetőségem engedi, majd ilyen mérésekről is beszámolok, főleg azért, hogy legyen összehasonlítási alapunk a játékos hobby "kapirgálás" meg a profi forgácsolás közötti minőségi különbségről.

000000000

Véletlenül erre is válaszoltam, amíg írtam az előző bejegyzésemet, sokat elárulna arról a lézergravír gépről, ha 10 perc alatt bemérnénk, és az eredmények birtokában megtennénk a változtatásokat a hibák kijavítása, lecsökkentése érdekében. Hol van helyileg az a CNC masina?

svejk

Nem véletlen, hogy a kicsit is magára adó kínai cuccok is a saját motor-motorvezérlő párost erőltetik.
A saját motorjához van behangolva vezérlő, aztán más motorral meg vagy jó vagy nem.

000000000

Egy újabb megdöbbentő, de nagyon tanulságos léptető motoros hajtás mérési eredményt mutatok nektek.
Ideális esetben ennek a szánnak 5 mm/s (300 mm/min) állandó előtolási sebességgel (kék vonalak +-5 mm/s szintek) kellene mozogni a CNC vezérlő kijelzése alapján. Ezzel szemben a durva valóság az, hogy egy 10.5/2.5=420%-os [#csodalk][#conf][#wilting] sávban állandó változás közepette, irányváltásokat is végrehajtva "teszi a dolgát és működik", ahogy szokták büszkén mondani egyesek itt a Fórumon. Pl. direkt az egyik negatív sebesség csúcshoz egy szálkeresztet tettem, és látható, hogy ebben a pillanatban éppen csúcssebességgel halad a szán (zöld út görbe) ne de nem előre, hanem HÁTRA. Hoppá!!!![#felkialtas]

Hatalmas tanulság ez a mérés azzal kapcsolatosan is, hogy micsoda "virtuális katyvaszban" élünk, CNC-zgetünk, hogy lesz a műszaki valóságból hit, vagy fordítva egyesek fejében. Pedig a dolog rendkívül egyszerű, hiszen a műszaki életben szinte mindig csak egy adat szokott igaz lenni, és jó dolog ezt tudni is, és törekedni illik mindig ennek megismerésére.

  

sastas

Szia!

Egy pár dolgot még kérdeznék, hátha úgy könyebben tudom értelmezni ezt a grafikont.
A vízszintes felbontás milyen időosztással van?
Milyen léptetőmotor, milyen vezérléssel, milyen hajtás, és hol mérsz a hajtásláncon belül?
Ha jól sejtem a mérőrendszer az a sajátod, lehet a vezérlő is, a hajtásláncból/mérési pontoról egy fotót is berakhatnál, ha van.

000000000

Amit kérdeztél, az is rajta van a grafikonon, nézd meg alaposabban. Ha vissazolvasol, szinte minden más kérdésedre is ott a válasz.

sastas

Azt, hogy 0.1s-azt megtaláltam. Viszont, hogy ez mekkora tartomány azt legalább 3 féle képpen tudom értelmezni. Az gondolom neked egyértelmű, nekem nem.
A többit valóban megtaláltam.

000000000

A lila színű 0.1 s felirathoz tartozóan felette van egy lila színű lépték szakasz az időtengelyen. Amikor a kép készült sokkal élesebb és lilább volt ez a szakasz, de lementés után a jpg formátum elhomályosította, de így is a fehér időtengelyhez képest még jól kivehetően ott van ez a lila színű szakasz.
A 0.1 s pedig értelmeszerűen 1 tized másodpercet jelent.

000000000

Szeretnék majd minél több fajta léptető (vagy akár szervo) hajtást tesztelgetni, ahogy időm engedni hobby vagy ipari kategóriában is. Az érdekesebb eseteket pedig itt majd megmutatom, kitárgyaljuk, tanulunk belőle.
Gyűlnek már az adatok, de még van bőven mit méregetni. Akiket érdekelnek ezek a mérések (lásd az utóbbi bejegyzéseim 6213-tól) a saját CNC rendszerére vonatkozóan, és első körben Bp. 2, 3, 4, 13 kerületében élnek, keressenek privát üzenetben, és egyeztetünk időpontot. Az alap mérések akár 15 perc alatt elvégezhetőek.

istvan3

Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata ezekkel a manapság elterjedt kínai enkóderes visszacsatolt léptető motor rendszerekkel?

Többet tudnak ezek a motorok mint a sima léptetők, vagy csak egy enkóder van rábiggyesztve és ugyan olyan hamar kiesik a szinkronból?

Sajnos nyomaték görbét nem igazán találok sehol...

dtb

Nekem tavaly óta van 4db használatban,két külön gyártótól akkor nagyon olcsón sikerült vennem. (~$75/db volt akkor) Azon kívül, hogy az egyik tápkábel csatlakozója kilazult, és a rossz kontakt miatt félig elégett, más gondom nem volt vele. Szépen, csendben dolgoznak, nekem beváltak.

dtb


Egyújabbgépépítő


PSoft