Hírek:

Fontos tudnivalók a migrációval kapcsolatban, kérlek olvasd el:

A régi fórumról áthozott hozzászólásoknál a felhasználó neve adatvédelmi megfontolásokból véletlenszerűen generált értékekre lett  lecserélve. Ez akkor tud a valódi értékre visszaállni, ha az adott felhasználó a régi fórumon nyilatkozik, hogy beleegyezik az adatainak az új fórumra továbbításához, majd ezután itt a régi felhasználónevével és email címével regisztrál.
8~20 óra között, 1~30 percen belül megtörténik a jóváhagyás, 30 percenként ellenőrizd email fiókodat (SPAM-ot is) mindenképp kapsz mail-t, a sikeres regisztrácioról, vagy a hibáról és, hogy mi a teendőd.
Nézd meg  "A régi fórumról, az új fórumra költözés útmutatót."
A régi fórumon használt email címmel de más felhasználói azonosítóval érkező regisztrációs kérelmek törlésre kerűlnek.

Main Menu

Plazmavágó gépek építése

Indította gaben, 2024 április 09, 15:54

Előző téma - Következő téma

000000000

Gratulálok a CNC vágógépedhez, látszik benne az elszántságod, és hogy sok munkád van már ebbe. [#eljen]

De sajnos az is egyből látszik, hol véreztél el, mikkel nem törődtél. A lineáris és forgó mozgatások J, M konstrukciós problémái, hibái, az a "borzalmas" lánchajtás, stb... nagyon legyengítik a géped eredő műszaki képességeit, tulajdonságait.

Szívesen segítek magánban pár jobbító szándékú műszaki tanáccsal, magyarázattal, vagy akár Robsy 4D vágó demo programal is, csörrenj rám egyszer, ha érdekel.

Egyébként ha nem titok, azt a G kódot milyen CAD/CAM progival generálod, ami pl. kettő kitérő tengelyű különböző átmérőjű henger/henger vágáshoz kell a szokványos G kód alapú vezérlődhöz?

svejk

Ügyes, hogy meg tudtad oldani az interpolációt! [#eljen]

A közismert hobby vezérlők ezen hiányosságával én is csak akkor szembesültem amikor összeraktuk a hét tengelyes hegesztőnket.
Szerencsére a dolog ott nem kritikus, mert csak a pisztolytartást kell előre beállítani fix pozíciókba, azután a munkadarab forog.

A megoldásod egy adott feladathoz készült, vagy küszöbön van már az 5. tengely is ami a fejet a cső tengelyvolnalához képest szögben is tudja mozgatni?

Mindig hangsúlyozod, hogy nem kell G-kód csak egy speciális előre definiált kód.
No de Te sem élsz örökké!

Egyébként a szoftvered hogy úgymond CAM-ként is működhet?
Tehát ha megadom az én gépem paramétereit különös tekintettel a pisztoly hosszára akkor tudsz mezei G-kódot is generálni?

Reinis Roland

Köszönöm szépen és a segitséget is mindenképpen elfogadom.Jelentkezni fogok.
A borzalmas lánc meghajtás a végén már "kényszer" volt.
Az első tengelyre először nem terveztem motort illetve nem gondoltam.Aztán a fogaskoszorú mérete adott volt,a hely hiány miatta meghajtó keréké is.Itt 6/1 az átéttel.Volt már a tokmánynál lánckerék,csak az egyiket kellett cserélni(csak próba gépnek indult,saját pénzből,nem akartam sokat költeni rá,így is sokba van és a garázsba áll),ahhoz hogy a 6/1 et tartsam.
Shettcam.
Nincs külön A1,A2
Két léptetőmotor vezérlő egy közös szálban összekötve az 5 tengelyes CNC vezérlőbe.
Még nem gabalyodott össze[#nyes]

Arany János

Nem mindíg szerencsés, ha a szikraeső 360°-ban "zuhog".

fn47xk7ei

Igen erre gondoltam én is.[#eljen]

fn47xk7ei

"Már csak te hiányoztál.:)" Fogd már vissza magad hülye gyerek! Nem a homokozóban vagy! [#mf1]Fingod nincs mit írnak, mondanak! Menet közben váltogatod a érveidet 180 fokkal és közben igyekszel mindenkit sértegetni aztán meg még eljátszod a durcás kisfiút! Inkább fejleszd még a programodat vagy 10 évig és akár egy tojásfestő cnc géphez jó is lesz mert amit a demóztál az egy nagy NULLA! Játék ívet ráapplikáltál, hogy látványosabb lesz a játékszered. 50 évvel le vagy maradva és csak a kőbalta való a kezedbe. Még eddig egy értelmes hozzászólást nem láttunk itt részedről csak a vergődésed! Nem tudsz beilleszkedni ezért csak trollkodsz folyamatosan![#boxer]

fn47xk7ei

Ezért alkalmazzák a forgatót. A kerék már elég régi találmány és jól bevált.

TBS-TEAM

Érdekesen látod a dolgokat.

Ha látni akarom a fa minden oldalát körbe kell mennem rajta.

A mit eddig elértél az nagyon szuper.
Alkalmas I-U H anyagok x tengelyen a vágásra úgy, hogy nem mozdítod az anyagot vagy formák kivágására az anyagból.

Sik lemezbe X mentén függőleges vágás, Y mentén +-90° elmélet gyakorlatilag a fej átmérő meghatározza a max szöget (+ a plazma teljesítmény a max átvágható vastagságot).
5 tengely kell az X szögben lévő vágásához is.

Cső és zártszelvény vágásához viszont vagy körbejárod pl: 6 tengelyes robotkarral, vagy forgatnod kell, tehát a sík asztal mellé kell egy forgatóasztal és mindegy mekkora az a cső.
A nagy gyártóknál pedig elég sok okos mérnök van mindig arra jukadnak ki, hogy forgatni kell (vagy körbejárni a csövet).
Ha kombinált kell akkor az első kép.

Ha csővágó gép kell akkor:



    
József

D.Laci


fn47xk7ei

"Szegény ember" annyit nem tud a csőáthatás vonalakról, hogy gyakran túlnyúlnak a 180 fokos tartományon.[#eljen](No erre is fog majd írni egy litániát az illető.)Persze mikor már többen is így reagáltak, hogy így nem tökéletes akkor már módosított a mondanivalóján.

D.Laci

Én [#t19p140662#] erre a mechanikára raktam rá a Parside plazmavágó fejet.
Arduinoval kergettem.
Képes bármit egy sor segítségével kivágni :)
Ha kézzel körbe forgatom képes bármilyen alakzatot körbevágni.
Sikban képes egy tengelyen indexelt módon szögbe vágni.
Majdnem bármekkora tárgy aláfér.
Hordozható.
stb.

    

000000000

Köszönöm István!
Örülök, hogy teszik neked is az egy-két soros feladatorientált Robsy vágási G kódos megközelítés.
De tudod, 15 éve már bemutattam pl. ezt a Robsy CNC marás forgatóval megvalósított verziót, ez is így dolgozott már akkor is.

Tudod én imádoma a minimális, pár soros G kódokat, amik a vezérlőimen futtathatók a G100 feletti szabad tartományban definiálva, és ezek lefordításkor matek alapon valós időben villám módon számolva nyomják ki az éppen aktuális szerszámpálya step/dir jeleket. Ezzel megspórolok akár több százezer G kód sort is, arról már nem is beszélve, valmivel (én ugye ezeket modernkori csicsaságoknak szoktam nevezni) ezeket generálni is kell, és már sokszor az alkalmas posztprocesszor hiánya is gond, merta képernyőn villogni grafikával az még szinte semmi az elkészült, valós és jó munkadarabhoz képest. Ehelyett szerintem sokkal egyszerűbb, ha 5-6 paramétert megad a szaki egy sima txt sorba mint G kód, és indíthatja is a CNC gépét.

Egyidőben mozgó 5 tengely már igen nagy kihívás, folyamatban van ez a fejlesztésem is, bizonyos egyszerűbb áthatásoknál már szépen működik.

Igen, vannak olyan programjaim, amik csak a G kódot generálják, fejtik le, ha valakinek ez kell, mert ragaszkodik mindenáron a kedvenc G kód alapú vezérlőjéhez. Hiszen az már csak algoritmus kérdése, hogy akár milliószámra (beállítható felbontástól is függően) csak G kódokat írjak ki egy fájlba. Sőt ilyenkor idő is bőven van a program futáskor, mert nem kell step-dir jelekkel is valós időben behatároltan szenvedni, küzdeni egy 4-5 tengelyes verziónál.

Úgyhogy ha van valamilyen ilyesmi feladatorientált G kódra szükséged, csörrenj rám, megbeszéljük, miben tudok segíteni neked.

000000000

A 4 pontomból egyiket se tudtad szakmailag cáfolni, ehelyett beindítottad a nagy mesedélelőttödet.[#nyes]

D.Laci

Többször említetted már "valós időben villám módon számolva nyomják ki az éppen aktuális szerszámpálya step/dir jeleket"

Mi a különbség a te megoldásod és mások által írt macro vagy subrutin között?

Arany János

Csak egy megjegyzés:
Nincs mindig szükség a precíz forgatóra.
Elegendő, ha a munkadarabot 90-180°-ban elfordítom.
Napi szinten előforduló munkám: U-I egymáshoz heftelve, ablakok-furatok egy része pont szemben egymással, mert átmenő alkatrész kerül bele.
3 oldal kódja megírva, külön-külön végrehajtva.
A forgatóm a targoncám, a pozicionálásom az asztal síkja, meg egy párhuzamosítás a gép sínjéhez.
U240
I240
Hossz:3000mm