Hírek:

Fontos tudnivalók a migrációval kapcsolatban, kérlek olvasd el:

A régi fórumról áthozott hozzászólásoknál a felhasználó neve adatvédelmi megfontolásokból véletlenszerűen generált értékekre lett  lecserélve. Ez akkor tud a valódi értékre visszaállni, ha az adott felhasználó a régi fórumon nyilatkozik, hogy beleegyezik az adatainak az új fórumra továbbításához, majd ezután itt a régi felhasználónevével és email címével regisztrál.
8~20 óra között, 1~30 percen belül megtörténik a jóváhagyás, 30 percenként ellenőrizd email fiókodat (SPAM-ot is) mindenképp kapsz mail-t, a sikeres regisztrácioról, vagy a hibáról és, hogy mi a teendőd.
Nézd meg  "A régi fórumról, az új fórumra költözés útmutatót."
A régi fórumon használt email címmel de más felhasználói azonosítóval érkező regisztrációs kérelmek törlésre kerűlnek.

Main Menu

Léptetőmotor

Indította gaben, 2025 február 03, 18:30

Előző téma - Következő téma

Vetesi75

Bocs, de én úgy vélem, hogy ami állandósult (statikus) állapotában is rossz, az a mozgatás (dinamikus terhelés) hatására is csak még rosszabbá válhat.
Gondolom készítettél 120mm/min sebességnél is mérést, azt szeretnéd publikálni?

zozo

Tibor, találj ki nekünk olyan vezérlőt, ami képes 1/16-od (áh jó lesz 1/8-ad)  lépésenként megállítani a 200 step-es motort és pozícióban is tartani. Akkor a mérésed görbéi is sokkal szebben alakulnának és mi is örülnénk. [#kacsint]

Tényleg, -léteznek 800, vagy 1600-as lépésű motorok?  
-vagy drága lenne az előállítás?

000000000

#6213-as bejegyzés, innen indultunk ma, amiben ezt írtam többek között:
"A mérés során a vezérlő program egy 10 mm-es elmozdulást 20 mm/s (1200 mm/min) előtolással 0.3 m/s2 gyorsulással hajt végre egy 1 Nm-es léptető motorral."

Mi ebben a mozgási eseményben a statikus?
Ha valami mozog, és ennek méricskéljük a fő mozgás jellemzőit az idő függvényében, az eleve hogy lehet statikus?

Nem akarsz mégis inkább aludni egyet az utóbbi beírásaidra?:)
Na mindegy, én lassan megyek lefeküdni, holnap is lesz nap.

000000000

1. Minek feltalálni, megtették ezt már 50-60 évvel ezelőtt, és ma is tudja alapvetően a kívánalmaidat minden hajtás.

2. Léteznek más alapfelbontású motorok mint a leggyakrabban használt 200 lépésű. Hiszen van ebben a 2 fázisú kategóriában is 400 lépéses kivitel, de pl. az ötfázisú kategóriában alap az 500 vagy 1000. Így jó napod volt, minden vágyad máris teljesült.

3. "Akkor a mérésed görbéi is sokkal szebben alakulnának"

Sajnos nem sokkal szebben, vagy adott esetben még durvább impulzus tüskék is keletkezhetnek. Ennek belátására elég, ha végig gondolod a léptetőmotor működési elvét, mi is történik két step jel között. A világ ugyanis analóg. Ezért két diszkrét idő pillanat alatt (két step jel között) is a valóságban végtelen sok más időpillanat van, miközben a motor forog. A digitális világnak pont ez az egyik fő hátránya, hogy ezekről közben fogalma sincs, bármit is látsz a számítógéped monitorján. Persze ha valaki vakon elhisz mindent (tisztelet a kivételnek), amit sugallnak neki, annak szép és boldog az élete a saját kis alternatív valóságában. Ezért nagyon fontos megmérni is a dolgokat, hiszen a valóságot, tényeket csak így ismerhetjük a mérési pontosság keretein belül.

PSoft

Ha már szóba kerültek a nagyobb felbontású, kisebb lépésszögű motorok, szerinted...

Várhatok minőségi javulást, -a nyomatra értve- ha a mostani 200 lépéses motorjaimat 0,9 fokos, 400 lépéses motorokra cserélem?
Most, A4988-ak hajtanak, 16 mikrosteppre jumperolva.

000000000

Van esély a javulásra, de pl. sok függ attól, hogy a 400-as motor tekercs induktivitása, ohm-os ellenállása mennyivel másabb, mint a 200-as motorodé.
Igazából ez úgy derülne ki, ha mindkettőt kimérnénk azonos fordulatszám tartományra, ilyen összahasonlító mérési adatom még nincs, de tervezem majd.

A 400-as motornál az is gond lehet még, hogy nagyobb sebességeknél hamarabb elvész a nyomatéka, és dupla akkora step jel freki is kell neki. Pl. megtartva az 1/16-os microstep-et 2 1/s motorfordulatnál ez már 12.8 kHz, és vannak hiványabb arduinós klónok, amik itt már akadoznak.

Szoktam nézni a 3D műveidet, szerintem elég szépek azok már abban a kategóriában, és kihozod belőle a maximumot. [#eljen] Az is igaz viszont, mindig lehet "reszelni", javítani egy kicsit a dolgokon.

Bencze András

Bocs még 1x mivel mérted? Avagy mi az "egy arra alkalmas szenzor"

PSoft

A 400-as motor(ok) kérdezett paramétereiről nem tudok most nyilatkozni, mérnem kell őket.
No meg, a 200-ast is.:)

Nem akarok én nagyobb sebességet a "nyomigán", mint amit a mostani 200-as motorokkal el tudok érni.
Ahhoz, már kevés lenne az akril váz mechanikai szilárdsága, merevsége is.[#kacsint]
Elsősorban, látható felületminőségi javulást várnék a nyomatokon, pusztán csak a motorcserétől.
Tudom, van(vannak) jobb meghajtók is az A4988-nál, de épp ez van beépítve, ebből akarom mint ahogy írod is..."kihozni a maximumot".

Köszönöm, Tőled...jóleső szavak![#worship]
A mutatott fotók sokszor csalókák ám, vagy lehet csak...én vagyok csaló.[#kacsint]
Amúgy szépek, szépek, de...
Te magad is azt írod, hogy...
Idéz...mindig lehet "reszelni", javítani egy kicsit a dolgokon.

000000000

Inkrementális encoder.

Bencze András

Köszi, ha még a felbontását és a csatlakoztatás módját elárulnád...

000000000

Egyedi fejlesztésű Robsy encoderjel feldolgozó interfészhez csatlakozik az encoder, amit egy ugyancsak egyedi fejlesztésű DOS-os mérő program kezel. A felbontás a mérendő mozgási sebesség, úttartomány függvénye, a 0.5 mikronos lineáris felbontás a "legvadabb" mérési feladatra is elég.

000000000

Egy ilyen motor dinamikai mérés (#6213) kapcsán érdemes objektív mérőszámokkal minősíteni az adott hajtást, pl. egy ilyen fontos eredmény a sebesség változási (ingadozási) arányszám. Ezt az ábrán látható fehér és zöld távolságok hányadosaként definiálhatjuk. Jelen mérés esetében ez 53.4 % (6,2/11.6) volt, ami igen siralmas eredmény, hiszen az előtolási sebesség szinte soha nem annyi, amit beprogramoztunk, és láthatunk a hobby CNC vezérlő kijelzőjén, hanem a valóságban ettől egy +- 53.4 %-os sávban eltér, és állandóan ingadozik.[#felkialtas][#ejnye1][#rinya]

Két különböző motorhajtást összehasonlítva nyilván az a jobb, ahol ez az arányszám kisebb, ideális esetben pedig ennek NULLÁNAK kellene lenni. Természetesen ezt a legjobb, legdrágább hajtás sem tudja, de az is nyilvánvaló, még a hobbyban is érdemes olyan CNC mellékhajtásokat alkalmazni, amiknél ez minél kisebb. Hiszen ennek az igadozásnak a nyoma, következménye letagadhatalanul ott lesz minden elkészült munkadarabunkon.

  

000000000

Még egy gondolat, megjegyzés az előbbiekhez:
Ha ez az arányszám nagyobb mint 100% (volt már ilyen mérésem), akkor az a durva helyzet van, hogy adott pillanatokban a mozgás irányt is változtat. Magyarul amikor a motorhajtás mint "nagyfőnök" úgy gondolja magát, akkor nem előre megyünk a szánnal, hanem hátrafelé.[#csodalk][#conf]

Amikor szó szerint a valóság ennyire szembejön velünk azért az elég meredek dolog, hiszen közben abban a hitben is lehetünk, hogy szépen egyenletesen haladunk előre a programozott előtolási sebeséggel.

svejk

Nem lehet hogy ez utóbbi inkább durva motor-mechanika illesztetlenség esetén adódik, főleg a rezonancia frekik környékén?

s7manbs8

Ez a nagy hiba amúgy eléri a gép kottyanásának mértékét egyáltalán ?