Hírek:

Fontos tudnivalók a migrációval kapcsolatban, kérlek olvasd el:

A régi fórumról áthozott hozzászólásoknál a felhasználó neve adatvédelmi megfontolásokból véletlenszerűen generált értékekre lett  lecserélve. Ez akkor tud a valódi értékre visszaállni, ha az adott felhasználó a régi fórumon nyilatkozik, hogy beleegyezik az adatainak az új fórumra továbbításához, majd ezután itt a régi felhasználónevével és email címével regisztrál.
8~20 óra között, 1~30 percen belül megtörténik a jóváhagyás, 30 percenként ellenőrizd email fiókodat (SPAM-ot is) mindenképp kapsz mail-t, a sikeres regisztrácioról, vagy a hibáról és, hogy mi a teendőd.
Nézd meg  "A régi fórumról, az új fórumra költözés útmutatót."
A régi fórumon használt email címmel de más felhasználói azonosítóval érkező regisztrációs kérelmek törlésre kerűlnek.

Main Menu

Frekvenciaváltó

Indította gaben, 2024 április 09, 16:06

Előző téma - Következő téma

Rinaldo

Az említett motor adatai:10600f/p 200Hz 36V 90W
Működik 350Hz-n is.

svejk

Vbodi!
#922-ben a birkanyíró motor pontos adatai...
 
Rinaldó!  
Azt hogy mivel hajtod, inkább kimoderáltam, ...

svejk

Nem baj, de legalább előkerültél :)
 
Az átkötést akkor kell kiszedni, ha fékellenállást használsz, és ide akkor egy megfeleően méretezett induktivitást kell kötni.
 
Szinte mindegyik frekiváltó meghajtható akár külső DC-ről akár a dc hozzáférési pontban akár az eredeti váltófeszültségű bemeneten (hiszen egyenirányítóval kezdődik mind)
De sajnos a frekiváltók általában 180V váltó bemenő fesz alatt letiltanak..  
 
Ezt a pwm-es számolósdit nem igazán látom át amit írsz, esetleg taglalhatod, de főképp arra lennék kíváncsi hogy ugyan miért lehet a jobb frekiváltók kimenetei feszültségét szinte 0-ig levinni???  
Símán a kezelőről semmi kókányolás vagy hekkelés.
 
És még egy dolog:
Az hogy hogy működik a frekiváltó nagyvonalakban mindenki érti, de ha itt összfognánk 100-an és addig élnénk mint a teknősbéka nyilván akkor sem tudnánk egy olyat összehozni mint a leggagyibb gyári...ez tény..
Ezzel csak arra akartam rámutatni hogy a jó franc sem ismeri részletesen ezek belső világát, és hogy igazából mit is lehet ezekből kihozni..

bmejdz9nu

Most szóltak, hogy milyen jó izgulás és buli van itt :)
 
Svejk írja azt ami a valóság és sosem volt titok... és Tibor közbe -  ahogy szokott - kárrog :) Ezt szeretem a fórumba :)
 
Nekem is van két RAVA motorom. (mindkét fordulatúból egy-egy) Igazából nincs halálfélelmem :)
 
Szerintem a szigetelés kibírja... de... 3 alternatíva is lehetséges...
 
1. szépen mennek a 230V-os frekiváltóról... ha a földelés jó... meghalni nem is egyszerű ettől...
 
2. Persze jó lenne egy kis feszültségű frekiváltó... én is vevő lennék 2db-ra...(mert a nagy áramú 230V-osok értékesek lehetnek máshová)
 
3. Szerintem ha ezeket a motorokat áttekernék 230V-ra egy szakműhelyben... ahol már sok motort láttak... tudnák (megtudnák?) a szigetelést és a tekercsek felépítését oldani 230V-os üzemre...
 
A Tibor féle birkanyíró motor 3F hajtása a talin is rém egyszerűen meg volt oldva...
Talán itt is alkalmazható lenne... kicsit nagyobb melegedés... Rádiófrekis CE papír meg nekünk nem kell :)
 
Kb így megy:
Tibor csinált egy 3-ig számlálót... tehát az egymás utáni négyszög jelek "120 fokonként" kijöttek...(freki = léptetési sebesség)
A 3 négyszögjel "feszültség" állítása pedig a kitöltés változtatásával volt megoldva...
Egyszerű és nagyszerű megoldás...
Igaz ezt nem Tibor mondta kisfesz. frekiváltójával kapcsolatban (mert ez is "titkos" )... de hallani lehetett a hangján, hogy nincs meg a színusz jellegű hajtás...
Amikor rákérdeztem... hogy ez e a megoldás lényege... mélységes hallgatásba fogott = tehát eltaláltam. :)

000000000

Le lehet vinni a feszt, csak egyre csúnyább a jel. Képzeld úgy, mint egy D/A konverter(tulajdonképpen az is). Ha mondjuk 8 bites, és maxon ad ki 320V-ot, akkor negyed feszültségig használva az csak egy 6 bites D/A. Bár átgondolva ez nem is olyan vészes, az enyém most 12bites eleve, egy új omron se lehet kevesebb. Ha 2000-szer tudja csak másodpercenként ujraszámolni a színuszt, akkor 400Hz-en 5 ponton van frissítve a PWM, akkor is csak mondjuk 6 bites felbontással, akkor az nem annyira hasonlít a színuszra, bár a motor saját induktivitása szűri valamennyire. Egy DSP persze gyorsabban számol, mint egy mikrovezérlő, és nem is drága, a gyáriba már az van biztos. De a gyárit is emberek csinálják, "bóti" alkatrészekből, a téma elég jól dokumentált sw/hw szempontból, nem sok újat kell kitalálni, hogy a leggagyibb gyárinál jobb legyen. Persze anyagilag nem éri meg(fejleszteni), utánépíteni sztem még megéri.

000000000

Van egy jó könyv a témában, sajnos az enyém már elkallódott valahol. Lóska Péter: Villamos kismotorok elektronikus szabályozása (1989)

000000000

Szia Péter!
Érdekes ember vagy, ha "kárrogásnak" nevezed az
alap érintésvédelmi dolgok betartását, és
a szakmaiságot. De örülj annak, hogy
vannak Neked remek tanítványaid, akik a
sületlenségeidet remekül elhiszik, és mennek
a kolompoló "vezérbirka" után (20 mm/ford
orsó direkt hajtás, stb...)
A frekiváltómmal kapcsolatban igen nagy
tévedésben vagy: javaslom, számolgassál már egy
kis integrál-dif. egyenletet, hogy 20-120
ezer fordulat/min esetén (ami az én
frekiváltóm működési tartománya, hiszen
kifejeztten nagy fordulatú hajtásról van szó)
hogyan is néz ki egy aszinkron motoron az
átfolyó áram. Utána kotyogjál olyan
marhaságokat, hogy "Tibor csinált egy 3-ig
számlálót..."
Egy kis kezdő lökés: U=L*di/dt.:)))

svejk

"nem sok újat kell kitalálni, hogy a leggagyibb gyárinál jobb legyen"
Gondolom ezt bizonyítja a #921 :))  
(bocsi, ez csak úgy jött!)

svejk


000000000

Köszi. Látom készültél. :D Elég alap dolgok vannak benne, egy csomó mindenre már készen kapni IC-ket (azóta eltelt 20 év). De aki most kezdi annak jó segítség.

bmejdz9nu

Ismét köszönjük a frappáns választ a  motor meghajtására és a probléma megoldására! :)
 
Mivel a 230V-os frekiváltóval hajtom ezekkel a RAVA motorokkal "az életemmel" játszom...  
Ezzel a jó megoldással - amit leírtál - méltóan kiérdemelted az életmentő címet! [#puszi][#ijedt][#vigyor2][#vigyor2][#vigyor2]

000000000

:)
Hát a pukkanással nem találtam ki újat, az a gyári is tudja, főleg a fejlesztési fázisban.

s7manbs8

"de ha itt összfognánk 100-an"..."nyilván akkor sem"
 
Ez aztán a magyar virtus, én azért jobban hinnék az itt beszóló emberkéknek, mint a focipályán a Geráknak, meg Torghelléknek. Elég lenne csak Tibor45-nek kiadní, hogy egy hét múlva a nulláról indulva prezentálja már a minimum leggagyibb gyári szintjét elérő vezérlőt, simán megcsinálná egyedül is, és akkor mi lenne, ha még mi is segítenénk egy két részfeladat megoldásában, pl. bedugni a konnektorba a kész vezérlő tápcsatlakozását, stb.
 
Más. Egy szinusz érték kiszámításához nem kell olyan sok idő, hogy csak másodpercenként 2000-szer lehetne újraszámolni, mivel táblázatból ki lehet venni a keresett értéket mondjuk 20-30 órajelciklus idő alatt, ami pedig egy 16Mhz-es AVR esetén elérheti a 100 000-szeri újraszámolási sebességet. És még vannak egyéb titkos kis képletek , amikkel nagyon gyorsan lehet számolni más dolgokat is.

000000000

Főleg ha nem is kell számolgatni, hanem egy bináris számláló minden órajelre beállítja a következő értéket...

000000000

Na nem olyan egszerű az. Van a fesz-frekvencia görbe, a szinuszt még be kell szorozni a kívánt amplitúdóval, nekem az ráadásul 16 bites. Az egy 8 bites mikrovezérlőnek nem természetes. Csak úgy röpködnek a töbszáz óraciklusok. De azért van még tartalék meg trükkös számolás persze..