Hírek:

Fontos tudnivalók a migrációval kapcsolatban, kérlek olvasd el:

A régi fórumról áthozott hozzászólásoknál a felhasználó neve adatvédelmi megfontolásokból véletlenszerűen generált értékekre lett  lecserélve. Ez akkor tud a valódi értékre visszaállni, ha az adott felhasználó a régi fórumon nyilatkozik, hogy beleegyezik az adatainak az új fórumra továbbításához, majd ezután itt a régi felhasználónevével és email címével regisztrál.
8~20 óra között, 1~30 percen belül megtörténik a jóváhagyás, 30 percenként ellenőrizd email fiókodat (SPAM-ot is) mindenképp kapsz mail-t, a sikeres regisztrácioról, vagy a hibáról és, hogy mi a teendőd.
Nézd meg  "A régi fórumról, az új fórumra költözés útmutatót."
A régi fórumon használt email címmel de más felhasználói azonosítóval érkező regisztrációs kérelmek törlésre kerűlnek.

Main Menu

Brushless marómotor

Indította gaben, 2024 április 09, 16:45

Előző téma - Következő téma

000000000

A földelést, földelővezetőt felejtsétek el!
 
Igazából 4-pólusú csatlakozó kellene és4-eres árnyékolt kábel.
A4-ből egy pólus lenne a védővezetőé!
Gyárilag kellet volna a motoron ezt megoldani.
A T2-es marómotoron így van, a Klavio Kft forgalmazza.

000000000

 
Miért volt kár leírnom ?

PSoft

Kevered az EPH vezető/PEN vezető/PE vezető fogalmát.
Te,valamiféle "védőföldelésről" beszélsz.
Hogy egy műtőben van-e EPH csomópont csillagszerű leágazásokkal,azt nem tudom,de valószínű,hogy van.
Mint ahogy van például egy szennyvíztelepen is,és van egy lőporgyártó üzemben is.
 
Csak Révész Ricsit tudom idézni:
 
"Az iparban át sem veszi a műszaki ellenőr a gépet/berendezést ha nincs EPH.  
Ugyanis nem fognak adni róla ÉV jegyzőkönyvet."

Révész Richárd

Ne folytassuk tovább.[#integet2]

000000000

 
Ez így van , de sajnos ez kicci ocsoo és spórolnak a sárgák mindenen.  
Találkoztam olyan PRC termékkel hogy a dugó földelt volt , de a kábel végéig már nem ért el a zöld sárga vezeték.
De nem csak a kábel végéig nem ért el hanem gyárilag rányomták a 2 eres vezetékre a földelt dugót.
És a készüléken ott volt a földelés szimbólum is.  
Akinek nem lenne tiszta mi az a PRC :People's Republic of China.

svejk

A műtőkben a készülékek javarészt leválasztott hálózatok, állandó földzárlatfigyelő áramkörrel.
Talán IT-rendszernek nevezik.
Az RT-ban is volt szó róla 5-10 éve.

Szalai György

Ezen a motoron sajnos sehová sem tudod kötni a földelő vezetéket, mert a gyártó nem alakított ki rajta erre alkalmas csatlakozási pontot. Ha utána nézel a rajta lévő csatlakozónak, kiderül róla, hogy sem feszültségre, sem áramra nem minősítette a gyártó, így nálunk gyenge áramú és törpe feszültségű alkalmazásban használható.
Ha ezt a motort mégis az itthon érvényes előírások szerint szeretnéd használni, akkor nem tudod rajta a „védőföldelés” érintésvédelmet alkalmazni, hanem más érintésvédelmi módszerrel kell védened a géped kezelőjét.
Mivel a védővezető csatlakoztatására nem csak a motor, hanem már maga a csatlakozó lengő anya sem alkalmas, ezért csak védővezető nélküli érintésvédelmet van lehetőséged kialakítani.
Lehet például a védő leválasztás, egy minősített leválasztó transzformátorral, amit a hálózati konnektor és a frekvenciaváltó között alkalmazol.
Lehet az elkerítés elhatárolás. Ekkor egy zárt dobozszerkezetet kell kialakítanod a gép körül, a motort csak egy ajtó nyitása után érintheted, de az ajtó csak akkor nyitható, ha a motor biztonságosan feszültségmentes.

000000000

De ha valahova be tudsz fúrni egy 4-5mm-es menetet és lekötöd földre, teljesen jó. Így se szabványos meg úgyse, de legalább valami fogja.

PSoft

Az "IT" rendszerrel az http://szerelsw2.uw.hu/Szabvanyok/172-1.pdf" TARGET=_fnew>MSZ 172-1/86 foglalkozik (3.5 27.oldal).
 
A http://szerla.x3.hu/dokumentumok/tajekoztato_msz2040_20100602.pdf" TARGET=_fnew>röntgen/kórházi berendezések telepítéséhez és üzemeltetéséhez szükséges villamos hálózat kialakításáról.
 
Az iparban is használt rendszer volt az IT-rendszer.
Úgy harminc éve,Balatonfűzfőn a Nitrokémiánál a teljes hálózat szigetelt,földfüggetlen rendszer volt.
3x220V a világítási rendszernek,és 3x500V az erőátvitelnek.

9npx2xk89

Ez egy Yaskawa VS mini J7. Ő is 1.5kW-os. Egyenlőre én fogom használni, a vizesen sincs erre kialakítva semmi, sajnos a csatlakozó és a ház között nincs kapcsolat, ezért oda nem tudom rakni a földet, de remélem azért nem halok bele, mert a jaskava földelve van, ha nagyon nagy a gáz remélem az levág. Egyébként itt az emeleten a múlt évben lett behúzva a föld a konnektorokba, és az alatt a 7 év alatt sem haltam meg mialatt itt laktunk földelés nélkül. Mindenesetre köszönöm a tippeket, műteni nem fogok vele :-)
Jobban izgat az n12-n15 beállítás, a frekiváltó típusának ismerete mellett erre kérnék még tanácsot. Egyébként kasán pörög, csak rossz irányban. Melyik két vezetéket cseréljem fel a yaskawa-ban?

s2k5ycubj

Véletlenül van egy ilyenem Holnap,vagy vasárnap felteszem az adok-veszekre.Hűtés nélkül 16A és gyári leválasztótrafó,gyárilag dobozolva.

9npx2xk89

Sikerült megfordítanom a forgásirányt. most már csak az N12-N15 a kérdés.

besirkyjh

Gondolom egy hasitott fém kengyelbe lesz felfogatva az orso .Ha a vázon keresztül kapja a védöföldet az nem elég ?

Szalai György

Ha a motortartó bilinccsel köti rá a motorra a védővezetőt (földelést) az ahhoz elég, hogy testzárat esetén a gépbe épített motor ne rázza meg a kezelőt például szerszámcsere közben.
Ha viszont a motort kiveszi a gépből, (mert úgy dönt, hogy másik motort tesz fel) akkor ugye a motortartó bilincs bontásával a védővezetőt is lebontja a motorról. Ekkor a frekvenciaváltón és a testzárlatos motoron átfolyó hibaáram őrajta keresztül fog a földbe folyni.
Erre mondhatod, hogy: „De PCV padló van, ami szigetel”
Igen, az is egy érintésvédelmi mód, ha minősített szigetelőanyagból készült szigetelő padló és falburkolatot alkalmaz, a gép környezetét úgy alakítja ki, hogy a géppel egyidejűleg ne érinthessen semmi idegen potenciálon lévő felületet. Ekkor munka közben Ő is egyen potenciálra kerül a géppel, rajta keresztül mégsem folyik áram. Ezt a módszert alkalmazzák a 20kV-os elosztói hálózatokon is, a FAM (Feszültség Alatti Munkavégzés) közben. Itt mégsem javasolnám.
 
Köthetné a motorra a védővezetőt egy külön erre szolgáló bilinccsel is. Akkor még a gépről leszerelt motoron is rajta marad a védő vezető. Fém csövek védőhálózatba vonására gyártanak is földelő és EPH bilincseket, az ide is alkalmas.
Vagy megismerve a motor házának keresztmetszetét, egy alkalmas helyen síkra reszelhetné és kialakíthatna ott egy szabványos földelő csavart. De még mindég ott marad a hitvány kanca csatlakozó problémája. Mert az is fém, tehát azt is be kell vonni a védő vezetők hálózatába, hogy a motorról letekerve is védett maradjon.
Erre mondhatod, hogy: „Árnyékolt kábellel csatlakozik a motorra, a földelt árnyékoló harisnyát pedig szorítja a kanca csatlakozó kábelrögzítő bilincse.” Csakhogy az árnyékoló harisnyán meg nem folyhat hibaáram, annak védővezetőként való alkalmazása a szabvány alapján tilos.
 
Ha a motort is és az anya csatlakozót is külön, csak speciális szerszámmal lebontható földelő bilincsen keresztül földelné, akkor én nem találnék benne kivetni valót. Ez viszont randa, nehezíti a kezelést, ezért a leválasztó trafós védelmet látom jobb megoldásnak. Azért is, mert az egész gépet kompletten védi, nem csak a motort, és minden további barkács megoldást feleslegessé tesz.

000000000

Mindennel egyetértek, amit írtál, egyedül a "földelő" kifejezés zavar.
A földelés már régóta nem érintésvédelmi mód.
Fázis-nulla-védővezető.
Kérlek ne vedd okoskodásnak!