Épül a gépem ::: Varga István

Indította gaben, 2025 február 26, 08:07

Előző téma - Következő téma

wkbgzy80t

Én epoxival átitatott szövetrétegekkel csináltam/tervezem csinálni ezt az ügyet, bevált kis dolgoknál, de megnyugtató, hogy alkalmazható komolyabb gépek esetében is (de azért gondolom egyedi készítésű gépekre gondolsz - ?).
 
Csak azért kérdeztem, mert mintha István rajzán lenne ott vmi. megmunkálás.

vyvk7xm7

Hát… Tőled megszokottan, megint olyasmi születik, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Ez hobbynak már nagyon profi gép lehet. Vagy már nem is hobby gépnek szánod, hanem ipari mennyiségű termelésre? Már a zöld alátét asztal is nagyon erőteljes konstrukció.
Persze megint érdekel egy csomó részlet és nincsen türelmem kivárni a dolgok alakulását, hogy majd meglássam. Tehát:
 
A zöld alátét asztal hosszabbik oldala alatt, a relációs jel mintájú merevítő, az milyen átgondolás eredménye?
 
A gépalap külső derékszögű merevítőin le van vágva a derékszögek sarka, hogy a három lemez találkozásánál ne keletkezzen feszültséggyűjtő pont. De a gépalap belső merevítő téglalapjainak sarkai meg vannak hagyva. Mi okból?
 
A hídlábak vonalvezetése már letisztultabb, mint az előző konstrukción volt, (Nincs hátul törésvonal.) de Y síkban még most sem tartanak össze felfelé. Csak mert így is bőven elég merevek, vagy más oka van?
 
Nem annyira az érdekel, hogy milyen lesz a gép, hanem hogy miért pont olyan lesz. Melyik megoldás mögött milyen gondolatok, okok, összefüggések állnak. Írhatnál ezekről valamit, ha időd engedi.

88nwcf22d

Azok a motorok e240 szervók?
Eltudnád küldeni nekem stp-ben?

w25nhezad

http://cnctar.hobbycnc.hu/Varga%20Istv%e1n/Mar%f3g%e9p%204t/Asztal%202.jpg" border=0>
 
http://cnctar.hobbycnc.hu/Varga%20Istv%e1n/Mar%f3g%e9p%204t/X%20tengely%201.jpg" border=0>
 
http://cnctar.hobbycnc.hu/Varga%20Istv%e1n/Mar%f3g%e9p%204t/X%20tengely%202.jpg" border=0>
 
http://cnctar.hobbycnc.hu/Varga%20Istv%e1n/Mar%f3g%e9p%204t/X%20tengely%203.jpg" border=0>

w25nhezad

Jól látod az alap és a híd is megmunkálásra kerül.
Igen horizontális gépen.
A sárga lemezek oldalburkolatok, a gépalapon pedig takarás.

w25nhezad

Az asztal hosszirányú merevítését kellene elvégeznie. Hogy miért így, az asztal alatt helyezkedik el a vezérlés és nem akartam, hogy nagy helyet foglaljon el a merevítés.  
A gépalap kívülről lessz végíghegesztve. A varrat miatt vágtam le a merevítő sarkát.
Úgy gondoltam így is elég merev lessz, nem akartam a gép szélességét tovább növelni.

wkbgzy80t

Ilyen szép lett a lézervágás (szépen illeszkednek a merőleges lapok), vagy lett valami csinálva a lemezek éleivel?
 
Szerinted hőkezelés nélkül kb. milyen mértékben húzódna el hosszútávon egy hasonló szerkezet?

w25nhezad

Igen a lézezvágás jó felületet ad. Még sorjázni sem kellett.
A szerkezet a hegesztéstől húzódik el, nem az időtől. A feszmentesítés az anyagba bevitt hő hatására keletkezett feszültségeket szünteti meg.

w25nhezad

A híd.
 
http://cnctar.hobbycnc.hu/Varga%20Istv%e1n/Mar%f3g%e9p%204t/H%edd%201.jpg" border=0>
http://cnctar.hobbycnc.hu/Varga%20Istv%e1n/Mar%f3g%e9p%204t/H%edd%202.jpg" border=0>

000000000

 
Jaj, te fiú! Máá megint mit csinálsz.[#eljen][#worship]

wkbgzy80t

Előre is elnézést, nem szeretném húzni ezt a témát, de én is azon morfondírozom, hogy a tervezett gépemben mennyi hegesztés legyen, és ezek a kérdések -mivel nem hegesztettem még marógépalkatrészeket, és nem is próbáltam ki ilyeneket- ködösek előttem. A lényeg, hogy a megmunkálást (ha ki tudok találni elfogadható alternatívát) és a hőkezelést lehetőleg szeretném megúszni (mindenképp csak az "alap" lenne hegesztve). Mivel nálad rengeteg hegesztés van, továbbá egészen biztosan valódi hozzáértő vagy, ezért szeretnék kicsit tanulni erről az ügyről.  
 
Tehát én így gondoltam/véltem tudni -vakfoltokkal-, kérlek javíts ki, ha időd engedi:  
 
Kezdetnek meg van hegesztve a szerk. Ezen a ponton már feszültség és alakváltozás is "került bele". Namost ha NEM hőkezeljük, annak az alábbi következményei lesznek:  
1: terhelés hatására, a benne lévő feszültségek miatt másképp viselkedik a szerkezet (ez vajon mennyire szól bele a gép működésébe, azt belevéve, hogy sok rezgéscsillapító elem is lenne a gépen, pl. beton kitöltések, polimer-beton alkatrészek...?).  
2: ha fel akarunk munkáltatni referencia felületeket, jobban "elugrik" a gépről levett darab (ezt sem tudom, hogy mennyire jelentős, hiszen alig van eltávolítva egy kis anyag, gyanítom, hogy pl. jelen esetben nem ez a hőkezelés fő oka -?).  
3: -amit a legfontosabbnak gondoltam, hogy- idővel, a hőkezeletlen szerkezetben lévő feszültségek relaxálódnak, és magától elmászik kisebb nagyobb mértékben a geometria (HA van ilyen, nem elhanyagolható része az ügynek, ennek a mértékét sem tudom megsaccolni, nyilván a hegesztés közben fellépő deformáció tört része, de mondjuk egy 80x120 másfél méteres egyik oldalról sűrűbben hegesztett zártszelvény el tudom képzelni, hogy idővel tovább alakváltozik mundjuk fél-egy millit a rászerelt vezeték-alap egyenességének a rovására -?).
 
 
Szóval summázva: világos, hogy az általad is alkalmazott sorrend a szabatos, és szakszerű, ezt tudom én is. Viszont ha azt az egy-két százezret, amit a hőkezelés, szállítás és utómunkálás kíván, meg szeretném spórolni, szerinted mire lehet számítani? Tegyük fel, hogy sikerült valahogy egy megfelelően egyenes sínt összehozni a hegesztett alap tetején... Vajon ez egyenes is maradhat hosszútávon? Ill. mi más gond adódhat?
 
Remélem ez a téma érint még pár építőt..
 
Köszönöm!

besirkyjh

Szia  
 
Ne igy közelitsd meg .Elöször nézd meg hogy az általad tervezet gép nagysága és sulya miatt ven e lehetöséged a feszültség mentesitésre .
Ahol feszültség van az ott is marad , az utolagos megmunkálás ezen nem segit , de nagyon fontos ennek a "feszültségnek" a mértéke , egyáltalán érdemes e vele foglalkozni vagy megoldhato pl ellenfeszitéssel ( alapváz csavarodás pl egy vastag alaplapra rögzitésével ) A szakaszos hegesztés nem visz akkora feszültséget a vázba mint egy folyamatos hegesztés .Ha azt nézzük hogy az anyag minél jobban felmelegszik annál nagyobb a feszültség mértéke akkor még egy hegesztés utáni kényszerhütés is segithet ezen ( pl: vizes rongy és utána ujabb hegesztés ) .Ezt a hegesztök jobban értik .
 
 

wvs6cpz09

Ez nem híd, hanem a Váralagút vazsból [#nevetes1]
 
http://cache.virtualtourist.com/4/4043227-The_tunnel_entrance_by_day_Budapest.jpg" border=0>

65hfjjmj

 Gratulálok, ez egy komoly gép lesz!
 
http://www.auriam.hu/technologia1.html" TARGET=_fnew> Egy kis adalék a hegesztett szerkezetek feszültség csökkentéséhez.
 
 A vibrációs feszültségcsökkentés a helyszínen elvégezhető, nincs hőkezelési vetemedés, ma már elterjedten alkalmazzák.  
 
http://www.auriam.hu/fotok/Generator_haz_2.jpg
 

65hfjjmj

 
 Bocsánat, nem vettem észre, hogy ekkora a linkelt kép.
 [#wow3]