Fémöntés házilag

Indította gaben, 2024 április 09, 16:27

Előző téma - Következő téma

x4dvn6dne

Ha jól sejtem, ezt megfordítva szokták csinálni, a rezet olvasztják meg és abba keverik a cinket, ónt, vagy alut, vagy mást.
De én a sárgarézből indulnék, ahhoz adnék ötvözőket.

wvs6cpz09

Sárgarézből soha nem lesz bronz. Az attól sárgaréz, hogy a réz mellett 37-39% cinket tartalmaz.

dt5gcanz

Valahol olvastam ezt a sorrendet és nem az alu öntvénybe adagolt néhány százalék réznél,(ezekszerint hibás a leírás). Tegnap csak összeolvasztottam az alut és rezet, és fém formába öntöttem. Ezt majd újraolvasztom és akkor rakhatok  bele egyebet (ha kell). Itt írta valaki, hogy gyakorolni kell első körben és gyűjteni a tapasztalatokat, ezen vagyok épp rajta. Következő öntésre réz után alut adok hozzá, gyanítom majdnem ugyanez lesz az eredmény. A tiszta Ón és Cink beszerzése nehezebb mint az alu, leginkább emiatt próbálom ebből megoldani.

x4dvn6dne

Ki akart itt bronzot önteni?

t5jvxzhgc

Hát, nem az akitől Te kérdezed!

[5659]
IdézPedig sok apró bronz alkatrészt és vas helyett alu alkatrészt kellene öntsek.

 [5667]
IdézIsmeretlen összetételű bronzból lett öntve, ebből adódóan nekem túl vöröses...

[5668]
IdézMa nekirugaszkodtam, hogy ne legyen annyira ismeretlen összetételű a bronz és később is tujak ugyanolyan színt produkálni...

x4dvn6dne

Ez is érdekes lehet:
A spiáter (más néven zamak) cink-alumínium ötvözet, csekély rézadagolással, amit a szilárdság növelése érdekében adnak hozzá. A ,,rézcseppek" elkülönülnek az alumíniumtól, mint a betontól a vas. Alacsony olvadáspontú, nem mágnesezhető, szürkés színű ötvözet. Sűrűsége az ötvözetlen cinkénél valamivel kisebb, könnyebben deformálódik, kopik, mint a vas. Főként gázfegyverekben használatos, amelyek éppen emiatt rövid élettartamúak (200-300 lövés).

Felhasználása
Mivel szilárdsága alacsony, erős igénybevételű használati tárgyak készítésére alkalmatlan. Dísztárgyak, és kis mechanikai igénybevételnek kitett eszközök készülnek belőle: kulcsok, levélnehezékek, de mivel nagyon jól önthető, bonyolult formákat lehet kialakítani, öngyújtó, karburátor, gáz- riasztófegyver stb.

Olykor a háztartásban olyan helyeken is megtalálható, ahol nem praktikus alkalmazni, ilyen például a konyhai, fürdőszobai csaptelepek esetében történő felhasználása. A réz csaptestek és a cink ötvözetből készülő rögzítő elemek, fogantyúk, tekerőgombok néhány év elteltével a víznek mint elektrolitnak közreműködésével galvanikusan úgy egybeforrnak, hogy a csapok kiszerelése, bárminemű javítása lehetetlenné válik.

wvs6cpz09


x4dvn6dne

A bronz valahogy kiesett, én a színre koncentráltam.[#wow2]

Miért foglalkoznék avval, hogy minek hívják? Nem mindegy?

Kísérletképpen kever az ember mindent mindennel, még az is lehet, hogy arany lesz belőle??[#gunyos1]

Amúgy a Wikipédiától én is okos leszek.[#duhos2]
Ha már azt is elfelejtettem, amit az iskolában tanítottak .[#vigyor5]

Mondjuk öntök egy ékszíjtárcsát, belerakok mindent amim van.
rakok bele alut, zamakot, sárgarezet, ólmot, ónt.
Meghintem varázsporral és tökéletes lesz.

Ezt akkor milyen anyagnak fogjuk hívni?
Na ez a sufnituning anyag.

Kiváló[#wow1]

x4dvn6dne

"Ismeretlen összetételű bronzból lett öntve"

Ha az összetételét nem ismeri, akkor az most bronz, vagy mi?
vagy semmi? vagy nem bronz? Nem semmi!
________________________

"Pedig sok apró bronz alkatrészt és vas helyett "

Tehát helyette v. mást!
_________________________________

"Ma nekirugaszkodtam, hogy ne legyen annyira ismeretlen összetételű a bronz "

Tehát megint ua. ismeretlen összetételű a bronz, nem tudja, valójában miből áll össze.

Szerintem ez nála csak szócsúszamlás.

t5jvxzhgc

IdézAmúgy a Wikipédiától én is okos leszek.

Én nem úgy látom, de ezen most...ne vesszünk össze! [#wave]

x4dvn6dne

Na akkor ma nem verlek össze![#wave]

dt5gcanz

Korábban öntettem vasöntvényt a Patina öntödében, ezek kb 3-6 kg és 50-80 cm hosszú, keresztmetszetre kb 3-8 cm esek voltak. Bezárt ez a cég, másikat nem kerestem, Bp ről Tolnába költöztem, hely felszerelés van. Vasöntvényt még nem olvasztok, ennek helyettesítéseként lennének aluból tisztán. Megmunkálás után festve lesznek, így mindegy hogy alu vagy vasöntvény.
Egyéb kis alkatrészek (kulcscimke, kilincs, kis díszek, nyerskulcs) lennének aranyra hasonlító anyagból. Van többféle sárga színű alapanyagom, gyanítom mind más összetételű, attól függően milyen célra voltak használva/gyártva. Ezért neveztem ismeretlen összetltekűnek. Nem akarom összekeverni a CuZn, CuAl és CuSn anyagokat (szemre nem tudom megkülönböztetni). Ebből jött az ötletem, hogy akkor keverem én magamnak, Cu és Al-t, ezekből van bőven, és mindig azonos arányba tudom keverni. Nyilván az CuSn lenne szebb és alkalmasabb, de ott ugye az Sn nehezen beszerezhető tiszta állapotában.

x4dvn6dne

Szerintem a Metalloglobus- nál be lehet szerezni.
Neten nézz utána!

A Metalloglobus mellett is van egy cég aki árul különféle alapanyagokat és ötvözeteket gyártáshoz.

Azok is fent vannak. ha jól emlékszem 10 kg-ot is el lehet hozni egy-egy  anyagból.

Láttam náluk alacsony hőfokon olvadó keverékeket KB 130 fokon olvadó fémeket.

dt5gcanz

Köszi, megkérdezem.

2si5rj3b

Elég sokmindent írtatok itt lentebb. Az öntés, se egy snassz dolog a fémiparban. Kétalkotós ötvözetnél legyen szíves mindenki megnézni a fázisdiagrammot! A legtöbb fellehető a szokásos keresővel. Akinél nincsenek rögzített mechanikai követelmények, az próbálja az eutektikumot célozni! Egyéb esetben a hevítés mértéke csak akkora legyen, hogy a formaüreget kitöltse az öntvény. A túlhevítés mindenkor káros, az oldódás meg nem akárnekkora arányban lehetséges. Magyarul, pl. egy AL ötvözet szokásos öntési hőfoka kb. 750 fok, de 1000 fokon sok fém sokkal nagyobb arányban fog oldódni benne. Yzonban lehűléskor akkor is kiválik a szilárd oldatban tartható mennyiség többlete! Tehát a színfém olvadáspontja 660 fok, de ez nem az öntési hőfok! Jószerinvel azt mondhatni, semmi köze hozzá.

Homok: A szokásos játszótéri sárgásbarna homok sok agyagot tartalmaz. Lehet belőle öntőformát csinálni, de nem ideális, jól ki kell szárítani, mert az agyag jó tartja a vizet. A formaüreg-repedések zöme a víz miatt van. Ha le is lámpázzuk, a fém száraz felülethez folyik, aztán kisvártatva felforralja pár mmrel beljebb lévő vizet. A gőz feszítő erejét nem taglajaljuk, de ha nem tud kijutni a formából, akkor repeszteni fog. Mivel ahomokszemek aprók, köztük agyag van, gyakorlatilag tömítve ven a gőz útja. Ezért jobb a durvább homok. A jó öntőhomok vízzel össze se tapasztható. Vízüveg kell neki, de szilárdulás után gázok által átjárható marad.
Akinek van türelme, készítsen egy edényt, ahol lassú vízramlás átvezetésével mosható a homok. Egy idő után az agyag így eltávolítható. Gyönyörű öntvény készülhet a porózus, de nagyon finom szemcsés homokba!