Hírek:

Fontos tudnivalók a migrációval kapcsolatban, kérlek olvasd el:

A régi fórumról áthozott hozzászólásoknál a felhasználó neve adatvédelmi megfontolásokból véletlenszerűen generált értékekre lett  lecserélve. Ez akkor tud a valódi értékre visszaállni, ha az adott felhasználó a régi fórumon nyilatkozik, hogy beleegyezik az adatainak az új fórumra továbbításához, majd ezután itt a régi felhasználónevével és email címével regisztrál.
8~20 óra között, 1~30 percen belül megtörténik a jóváhagyás, 30 percenként ellenőrizd email fiókodat (SPAM-ot is) mindenképp kapsz mail-t, a sikeres regisztrácioról, vagy a hibáról és, hogy mi a teendőd.
Nézd meg  "A régi fórumról, az új fórumra költözés útmutatót."
A régi fórumon használt email címmel de más felhasználói azonosítóval érkező regisztrációs kérelmek törlésre kerűlnek.

Main Menu

Esztergálás

Indította gaben, 2024 április 09, 16:02

Előző téma - Következő téma

KoLa

Most értem ide vissza az olvasásban!
Ez is nagyon jó, de nagyon bonyolítja a mágnesek beszerelése a használhatóságot, az enkóder drágítja, és egy esztergagépen ki kell építeni egy lehajtást is az enkóderre stb
Nem lenne egyszerűbb egy olyan ami csak a fémet érzékeli, mint amit DLaci írt hogy egy fogaskerék fogait számolná!
Amit alább, fotón mutattam, hogy átkerült a marógépre az ilyen.
Csak kell egy kiálló fém és számolja, vagy egy furat léte a körbefordulás alatt, nálam pont ez van az imbusz csavar fészke a jeladó! 4 számjegy, nem prellózik a legkisebb szám.
Persze ehhez sem értek. Lehet hogy be lehetne állítani több impulzusra is, vannak rajta lehetőségek, de egyből jól működött, csak 50 rpm alatt behal.

Vetesi75

Állítólag van olyan CNC technika, amelyik tudja ciklusként is. Melóhelyen sokszor nyúlok én is a "spindle speed"-hez a +-5...10% miatt. (Fanuc az kattogós, annál odanézni sem kell, de a HH folyamatos "sima" szabályozós, annál muszáj nézni a kijelzőt is, mert könnyű beejteni annyira a fordulatot, hogy ártson a szerszámnak is.

TBS-TEAM

Bármit is ráakaszthatsz az Arduino bemenetre, ez lehet akár fémérzékelő is.
1 fordulat/minimum 2 impulzussal lehet jó eredményt elérni lassú és gyors fordulaton 2 érzékelővel.
József

Robsy1

"1 fordulat/minimum 2 impulzussal lehet jó eredményt elérni lassú és gyors fordulaton 2 érzékelővel."

Légyszi csinálj már egy olyan videót, amikor pl. 30 1/min csak a fordulatszám, és egy fordulatot 2 érzékelési ponton mérsz.

Ugyanis azt gondolom, mese jellegű a körítésed, így erős a gyanúm, hogy elvi hibás a mérésed.
Ugyanis hiába méricskélsz ilyenkor ~1 tized másodpercenként, mert ezzel a "gyors reagálású", szembántó villogással csak a semmit méred, hiszen közben nem érkezik valós új adat (csak másodpercenként), így nincs is értelme bármit kijelezni két beérkező impulzus között, hiszen az nem igaz, amit kijelzel.

A nagy fordulatszám ingadozási értékeket meg teljesen arra a szerencsétlen fúrógépre fogni vicsorgó ikonnal nevetséges.

TBS-TEAM

Elküldtem email cimedre a kódot.
játszadozzhatsz vele.
Akár számitogépre is kiirathatod az adatokat nem kell
OLED kijelző sem.
Ha nincs és szeretnéd jelezz és szivesen küldök egy NANO+Kijelző szettet.

Nem hagyományos számlálási elven működik.

Ha nem tudnád a videon azért villog a kijelző mert ilyen
a technologia sok fénykép egymásután, és éppen a kijelző mely állapotát kapta el. [#eplus2]
József

Szalai György

"Nem hagyományos számlálási elven működik."
Két jel között eltelt idő alapján számol?

Robsy1

Írtsm vissza neked, hogy nem foglalkozom Arduino-val, így nem tudok mit kezdeni a kódoddal.
PIC-et szoktam assembly nyelvben programozni, ha microcontroller-es megoldás kell.

"Nem hagyományos számlálási elven működik."
Aham, .... [#csodalk]
Azt a tényt nem tudod kikerülni, amit már írtam: ha nincs valós mérési adatváltozás, csak szemfényvesztés és mesevilág, amit méricskélsz közben. Ezt persze lehet nem hagyományosnak nevezni, de inkább ez a valóság maszatolása, téves info kijelzéssel, hibás mérési algoritmussal.

A kamera FPS magyarázatodon pedig csak nevetni lehet, hiszen ha igazat és stabilan mérne a kütyüd, tök mindegy, mit lát éppen a kamera, azon téves adat nem villanhat fel soha.

TBS-TEAM

Nem atomóra készítése volt a cél, egymillió.- EUR. költséggel,10 év alatt,
hanem egy olcsó (5-10E.-Ft) viszont gyors reagálású fordulatszám mérő,
ami tájékoztató adatot ad és gyorsan reagál a változásokra
pl: egy eszterga gépen ahol nem számít ha 300 vagy 305f/p. a
valós érték.
Felrakom egy szervóra és megnézem ott mit produkál, mert az a kis furó nem kicsit instabíl.
Kb: 8 órát szórakoztam vele kiváncsiságból.
A mérés nem az inpulzusok számát méri, mert annak a hossza mindig változik, ilyen gonosz.[#eplus2]

Ha PIC-ben tudsz programozni akkor rászánhatsz egy pár órát
és készíthetsz egyet ami közelebb áll a valósághoz,én szívesen látnám.
József

Robsy1

Csak nehogy az derüljön ki, hogy szervód jobban ingadozva teljesít 60 rpm környékén, mint egy akus barkácsfúró.[#circling]

Megdöbbenél a szomorú valóságon te is, ha a szervódat bemérném a Robsy hajtástechnika kinematikai mérőrendszerrel.

Szalai György

Nekem egy esztergáláshoz (nem mérnök csinálja) nem szükséges hiteleshez közeli fordulatszám adat. Pláne nem fordulaton belüli szögsebesség adat. Mindegy, hogy percenként tíz fordulattal több vagy kevesebb, a darab igy is úgy is elkészül.
Nem optimalizálni szeretnék egy tömeggyártás folyamatot, csak leesztergálni egy csigafúró szárátmérőjéből, hogy beleférjen a tokmányba.
De vannak mérnök ismerőseim. Látom, hogy nekik minden számokban kell, minél több tizedes pontossággal. Nem tehetnek róla, ezt tanulták.
Nem is vitatkozom velük, mert azt is élvezik, de adok a véleményükre.

dezsoe

A jeladó olyan lábra van kötve, amelyik tud megszakítást generálni, tehát a jelszint változásakor egy másik programrészlet fut le.

A legtöbb mikrokontrolleres fordulatszámmérő (jelen esetben Arduino-s) azon az elven működik, hogy a megszakításban számolja az impulzusokat, majd a főprogram adott időnként megnézi, hogy mennyi jött és abból fordulatszámot számol. Ez kis fordulatszám esetében oda-vissza ugrálást okoz, illetve nem is mér rendesen, ha az impulzusok között több idő telik el, mint a főprogram vizsgálati ideje.

A "nem hagyományos számlálási elv" a program eredeti írója (valószínűleg InterlinkKnight) szerint jobb közelítést ad kis fordulatszámnál, mert nem az impulzusokat számolja, hanem az impulzusok között eltelt időt. (Valóban kiegyensúlyozottabb a kijelzés és nem kell annyit várni egy használható eredményre, mint a "hagyományos" módszernél.)

Mindkét módszer esetében az utolsó néhány számítást átlagolni szokták, hogy simább legyen a kijelzés.

A válasz a kérdésedre: igen.

Robsy1

Bocs, de itt most arról van szó, hogy ha valamit mérek, konkrétan itt egy esztergagép főorsó fordulatszámát, akkor amit látok, annak mennyi köze van a valósághoz.
Ez független attól, hogy egy 14 éves tanuló vagy egy 60 éves mérnök esztergál.

Gondolom ha egy mérlegre ráállsz, és tudni szeretnéd a testsúlyodat, nem örülnél, ha +-10 kp-os ingadozással vibrálva jelezné ki azt.
Maradjunk annyiban, hogy manapság ha már mérünk valamit a műszaki életben, akkor 1-2%-os pontossággal illendő mérni.

"Mindegy, hogy percenként tíz fordulattal több vagy kevesebb, a darab igy is úgy is elkészül."
Ez igaz, csak a fentiek tükrében ez neked se lehet mindegy, hogy mit hazudozik a fordulatszámmérő, és milyen hiedelemben tart. Valamint nagyon nem mindegy, hogy amikor pl. a stabil 30 rpm-et méri, akkor hol 20-at, hol 40-et mutat, hiszen ez ~+-33%-os hibaeltérés a valóságtól. Ezzel nem lehetsz elégedett, ettől én téged sokkal precízebb, igényesbb embernek ismerlek.

ywathzay

Szokásodhoz híven beleálltál két lábbal nemcsak a témába.... most van itt a lehetőség, a fellengzős beszéd helyett, légy szíves betenni videóval, mi az amit fel tudsz kínálni/ mutatni. Hadd lássuk a DOS alapú, 13" monochrome monitor által kijelzett, valós idejű fordulatszámmérést, csicsa nélkül. Szívesen vásárolok olyat ami kompakt, egyszerű beépíthetőségű, pontos, és nem kerül egy vagyonba. Valamint nem kell hozzá egy komplett számítógépet monitorral ráültetnem az esztergára.

"A kilopond (más néven kilogrammsúly) a súlyerő régi, elavult mértékegysége, mely az adott tárgy tömegén és a Föld gravitációs erején alapul. Az SI-mértékegységrendszer bevezetése után hivatalosan nem használatos, már csak történeti jelentősége van. Helyette leggyakrabban a newton (N) van használatban, amely egy SI-alapegység."

Nem gondoltál még soha arra, hogy teleportálsz a jelenbe??

sarktibsi

Itt egy másik mérési mód omron plc-ve , encoder segítségével , igaz én még nem mértem vele fordulatszámot (még nem kellet) én csak abból indulok ki , hogy egy többszázezer forintba kerülő cpu gondolom pontos eredményeket ad.

Ha jól tudom a gyári cnc eszterg-maró vezérlő is +-3-5% hibahatárral dolgozik, csak ha túllépi akkor áll hibára.

Én Szalai György álláspontján vagyok , ha az alkatrész elkészül időre, méretpontos, alakhű, jó a felülete, akkor már elégedett vagyok más nem is nagyon érdekel.

  

dezsoe

A mérés pontossága nincs, illetve csak közvetetten van összefüggésben az árcédulán szereplő nullák számával. A probléma a méréshatár két végével van. Pl. 30 fordulat/perc esetén ha csak egy jelet kapsz fordulatonként, akkor 2 másodpercenként jön impulzus. Ez gyakorlatilag alkalmatlan a pontos mérésre. Azzal lehet ellensúlyozni, hogy növeled a fordulatonkénti impulzusok számát, ami viszont a felső méréshatárnál fog problémát okozni, mert elég gyors eszközre lesz szükség a számoláshoz. Mérjünk 30-tól 2000 fordulatig egy 1024-es felbontású enkóderrel: 512-től 34133 lépést kapunk másodpercenként (kerekítve). A PLC bírja, de egy Arduino-nak már túl gyors. Itt kell eldönteni, hogy mekkora pontosságra van szükséged és mennyi pénzt akarsz rászánni, majd aszerint kiválasztani a felhasznált eszközöket.