Épül a gépem ::: Varga István

Indította gaben, 2025 február 26, 08:07

Előző téma - Következő téma

65hfjjmj


vyvk7xm7

A képek alapján nem tűnik hobbylehetetlennek. A rezgéskeltő úgy nézem egy fordulatszám szabályozott vibromotor. Az érzékelő egy integrált gyorsulásmérő szenzor. A többi pedig a szoftver, meg a tudás. De hogy hegeszteni rezgő asztalon?

3ztiz2p39

Szerintem az amplitúdó minimális.
Melyik képen is látszik hogy villanymotor?

3ztiz2p39


3ztiz2p39

A kollégám amikor kazánt csinált vagy javított, az is mindig püfölte a vasat, azt mondta feszültségmentesít, én meg azt mondtam, hogy csak minket idegesít a hangoskodással hétvégén.

3ztiz2p39

Ja, látom már. most hogy mit kell nézni, látom, hogy a két egység külön van azokkal a menetes X-láb szorítókkal odafogatva.
Tegnap én azt egy egységnek néztem.
No ebbe érdemes lenne belemélyedni.
Tól-ig mekkora lehet a szabályozott freki?
 
És főleg hogy lehetne egzaktul mérni, hogy csökkent a feszültség a szerkezetben. Egyszerűen hang után, figyelve mennyire csilingel?

vyvk7xm7

A hobby frekvencia az szerintem 1Hz-500Hz között.
http://www.meta-lax.com/pdf/summary.pdf" TARGET=_fnew>2.oldal, kettes ábra mutat egy kezelési lapot, vagy mi ez.
Alul írja, hogy egy 7.500LBS (3400kg) súlyú 19x42x170” (48x106x431cm) méretű, 1020HRS anyagú, (melegen hengerelt normalizált acél?) hegesztett oszlopot rezgetett, http://www.bonal.com/mlguide.pdf" TARGET=_fnew>a 2A rezgetővel, először 59Hz-en 25percig, azután 54Hz-en 10percig.
http://www.meta-lax.com/pdf/Grain%20Refinement.pdf" TARGET=_fnew>Rezgősre kéne készíteni a hegesztő invertert.
http://www.meta-lax.com/galleries/3weldments/b.jpg" TARGET=_fnew>Ezt a nagy vasat bosszantja avval a kicsi piros izével ott a végén.

mxjj54gxi

És vajon színuszos rezgés jó lehet?
Mert egy motoros rezgetővel csak színuszosat lehet csinálni, ha jól sejtem.

vyvk7xm7

 © sasi #137 linkjén épp szinuszosat ir.

mxjj54gxi

Ja, akkor figyelmetlenül olvastam,nem rögzült.

3ztiz2p39

Te már jól bele is ástad magad. :)
Lehet hegesztés közben fix frekivel rezegtet?
Ha ennyi irodalma van csak nem lehet rossz technika.
De még mindig az a fő kérdésem, hogy hogy lehetne mérni, hogy mit csináltunk, ha elkezdenénk kísérletezni a dologgal.
Nem lehet bonyolultabb ez a technika, mint mondjuk RC-nek megépítenie a lézert anno.

vyvk7xm7

Az önfrekvencia ismétlődő detektálásával lehetne ellenőrizni a hatást. Az anyagban lévő mechanikai feszültség emeli a rezonancia pont frekvenciáját. A feszültség csökkenése pedig a rezonanciapontot lefelé tolja. Ha esik a munkadarab önfrekvenciája, akkor csökkent a benne lévő mechanikai feszültség. (A fekete és piros mérési görbék szerint a rezonanciapont 59-54=5Hz-et esett)
Önfrekvencia láthatóvá tétele és minták összehasonlítása (nem hiteles mérése) gondolom egy olcsóbb gyorsulás érzékelővel és hozzá kapcsolt PC oszcilloszkóp spektrum analizátorával (PicoScope?) lenne lehetséges.  Meg egy egységugrasztó félkilós kalapáccsal.
Olcsóbb mini szenzort forgalmaz a PIM Kft. Akár TO5 tokban. (Lehet, hogy a mobil telefonokban is hasonló van?) Próbálom megtudni az árát.

mxjj54gxi

Az ST magyarország épp az elmúlt hetekben tartott nálunk bemutató tanfolyást egy új Coretexes ARM proci evalboardról. Valami kemény 3600 pénz a panel, és van rajta gyorsulásérzékelő is, meg teljes példagyűjtemény a használatához. Simán USB-n égethető, C fejlesztő van ingyen hozzá.
Esetleg arra a panelre lehetne fejleszteni?

mxjj54gxi


vyvk7xm7

Több okból is fogalmam nincsen.
Teljesen de tök sötét vagyok a programozáshoz, és nem tudom mire készült az a gyorsulás érzékelő. Előfordulhat, hogy nem rezgések, hanem lengések érzékelésére szolgál, és éppen hogy még rezgéscsillapított is. Mi is történne, ha egy mobil eszköz minden kicsi rezgésre megpróbálna reagálni.