Épül a gépem ::: Bocs

Indította gaben, 2025 február 26, 07:59

Előző téma - Következő téma

i4hh37hcw

Nagyon tetszik. Én ugye csak a gyári elektronikákban láttam ilyen csatlakozókat, azokban még sincs ilyen rend.

gsz03b27r

Ezek meg rugós csatlakzásuak még a rezgést is bírják soha nem lazúlnak ki. [#nyes]

    

t5jvxzhgc

Lentebb azt írtam, ami inkább csak tipp volt...
"lassan tíz éve megy ez a vezérlő"

Az akkori fotókat visszanézve nem is sokat tévedtem, éppen tíz éve készült.

i4hh37hcw

Mechanikai hibák:
A motort tudnám kiemelni, bár nem vagyok benne biztos. 4,5 Nm-es motorokkal indítottam, amiből az X és az Y tengelyét kicseréltem. Ezt többen kétellyel fogadták, amit én el tudok fogadni, de még nem vagyok teljesen meggyőzve. TBS-TEAM segítségével jobban működik a jelenlegi 12-esekkel, mint az előző 4,5-ösökkel. Összehasonlításként a Z tengelyen a 4,5 Nm-eresből jelenleg 4000 mm/percet tudok kicsikarni, az X 12-esből-ből 5500-at, az Y 12-es dupla motoros tengelyből 7000-et. Z: 2500 lépés= 1mm, X: 1000 lépés= 1mm, Y: 500 lépés= 1mm. Talán más áttétellel még javítható, de kétségtelenül jobb, mint eddig.

Lehet, hogy hiba az Y tengelyeket/motorokat összekötő fogas szíj, de amíg nincs megoldva a hibajelzés bekötése, ezt nem merem levenni. Ha esetleg az egyik motor leáll, a másik elgörbítheti a gépet, bármilyen merev is. Érzékelhető hátránya nincs. Nincs agyonfeszítve a szíj, tehát talán egy-két lépésnyi szabadsága van a motoroknak egymáshoz viszonyítva. Ez talán elég ahhoz, hogy ne dolgozzanak egymás ellen. Talán.

A többi dolog meg készülget. Még gumiörlemény felragasztásán gondolkozok. Ötletként talán más is hasznosíthatja: többféle térburkolat kapható gumiörleményből, és kíváló a rezgés csillapításuk. Én szélvédő ragasztóval ragasztanám, hiszen ezekre az anyagokra van kifejlesztve.

i4hh37hcw

Elektronikai hibák

Ebből van bőven, mint korábban említettük.
Új info, hogy lehetne pontosabb végállás kapcsolót feltenni, hogy pontosabb legyen a referencia pont felvétel.

A fékező relék is hibák, erről nincs mit beszélni, ki kell szerelni.

Felesleges a motoronkénti tápegység, ezt egy esetleg 2 oroidra le kell cserélni.

Rossz bekötés tudomásom szerint szerencsére nincs, elég óvatos voltam, hogy mindennek igyekezzek utána járni. Pont ez miatt viszont van még néhány hiány, ezek majd sorra kerülnek.

Mielőtt szétszedem az elektromos szekrényt a hibák javításához, megcsinálom a tervezett fejlesztéseket, hogy ne kelljen kétszer dolgozni vele.

Szóval mindezekkel a hibákkal azért már dolgozgattam a géppel, és igazából kellemesen csalódtam, mert felülmúlta az elvárásaimat. Főleg ha figyelembe vesszük az elektronikai ismeretek hiányát is.

i4hh37hcw


i4hh37hcw

Üdvözlöm az érdeklődőket!

Először is remélem jó egészségnek örvend mindenki! Én igyekszem vigyázni másokra, mert ezzel magamat és a családomat is védem.

Sokat dolgoztam a gépemmel, és végül jutott idő a javításokra, fejlesztésekre.
Megszüntettem a fékező reléket, nem hiányoznak. Nem szereltem ki, mert találok más szerepet nekik. Kiszereltem a motoronkénti tápokat, és beszereltem helyettük egy olyan trafót, aminek a szekunder tekercs kábele lapos téglalap keresztmetszetű, cérnával szigetelt, és persze soronként vastag impregnált papírral. Több céget megkerestem, hogy szeretnék nekik sok pénzt adni egy toroid trafóért, de valamiért annyira zavarja őket, hogy nem is válaszolnak. Pedig az árat ők szabnák meg. Mindegy, jó ez a brutál trafó.
A motorok az új áramtól megtáltosodtak. Eddig 48V DC-t kaptak, most 80V AC-t. Halkabbak, sokkal gyorsabbak és erősebbek lettek. Viszont így megtaláltam a korlátait, de legalább a váz és a mechanika rendben van, bírja ezt az erőt. Azért egy harmaddal vissza szabályoztam attól a sebességtől és gyorsulástól, ahol már néha lépést veszített.

Beszereltem egy harmadik jelelosztó kártyát, mert az előző kettőt kinőttem. Az új UCCNC-vel annyi új funkciót tudok használni, hogy nem győzöm a kapcsolókat, gombokat beépíteni. Van már külső Ciklus start, Ciklus stop, Feed hold, Feed hold stop gomb, és 2 joystik a kézi mozgatáshoz. Ez egy mozgatható dobozba került, számomra jól kezelhető és tetszetős cucc lett. A joystikok elé bekötöttem egy véletlen mködés elleni kapcsolót, ez is igen hasznos. Ebbe a dobozba tervezek még lépték állító gombokat, így kisegíti a kézikerékkel való beállításokat, de nem helyettesíti azt. Ez is akkora segítség, hogy el se tudom mondani. Kézzel egyszerre mozgatni a 3 tengelyt beragadó billentyűk nélkül![#taps] Ráadásul az irányok a valós mozgások irányának felelnek meg, ami további biztonságot ad.
A "szószékbe", ami a dobozt és számítógépet tartja, beszereltem egy refpont felvétel és 3 parkolóhely gombot. Ezt a megoldást a figyelmetekbe ajánlom. A zártszelvény végdugójába tettem, a dugókat meg a zártszelvény oldalát kivágva sorban egymás után. Erről majd a talpra állítás után készítek jobb képet.

      

i4hh37hcw

A dobozban látszik valamennyire, hogy beszereltem a forgató és a negyedik tengely motor vezérlőjét. Ezek már be is vannak kábelezve, és mivel emiatt többféle módon kell felállnia a gépnek, minden motor vezérlőre egy kapcsolót is tettem. Természetes, hogy nem minden esetben kell az összes motor, így ezeket be sem kapcsolom.

Most utoljára sikerült minden kábelt befűznöm az első energialáncba, mert szerencsére szemenként nyitható, de már látom, hogy ezzel párhuzamosan szükség lesz mégegyre a másik oldalon is. Na ez a kábelezés aztán felér egy meditációval. Alapos önuralomra tanít. A doboz és a gép közt porszívócsőben mentek a kábelek, de ez már eredetileg is tele volt. Most egy vastagabb ipari porszívó cső került ide, ami miatt ugye az összes kábelt ki kellett kötni, újra húzni majd vissza kötni. Fura módon élveztem ezt a munkát, mert felfrissített sok tanult dolgot az elektronikáról, és sok mindent nagyobb rendbe tudtam rakni. Persze magamhoz képest.

gsz03b27r

Ügyes vagy, alakul az a gép. Sokat fejlődtél. [#kacsint]

i4hh37hcw

A nagyobbra cserélt léptető motorok lassító áttételét a tanácsotok alapján megszüntettem, 1:1 szíjhajtás van, ez is remekül bevált.

Ja és egy nagy előnye annak, hogy egy trafóról megy az összes léptecs. Persze sokaknak ez nem új, de lehet, hogy valakinek az. Ha egy motorhoz egy táp tartozik, annak a motornak a korlátja lehet a táp által biztosított kevés teljesítmény. Viszont ha egyről megy az összes motor, szinte kizárt, hogy mindegyik azonos időben maximális teljesítménnyel dolgozzon. Tehát ha valamelyik motor kisebb teljesítménnyel fut, a ráeső részt használhatja a többi, ezáltal a trafóra jutó teljesítmény gyakorlatilag soha nem éri el a motorok össz maximum felvételét. Azaz mindig lesz tartalék, ellentétben az én korábbi állandóan túlterhelt tápjaimhoz képest, ahol ugye az éppen güriző nem kap segítséget a szomszédtól.

Most viszont ismét segítségre szorulok. Évek óta nem jutok el addig, hogy a frekiváltót bekössem a rendszerbe, még mindig kézzel kell indítanom és szabályoznom, miközben dolgozik mellettem kedves munkatársam az UCCNC, aki átvehetné ezt a feladatot.
Továbbá szeretném bekötni a motorvezérlők PEND és ALM lehetőségeit ha már vannak. Ez talán akkor is jól jönne, ha lépésvesztés történik, de a vezérlő és a program nem tud róla. Eddig sok ilyen volt, szerintem ha elvétve, de lesz ilyen a nagyobb motorokkal is.
Privátban olyan tanácsot is kaptam, hogy a trafóra kell egy dióda és egy puffer kondi. Jelenleg ezek nélkül megy, de erről is "beszélhetnénk". A motor vezérlőkben ugye van egyenirányító, különben nem tudná kezelni a váltóáramot (és az egyenáramot is). Tehát a dióda szerepét nem értem. A puffer kondit értem, de ha jól gondolom, a trafóm teljesítménye messze meghaladja a szükségeset, így talán ez is nélkülözhető. (?)

Jó kis gépem lett, sokatok segítsége nélkül nem vagy csak szenvedés árán jött volna létre valami.
A privátban kapott segítségekért is hálás vagyok. Szívesen közzé tenném, de ugye azért jött privátban, hogy ez ne történjen meg. Gondolom többen unják a vitákat. Én igyekszem a vitákból is tanulni, de tiszteletben tartom, ha valakinek ehhez éppen nincs kedve, ezért nekik is megköszönöm, ha továbbra is segítenek.

i4hh37hcw

A Te segítségeddel is.[#worship]
Köszönöm!

i4hh37hcw

Közben jön egy kicsi cnc eszterga építés. Van egy jó nagy gyári, név szerint Haas TL2, de gyakran kár beindítani mütyűrökhöz. Ezért régóta tervezem, hogy készítek egy kicsit. Balszerencsémre nem fizettek ki egy olyan munkát, amit előtte rajongva dícsértek és a szemem előtt küldtek fotokat, filmeket az ismerőseiknek. Ezzel megszakadt egy 20 éves munka kapcsolat, és még a megrendelő játssza a sértődöttet[#mf3][#boxer].
Emiatt talán több időm lesz ezekre a gépekre, amelyek pontosan annyira hálásak, mint amennyi szeretettel kezelem őket.

Szóval folyt. Köv.

ng6b57ybu

Szia !

Kapcsoló üzemű vagy trafós tápegység? Bár ez lehet buta kérdése volt és trafó, graetz (hídegyenirányító) a táp.
 Tápegységhez a gondolataim:


- a túlméretezett tápegység hobbiban nem gond, igaz a besegítés az épp nem működő fel nem hasznáét árama.
- a pufferkondi a csúcs áramokban segítség és kell is, simítja a hullámzó feszültséget a szabályozatlan tápegységben
- ha egyenirányító után van, lesz a pufferkondi akkor nem kell plusz dióda.


Megadod a frekiváltód tipusát segítek rajzzal bekötni.

Alga76

gsz03b27r

HSS86 léptetőmotor vezérlőt használ és 80V~ táplálja.
Nem kell semilyen egyenirányítás meg puffer mert a
hajtás megoldja a belső tápjával. [#kacsint]

i4hh37hcw

Volt egy ilyen érzésem. Csak hát a fizika tesz a megérzésekre.
Köszönöm az infókat és a rajzokat. Értem is, megyek szerelni. [#taps]