Hírek:

Fontos tudnivalók a migrációval kapcsolatban, kérlek olvasd el:

A régi fórumról áthozott hozzászólásoknál a felhasználó neve adatvédelmi megfontolásokból véletlenszerűen generált értékekre lett  lecserélve. Ez akkor tud a valódi értékre visszaállni, ha az adott felhasználó a régi fórumon nyilatkozik, hogy beleegyezik az adatainak az új fórumra továbbításához, majd ezután itt a régi felhasználónevével és email címével regisztrál.
8~20 óra között, 1~30 percen belül megtörténik a jóváhagyás, 30 percenként ellenőrizd email fiókodat (SPAM-ot is) mindenképp kapsz mail-t, a sikeres regisztrácioról, vagy a hibáról és, hogy mi a teendőd.
Nézd meg  "A régi fórumról, az új fórumra költözés útmutatót."
A régi fórumon használt email címmel de más felhasználói azonosítóval érkező regisztrációs kérelmek törlésre kerűlnek.

Main Menu

Elektronika

Indította gaben, 2025 február 03, 18:18

Előző téma - Következő téma

000000000

Csak jelzem, hogy hideg motor csak a polcon van! A motorok melegedése 60~70°C-ig még megengedett, természetes velejárója!

000000000


000000000

A polarításra nagyon vigyázz! fordított polaritás azonnali halál (a vezérlőnek)!

000000000

Üdv
 
Gyakorlatban beköthető egy 8 kivezetéses l.motor 5 erű árnyékolt kábellel az alábbi módon ? A motor és a vezérlő közti kábelhossz 3m.
 
 
 
http://members.chello.hu/zoltan.makra/cnc/unipolar.jpg" border=0>

000000000


5bzs27u7

Üdv a csapatnak.
 
Valaki tudná, hogy lehet egy toroid trafó bemenő illetve a kimenő ágait meg keresni?
Sajna nincs rajta adatlap.
És van 12-szál rajta.

000000000

Praktikusan ellenállás méréssel. Először térképezd fel az egészet, ki-kivel van összekötve, és ezt rajzold is le. A  legnagyobb ellenállású a primer. (lehet hogy ez két sorbakötött azonos tekercsből áll, pl. 2x115=230V) Persze koránt sem biztos, hogy egy sima hálózati trafód van, ezért ha a felételezett primerre először csak kisebb feszültséget kapcsolsz, az jelentékenyen növeli mindkettőtök túlélési esélyeit. Ha még mindig nem füstöl semmi akkor a többi már egyszerű feszméréssel eldönthető. Persze ha ennyi kivezetése van, akkor a teljes teljesítményt az összes szekunderen együttesen tudja csak leadni. A méretekből nagyjából eldönthető, mit várhatsz teljesítményként. Összehasonlításul http://www.toroid.hu/" TARGET=_fnew>ITT találsz adatokat.

5bzs27u7

Köszönöm ez jó kindulási alap.
 
Ez 2kg, akkor ez körülbelül 200VA.A táblázat szerint.
A mérés eldönti a többit.

000000000

Már majdnem kész (legalábis azt hittem):
http://magiist.fpn.hu/Kepek/Profi2A_0010.JPG" border=0>
De mindig adódik valami amit meg kell oldani! Még türelmet kérek az érdeklődőktől!

000000000

Szia István!
 
Nézegettem a képeket a profi2B báziskártyáról.
Szép munka, de van egy észrevételem:
a kimenetekre(step/dir) miért nem tettél opto-csatolót?
 
Ha jól láttam, akkor egy Scmitt-triggerelt busz meghajtó IC-t használtál, ami galvanikusan nem választja le a brendezést a gépről, pedig azt úgy kéne, legalábbis én így tanultam, mert zárlat esetén füstölhet a számítógép.
 
A félreértések elkerülése végett nem bántásnak írtam le a dolgot, csak egy észrevétel.

000000000

Az optokapuk több bajt okoztak idáig mint hasznot! Nagy a jelkésleltetésük és torzításuk, az összes prechange érték problémák miattuk volt! Valamint a kétirányú kommunikáció (LPT bemenetek) nem (vagy csak nehezen) oldhatóak meg mert az LPT-n nincs a gépnek kivezetett +5V-ja, ezért nincs mihez felhúzó ellenállást rakni.
A belső rendszer busmeghajtós (ez védett, külsö csatlakozása nincs), viszont az összes bemenet (perifériás) mind optókapus (itt nincs jelidőzítési problémák a lassú működések miatt). Kifele a rendszer védett, belül minden zárt és ellenörzött (egyedi és pozicionált csatlakozások), így a PC védett (ráadásul a közbülső erősítők miatt még nincs is közvetlen kapcsolata a Vezérlőkkel).
A rendszer rendkívül gyors és exattan adja át a jeleket (ez lesz az alapja a későbbi szervós rendszernek is)!

000000000

Szia!
 
Köszi a gyors választ.
 
Egyébként ma már lehet kapni gyors 10Mbit/s névleges sebességű opto-kapukat,
Tr=Tf=50nS ,ami kb. 2-szer gyorsabb, mint egy TTL vagy CMOS IC.
 
+5Voltra a bemenő oldalon nincs szükség, meg felhúzó ellenállásra sem, az LPT jel megy a belső LED katódjára,persze ellenálláson keresztül, az anód meg az LPT port földjére.
 
A kapcsolt oldalon meg ott a +5 volt. Igaz, hogyha nyitott-collectoros a kimenet, akkor a jel invertált, de azt már könnyű invertálni.
 
A PC sajnos a buszmeghajtó IC használatával nem védett, mivel az LPT port és a profi2b kártya földjét biztosan közösítened kellett és ha a trafó mondjuk túlterheléskor elszáll, akkor a PC is károsodhat!  
 
Egyébként érdekes az oldal és az egész téma, de mégha hobby is a dolog, azért a szabványokat figyelembe kell venni.
 
Mint villamosmérnök, nekem is sokszor az orromra koppintottak hasonló dolgok miatt :(

000000000

"Egyébként ma már lehet kapni gyors 10Mbit/s névleges sebességű opto-kapukat,  
Tr=Tf=50nS ,ami kb. 2-szer gyorsabb, mint egy TTL vagy CMOS IC. "
Azért egy átlagos TTL IC késleltetése 7-20nS közötti (nem 50)!
 
"+5Voltra a bemenő oldalon nincs szükség, meg felhúzó ellenállásra sem, az LPT jel megy a belső LED katódjára,persze ellenálláson keresztül, az anód meg az LPT port földjére."
Ez nem garantált! Semmilyen szabvány nem írja elő a belső felhúzó ellenállást (nézz meg néhány LPT belső rajzot és a tapasztalatom is azt mutatja, hogy ez nem garantált).
 
"A PC sajnos a buszmeghajtó IC használatával nem védett, mivel az LPT port és a profi2b kártya földjét biztosan közösítened kellett és ha a trafó mondjuk túlterheléskor elszáll, akkor a PC is károsodhat! "
A PC fémháza ÉVI. osztályba tartozik, így kötelezően védőföldeléses. A GND a házzal egyesítve van és így az is földpotenciájú. Az egyéb perifériák (pl USB) GND-je is a PC GND-je, így azis közös potenciálon van.
Mely szabvány írja a "kötelező" potenciál független leválasztás kötelezetségét?                  

f6kuxbs9f

Sziasztok!
 
Bocs, hogy belekotyogok néhány tapasztalat erejéig.
"A PC fémháza ÉVI. osztályba tartozik, így kötelezően védőföldeléses. A GND a házzal egyesítve van és így az is földpotenciájú. Az egyéb perifériák (pl USB) GND-je is a PC GND-je, így azis közös potenciálon van.
Mely szabvány írja a "kötelező" potenciál független leválasztás kötelezetségét?"
Szó nincsen kötelező galvanikus elválasztásról. Ideális esetben az Általad leírtak igazak. Sajnos ritka az olyan műhely, ahol a földelések kialakítása, stb. ideálisnak tekinthető.  
Az egyik problémát a PC tápok bemeneti zavarszűrése szokta okozni. A fázis és a nulla vezetőt is, egy-egy nanofarádos nagyságrendű kondenzátorral a testre kötik. Ezeken már tud akkora áram átfolyni, ami képes félvezetőket agyonvágni, sőt kézzel is érzékelhető (bárki találkozhatott "csípős" PC-vel). Ha a PC és a vezérlés más-más fázisra is kapcsolódik, akkor ez a "kapacitív osztón" megjelenő feszültség még magasabb lesz. Nyilván nem véletlen, hogy az ethernet hálózat galvanikusan leválasztott, hiszen ott sem garantálható, hogy azonos potenciálon lesznek a berendezések.  
 
Ami a nanosecundumokat illeti, még a leggyorsabb parallell port sebessége sem ebben a nagyságrendben mozog.
 
Üdv

000000000

A "problémát" még mindig nem értem. A GND nincs megszakadva, eggyesítve van, ami nem enged potenciál külöbséget! Egy CNC gép esetén meg a fémházat eleve kötelező földelni (elsősorban érintésvédelmileg)! Ez nem nagy és kiterjett hálózat mint az Ethernet, ami több betápláló transzformátort áthidalóan akár földhurok is kialakülhat (potenciál külöbség), ráadásul ott másodlagos villámcsapás miatt is kell leválasztás. Ezek egymás melleti gépek általában egy betápláló transzformátorról (áramszolgáltatói TR.). Szerintem ez erősen túlzott dolog.