Épül a gépem ::: Kelepeisz Lajos

Indította gaben, 2025 február 26, 08:02

Előző téma - Következő téma

s2ptiv3t

Ne haragudj de kifejtenéd bővebben, ezt most hogy értsem?

s2ptiv3t

Jaa, te vagy az Gergő, neked külön szeretnék köszönetet mondani a sok alkatrészért, igazi szakember vagy.

s2ptiv3t


000000000

Tudod amikor valakiben a rosszindulat dolgozik elsősorban amikor meglátja a Tibor45 nick-et, és ez párosul a minimális a szakmaiságoddal ilyenkor, nos az a személy így jár mint te sokadszor. Ugyanis ez egy olyan videó, amikor a Robsy CNC vezérlő is a "buta G kódból" dolgozik, a metodika pedig egymástól csak néhány század mm-re lévő pontokba beállás, lézer bekapcsolás, várakozás t ideig, majd lézer ki, és megyünk a következő szomszédos pontba a sorban (G1 X, M3, G4, M5 kódok sorozata).
Állításom az, hogy az egységugrásos rámpa technika miatt sokkal gyorsabb, dinamikusabb a végrehajtás itt is Robsy esetén, mint a Mach és társai kapcsán, amik eleve nem képesek még egy M3, M5 kódot se gyorsan végrehajtani, helyette mindenféle csicsa gyors prioritású kódokat kíván, hogy valahogy működjön is normálisan.
 
Ezt összekeverni 50 mm közötti folyamatos oda-vissza mozgással, hát őőőőő izéééé.:))))
 
Mellesleg nem láttál te még olyan videót tőlem (de majd láthatsz hamarosan), amikor az itt is említett #281 bejegyzésem alapján egészen másképpen történnek a dolgok, ami Lajos videójához egyáltalán nagyon messziről nézve kapcsolható. De amit linkeltél, az abszolut nem.

t5jvxzhgc

 
Szerinted,a csicsa Mach-ot használva,amikor a lézer plugin dolgozik,fut valahol a háttérben egy..."buta" G-kód?
 
Nem tudom,azért kérdezem!
 
Kerestem többször is,de nem találtam.
Ha van,akkor hova rakhatja,honnan dolgozik a Mach,fotó/kép gravírozás közben?
Hol tárolhatja a képről a pillanatnyi információkat,amelyekre a gravírozás folyamata közben szüksége van?
 

000000000

Na persze, mert leírtam Lajosnak szépen magyarul, szakmailag, hogy a videóján nem lehetséges az általa elhitt ablak sebességadat (hiszen fel se tudott gyorsulni), ez csak a te értelmezésed szerint rosszindulat, és nyomdafestéket nem tűrő. Hiába, javíthatatlan vagy, most is hoztad a formádat.

000000000

Ha már G kód kell neki, onnantól kezdve esélytelen, téves csicsa alap az egész .....

frkdv6dyr

Tudom javasolni a lovasszekér meghajtású több ezer éves technikát a csicsavilág elkerülése érdekében. A ló képes az egység ugrásra ez saját tapasztalat. Majdnem a nyakam törtem a bemutatón.  
 
Bocsi Lajos a fenti OFF-ért tetszett a videód,de ha nem lesz elég kicsi a súlya a szerkentyűnek nem lesz gond a rázkódással ekkora sebességnél?

2vkx6unz

Mielőtt ebbe nagyon belemerültök kérjük meg Lajost, hogy csinálajon meg egy mérés sorozaot- Először 50mm úttal 20 ciklust az eredeti paraméterekkel és mérje meg az időt. Majd ugyanezt a mozgást úgy, hogy az elmozdulás 4x ennyi legyen.
Egyrészt ekkor lesz ideje elérni a beállított sebességet és még arra is, hogy lelassuljon a megálláshoz. Majd érdemes ugyanezt megtenni úgy, hogy a gyorsulást megemeli mondjuk a négyszeresére. Mindegyik módszerrel csináljon mondjuk 20 ciklust és nézzük me mi lesz az eredmény. Majd a végén az új paraméterekkel az 50 mm elmozdulást ismét 20x és ennek is mérje meg az idejét.
Lézernél is számít, hogy milyen meredek a rámpa mert amig gyorsul a lézer teljesítménye nem fog ennek megfelelően változni vagyis a gyorsítási szakaszban jobban pirít mint amikor elérte a max sebességet egyszerűen azért mert több ideig éri az anyagot a fény.

000000000

Ez így van!
 
Sokak tévhitben élnek a sebességgel kapcsolatban.
 
Nagy mozgástartománynál nagyobb átlagsebesség jöhet ki.
De amikor csak pár 10mm-t mozog, nincs ideje a teljes sebességre felgyorsulni.
 
Egy kép lézeres gravírozásánál, ahol a sötét és a világos részek sebessége 1:10 arány körüli, a hozzászólásokból ítélve, ott a gyakori váltások miatt a közelében sincs a valós sebesség a beállítottnak.

s2ptiv3t

Most már én is belátom hogy igaza van Tibor45-nek, már csak azon egyszerű kísérletből kiindulva hogy ha a gyorsulást felhúzom, és kézzel járatom az x tengelyt, jól látható hogy a motornak van gyorsulása és lassulása, amiből ismét gyorsítani kell, szóval 50mm-es szakaszon képtelenség a maximumot kihozni, ami nem azt jelenti hogy ha széthúzom a határokat akkor a gép ezt a sebességet nem tudná.
Amúgy sajnos most nem tudok tesztelni, mert rotyra szét van szedve a híd, hogy helyére tudjam tenni.

frkdv6dyr

Ha viszont szinte azonnal gyorsulás és lassulás nélkül hajtanád a szerkezet súlya miatt akkor is fellépne bizonyos csillapítás. Sokat gondolkodtam és arra jutottam, hogy a hasznos terület előtt és persze utána is hagynék ki gyorsulási és fékezési utat. Ezzel a kép területén szinte konstans is lehet a sebesség, és így az elején és a végén is szinkronba lehetne a folyamat. Persze ha tévedek javítsatok ki, de valahogy nem tudok szabadulni a szerkezet súlyából adódó ellenerőtől ami a tervezett pályáról eltéríti a valós mozgást. Láttam ezt már sima marásnál is, hogy beletervezik az anyagnak a szerkezetre ható vektorosan ható ellen erőt.
 
De ezektől függetlenül kíváncsi lennék, pontosan mi okozhat még gondot ekkora sebességnél, és az hogyan lehetne kiküszöbölni? Magam is tervezek lézeres megmunkálás a jövőben.

2vkx6unz

Ez abban az esetben jó ha képet gravírozol. Egy rági mátrix nyomtató is hasonlóan működött, mindig volt egy gyorsításra és lassításra alkalmas szakasz. Miszont ha vágni is akarsz a géppel akkor a gyorsítási és lassítási szakaszokon már lehet, hogy rég átvágta az anyagot míg a teljes sebességűn még nem vagy ha itt is átvágta akkor a gyorsítási lassítási szakaszokon met a kelleténél jobban megégette.  
A célnak az felel meg a legjobban, hogy az elvárt/programozott sebességet a lehető legrövidebb idő alatt érje el és illetve álljon meg vagy váltson irányt. Magyrul a gyorsulásra kell optimalizálni nem a sebességre. Tibor 45 pont ezt nyomja már több éve.

000000000

 
A mátrix nyomtató pont nem jó példa.
Mert lép egyet a nyomtató majd leüt egyet majd újra lép és leüt tehát a sebesség és gyorsulás abszolút nem számít.
Ugyanígy van a lézernél is mikor gravíroz mert minden léptetésnél be kell olvasnia az adott ponthoz a kibocsájtandó teljesítményt, hogy meglegyen a grayscale picture.
Vágásnál meg úgysem ezzel a tempóval fog menni.
Tehát nem értem most mi itt a probléma ?  
 
   

s2ptiv3t

Szép estét a kollégáknak!
Szeretnék elmesélni valamit, hátha legközelebb más is így jár. Mint olvashattátok sokat szívtam a golyós hüvelyekkel, mert állandón lötyögtek, hát most rendeltem nem kevés pénzért tengelyt és hüvelyt, mikor a tengelyre húztam a hüvelyt azt hittem szélütést kapok, a 4000ft-os Nippon hüvelyek is kotyogtak a saját tengelyükön. Mikor már teljesen elveszetenek véltem a dolgot rájöttem miért van ez a kotyogás, a megoldás egyszerű ezeket a hüvelyeket nem lehet egymagában használni, mert enyhén homorúan vannak benne a golyók elrendezve ami azt eredményezi hogy ha csavaró mozgást végzek enyhe kotyogás észlelhető, de ha középen fogom meg a hüvelyt és le-fel cibálnám akkor nincs kottyanás. Esetemben 2 megoldás van, vagy veszek egy dupla hosszú golyós hüvelyt ami kettő hüvely egy tokban, vagy amit csinálni fogok, kettő hüvelyt ragasztok be egy házba, mutatom is hogyan.http://kepfeltoltes.hu/150605/20150605_205438_www.kepfeltoltes.hu_.jpg" border=0>http://kepfeltoltes.hu/150605/20150605_205456_www.kepfeltoltes.hu_.jpg" border=0>
Így egyúttal megkérdezném, ha valaki tudna nekem eladni pár csepp Loctite638-at azt nagyon megköszönném, nem akarok pár cseppér megvenni egy egész dobozzal hogy aztán rám száradjon ez a méregdrága cucc.
Köszönöm.