Hírek:

Fontos tudnivalók a migrációval kapcsolatban, kérlek olvasd el:

A régi fórumról áthozott hozzászólásoknál a felhasználó neve adatvédelmi megfontolásokból véletlenszerűen generált értékekre lett  lecserélve. Ez akkor tud a valódi értékre visszaállni, ha az adott felhasználó a régi fórumon nyilatkozik, hogy beleegyezik az adatainak az új fórumra továbbításához, majd ezután itt a régi felhasználónevével és email címével regisztrál.
8~20 óra között, 1~30 percen belül megtörténik a jóváhagyás, 30 percenként ellenőrizd email fiókodat (SPAM-ot is) mindenképp kapsz mail-t, a sikeres regisztrácioról, vagy a hibáról és, hogy mi a teendőd.
Nézd meg  "A régi fórumról, az új fórumra költözés útmutatót."
A régi fórumon használt email címmel de más felhasználói azonosítóval érkező regisztrációs kérelmek törlésre kerűlnek.

Main Menu

Frekvenciaváltó

Indította gaben, 2024 április 09, 16:06

Előző téma - Következő téma

000000000


Egyújabbgépépítő

Nem akarok belekotyogni de….
Ha az USA szerinti frekiváltót felköti valaki itthon 3 fázisra, lehet hogy meg fog lepődni.  
Ha a készülékben kisseb feszültségű puffer kondik és félvezetők vannak a 3x230 miatt kissé felrobban.  
A frekiváltó először egyenirányítja a bemenetet. Ebből 3 fázis esetén itthon kb 560 volt lesz Amerikában kb 320 V. Majd ebből az egyenirányított feszültségből hozzák létre a kimenő PWM meghajtást.  
Értelemszerűen a kimenő feszültség nem lehet nagyobb a bemenő feszültségnél.
Ha amerikai frekiváltót akarunk itthon használunk célszerű a nulla és fázis közötti 230 voltot használni, persze egy bizonyos teljesítményhatárig.  
Ha valaki úgy dönt hogy 3 fázisra akarja kötni megteheti de előtte alakítsa át a bemenő egyenirányitót.

000000000

"Ha amerikai frekiváltót akarunk itthon használunk célszerű a nulla és fázis közötti 230 voltot használni, persze egy bizonyos teljesítményhatárig"
Én erre gondoltam.

bmejdz9nu

#258...-re  
Jegeljük a témát míg meg nem érkeznek a (#268) frekiváltók... Túl sok már az elmélet...

hyn6ys8wt

A fázisok közötti feszültség (azaz vonali feszültség) mint Ti is tudjátok szabvány:400Veff  Eza 120 fokos fázistolás miatt ennyi (ennyire vannak eltolva egymástól a fázisok) 230V szor gyök3 Az Usa ban (legjobb tudomásom szerint) 117V a fázisfeszültség (ami nálunk 230V) Így a vonali feszültség ott (Usa) 200V körül adódik. Amelyik (Usa) frekiváltó egyenirányítója nem tudja lekezelni az EU szabvány 3x400V-ot (félvezetők és kondik névleges fesz) az bizony durran....

svejk

Sziasztok!
Amp és még Jópáratok!
Olvassatok figyelmesebben!
Senki nem akarja az USA 3f-ú frekiváltót nálunk 3f-ra kötni, hanem csak 1 fázisra. (tehát a nulla és valamely fázis közé)  
Igy nagy bizonysággal működni fog.

000000000

És ha van benne fáziskimaradás/sorrend védelem, azt hogyan csapjátok be?

svejk

#266
Én még nem találkoztam fázisfigyeléssel
Kis teljesítménynél nem lenne sok értelme
A hazai egyfázisuak is alkalmasak (rájuk is van írva)a 3 x 200 V-os betápra (kivétel a nagyon gagyi tipuscsalád)
A teljesítménymodulban benne van a 3 fázisú egyenirányító, 3 fázisú igbt híd , és a fék áramkör aktív eleme.

bmejdz9nu

[#vigyor5]  így van.

Szalai György

Viszont, ha így teszel, akkor az Amcsi frekvenciaváltó háromfázisú hídkapcsolásba kötött 6db egyenirányító diódájából csak négyet használsz. Ezért kb. kétharmadára csökken a készülék max terhelhetősége áramerősség vonatkozásában, ez pedig a kivehető teljesítményt is jelentősen csökkenti az adattáblán feltüntetetthez képest.
Az egyenáram szűrésére 3f egyenirányítása esetén sokkal kisebb elkó kell, hiszen ott kondi nélkül is majdnem tökéletes simaság van. A 3f-re tervezett kondi az 1f sánta üzemben nem szűr elég hatékonyan, ez működési zavarokhoz is vezethet. Ezek miatt indokolt lehet a beépített 3f figyelő. A BOSCH kapcsolótápjaimban például, van is. Nuku 1f üzemeltetés. Persze, ha rá is van írva az egyértelmű.
 
Szerintem nem tesznek az Amcsik ezekbe 500V alatti egyenirányítót. (Nem is nagyon van már, legfeljebb csak törpefeszültségű alkalmazásokban.) Persze az a biztos, ha a konkrét példányt nézzük meg. Viszont elkót meg biztos nem tesznek nagyobb feszültségűt, mint ami szükséges, mert az több helyigényű lenne és drágább.
 
Szóval csak óvatosan, ha nem arra használunk valamit, amire kitalálták.
(Azért az elkórobbantának is megvan a szépsége, pláne ha nem csak kifúj a vésszelepen, hanem szét is nyilik és mindent teleaggat félkörömnyi fecnikkel.)
 
 

Egyújabbgépépítő

A 90 -es évek elején csináltunk 100 KW os 400 Hz es RTG generátort. A kondi telep kb 100 db elkóból állt. Az első bekapcsolást csak paraván mőgül mertük nézni, mert mindég volt néhány kondi amaelyik célzott lövést adott le.

svejk

Természetesen igazak az elméleti  megállapitásaid, de Te is tudod hogy főleg az egyenirányító diódák nincsenek annyira kihegyezve.
400W-os cuccokról van szó, tehát csak pár amperről van szó.
A feszültség pedig nem megy az eredeti üzemállapot fölé.
A kondenzátor kapcsai ki vannak vezetve, igy végszükségben plusz kapacitást rá lehetne akasztani, megfelelő érintésvédelmi elővigyázatossággal.
De mivel fizikai méretei megegyeznek az ithoniakkal, ezért ki is lehetne cserélni az eredetit nagyobbra (ugy is no garantie:) )

svejk

:)
De gondolom ott sem a fesz. túllépéstől hanem az induló áramlökéstől.
A régebbi gyártású (rég nem használt)
nagykapacitású kondikat egyébként un. formázni illik.

bmejdz9nu

Eddigi tapasztalataim szerint: a diódák azonosak sőt várhatóan a kondi is... (OMRON)
Ezek talán "egy termelésben" készülnek (amcsi 3F és Eu. 1F) A penel is uagyanaz... (szoftver majdnem)
A kondit cserélni is lehetne... ha szükséges lenne... belefér...
Azért válsztottam kezdetnek ezt az OMRON-t mert pont ez van nekem egy Eu-s 1F-es... van ref. alap.

hyn6ys8wt

Másrészt viszont egy Eu-s 3f csillag/delta motort müködtetni 1/3fázisu frekiváltóról jelentős telj veszteséggel jár. Csillagban el sem fog indulni (terhelve!) Deltába kötve is csak a csillagkapcsoláshoz tartozó teljesítményt fogja leadni. Mondjuk ha nincs más megoldás (pdl nekem sincs 3f:-))  
Bocsánat ha ez már elhangzott, nem akarok senkit ismételni...