Épül a gépem ::: Kelepeisz Lajos

Indította gaben, 2025 február 26, 08:02

Előző téma - Következő téma

4d52ifwte

Elhiszem, most én hirtelen az én tápjaimban gondolkodtam, ott a legtöbb anyag börzékről, bontásból, egyéb helyekről származott.

t5jvxzhgc

 
Ezt,jól összehoztad!
 
Igényes külső,belső,csak gratulálni tudok hozzá!
 
http://cnctar.hobbycnc.hu/PSoft/szm%e1jlik/Smiley/super%5b1%5d.gif" border=0>  http://cnctar.hobbycnc.hu/PSoft/szm%e1jlik/Smiley/hi%5b1%5d.gif" border=0>
 

vyvk7xm7

Egy régi ismerős. A Fok-Gyem meg EMG meg Orion meg Radelkis TR9158 labortáp doboz.
Szépen megkarcsúsítottad a belsejét.

vyvk7xm7

Nézem, nézem. . .  Érdekes nálad is a kezelőszervek elhelyezése.
Ballra a finom, jobbra a durva. Ha jobb kezes vagyok és először a durvát állítom, akkor annak kéne a finomtól ballra, vagy fölötte lennie. Azért, hogy a finom beállításkor azt már ne takarjam a kezemmel és véletlenül se mozdítsam el. Főleg mivel potméter, és nem kapcsoló. Érdekes, hogy ez több gyári megoldáson is így, szerintem fordítva van.
A két potméteres állítástól célszerűbbnek érzem az egy helikális potmétert, esetleg rögzíthető tekerőgombbal. Mert nem lehet véletlenül, egy kézmozdulattal, szélsőségesen elállítani. Kedvencem volt a régi oszcilloszkópokon kialakított, koaxiális tengelyű, alul jaxley durva, felette potméteres finom megoldás.
A már nem is annyira új találmány digitális potméter IC, egyetlen két irányba billenthető (+-) nyomógombbal léptetve.
 
A ball csatorna beállításakor (jobb kézzel) a középen lévő műszert is takarom a kezemmel, pedig arra biztosítani kéne a zavartalan és kényelmes rálátást. Az többnyire akkor valósul meg, ha a műszer a beállító szervek fölött, vagy tőlük ballra van szerelve.
 
Több gyártó termékén ergonómiai szempontok sérülnek, a szimmetria, az esztétikum kedvéért. Persze az ergonómiától fontosabb, hogy a belső működése megbízható és strapabíró legyen.
 
Az is érdekes, hogy a hőleadó felületeket a dobozon belül helyezted el, és az alumínium bordák vízszintesek, ami nem kedvez a természetes konvekciónak. Az eredeti gyári konstrukcióban is belül voltak, de függőleges bordázattal. Így fűti a tetejére pakolt műszereket. (Ez egy halmozható kialakítású műszerdoboz eredetileg.)
 
A kimeneti banánhüvelyek mellől nekem hiányzik a test csatlakozó. Lehet, hogy nem lesz rá szükség?
 
Sok örömöt a hosszú, hibamentes használathoz!

exvm7f6a

Olcsó volt.
Egy gagyi kicsi labortáp is többe kerül.
Én vettem mert kellett a munkához, nem volt lehetőségem építgetni, de sokkal igénytelenebb és kissebb tudású.


s2ptiv3t

Az elhelyezés mindeninek szíve jóga, nekem ez így kényelmes, ezt direkt így akartam, nagyon sokáig pakoltam az alkatrészeket egy papíron mire ez kijött.
A heli poti szerintem egy marha nagy butaság legalábbis ennél a konstrukciónál, olyan precízen lehet állítani 0-2,3V között mind a csuda.
A Hűtés tökéletes így, mivel a készülék kapcsolóüzemű ezért nagyon pici a disszipáció, ha a bordának a felét raktam volna be akkor is túlméreteztem volna, köszönet az előszabályzásnak.
A ház egy FOK-gyem gyártmány, legalábbis a tétje, és két oldalt az a fém keret, mer minden más úgy lett rá legyártatva.

t5jvxzhgc

 
http://cnctar.hobbycnc.hu/PSoft/Boncol%e1s/Boncol%e1s_HEATHKIT_OSCILLOSCOPE/IMG_0761.JPG" TARGET=_fnew>Vajon 'anno,lehetett belőle balkezes műszerészeknek gyártott kivitel is?

vyvk7xm7

Az a fontos, hogy a Te igényeidnek megfeleljen, hiszen magad használod majd. Remélem megelégedéssel.
 
Csak még egy kérdés:
Beállítod az áramkorlátot, mondjuk 7,3A-re. Hogy miért kell ilyen pontosan, azt nem tudom, de biztos lehet olyan helyzet, hiszen erre számítva lett kialakítva durva, és külön finom beállítási lehetőséged.
Honnan tudod, hogy pont annyi, ha nincsen skálázva a bealító eszköz? Csinálsz egy próbaterhelést és megnézed az árammérőn, hogy mekkora értéknél oldott le a védelem, azután korrigálsz a beállításon?

s2ptiv3t

Ez rendkívül egyszerű, ismét egy jó tulajdonsága az SMPS-nek, ha pl előre be akarom állítani mondjuk a 10A-t, akkor egyszerűen rövidre zárom a kimenetet, és beállítom a kívánt értéket, mivel rövidrezárom a kimenetet a fesz leesik 1V-ra, igy csak 10W-ot kell eldiszipánia.

vyvk7xm7

Szerintem régen nem készült balkezes műszer, mert az még az intolerancia, az átszoktatás kora volt. Jelentéktelen számban létezett balkezes műszerész, attól több a kétbalkezes.
De ma már nem az ördögtől való a balkezesség, esetenként erősítik is, hiszen gyors döntési feladatokban előnyös a mindkét fél agy könnyebb használata.
Unikezes műszeren célszerűbb lehet a fentről lefelé építkezés. Kijelzők fent, skálázott kezelőszervek egymás alatt középen, csatlakozók legalul. Több csatorna esetén ezek egységmezőnként egymás mellett.
http://www.elstar.ch/Elstar-english/Stromversorgung/_PDF-Stromversorgung/mstspecs.pdf" TARGET=_fnew>Így.
(Hova teszem a főkapcsoló mezőt?)
De kinek, hogy tetszik.

vyvk7xm7


s2ptiv3t

Mivel ilyen hálás közönségem van, ezért megmutatom a másik projektemet aminek nyáron álltam neki.
Mondhatni majdnem kész a CO gépem, a két oldalára kell legyártanom az oldallemezeket, és a fojtót kell véglegesre tekernem.
A készülék 5KVA-es 1f-u 230v-os, 8 fokozattal, 4 hajt tológörgővel és 70W-os motorral, sajnos a 8. fokozathoz C32 kismegszakajtó kell, mert a B-st már leveri, de szerintem soha nem fog kelleni 6. fokozatnál több.
1-2 fokozatban gyönyörűen lehet 0,8 as lemezt pontozni, 3-mas fokozatban 2mm falvastagságú zártszelvényt keményen beégeti, 5-6 fokozatban át tudtam égettem a 4mm-es vaslapot, de már a többi fokozatot nem tudtam kipróbálni, mert a 150A-es pisztolyból már erősen jött a gumiszag. a hangját nem is tudom mihez hasonlítsam, talán nagy hegesztőknél hallatom ilyen folyamatos nagyon kellemes sűrűn kerregő hangot.
Nagyon büszke vagyok erre a munkámra, minden egyes porcikája saját kezű, kivéve amit itthon nem lehet elkészíteni, de a legbüszkébb a transzformátorra vagyok ami 60Kg saját kézzel tekertem mind a 8 fokozatot, mid a szekundert, a számításhoz a képleteket egy kedves idős szaki adta meg. A szekunder huzalt itthon égettem le hogy kilágyítsam, szövetszalaggal szigeteltem, majd az egészet lakkoztam.
Az érdekessége az egésznek hogy 1 fázisra nem lehet ekkora teljesítményű gépet kapni a piacon, talán 4KVA-os van, de nem biztos.  
 
http://kepfeltoltes.hu/141227/resized_image__17__www.kepfeltoltes.hu_.jpg" border=0>
http://kepfeltoltes.hu/141227/resized_image__18__www.kepfeltoltes.hu_.jpg" border=0>
http://kepfeltoltes.hu/141227/resized_image__19__www.kepfeltoltes.hu_.jpg" border=0>
http://kepfeltoltes.hu/141227/resized_image__20__www.kepfeltoltes.hu_.jpg" border=0>
http://kepfeltoltes.hu/141227/resized_image__21__www.kepfeltoltes.hu_.jpg" border=0>
http://kepfeltoltes.hu/141227/resized_image__22__www.kepfeltoltes.hu_.jpg" border=0>
http://kepfeltoltes.hu/141227/resized_image__23__www.kepfeltoltes.hu_.jpg" border=0>
http://kepfeltoltes.hu/141227/resized_image__24__www.kepfeltoltes.hu_.jpg" border=0>
http://kepfeltoltes.hu/141227/resized_image__25__www.kepfeltoltes.hu_.jpg" border=0>

vyvk7xm7

Ez is sok érdekes megoldást rejt. Van mit nézegetni.
Szép.

s2ptiv3t

Köszönöm, ez igazából már majdnem kész, a fojtót kellene véglegesre tekerni és fel is rakhatnám az oldalait.