Hírek:

Fontos tudnivalók a migrációval kapcsolatban, kérlek olvasd el:

A régi fórumról áthozott hozzászólásoknál a felhasználó neve adatvédelmi megfontolásokból véletlenszerűen generált értékekre lett  lecserélve. Ez akkor tud a valódi értékre visszaállni, ha az adott felhasználó a régi fórumon nyilatkozik, hogy beleegyezik az adatainak az új fórumra továbbításához, majd ezután itt a régi felhasználónevével és email címével regisztrál.
8~20 óra között, 1~30 percen belül megtörténik a jóváhagyás, 30 percenként ellenőrizd email fiókodat (SPAM-ot is) mindenképp kapsz mail-t, a sikeres regisztrácioról, vagy a hibáról és, hogy mi a teendőd.
Nézd meg  "A régi fórumról, az új fórumra költözés útmutatót."
A régi fórumon használt email címmel de más felhasználói azonosítóval érkező regisztrációs kérelmek törlésre kerűlnek.

Main Menu

Lézer

Indította gaben, 2025 február 03, 18:31

Előző téma - Következő téma

mfrfj8vv3

Na, közben visszaolvastam a topicot is... Tehát már tudom ...[#buck]
 

mfrfj8vv3

Meg egy kapcsolódó linket is ...http://madchemist.uw.hu/30wdioda.htm" TARGET=_fnew>Dióda

000000000

Szia Zoltán!
Igen, jól sejted, kiváltható a co2 hosszú, helyigényes csövei, ha erre vágyik az ember! :)
Arról nem is beszélve, hogy ugyebár nagyfesznél, amivel a Co2 cső megy,fokozott a baleset veszély! Nem hiszem, hogy respektálja az emberi test a 30-50ezer voltot, még ha 50-60milliamper is csordogál rajta!
Vagyis nincsen drága, vastag nagyfesz kábelek! Nem kell félni a balesettől közel sem annyira! PL. 24voltról megy 480wattos folyamatos üzemű lézer is! Igaz, 52amperrel, de érintés védelmileg ezt sokkal jobban kezelhető! Nemigaz? Jó, elismerem, hogy a 15.000 watt leadott teljesítményű dióda energia igénye 300volt és 115A, De.. könyörgöm, 15kilówattról beszélünk, amivel tankokat lehet kettévágni ott ahol a legvastagabb :) Az élettartamuk ezeknek a diódáknak attól függnek, hogy menyire használjuk ki őket, vagyis maradjunk a 480wattos folyamatos üzem mellet!
Ennek a kb. kártyalap méretű diódának alapból 480watt leadott teljesítmény mellett, 8-10ezer üzemórára lehet számítani! Viszont, ha nem használjuk folyton maximumon, akkor jelentősen nő az élettartama! Vagyis, akár 20-30ezer üzemóra is lehet 300wattnál! Mint mondtam, ez a dióda kártyalap méretű, tehát nem foglal akkora helyet, mint a co2 cső minden hóbelevancával együtt! Tehát a helyigény jelentősen kevesebb! Az életünk sincs akkora veszélyben a törpefeszültség miatt! Hűteni viszont kell a diódákat, de…..
Ez közel sem vagyon, hisz pl. a pc-re gyártott vízhűtés tökéletes a kisebb, mondjuk 100watt leadott teljesítményig! Ezek a diódák is teljesítmény szabályozhatóak, akár csak a co2! Egyetlen nagy hátránya van a csővel szemben, hogy sajnos drágább, viszont sokkal kezelhetőbb, hisz összemérhetetlenül kisebb helyet foglal, mobilabb és praktikusabb, könnyebb összeszerelni, és ez nem kis előny! Azon kivü, csak kissebb teljesítménynél igaz, hogy drágább a lézer dióda! PL 2000wattnál már ez nem teljesen igaz, viszont 20-40wattnál igen! Viszont arra nem kell számolni, hogy folyton gázt kell venni, itt nem szivárog gáz, vagy itt nem fog megrepedni az üvegcső soha, hisz nincs is! És azért valljuk be, ez sem utolsó dolog!
A 480wattos diódánál, mivel ez 24voltos, a sztatikusság okozta veszélyre sem érzékeny, mint mondjuk a 20wattos testvérei! Azok nagyon érzékenyek, ez már nem....és hát mivel ezek diódák, így akár másodpercenként akár 200ezerszer is ki-be lehet kapcsolni őket, vagyis a felületi marás /3D marás/precízebb!
Szívesen válaszolok bármilyen kérdésre, ha van!
Üdvözlettel!  Zoli

000000000

Még mielőtt fölforr a hangulat, megelőzöm a dolgot, és elnézést kérek minden Co2 lézer fantól! Én dióda lézerrel foglalkozok, mivel jóval egyszerűbb konstrukció, és számomra elérhetőbb is! Mindkét lézer jó, vannak előnyeik és hátrányaik, alkalmazzuk azt, ami szívünknek megfelelő és számunkra praktikusabb :)  Remélem az előző üzenetemmel fölkeltettem az érdeklődéseteket a dióda lézerekkel kapcsolatban! Ami nem csoda, hisz nagyon egyszerű alkalmazni, ha megvan a tép és a fókusz! És, mivel ezt egy maró motor helyére be lehet építeni, nagyon praktikussá válhat, cserélhető fejjel, ha van alkotó készségünk! Ha nem félünk egy kis szereléstől, tervezéstől, akkor pl. ma lézeres vágónak használom a gépet,darabolhatunk vele, vagy gravírozónak,hogy a marófejek ne kopjanak, és holnap cnc-marónak ha úgy akarjuk! Rossz dolog ez? :)  
Üdvözletel : Zoli

Miki2

Szervusz Zoli!
Most készül el a gépem. Ha minden rendben lesz, hétfőn már az elektronikát élesztem rajta. Be kell velljam, gépészlétemre a lézertechnikához sötét vagyok. Persze általános ismereti szinten van fogalmam arról, hogy miről beszélünk. Rádióamatőri múltam viszont az általánosnál talán magasabb szitű betekintést engedett meg az elektronikai áramkörök ismeretébe.
Az a két hozzászólás amit írtál, nagyon felkeltette az érdeklődésemet. Kérlek, ha van rá mód írd meg, hogy hol lehet ezeknek a dolgoknak utánna járni. Amire gondolok: fém gravírozás, és fa (20-25 mm) vágása. Gondolom a különböző anyagokhoz más-más hullámhossz szükséges. Hogyan kezdjek hozzá, hol juthatok magyar (esetleg német) nyelvű információkhoz?
Segítségedet köszönöm
Miklós

Miki2

Volna még sok-sok kérdésem, hatudsz rám időt szakítani. Főle a vezérléssel kapszolatban.
Komolyan érdekel a dolog.
Ha nem gond magánban is beszélhetünk.
Üdv
Miklós

000000000

Szia Miki2!
Üdv mindenkinek!
Örülök, hogy érdeklődésre talált a dolog!
Nagy általánosságban, a 808nm használható fa, bőr és fémek, pl. réz, vas vágására! Ahol esetleg kevésbé alkalmas, oda teljesítménnyel lehet pótolni a veszteségeket! 2,5 cm fa vágására, jómagam véleménye szerint, elég 200watt kimeneti teljesítményű CW dióda! Persze, abban az esetben, tökéletes, ha a fénycsóva átmérője 0.4-0.5mm-nél nem szélesebb! A 200wattos diódának 10volt az üzemi feszültsége, és 52A az áramigénye!
Legalább is, amit nálam lehet venni!
200-300wattal már kisebb fémdarabolást is végezhetsz 1-2mm anyagvastagságnál. Persze, minél nagyobb a teljesítmény, annál gyorsabban fog menni, és annál vastagabb anyagnál! Szerintem egyértelmű! Vannak 808nm-es diódákon kívül 830, és 980nm-esek is, de ezekben max. 100watt az elérhető, és drágák, vagyis…a 808nm-hez képest!  
Az e-mail címemhez mindenki hozzáférhet itt is, és a korábban belinkelt címen is!
A diódák áráról itt találtok infót:  http://futuretech.uw.hu/ Nagyobb telejsítménynél külön kell rákérdeznem a gyártótól, úgyhogy rákérdezés után, egy-két napot várni kell a válaszra!
A diódáról infót küldök mindenkinek, ha kéri!
Várom a további kérdéseket :)
Köszönöm a nyitott hozzáállást!

svejk

Az ajánlott honlap elég szűkszavú, a regisztrációt nekem nem engedélyezi.
(Bár azt sem tudom mit kapnék cserébe ha regisztrálnám magam :(  )
Szerintem mindenkit érdeklő kérdések:
Milyen tápegység ajánlott?
(Stabilitás, stb)
Amit árulsz az csak maga a félvezető dióda, vagy komplett a szabályzó elektronika együtt?
Milyen vezérlőjelet fogad az egység a teljesítményszabályzáshoz?
Egyéb kiegészítők,lencsék,esetleg tükrök is szerepelnek a termékpalettádon?  
Milyen támogatást tudsz adni a beüzemeléshez?

Miki2

Szia Zoli!
Úgy gondolom, a Svejk által vázolt kérdések lefedik a sötétségben tapogatózó érdeklődők legfontosabb kérdéseit.
Még egy dolog, ami nem lényegtelen, a vezérlő szoftver. Alkalmas erre a MACH? Vagy erre van valami speciálisan erre kifejlesztett alkalmazás?
Üdv
Miklós

000000000

Szia Svejk!
Üdv mindenkinek!
Az ajánlott honlap, csak azért jött létre, hogy tájékoztassam az árakról azokat, akik dióda lézert keresnek, vagy akik vállalkozó kedvűek, és szeretnének valami újat csinálni! Én nem kész komplett rendszereket árulok, és nem is az a tervem, hogy a honlapon bevezessem az embereket a dióda lézer rejtelmeibe! Nem vagyok profi, de van már tapasztalatom kisseb teljesítménynél, ami jó alapnak nevezhető! Nagyon jó beszerzési forrást találtam, és jóval elérhetőbb áron, mint a Roithner laser-nél Ausztriában, és ezért úgy gondoltam, miért ne láthatnék ebben szerény jutalmazású, de mégis üzleti lehetőséget! 20-40wattos lézerekhez jómagam is tudok tápokat, illetve DC konvertert csinálni! A tápellátást PC számítógép tápjával oldottam meg! Ennek a tápnak a stabilitása, teljesítménye attól függ, hogy milyen minőséget veszel ,azaz mennyi pénzed van rá! Ha mondjuk 40wattos lézert szeretnél összerakni, ahhoz 150-60ezer maga a dióda, a tápja kb. 30-35ezer ft. a dc konverterrel együtt! Ez korrekt, de mégis olcsó megoldás kisebb vágó lézernél!  
A hűtést egyedileg meg lehet oldani, pláne, hogy az itteni emberek többsége fémmegmunkálással foglakozik! Ez nem lehet akadály! Az optika ügyében most kezdenek létrejönni a kapcsolataim, és ezután válik eldöntötté, hogy ebben tudok-e lépni! Nem máson, mint a segítőkészségen, mások vállalkozó szellemén múlik! Ugyanis rengeteg helyen próbálkoztam már lencsék legyártatásával, de legtöbbször még csak válaszra sem méltattak a Magyarok, úgyhogy ez a dolog sem rajtam múlik!
Minden esetre, a Co2 lézernél alkalmazott optikai fejek egész biztos, hogy használhatóak! A nagyobb tápok is egyre elérhetőbbek lesznek, csak idő kell hozzá! Vezérlő programon nincs, de…. itt semmi más nem változik a Co2 lézerhez képest, csak a fényforrás fajtája! Vagyis az fej, vagy az asztal mozgatását ugyanazzal a progival meg lehet oldani, csak újból ki kell ismerni a dogot! A dióda lézeres megmunkálás új dolog, így kell hozzá állni!
Cserébe stabilitás, nagyon jó hatásfokot és megbízhatóságot kapunk kis helyigénnyel! Egyenlőre csak a lézer diódát tudom ajánlani, és kisebb teljesítményekhez tápot is! Ha kis szerencsém van, optikám is lesz hamarosan! Nemrég kezdtem a dolgot, de úgy érzem van jövője, csak elég kitartás kell hozzá! Ha esetleg valaki beszállna a dologba, és segítene nekem összehozni a dióda lézeres megoldásokat cnc gépekkel, azaz kompatibilissé tenni a jelenlegi rendszerekhez, ………..meglátja az üzletet a dologban, az kérem jelezze felém! Egész biztos, hogy visszahozza a befektetett időt, pénzt! Nekem csak jó lézer beszerzési forrásom van, és ötletem a felélesztésükre! Azért ez sem utolsó dolog, nemigaz?!

mfrfj8vv3

Hello ,
 
Ha tudsz a lencsével kapcsolatban olyan paramétereket adni, amik alapján egy szakember tervezni illetve dogozni tud, akkor rá tudok kérdezni a gyártásra... van ismerősöm egy nagy optikai gyártócégnél, hátha tudnak olyant... Küldheted magánba ha érdekel.
 
Üdv : Szmutku Zoltán

svejk

Értem!
Még egy pár kérdés:
Az egységben benne van monitordióda, ami a szabályzáshoz elengedhetetlen?
Legjobb lenne ha tudnál a lézerdiódáról adatlappal szolgálni.
Ezek a diódák nem impulzus üzemben dolgoznak?
Kellene még sok-sok info!

bicme92us

Már ne haragudj, de miért van az az érzésem, hogy ez1 kész átverés, -ilyen nincs!
de ha van, idehozod, beüzemeled, és utólag fizetek!
Utálom ezt a reklámot: de hülye azért nem vagyok!!!

000000000

Hello Zoli033!
Én is nézegettem ezeket a nagyobb teljesítményű lézerdiódákat. Ez nem egy újdonság, hosszú évek óta létező dolog ez. Bennem is felmerült az a kérdés, hogy milyen egyszerű lenne felszerelni egy cnc gépre és széjjel vágnék mindent...
Az a baj, hogy azon kívül, hogy a youtube.com oldalon lehet néhány videót találni arról, hogyan szórakoznak vele, de sajnos semmit nem találtam arról, hogy valaki felszerelte volna valahová.
Az az én véleményem, hogy ezek a diódák nem alkalmasak arra, amire javasolod őket. Gondolom ha lehetne velük vágni, gravírozni akkor nem gyártanának jelenleg is CO lézerekkel működő gépeket. Talán az sem elhanyagolható, hogy a diódából nem egy kőr keresztmetszetű sugár lép ki, amit fókuszálni lehet, hanem egy kb. 1cm széles csík, mintha sok sok lézedióda lenne egymás mellé rakva.
Ha tudod légyszi írd le, hogy milyen felhasználásra gyártják a diódákat.

000000000

Sziasztok!
Ebben az egy hozzászólásban reagálok mindenkinek, aki az elmúlt 1-2napban hozzászólt a témához!
Tisztelt Rekalaca!
Látom van kételkedő! Mondjuk ez várható volt, hisz az lenne a furcsa, ha mindenki támogatna! A kész átverésre nem tudok mit mondani, csak azt, ha ismernél, akkor eszedbe sem jutna ez! Nem kötelező tőlem venni, én nem akarok azzal foglalkozni, hogy embereket győzködjek arról, hogy nem átverés a dolog! Mivel akár mit írnék, akár milyen őszintén, az valakinek úgyis gyanús lenne, ezért többé ezzel a témával nem foglakozok! Részemről a kész átverés dolgot lezárom, és nem reagálok rá, nem vitatkozni akarok idejárni! Kérem ,aki nem hiszi, hogy a pénzéért lézer diódát fog kapni, mégpedig azt, amit megrendelt, az kérem ne írjon, ne keressen! Éljen abban a biztos tudatban, hogy őt nem verték át!
Más.. értelmes dolog…..
 
Szmutku zoltán!
Köszönöm az építő jellegű hozzászólásodat, ha a jelenlegi cégnél /Thorlabs/  
Nem járok szerencsével ,egész biztos meg foglak keresni! Elmentettem a címedet, és fogok élni a segítségeddel! Ha esetleg a te segítségeddel jutok hozzá azokhoz az optikákhoz, amik kellenek, akkor nagy kedvezményekre  számíthatsz nálam, ha épp vásárlásra szánod rá magad!
 
Svejk!
 
A nagy teljesítményű lézer ”dióda bar” vagy a  ”Stacked dioda” jellegű forrásokon, nincs monitor dióda! Se a coherent nem tesz rá, se más! Tudtommal legalább is! 1wattos diódáig láttam kontrol diódát egybeépítve!
Nagyobb teljesítményben viszont még nem, pedig megnéztem még a coherent oldalát is, ami igen márkásnak számít!  
Nem mondom hogy nincs, de a nagytöbbségnek egész biztos!
Amúgy, ha a coheret-nél járunk……
Magyarországon van képviselete! Árairól csak annyit, hogy az FAP szériás 16wattos dióda ára 370ezer forint! Jobba minősége, de nem ennyivel!
Amúgy, szenzort külön is lehet építeni, vagy venni, ami ellátja a kérdéses funkciót! Adatlapot tudok szolgáltatni a diódákról, ennél természetesebb dolog szerintem nincs, de előbb el kell küldened milyen teljesítmény érdekel!
Impulzus üzemű, és folyamatos üzemű lézerek is vannak!
Folyamatos üzemű diódákat 0,5 wattól maximum 480wattig tudok beszerezni! Ezzel már lehet vágni fát szinte akár milyen kívánt vastagságban, fémet pár milliméter vastagságig…
Impulzus lézer 60wattól szinte akár mekkora teljesítményig tudok szerezni 15ezer wattig! Persze nem olcsók, hiába jó a forrás……
 
T.Robert!
Írjam le, milyen felhasználásra gyártják a diódát?
Nem kötözködésként….de szerinted mire gyártanak mondjuk 3, vagy 5ezer wattos lézer diódát? Szerintem egyértelmű, hogy ipari fölhasználásra, de a gyártó javasolja még orvosi célú felhasználásra is! És itt nem csak bőrgyógyászatra gondolnak…
Pontosan tudtam, hogy nem tegnap találták föl a nagyteljesítményű lézer diódákat! : )
Nem alkalmasak vágásra? Nézzük csak…. Tény, hogy nagy teljesítményűek!
Tény, hogy jó a hatásfoka, jobb mint a CO2 lézeré! Nem kell hozzá gáz, nem kell hozzá magasfeszültség, nem kellenek hozzá többméteres csövek! Sokkal egyszerűbb üzemeltetni!  
Hogy mégis…miért  Co2 van a gépekben?
Nos….a Co2 technológia sokkal régebb múltra tekint vissza, mint a dióda!
Egyes források szerint, Nicolas Tesla is csinált Gázlézert, ami aztán eltűnt a hatalmak köreiben!
Ipari teljesítményű dióda lézer, viszont szinte csak néhány éves, maximum 1 évtized körüli múltra tekint vissza! Hogy mondjak még egy példát mennyire új dolog….Elég csak ennyit mondanom, ”Kék lézer” Kék lézer diódákat 1-2éve csinálnak szórakoztató iprnak! Blue-ray írók…ps3 konzol!
Holott, Argon lézer, ami szintén kék, csak gáz üzemű, már közel fél évszázados múltra tekint vissza!  
Nos…a Co2 lézer, több ipari ágat lát el munkával, gondolok itt üveggyártásra, gáz előállításra, tárolására.. hisz jóval bonyolultabb dolog, mint megvenni egy diódát! Üzleti érdekeltségek, szerződések miatt vannak még mindig gázlézerek alkalmazásban! Gondolj csak a Benzin és a gázolaj erőltetett hétköznapi használatára manapság! Tudják, hogy kicsi a hatásfoka, tudják hogy szó szerint csak évek vannak hátra, olyan kevés tartalék van, rettentő környezetszennyező, égis ezt használják! Miért? Megmondom 2 szóban! Üzleti érdekeltség….
Nem alkalmatlan a dióda gravírozásra, vágásra? Hisz erre gyártják! : )!
 
Tudom, hogy azért kételkednek az emberek a hirdetés igazában, mert a vétel ár összegét előre kérem! Ennek magyarázata az, hogy átlagos magyarként, egyszerűen 200ezer forintos tőkém sincs. Így nem tudok rendszereket beüzemelni, előre finanszírozni! Vagyontalan vagyok igen, de ettől még megláthatom az üzleti lehetőségeket, és szerény lehetőségeimmel élve, próbálok becsületesen egy kis plusz pénzt szerezni. Nyitott szemmel járok a világban, és lehetőséget látok a dioda lézer technológiában! Magyarán, át fogja venni a piacot a Co2-től, ahol a vágás nem igényli az 1064nanométeres hullámhosszt!
Köszönettel : Zoli