Hírek:

Fontos tudnivalók a migrációval kapcsolatban, kérlek olvasd el:

A régi fórumról áthozott hozzászólásoknál a felhasználó neve adatvédelmi megfontolásokból véletlenszerűen generált értékekre lett  lecserélve. Ez akkor tud a valódi értékre visszaállni, ha az adott felhasználó a régi fórumon nyilatkozik, hogy beleegyezik az adatainak az új fórumra továbbításához, majd ezután itt a régi felhasználónevével és email címével regisztrál.
8~20 óra között, 1~30 percen belül megtörténik a jóváhagyás, 30 percenként ellenőrizd email fiókodat (SPAM-ot is) mindenképp kapsz mail-t, a sikeres regisztrácioról, vagy a hibáról és, hogy mi a teendőd.
Nézd meg  "A régi fórumról, az új fórumra költözés útmutatót."
A régi fórumon használt email címmel de más felhasználói azonosítóval érkező regisztrációs kérelmek törlésre kerűlnek.

Main Menu

CNC eszterga építő iskola

Indította gaben, 2024 április 09, 07:32

Előző téma - Következő téma

9pk59nuy

Neked is PNC731 a vezérlőd?

Robika37

Nincs meg véletlenül a Hunor 731 kapcsolási rajza ?? Jól jönne....

9pk59nuy

Sajnos nincs meg, de tudok embert rá aki megjavítja nemdrágán ha tönkremegy. Nagyon rendes ember. Hunort javít cégesen. Nekem ő alakította át a vezérlőmet amikor az orsókat kicseréltettem golyósorsóra. Azért kellett átalakítani, mert más lett a menetemelkedés. Az NCT-nél is foglalkoznak Miniturn-al, de amikor megmondták, hogy milyen feltételek mellett, akkor kirohantam a bejárati lengőajtó következő lengésénél.

Robika37

Küldd át az elérhetőségét legyél szíves.

ra8nsmk6w


sanyi84

Nem, ha durva vastaglemez lenne oké, de nem az. Gondolkoztam mondjuk ST52 ből, oka viszonylag olcsó, azt hiszem más nem szól mellette meg még talán a megmunkálhatóság. megmunkálás meg csak "körbeütni" előtte meg durva szemcseszórás. Amúgy 10 es lemez szépen hajlik, 12 es se kivétel. 50-60 mm alatt nem fognék neki. Még azon is gondolkoztam (kövezzetek meg) a megmunkált illeszkedő felületek ragasztva is lennének . Kérdés mennyire pontosan tudja az ember lemunkálni. Illene egymáshoz képest derékszögnek lennie, talán még ragasztásnál a beremegő felület előnyt is jelenthet. Az hogy mi a derékszög itt, nos 60 mm nulla eltérés. Meg lehet csinálni de ahhoz igen jó szerszám kell. Innentől látszik ha az embernek nem adatott meg a háttér lehet olcsóbb öntetni és megmunkáltatni  a vázat. Mondjuk amin gondolkodtam az egy fix hidas marógép, eszterga feltéttel. Itt van egy kazalnyi illeszkedő felület aminek tökéletesnek kellene lennie. Kérdés mennyi is az annyi. Itt egy század ott egy század és már kijött egy bő tizednyi eltérés, ami vagy belejön vagy nem, ha nem akkor meg lesz belőle feszültség, ami meg további gond forrása. Ugyan ez a szerkezet aminek képét betetted némi áttervezéssel és beton kiöntéssel komoly kis gép lehet. Miniturn ról meg lehet lopni a szegnyereg megoldást, de ahhoz jócskán át kell tervezni.

TROMF22

Úgy tűnik a #820 tervezett kivitel elég nagy arányban elutasítást kapott.
Nincs szándékomban ezt másolni, de léteznek ennél sokkal primitivebb, sokkal kevésbé átgondolt konstrukciók.  
Az ellenvetések zöme olyan követelményeken alapszik ami termelő kisesztergák képességeit kéri számon.
Egy öntött vázas, sorozatban gyártott Miniturnnal összevetni, nem igazságos egy hobby célú és félig meddig magacsinálta gépet.  
A Miniturn mögött ott állt egy országos cég, a SZIM.
Hány hobbista marógép állná ki az összehasonlítást egy ilyen kategóriáju gyári marógéppel?
És mégis megépültek, működnek, még a gyengébb kivitelűek némelyike is alkalmas arra, hogy velük egy jobb képességű, második gép bizonyos részeit legyártsák.
 
Miért tesszük az esztergáknál olyan magasra az elfogadhatóság mércéjét?
 
Visszatérve az alapötlethez.
Elfogadom, hogy meglévő kisebb-nagyobb hagyományos eszterga CNC-sítése a legjárhatóbb út, mondhatni a belépő.
Aki viszont már épített marógépet, rengeteg buktatón túl van. Ambicióval, fantáziával nem kezdhet bele egy  saját elképzelését tükröző esztergába? Szerintem igen.  
 
Vas-öntvény ágyas / orsóházas konstrukció nem a hobbista lehetősége. Ezt a kérdést korábban körbejárták a hozzászólók.
Akkor mi marad?  
-hegesztett szerkezet profilokból + lemezből,  
-a belinkelt kivágott + élhajlított + szerelt változat
-valamilyen acélbetéttel kombinált öntött kompozit, epoxibeton vagy hasonló.
 
Van további, reális alternatíva?

sanyi84

Egy eszterga azért instabilabb mint egy maró. Mások az elvárások is. A szegnyereg az egy alapvető elvárás kellene hogy legyen. Egy új géptől elvárja az ember jó legyen. Ahhoz hogy a szegnyereg jó legyen 3 részből kell a gépnek állnia, Alaplap amin a szegnyereg van, főorsó és xz tengelyek. Etalon tengelyhez állítod a főorsót majd a tengelyeket.  Sokan ezért nem vágnak bele. Alapvető elvárásaik vannak. Én sem akarnék egy 200 ezres ceruzahegyezőt.

9pk59nuy

Lehet, hogy nem fejtettem ki eléggé álláspontomat a konstrukciókkal kapcsolatban. Egyik megoldást sem szerettem volna rosszozni vagy éppen elvenni valakinek a kedvét a megvalósításától.  
Amikor anno gépekről tanultam, és az esztergák kerültek sorra, akkor az én addigi világomban főleg az un. egyetemes eszterga foglalta el a fő helyet. Döbbenten tapasztaltam, hogy ez csak egy az esztergák  (akkor) 16 főcsoportra osztott táblázatán. (A fejlődési lépcsőket nem sorolom ide!)  Ezért a konstrukciót elsősorban a valószinű felhasználás iránya határozza meg. Ha valakinek egy gépe van, akkor célszerű azt az utat választani amivel a lehető legtöbb feladatot tudja megoldani. Viszont ha stabilan van olyan munkája  (pl.:több vödör távtartó havonta) akkor lehet, hogy érdemes egy arra alkalmas gépet kreálni.  Mindezzel csak azt akarom aláhúzni, hogy nincs olyan gép amivel mindenki boldog lenne. Ezért tartok én is több gépet.  
Szerintem nem az építési stílus, inkább a bevált majombiztos megoldások kiválasztása lenne a fő feladat. Gondolok itt a főorsóhajtásra, szinkronizálásra, visszaállási pontosságra, szilárdságra.  

svejk

A francot, a szegnyereg még a több 10 millás CNC-ken is opció. CNC megmunkálásnál ritkán használnak szegnyerget, ma meg már az ellenorsó az egyeduralkodó.
 
- Azért nem esztergák készülnek mert elég durva dolgok keringenek itt a mach használhatatlanságáról.
- Azért nem esztergák készülnek mert precízebb illesztéseket, összeszerelést kíván.
- Azért nem esztergák készülnek, mert a marógép univerzálisabb ha CNC, a manuális fajtájuktól ellentétben.
- És nem utolsó sorban főleg azért nem esztergák készülnek, mert anno Magi István nem azt csinált bútorlapból :))

svejk

A 3. pontnak ellentmondanak a korszerű CNC esztergák melyek már komplett megmunkálóközpontok, ellenorsóval Y, B és C tengellyel, hajtott szerszámmal. tehát komlett marógépek is egyben, csupán a munkaterületük korlátozott.

besirkyjh

Szia  
 
Sokszor a tul sok szakmai háttér is jelenthet problémát :)
 
Gondold el hogy különféle embereknek külön féle lehetöségei vannak .Lehet müszaki háttér vagy szakmai felkészültség vagy lehet anyagi is .Ezek mind mind befolyásolják a leendö konstrukcios kiképzést .
Egy esztergánál az a gond hogy nem "relief" készitésére készül ( ritkán készül vele kész munkadarab , inkább olyan munkadarabok készülnek amik még beépitésre várnak valahova ) és a "fogado" része is paraméterekkel rendelkezik aminek meg kel felelni .Pl : sokszor készül csapágyház vagy tengely amire csapágy kerül és ott tatani kel az akár félszázados pontosságot is ( esetleg kis szériában is , mérési probléma illetve utánállitási probléma ) .Minden ilyen dolgot figyelembe kel venni már a tevezéskor .Ettöl függetlenül készülhetnek olyan konstrukciok amik "megfelelnek" ezeknek a paramétereknek de költség hatékonyabb ( ezeknek mindig az az áruk hogy valamilyen szinten behatárolhato a munkavégzésük ) .
A tervezések mindig a maximumot akarják tükrözni és a "mindenre jo" elvet , de ha egy munkafolyamat és annak igénye jol körbeirhato akkor a méretezést lehet az adott max feladatra szükiteni ( magogépeknél ilyen a nyák gravirozo vagy a nagy méretü router vagy pl az Ádám féle gép , hatalmas különbség van köztük ) .Egy esztergánál az is gond lehet hogy már a vázépitésénél a lin hordozok mérete illetve azok elelyezése is beleszol a kialakitásba .
Pl sima vizszintes ágynál gondoskodni kel a forgács illetve a hütöfolyadék eltávolitásárol és a linek védelméröl , ezt kel egy 45 vagy akár 90 fokos ágynál is de másak a lehetöségek és ezeket már a tervezésnél is be kel kalkulálni .Sok sok minden beleszol a kialakitásba és az alkalmazhato épitö anyagok minöségébe .Lehetöleg arra kel törekedni hogy a max igénybevétel és annak pontossága meg legyen , ez tulajdonképpen meghatározza magát a gépfelépítését is és a szükséges anyagokat is .Na ez a buktatoja mert van akinek a 0,2mm-es átmérözés is elég de van aki "durja nekem az anyagot " követelményt támaszt elé .A kettöközt oriási a különbség és még mindig csak hobbi kategoriárol beszélünk !  
 
Saját véleményem az hogy a lehetöségekhez képest épiteni kel egy masinát ezzel rengeteg tapasztalatot szerezni és ha ez meg felel akkor örülni neki , ha nem Ok a dolog akkor már van viszonyitási alapunk egy jobban használhato verzio épitésére ( ha még van hozzá ambicionk , de hát ettöl hobbi ) :)
 

TROMF22

Nem akarok  egyik irányzat szószólója sem lenni. Csak mint a fórumhoz későn csatlakozó, próbálom összerakni azt a folyamatot, megérteni a hátterét annak, hogyan fejlődött és vált szinte egyeduralkodóvá a maró vonal. Én személy szerint sajnálom, hogy az eszterga háttérbe szorult.  
Az érveket, véleményeket pedig egyáltalán nem tekintem cikizésnek. Annál is inább, mivel minden észrevétel korrekt és tárgyszerű.  
(ellentétben az itt, meg ott .... stb. sokszor olvasható megnyivánulásoktól)
Amit leszürtem ezekből:
-Csak jó, használható esztergát érdemes építeni.
-A "deszka" hobby lépcsők kihagyandók.
-Ha nincsenek meg az új gép építésének feltételei, akkor a hagyományos kis gépalap CNC-sítése legyen az irány.
- Új, egyedi konstrukció kialakításánál pedig - követve az ipari tendenciát - az eszterga/maró kombó lehet egy olyan célszerű kialakítás amit már érdemes igényesebb és sajnos drágább elemekből elkészíteni. Ebben a formában már nem kerülhető meg az ipari jellegű megmunkálások igénybevétele, elsősorban a váz, főorsó tekintetében.
És itt már a hobby lehetőségek határait (költség szinten mindenképpen) kezdjük átlépni.
Aki már épített egy fém marásra is termelékenyen használható kis CNC-t, az nem hiszem, hogy nagy kockázatot vállalna, ha ebben az irányban halad tovább.
Ez viszont reálisan nézve valóban elég szűk kör lehetősége.

TROMF22

Örül a lelkem!
#847-848-849-850-851 köszönöm.
Én egy ilyen fórumhoz szerettem volna csatlakozni. :)

000000000

Szerintem az amatőrnek azért nem ellensége a szegnyereg.
Nem lehet idevenni a cnc esztergát.
Egy amatőrnek az egyetemes eszterga, vagy csúcs eszterga az "eszköze". Azért, hogy "bármit" megcsináljon rajta.
Úgy értem, hogy tengelyszerű dolgokat, tárcsa szerű dolgokat és apró "biz-baszokat".
Az iparban szerintem a nagy sorozatban készült tengelyt gazdaságosabban megoldják pl. szálautomatákon.
Szóval, nem nagyon kell az olyan cnc, amihez kell a szegnyereg. Azért nem, mert ilyen melóra döntően nem cnc-t használnak.
De van otthon pl egy cnc-m és kéne csinálnom egy tengelyszerű dolgot.
De nem tudom megcsinálni, mert kapálóztam a szegnyereg ellen.
Attól, hogy a gépen van, még nem kell mindenáron használnom!
De ha nagyon kell, akkor nélküle egy kapavágást sem.