Hírek:

Fontos tudnivalók a migrációval kapcsolatban, kérlek olvasd el:

A régi fórumról áthozott hozzászólásoknál a felhasználó neve adatvédelmi megfontolásokból véletlenszerűen generált értékekre lett  lecserélve. Ez akkor tud a valódi értékre visszaállni, ha az adott felhasználó a régi fórumon nyilatkozik, hogy beleegyezik az adatainak az új fórumra továbbításához, majd ezután itt a régi felhasználónevével és email címével regisztrál.
8~20 óra között, 1~30 percen belül megtörténik a jóváhagyás, 30 percenként ellenőrizd email fiókodat (SPAM-ot is) mindenképp kapsz mail-t, a sikeres regisztrácioról, vagy a hibáról és, hogy mi a teendőd.
Nézd meg  "A régi fórumról, az új fórumra költözés útmutatót."
A régi fórumon használt email címmel de más felhasználói azonosítóval érkező regisztrációs kérelmek törlésre kerűlnek.

Main Menu

Frekvenciaváltó

Indította gaben, 2024 április 09, 16:06

Előző téma - Következő téma

000000000


Szalai György

http://www.vatera.hu/frekvenciavalto_4kw_81858765.html" TARGET=_fnew>Ilyenem lett az 1kHz-s marómotorhoz. KEB F5 tipus. Kezelőegység nélkül.Volt már valakinek dolga hasonlóval? Programozni kéne a futásparamétereket.

bmejdz9nu

Precise orsóhoz?  
Telemaque-t és Danfoss-t már felprogiztam rá...:) Fekete-fekete összeköt (1.) a másik kettő a 2-és 3. fázis...
 
Nagyon fontos:  
A kimeneti fesznek 185V-nak kell lennie! (Rá is van írva a motorra!) és már ekkor meg is eszi ekkor az 5,8A-t...
 
Ez a frekiváltó amit belinkeltél 3x400V-os kimenetű és bemenetű...  
Le lehet szabályozni 185V-ra biztonságosan? Mertugyebár a 230V-osnál ez az érték csak kicsit van lejjebb... de itt több mint kétszeres a feszültség a kimeneten alapban...  
Nem lesz neki probléma a kis kimeneti feszültség tartása?  
Nekem mindegyik frekiváltó 1F(!) bementű és 3F kimenetű ezért... azaz a félelemből :)

Szalai György

„Le lehet szabályozni 185V-ra biztonságosan?”
Remélem, hogy nem a végtranzisztorok analóg szabályzásával dolgozik, mert akkor a mérete tízszer ekkora lenne. PWM szabályzás esetén pedig a melegedés nem a kitöltési tényező függvénye. Tehát nem gondolom, hogy a fél (vagy akár tized) feszültség tartása problémát jelentene. (Csak programozás dolga) Az viszont jogos, hogy kisebb sínfeszültségű frekiváltóról járatva kisebb teljesítményű frekiváltó is elég lenne, ami normális esetben kevesebbe kerül. De hát itt semmise normális. Ráadásul van egyéni dilim is: Nem tartom jónak a 3f frekiváltót 1f-ról járatni, a 3X230V-osat meg nem köthetem három fázisra. No comment.
Ahogy nézegetem a .pdf-eket, minden lehetséges. A bemenetnél alacsonyabbra szabályozni a kimenő feszültséget, azt biztosan. A baj a hogyannal van, mert kezelőegység híján csak pc-ről programozható. Kell a software. Vagy az ember, akinek van. Nem találtam. Még. De teljesítményben, áramban, feszültségben, frekvenciában ez felette van a motor által elvártnak. Árban meg alatta az általam eltűrtnek.
Ameddig nincsen vízhűtésem, addig törhetem a fejem a frekiváltó programozásán.
 
„A kimeneti fesznek 185V-nak kell lennie! (Rá is van írva a motorra!) és már ekkor meg is eszi ekkor az 5,8A-t.” Hát ez meglep! És mit szippant majd, ha belemártom a hatos marót az anyagba? Vagy terhelve gondoltad? Minek vesz fel üresjáratban 185V X 5,8A = 1073VA-t? Akkor ez nem motor, hanem teafőző?

svejk

kezelő nélkül én nem tartanám jó árnak...:(
ennyiért már lehet kapni danfost a te teljesítményedhez (persze nem Thony árait és cuccait kell alapul venni :))

bmejdz9nu

Biztos tudni fogja... végül is az van magadva, hogy 0-400V output...
A 3x230-as frekiváltó...
Szereztem tök ugyanolyan OMRON-t 3F230V és 1F230V-ost... összeteszteltem... szétszedtem... semmi különbség... sem működésben, sem belül...
Dehát sajnos én sem tudtam 1Khz-est 3F230V-ost szerezni...
 
Teljesítmény...  
Az egy fáziusú nagyteljesítmányú frekiváltók drágábbak mint akár a kétszeres teljesítmányű 3F-esek, legalábis az Ebay-on... (kimeneti áramot alapul véve!)
 
Vízhűtés... Csak egy kicsi pumpa kell... Nekem gyári Precise hűtöm van, abba is az van... olyan Baumax-os 2000Ft-os :)
 
Nem adtak hozzá szoftvert? és nincs kijelzője sem? Akkor összességében... olcsó sem volt...
Egy új Danfoss (VLT) 1x230(!)6,8A-as max. 200 Euro az Ebay-on...
 
185V-5,8A tesztpadon kézzel lefogva (kesztyű 5mp alatt elég akkora a fordulata!:), terhelve... rövid időre...

bmejdz9nu

Egyébként mi a véleményed a kim. fesz. ilyen "erős" visszavételéről? Ezt már sokszor akartam kérdezni tőled...:)
Ez nem gond? Persze tudja... de azért nem 3x30V-ra (is) tervezték... :)

Szalai György

Sajnos csak azt vehetem alapul, amiről ismereteim vannak. Ismeretlen lehetőségekkel nem tudok számolni. Néha egyáltalán nem tudok számolni.

Szalai György

„Nekem gyári Precise hűtöm van”
Az meg engem nagyon érdekel! Nem is annyira a szivattyú része, hanem a hűtőradiátora. Sima hűtő? (Mondjuk mint egy autó intercooler hűtője.) Egy ventilátor lefújja róla a meleget és kész? Semmi kompresszoros hőszivattyú? Esetleg Peltier elem? Hány fokon tarthatja a motort? Mekkora ez a cucc? Szépen beméretezve elférne egy általad készített fényképen?

bmejdz9nu

Pontosan... Mint egy... sima réz cső + lemezek... biztos isnmered... (motorbicikli hűtő :)
A ventilátor még ravaszabb...:) Egy motor az szivannyúzik és fúj.. tengely minkét oldalon használva... totál egyszerű szerkezet...
 
Semmi extra... ha veszel egy szivattyút (pl. szőkőkút szivatyú - Baumax 2000Ft :) ugyan az!
 
Sőt hűtő sem kellene... képzeld el mennyi idő alatt mennyi vízet melegít fel... azaz a vízmömeg és egy "nagy" pekec... és kész...
 
Majd csinálok pár képet, de csak röhögni fogsz... :)

svejk

Nekem véleményem? semmi..
Már pedig tervezték különben nem lehetne annyira visszavenni :)

3k74cecek

" Nem tartom jónak a 3f frekiváltót 1f-ról járatni,"
 
Miért nem ?
 
" a 3X230V-osat meg nem köthetem három fázisra. "
 
Ezt nem értem ! Miért nem ?

Szalai György

Mindenkinek megvannak a saját dilijei. Nekem is.
Hiába írtam hogy nem akarom magyarázni a bizonyítványomat, (No comment.)  még is azt kéred tőlem. Rendben, megpróbálom. A kedvedért.
 
Ha terveznék egy frekvenciaváltót, (amit nem teszek) akkor abban az egyik legnagyobb helyet foglaló alkatrész az egyenfeszültségű tápsín pufferkondenzátora lenne. Mivel szeretném a készüléket minél univerzálisabban használható méretűre tervezni, csak akkora értékű puffert tennék bele amekkorát okvetlenül szükséges. Szerencsémre a három fázis egyenirányítása után csak minimális lüktetéssel kell leszámolnom, tehát megúszhatom a dolgot viszonylag kis értékű kondenzátorral is. Minek is tennék akkor többször akkorát, ami esetleg egyfázisú üzem esetén is elég stabilitást produkál. Csak mert arra számítok, hogy a Japán 3X110V fázisfeszültségű ezért 110X1,73=190V-os vonali feszültségű hálózatra tervezett ipari készülékemet, barkácsoló amatőrök megpróbálják majd 3X230V fázisfeszültségű ezért 230X1,73=400V-os vonali feszültségű Magyar hálózatra adaptálni? Cseppet sem törődnék velük, hiszen ők nem fizetőképes kereslet.
 
Persze, hogy ez csak akkor számit, ha közel csúcsárammal veszem igénybe a készüléket. Meg nem is 190V-ra, hanem ráhagyással 230V-ra készülnek ezek. Nekem mégsem tetszik ez a megoldás. Az én lent említett frekiváltómon hozzáférhető a DC tápsín is. Ide akaszthatnék plusz kondikat is akár. Járathatnám külső DC tápról is. Mégsem tetszik. Kövezzetek meg, de mostmár kimondom. Szakszerűtlen barkácsmegoldásnak tartom, amit csak az indokol, hogy a 230V-os frekiváltóból sok van, 230V1f-al rendelkező barkácsolóból is sok van és barkács megoldásnak meg majdnem tökéletes. Ráadásul, ami az iparnak nem kell, még megfizethető is. Tökéletesnek akkor nevezném, ha 230V 1f bemenetű váltókat használna mindenki, akinek 230V 1fázis áll rendelkezésére. Az viszont drága. Vajon miért? Olyat is láttam, amit három és egyfázisú üzemre is alkalmasnak gyártanak, ott meg ki volt jelölve az a két kapocs, amit egyfázisú üzemeltetés esetén használni kell.

3k74cecek

Félreértettelek, és nem akartam erőszakoskodni. Nem arra gondoltam, hogy ha szabadon lehet tervezni, akkor melyiket érdemesebb választani. Azt hittem a meglévő gyáriaknál nem tartod jónak valamiért.
Azt viszont még most sem értem, hogy " a 3X230V-osat meg nem köthetem három fázisra. "  
ezt hogy értetted ?

Szalai György

Jó reggelt!
Úgy értem, hogy a gyártó által nem ide szánt, 3x230V vonali feszültségre készülthttp://www.vatera.hu/frekvenciavalto_1_1kw_terhelhetoseg_82000985.html" TARGET=_fnew>(Pl.) készüléket nem köthetem rá a nálunk lévő három fázisra, mint ahogy az ide készültet ráköthetem http://www.vatera.hu/frekvenciavalto_4kw_81858765.html" TARGET=_fnew>(Pl.) hiszen az nem erre a 3x400V vonali feszültségre készült, hanem csak 3x230V vonali feszültségre. A gyártó szándéka szerintivel nem egyező módon, csak a nálunk meglévő 1x230V fázisfeszültséget kapcsolhatom rá, un. sánta üzemben. Azt még éppen elviseli. Ha szerencsém van.