Hírek:

Fontos tudnivalók a migrációval kapcsolatban, kérlek olvasd el:

A régi fórumról áthozott hozzászólásoknál a felhasználó neve adatvédelmi megfontolásokból véletlenszerűen generált értékekre lett  lecserélve. Ez akkor tud a valódi értékre visszaállni, ha az adott felhasználó a régi fórumon nyilatkozik, hogy beleegyezik az adatainak az új fórumra továbbításához, majd ezután itt a régi felhasználónevével és email címével regisztrál.
8~20 óra között, 1~30 percen belül megtörténik a jóváhagyás, 30 percenként ellenőrizd email fiókodat (SPAM-ot is) mindenképp kapsz mail-t, a sikeres regisztrácioról, vagy a hibáról és, hogy mi a teendőd.
Nézd meg  "A régi fórumról, az új fórumra költözés útmutatót."
A régi fórumon használt email címmel de más felhasználói azonosítóval érkező regisztrációs kérelmek törlésre kerűlnek.

Main Menu

Elektronika

Indította gaben, 2025 február 03, 18:18

Előző téma - Következő téma

TROMF22

Adott egy közel harminc éves Metabo ütvefúrógép (furókalapács) kiváló esztétikai és műszaki állapotban.
230V 500 W, elektronikus fordulatszám szabályozással.
Vagyis éppen az a gond, hogy a fordulatszám szabályozása nem működik.
Két fordulatszám fokozatban, amit a fogaskerekek átváltásával lehet elérni, max. fordulaton szépen megy.
Csak éppen a kis fordulatszám állító tekerőgombra nem reagál.

Még nem szedtem szét, csak tájékozódom.
Kora miatt úgy néz ki, hogy eredeti kapcsoló, elektronika már nem érhető el hozzá. (egyébként is a hasonló árakat nézve gazdasági totálkár lenne)

Meg tudnék alkudni azzal, ha egy fordulatszám szabályozó elektronika külön egy kis dobozban mellette lenne, és a fúrógépet a gyári villásdugón/kábelen keresztül ebből táplálnám.
Gondolom ehhez előbb a benne lévő (halott?) elektronikát fizikailag is ki kell iktatni. Maradna a ki/be kapcsoló és az irányváltó.
Helytálló ez az elképzelés?

Miben térhet el egy neves gyártó régi elektronikája a mai, hasonló célú tömegtermékektől?
Mire figyeljek a kiválasztásnál?

morvfer7

Fater a csemperagasztót egy régebbi fúrógéppel kavargatta és azon is elromlott ez a fordulat szabályzó rész, egy ilyet adtam neki és ezt rakta rá, a fogantyúja mellé volt egy kis dobozban odafogatva.
Eladó cuccok: webshop.morvaiferenc.hu

TROMF22

No, egy ilyesmi épp a fiókban is van.

De a benne lévő gyárit szerintem ki kell operálni.
Nem hiszem, hogy megtűrnék egymást.

morvfer7

szétszeded még az is kiderülhet, hogy egy dióda van csak elfüstölve.
Eladó cuccok: webshop.morvaiferenc.hu

TROMF22

Természetesen alaposan megvizsgálom, de tartok tőle, hogy az alkatrészek nagy része valami kemény akármivel be lesz öntve.
Hamarosan bele kukkantok.

Egyébként lehet, hogy éppen ennek a hibának köszönhette szinte újszerű állapotát, mert emiatt csak korlátozottan volt használható.
Tizenöt éve nem volt kézben, ki tudja mióta szenved ebben a betegségben.

TROMF22

IdézMiben térhet el egy neves gyártó régi elektronikája a mai, hasonló célú tömegtermékektől?

Nézegettem régebbi Metabo fúrógépek javítási (amatőr) videóit, és meg is jött a válasz:
Egy kicsit újabb, de szintén húsz év fölötti gépről volt szó:

Idéz. A fúró állandó elektronikával rendelkezik (a fordulatszámot egy Hall-érzékelővel figyeli). Ez egy kerek mágnessel van megvalósítva a rotor hátulján (a hátsó csapágy előtt), és amikor összeszerelik, az érzékelő (amely a tápkapcsoló áramköri lapján található) ezt érzékeli és beavatkozik.

Szóval, ha az enyémben is ilyen van, azzal nem lesz egyenértékű egy mezei, külsőleg hozzá aplikált, kínai PWM. [#szomoru1]

sarktibsi

Én egy gyakorlati példát is tudok mondani , nekem van több méretű , típusú sarokköszörűm (olcsóbb-drágább) , de már mindegyiket szerelni kellet. A drágább kategóriában van mágnes a motor végén , az olcsóbbikban nincs. Ezzel be is fejezhetnénk a történetet , na de ha elkezdek velük dolgozni azonnal kiderül a különbség a mágneses köszörűnek sokkal-sokkal jobb a hatásfoka.

Állítólag ezek a szénkefés motorok nem 230 V-al működnek mint a hagyományos motorok, hanem csak 180-190 V-al pont azért ha csökken a fordulatszám a nagy terhelés miatt az elektronika még rá tud adni plusz 30-40- V-ot , így sokkal erősebb stabilabb a fordulatszám.

morvfer7

A motor fordulatszámának szabályozása gyakran PWM (Pulse Width Modulation) segítségével történik. Ez a módszer nem a feszültséget csökkenti vagy növeli, hanem az áram időbeni ciklusait változtatja, ezáltal a motor effektív teljesítményét szabályozza.
A motor teljesítménye leginkább az áram által korlátozott, tehát a terhelés hatására bekövetkező áramnövekedés tudja a motor teljesítményét növelni.
A motor által leadott mechanikai teljesítmény (forgatónyomaték) nagymértékben függ az áramtól. Nagyobb áram nagyobb nyomatékot eredményez, ami segít legyőzni a mechanikai terhelést.
Bár a feszültség növelése is növelheti a teljesítményt, a motor terhelés alatt inkább a nagyobb áramot veszi fel.
Eladó cuccok: webshop.morvaiferenc.hu

ANTAL GÁBOR

Kedvelem és szeretem Ferit de kikívánkozik belőlem néhány apró helyreigazítás .  Szerintem a PWM es szöveg egy idegen nyelvről rosszul lefordított szövegrész beillesztése ide .

" Nagyobb áram nagyobb nyomatékot eredményez, ami segít legyőzni a mechanikai terhelést."
 Én az ok- okozat sorrendet kifogásolom ....Szerintem a nagyobb terhelő nyomaték legyőzésének  hatására alakul ki a nagyobb áram.

Az eredeti kérdé fölvetésben  egy Metabó fúrógép szerepel .Ott szerintem nem PWM es a vezérlés  hanem triacos
 ( tirisztoros)fázishasításos.. A PWM es sokkal jobb lenne de a rendelkezésre álló hely sok mindenben korlátoz  ( nem kell Dc kör , hiányozhat a puffer elkó .)
 A fázishasításos módszer lehet vezérlés ( olcsó kinai ) és lehet a fordulatszámot figyelő visszacsatolásos .

morvfer7

Igen, az információt a netről szedtem, számomra logikusnak tűnt, hogy nagyobb terheléskor nagyobb áramot vesz fel, és rossz volt a fordítás.

Köszönöm a javítást!
Eladó cuccok: webshop.morvaiferenc.hu

jani300

Nagyon régen :) izzó szabályozó elektronikával forgattunk kézi fúrógépeket . Egy külön dobozban a gép előtéteként .
Akkoriban még volt mechanikus , valami szén előtétes beépített fordulatszabályozós gép is .
Azért kellett a szabályozás ,mert körvágóval vágtunk ki nagyobb furatokat , és a szabályozatlan gép elakadása nem volt jó élmény .
Csak érdekességként írtam ......

Vetesi75

Valahogy Így. Az impulzus szélesség moduláció - legyen az PWM vagy tirisztoros fázishasítás - a feszültségátlagot határozza meg, az átfolyó áram meg majd kialakul a terhelés által korlátozva.
A soros univerzális motor, a soros jellegéből fakadóan egy elég szerencsétlen konstrukció, szinte alig találni olyan alkalmazást, amihez ideális lenne. Egyetlen előnye a jó tömeg-teljesítmény aránya. Sajnos a feszültséget csökkentve rajta nem csak a fordulatszáma (és ezzel együtt arányosan a teljesítménye) csökken, hanem a belőle kiaknázható nyomaték is, pedig az alkalmazáshoz elvárt igény pont fordított működést kívánna. Pozitívum, hogy ma már terjedőben a BLDC, ami jobban megfelelhet az adott feladathoz.

Vetesi75

Szénpogácsás pedálok az orosz varrógépek sajátossága volt. Villanykapcsolós hosszabbító adapterem is mai napig megvan - sajnálom kidobni.

mex

IdézAz impulzus szélesség moduláció - legyen az PWM vagy tirisztoros fázishasítás - a feszültségátlagot határozza meg
Ez így ebben a formájában nem helytálló.
A tápfeszültséget nem átlagolja, hanem azt az időt változtatja ami alatt a mindenkori tápfeszültség egésze rákapcsolódik a motorra.
Tehát a nyomaték nagyobb, mint a soros ellenállással kivitelezett megoldásoknál, mert ott a feszültség egy része az ellenálláson esik.

sarktibsi

Réges régen én kiszereltem egy porszívóból a fordulatszám szabályzót (a porszívó leégett) ezt az elektronikát beépítettem egy műanyag dobozba , raktam rá vezetéket meg 230 v-os konnektort. Így már bármilyen 230-v-os gépet használhatok róla (1400 w-ig) ma már csak ritkán kell használni.  Pl. Ha fát csiszolok akkor kell.