LinuxCNC

Indította gaben, 2024 április 09, 16:55

Előző téma - Következő téma

x4rhew5r3


000000000

Köszi!Még egy olyan kérdésem lenne,hogy nem teljesen tiszta minden a #2900-ban leírtakkal kapcsolatban,pl hogy hova is megy konkrétan az 1-1 db 470 ohm-os ellenállás meg hasonlók.Esetleg ha a #2900-ban leírtakat valami skicc szerűen csak gyorsan vázolva le tudnád rajzolni azt nagyon megköszönném,mert úgy jobban megérteném a dolgot.Az ellenállásértékek és a többi amit írtál a #2900-ban az "bármilyen" féle résopto esetén érvényesek?
Elnézést,hogy enni sületlenséggel zargatlak,de az elektronika nem igazán az én asztalom.

kuv5p7226

A LEDek (optok) méretezése a következő. Ökölszabály: 2 Volt esik a LEDen, (ha precíz akarsz lenni akkor megnézed a gyári adatlapon vagy kiméred), s általában 5 mA átfolyó árammal nem tévedsz, de az üzemi áramot mindig kukkold meg a katalógusban. LEDekre amúgy (a beforrasztható kis vackokra amik világítanak színesen) 20 mA a normális érték.
 
Nos tehát... az ellenállás értéke a követklezőképpen adódik:
Kell a feszültség ami a rendszeren van, ez lehet 5V, 12V vagy akárhány, ha valami perverzebb táprendszered van. Számoljuk 5 Volttal.
Az 5 Voltból leesik a 2 Volt ami mindig ott van a LEDen (ezért aktív elem) marad 3 Volt. Ebből kell kigazdálkodni egy ellenállatkával az 5 mA-t.
 
R=U/I azaz 3Volt/5mA=600 Ohm.
 
A 470 Ohmos az egy általános ökölszabály, mert 2 Voltnál gyakran picit nagyobb a LED nyitófeszültsége és 10 mA szokott lenni az üzemi áram, tehát ha 470 Ohmot használsz, akkor az pont jó.
12 Voltra 1-2 kOhm közti érték fog kijönni.
De mondom, katalógus adatlap az optohoz, hogy mennyi a nyitó és mennyi az üzemi áram!
 
A kapcsolt elem (azaz a fototranyó) meg úgy néz ki, hogy az emitterét földre kötöd, a kollektorát pedig egy ellenállással az 5 Voltra. A kollektor lesz a kimenet.
Hogy működik ez?
Ha nincs fény, a tranyó zárva van, a kollektoron ott van az 5 Volt, azaz H szint.
Ha van fény, akkor kinyit a tranyó, lehúzza nullára (valójában 0,7 Voltra) a kollektort, kb. 1 mA áram folyik lefelé, a kimeneten 0,7 Volt lesz, azaz L szint TTL nyelven.
Az ellenállás értékét az határozza meg, hogy mekkora áramot óhajtasz átengedni a fototranyón, az 1 mA körüli érték az jó ökölszabály, azaz 5 Voltnál a 4,7kOhm a megszokott ellenállás. 12 Voltnál legyen 10 kOhm, 24 Voltnál lehet 22 kOhm.
 
Ha még mindig nagyon nem világos, akkor szívesen le is rajzolom. Vagy írok egy AppNote-ot belőle.:-)

000000000

Ez nagyon jó,így már dereng valami :D.Köszi!!!
Megpróbálom majd ezeket az infókat egy helyre összeszedni és a saját megoldásomat is publikálni majd és ha lehet akkor egy külön topicot is nyithatnánk neki "főorsó jeladó jeligével".

w987wzmm

Sziasztok!  
 
Időzítési értékeknek, általában, milyen értéket szoktatok megadni?
Léptecs MSD vezérlő esetén?
Sneci -féle servo esetén?
 
http://www.linuxcnc.org/docs/2.4/html/stepconf-basic.png" border=0>

w987wzmm

TB6560
Step Time: 150000
Step Space: 150000   
... Hold: 150000   
... Setu: 150000

000000000

Milyen nagyképű, csicsa, idétlen ablakok.... nanoszekundumok .... mindjárt el is hiszem....:)
Bocsánat, de az ilyen dolgok felpiszkálják az idegeimet.

w987wzmm

Arról tudsz, hogy egeret is kezel? Ez, nem a robsy topik. Oda lehet írogatni, amíg van a procikban X86-os utasításkészlet. Evolúció a procikra is vonatkozik.

ffibr3g7v

Azért nem hiszem, hogy olyan szar a Linux pl. Milltronics is nagy sebességű vezérlőjük már nem
DOS -sal fut , hanem real time Linux -al :). http://milltronics.net/cnc-controls/" TARGET=_fnew>Milltronics

000000000

Akkor írjad csak azt a sok nullát a nevetséges adatokban, mert szerelmes vagy a semmibe, és ki vagy szolgáltatva egy idétlenül megválasztott  mértékegységnek. Közben meg van képe a programnak egy szerény 33 Khz-as step frekit kiadni eredménynek, talán minimum Mega Hz-eket írjon ki, ha már nanoszekezik itt össze-vissza.
Maradjunk annyiban, ha mikrosecundum lenne ennek az ablaknak az inputja, még tetszene is valamennyire, így meg védheted a védhetetlen hit alapon, mert hogy szakmailag nem tudod, az már most is látszik.

000000000

Ne viccelj már.... Komoly, ipari CNC nem játékos step-dir protokolt használ, függetlenül az op.rendszertől, hanem minimum tengelyenkénti processzoros, és G kód szintre visszacsatolt encoder jelfeldolgozású vezérlő progi az alapja.
Mellesleg Neked is azt mondom, maradjunk annál a kritikámnál, amit eredetileg mondtam, és nem kell besértődni és elmenni másfelé, a nanosec-re adjál értelmes magyarázatot. Te is szeretsz sok értelmetlen nullát írkálni?:)

x4rhew5r3

Sneci vezérlőire jók az 5us step és 2us dir idők.
De ha kell 2us step és 0.5us dir is megy. Persze nem a szoftveres stepgenerátornál, hanem pl. a Mesa kártyáknál.

w987wzmm

Köszi! [#vigyor2]

x4rhew5r3

Először mindenkinek! Nem kell felkapni a vizet. Az is egy vélemény, még ha rettenetesen felületes is.
 
Tibor, megint megtaláltad a lényeget:) Szar a Linux, mert nanosec-ben adják meg az időket:)
 
Ez egyszerűen konvenció, ezek a paraméterek integerek, a logokban és debugban is így szerepelnek. Szerintem Te vagy egyedül a világon, aki ebbe beleköt. Ha integer és usec, akkor hogyan adnád meg a 300 nsec-et. Tört alakban?
Na de spongyát rá, ezen ne vitatkozzunk, a Linuxcnc ilyen.

000000000

Nekem az bőven elég, hogy Te mint szaktekintély, az előző válaszodban us-t írtál.:)
Mellesleg feltalálták már a tizedes pontot, de ha Ti ennyire örültök a sok nulla írkálásnak, ahelyett hogy a progi az input ablakban tudna tizedes pontot is kezelni, majd ezt vissza integernek a progin belül, hát ezen már nem fogunk "összeveszni".
Nekem röhejes volt ez a beírás:
TB6560  
Step Time: 150000  
Step Space: 150000  
... Hold: 150000  
... Setu: 150000
 
Mellesleg ez legyen a Linux CNC legnagyobb baja, ez a sok-sok nullaírkálási kényszer.:) Használja Mindenki nagy-nagy megelégedéssel, boldogsággal. Csak vigyázzatok, nehogy lemaradjon egy nulla.:)