.
Köszönöm a lehetőséget!
Mivel még szép világos idő van megpróbálom kihasználni, este pedig leírom mik is az elképzeléseim a leendő gépemről.
Elsőre azt szeretném leszögezni, hogy ezt a gépet főként tapasztalatszerzés céljából kezdtem el építeni, hogy később egy komolyabb projektbe is bele tudjak kezdeni.
A másik cél, hogy a robotjaimhoz már ezzel tudjam elkészíteni az új alkatrészeket amik jelenleg plexi lemezből vannak kivágva, de később szeretnék áttérni karbonra. A gép tehát X-Y ban fogadni tudjon egy táblát (min A3) a Z magasság nekem most nem olyan fontos, 5-8 cm hasznos mozgás elég is lenne.
Első körben gyűjtögettem az alkatrészeket és ötleteket, most pedig belevágtam. Kezdésnek az alap kínálkozott első kihívásnak,amihez egy nagy adag zártszelvény vásárlásával jutottam közelebb.
Ezekből állt össze édesapám segítségével a majdani asztal a géphez, amin az összeállítás is elkezdődött. Ez még nincs végleges állapotban, a merevítések nagy része még hiányzik.
http://cnctar.hobbycnc.hu/Zozi/kezdetek/DSC_0433.jpg
Majd mikor ez már a saját lábain állt, jöhetett a jelenleg is tartó keret építés amin majd a megvezetések kapnak helyet.
A keret darabjait rápróbálva már kezd kirajzolódni a majdani forma, de addig még sok hirtelen ötlet változtat az alap elgondoláson.
Szép lassan minden szükséges rész ledarabolásra került, majdnem készen a végső egyesítésre, de előtte még az előreláthatóan szükséges furatok és menetek lettek elkészítve, mivel utólag már nem épp könnyű mozgatni az egész keretet.
.
A hegesztés a kis daraboktól indult, kialakítva az U szelvény végét, és pár helyen összekapcsolva a robusztus hatás érdekében. A keret összeállítása után jön a kis részek második köre, mikor is bekerültek a sarkokat erősítő háromszögek.
.
De hol vannak a cuccok? Az összegyűjtött fő alkatrészek, legalább a főmotor, a lineáris vezetékek és a mozgató orsók, csapágyazások. Ezek méretei alapján készült rajzok, skiccek a gépvázról, hídról, Z-ről, asztalról. Előzetes mozgatott tömegbecslések, nyomaték igény kalkulációk, ezek alapján megkaparintott áttételek, motorok, motorvezérlők, tápegységek.
Milyen elgondolások alapján készül ez a keret éppen ilyenre, mi, miért lett pont így?
Miért vágtad ki trapéz alakban az U szelvény egyik szárát, (éppen ami a szelvény merevségét adja) pont középen?
Szia Zozi! Király a gépparkod! [#eljen]
Nagyon tetszik.
A cnc-d is nagyon tetszik, előre is köszönjük a dokumentálást a munkáról, tapasztalatokról! Egyszer jó lenne egy hasonló masszívabb gépet építenem!
Azok is elő kerülnek majd, de még nincsenek végleges formába hozva.
Az orókat még meg kell esztergálnom, és az anyákat is kicsit fazonra szabom.
Áttételek nem lesznek, egy az egyben szeretném hajtani a tengelyeket, az x és y tengelyt szervómocikkal, a z tengelyre léptetőt terveztem. 15 mm es sínek lesznek 2-2 kocsival.
A kivágás pedig a vezetékezésnek van elkészítve illetve majd ott megy a hűtőfolyadék is ha igény lesz rá.
Az eddigi elemekre épülnek majd rá az Y tengely lileárvezetékeit tartalmazó alu lapok, de ezek alá még kerül 20-30mm lapos acél amit majd síkba lehet marni. A keretek mikor felkerül rájuk a többi elem valahogy így fognak kinézni:
.
http://cnctar.hobbycnc.hu/Zozi/g%e9p2.png
Ma megpróbáltam végiggondolni hajthatom e áttétel nélkül az orsókat. Egy kis Excel töltögetés után ki is jöttek az első eredmények, de lehetnek benne hibák. Az Y tengelyt mozgató orsót vettem alapul, ez kapja a legnagyobb terhelést.
Ezek alapján lehet kicsit nagyok is a motorjaim hozzá (250W AC) de legalább tudom, hogy könnyedén fogja vinni.
Remélem nem hagytam ki valami jelentős veszteséget.
Az orsók új 5mm emelkedésű golyós orsók, a sínek pedig 15mm-es lapos kialakításúak.
Dicséretes dolog, hogy számolgatsz, méretezgetsz.
Azonban azt mégis honnan vetted, hogy a maráskor Neked 1000 N lesz az előtoló erőd?
Sokkal kisebb lesz, kb. századrésze.
Így éppen ~100-szorosan csap be az szép csicsa excell táblád. Ezért is írogatom jó pár éve, Hobby CNC gépen igen ritkán kell 0.1-0.5 W-nál nagyobb hasznos előtoló teljesítmény.
Az egy biztosan elég érték ként került bele, de mint látom elég kicsi részben szól bele a végeredménybe. Ami meghatározó az a gyors mozgás. Az orsó kihajlásokat és a váz deformációt is erre a 100 kilóra elenőriztem.
Akkor mennyi erővel kellene számolnom pontosabban?
sajnos túl sok a kalkulált érték hozzá.
A kábelkorbács ellenállása Kb 24N ha 50mm es sugáron hajlítom vissza.
A megmunkálómotort még nem szereztem be, de egy 1,5KW vízhűtéses van kinézve frekiváltóval. Ez 24.000 et pörög, 6mm es marónál nagyobb nem fog belekerülni, de inkább alatta.
X Y tengelyen ezek a mocik lesznek, Z tengelyre egy 1,8Nm léptető van beélesítve vezérlővel, 200 400 800 1600 lépéses választható opciókkal.
Egy dolgot felejtettem ki a táblázatból, ez az első verzió számítása, a másodiknál bekerül mégegy orsó a bal oldalra is, így kevesebb csavarás jzt majd az Y ra. Ezek pedig bordásszíjjal lesznek összekötve. (25W + a szíjtárcsák).
Szevasz!
Mennyi ideje foglalkozol a gépépítés gondolatával/tervezéssel/információgyűjtéssel?
Faterod jártas a témában?
Csak azért kérdem, mert ettől függően azért másképp lehet megközelíteni az esetleges jövőbeni "tanácsadást"...
Merthogy vannak azért árulkodó jelek... pl. sokaknak eszébe sem jut bármit síkba marni/akármit számolni stb...
Hajrá
Szia,
Magával az építés gondolatával már 3-4 éve, ezalatt sok skicc született, javarészt egy erősebb géphez ami ajd acélt is tud marni. Ehez kezdtem el alkatrészeket keresni, gyűjtögetni az itteni adok veszektől a vastelepig sok helyről.
De mielőtt belevágtam volna gondoltam építek egy kissebb gépet. Sajnos ez nem sikerült, mert ami alkatrészeket találtam hozzá nem volt szívem elvágni.
A mechanikával egyikünknek sincs problémája, elektronika is megoldható viszonylag egyszerűen, Amitől inkább félek az az, hogy eddig csak telepítőlemezen láttam a majdani vezérlő szoftvert, nem ismerem a képességeit, korlátait.
A normalizálás és síkbamarás már az elején ki volt találva, mikor megtaláltam a közeli helyet hozzá akkor kezdődött az tényleges építés.
Maga a váz is sok végeselem modellezést megélt, sok kis apró kiegészítéssel, Ezért is van tele furatokkal, az eddig csak tervként létező elemek felerősítésére. (sokkal könnyebb darabokban kifúrni)
Most egy kis megtorpanás után megint érkeztek új elemek a géphez,egy motor és egy frekiváltó formájában.
Rögtön ki is akartam mérni mennyit üt, még nem tudom mennyire jön vissza a gyakorlatban, de órán 5 ezreden belül volt a kilengés 25mm-re a patrontól.
A beállításokat még át kell nézni, mert valamiért csak 12K-t ír ki fordulatszámnak 400Hz-en pedig a dupláját kéne....
Köszönöm, én is épp előbb nyálaztam ki a manuálból, hogy át kell tennem két pólusra, holnap ki is próbálom.
De köszönöm a linket, sok érdekeset olvastam itt is!
Most pedig következhet az újabb alkatrész, a leválasztókártya. A sokadik verzió már remélhetőleg kinőtte a gyerekbetegségeket, hamarosan ki is marom hozzá a nyákot.
Sajnos sima optocsatolókból nagyon lassú lett volna, 74HC14 pedig nem bírta lehúzni a motorvezérlőm bemeneteit üzembiztosan. Maradt a harmadik megoldás.
Ebbe már belekerült a chargepump rész is, biztos ami biztos alapon....
mielőtt elkezded üzemszerűen használni a felső csatlakozót nézd át rendesen, minket hónapokig szivatott, mert az egyik lábnál öntéshibés volt és néha gondolt egyet áthúzott a házhoz, ami ugye földelve volt... és kicsit levágta véletlenszerűen a biztiket...
a fordulat probléma az beállítás... érdemes a gyorsítása és fékezési rámoákat is csökkenteni... nagyon jól használható...
egy rs-232-rs485 átalakító segítségével mach3ból direktben vezérelhető... a plugin letölthető a machsupport oldaláról.
Köszönöm!
Esetleg vannak bevált értékeid áramokra?
A problémát az jelentette nekem, hogy 4 pólusúnak kezelte a motor, mostmár nagyon szépen megy és kipörög 24000 re stabilan. Sajnos még nincs vízpumpám nem merem sokáig járatni, de 4-5 perc után még hideg volt egy külföldi fórumból koppintott paraméterekkel...
Annyit pörgött az eddig is, csak a kijelzésbe szól bele hogy hány pólusra van állítva.
Helló!
Azért ne nagyon pörgesd 4-5 percig se, mert lehet, hogy a ház kívül hideg, a "benti" forrasztások felmelegedhetnek.
Én a kemping boltban vettem vízpumpát. 12V-ról megy, egy PC-tápról. Egy kicsit hangos, talán valakinek van jobb, halkabb ötlete.
Érzésre most többet pörög, szépen kavarja a levegőt a patron anyája maga körül. De lehet igazad van csak megtéveszt a magasabb hang.
Akinek még Huanyang invertere van vagy ilyet tervez beszerezni belőle a beállításaim ezek lettek most:
PD001 1 kezelőpanelről vezérelem
PD003 400 main frekvencia
PD004 400 base frekvencia
PD005 400 Max frekvencia
PD006 2,5 intermediate frekvencia
PD008 220 max tápfesz
PD009 15 intermediate feszültség
PD010 8 minimum feszültség
PD011 100 min frekvencia (ennyivel indul bekapcskor)
PD142 7 motoráram amper
PD143 2 motor pólusok
PD144 3000 és végüé ez a paraméter hozta helyre a fordulatszám kijelzést, a revolution átírása 1440 ről ennek a 8 szorosa lesz a max kijelzett fordulat.
Próbáld, ki más értékel is, „PD144 3000”, nem fog változni a max. fordulatszám csak a kijelezett érték.
Belinkelnéd az user manual-ját?
Csak hogy tanuljak.
Mert a min. 100 Hz-hez keveslem a 8 V-ot, ráadásul a min frekvenciának az általam eddig ismert frekiváltóknál kisebbnek kellett lennie a közbenső frekinél, különben hibát ír.
Egy jól bevált tanács az ilyen motorokhoz.
Megnézzük üresjáratban hány ampert vesz fel a motor névleges feszültségen és frekvencián, majd a minimális értékhez tartozó feszültséget illetve a közbenső frekvenciát és feszültséget úgy állítjuk, hogy lehetőleg a teljes fordulatszám tartományban az előzőleg megfigyelt áramot vegye fel a motor.
Ekkor jó eséllyel lesz nyomatékunk az alsó fordulatszám tartományban, de nem terheljük túl.
Léghűtéses motoroknál esetleg az alsóbb tartományban csökkenjen az áramfelvétel, mivel a saját ventilátorának a léghozama is csökken.
persze ez csak az egyszerűbb U/f vezérlésű frekiváltóknál használható, vektorosoknál kissé más a helyzet.
Természetesen, a linkje:
frekiváltó és konkrétan ez a verzió: HY01D523B
A motor pedig egy 1,5 KW vízhűtéses.
üresjáratban 0,42A a felvétele.
Köszönöm! [#worship]
Hogy haladjon is a gépépítés ezen a héten az elektronikát próbáltam életre kelteni. A leválasztókártya remekül megy, vitte a léptetőmotort szépen. A szervó már kicsit nagyobb falatnak bizonyult. Legyártottam minden kábelt ami kellett az összekötözéshez és a tuninghoz, de még a toroid lágyindítóját is meg kellett oldani mivel a biztosíték nem bírja.
Ezután jött a probléma mert kellett volna a vezérlőhöz való tuning program. Sajnos neten már nm találtam meg, pedig google is próbált segíteni, tehát nosza írtam a gyártónak. Semmi reakció.... Miután meguntam írtam "céges" címről is (ugyan azt a levelet küldtem el) 3 óra múlva már meg is kaptam a linket honnan tölthetem le.
Mindez nagyon jó, jöjjön a hangolás. A doksi ebben elég részletes és szájbarágós, szkóp beállítása után jöhettek is az ugrás jelek, node nem ilyen egyszerű, mert hiába töltöttem be a paramétereket, egy a motor típusához illő paraméter file is kellett. Ezzel már forgott a moci, vitte az orsót szépen, de alacsony fordulatnál elég erős hangja van. Remélem ha nem csak így üresben fog menni ez kicsit lenyugszik... Vagy ez lenne a természetes?
Jól látom, hogy kb 1/2"-os emelkedésű orsóval direktben hajtod? Nem sok az egy kicsit? Ettől szerintem lehet morgós. De kérdezd meg Tibor45-öt. Ő biztosan érdemben is tud segíteni.
Nem hiszem, hogy sok lenne, kb 46W kell neki a beállított gyorsulásokkal. A motor 100W folyamatosat tud, és a visszajelzés szerint nem terheltem 19% nál jobban. Lehet tényleg csak az alacson fordulatot nem szereti. Vagy hiányzik neki a mozgatni való "tömeg". Az az anya egy lin kocsihoz gyorskötözőzve nem lehet túl nagy lengés. A végleges verzió is direkt hajtásos lesz, csak az orsó cserélődik 10mm ről 5mm emelkedésűre.
Hogy ma is legyen valami kis frissülés, egy hosszú kihagyás után újból megpróbálkoztam az esztergálással. Egy tapintót akarok létrehozni a majdani gépemhez, eddig bizakodó vagyok. A ház már kész is van, az elektronika nyákja most maródik a vaskloridban, már csak pár alkatrész és jöhet is a végleges összeállítás.
http://cnctar.hobbycnc.hu/Zozi/tapinto2.jpg
Ez nem akart sikeredni....
Megint pár alkatrésszel közelebb a tapintó befejezéséhez. Két verziót szeretnék kipróbálni. Az elsőnél 3 ponton fekszik fel egy réz lap amit egy rugó nyom lefelé. Ez a lap adja a nullát, ha ez megszakad egy ellenálláshálón keresztül kapcsol a tranzisztor, és adja a jelet. A második az elterjedtebb verzió, itt 6 golyó közé kerül a 3 csapágygörgő, ezt szintén rugó nyomja a helyére. Valószínű ez lesz a végleges, de azért a másik verziót is befejezem.
A golyós valószínű oldalirányban is kottyanásmentesentud tapintani,de a url=http://www.brusselsprout.org/cnc/1p-probe/]Penny Touch -nál ez problémás lehet.[
Az első verziónak az egyik problémája, hogy nem tudod garantálni, hogy a tapintó mindig ugyanoda áll vissza. A 6 golyósnál viszont még akkor is az eredeti pozícióba áll vissza, ha több ponton is elemelkedik a golyópároktól. Ezeken egy dolog nincs megoldva mégpedig a nullázás azaz nem lehet a mérőcsap tengelyét és a megfogás tengelyét egy adott célszerűen 0 közeli értékre hozni. Ez pl. egy furat középpont keresésekor okozhat problémát.
Én úgy gondolom, hogy a tapintó hibái kimérhetőek és korrigálhatók a feldolgozásnál, tehát nem érzem nagy problémának ezt.
Szerintem is megoldható a korrigálás, de csak abban az esetben, ha egy fix nem elfordulós pozíciója van a tapintónak. Sanyi szerintem arra gondolt, hogy rögtön a megmunkáló orsóba fogva igenis számít ha elhajlik valamerre a tapintó vége, ez visz bele hibát, hogy épp merre fordult el a patronban. Azon még gondolkozom hogy lehetne kimérni a befogó középpontját és a gömb középpontját egymáshoz mert órázni nem tudom. (rősebb az óra rugója mint a tapintó oldalirányú ellenállása.
Akár egy etalon is lehet a gépasztalra rözítve,és azon fel lehet venni a tapintó nullapontját minden irányban.Az etalont ott helyben kimarod a saját főorsójával.Ezután már a mach-al el lehet végezni a mérést.
Ja, hogy ez főorsóba...na erre nem gondoltam, én úgy gondolnám hogy főorsó mellet fixen a legjobb, mert minden befogással más a hiba.
Csinálj saját mikrométert. Nem kell hitelesnek lenni hiszen csak a hibát kell felerősíteni.
Kis darab tükör, egyik élén leragasztva, másik fele nekitámasztva a tapintógömb oldalának. Megforgatod, a tükörre irányítasz laser sugarat, és pár méter után a leg kisebb elmozdulás is látszani fog a laseren.
Nekem egy laseres kulcstartóm van, azzal csináltam ilyet.
Általában a főorsóba szokták eszeket befogni. Ha egy külön szerkezetbe fogod be akkor ott is lehet hiba, pláne ha nagyobb a kilógása. Azt megmérni, hogy mennyi a tengelyek eltérése mindössze két mérés. Befogod a főorsóba megjelölve a pozícióját elmozgatod egy rögzített munkadarabhoz mintha mérnél, nyilván ott kell megállítani ahol a műszer jelez. Visszamozgatni a kezdő pozícióba majd 180 fokot forgatva megismételni a műveletet. A két eredmény különbsége adja az abszolút mérési hibát. Ezt meg kell ismételni 90 fokra elfogatott orsóval is. Ezek után ismert lesz a gép pontosságát alapul véve a hiba 4 irányban és lehet vele számolni. Mivel a konstrukció nem alkalmas a hiba kompenzálására ezért marad a számolgatás.
Most jut eszembe tényleg még laseres trükk sem kell.
Megérintesz vele valamit, megforgatod a főorsót és amikor megszakít akkor a másik irányba kell állítani.
Mondjuk 1-1 állító csavar 1-1 golyópárhoz nem ártana.
A felfogásnál lehet állítani rajta, de még gondolkozom miként lehetne pontosítani kicsit.
Olyanra is gondoltam, hogy egy harmadik vezióban egy egyszerű tengelyt esztergálok, egy beszúrással. Itt lesz a leg gyengébb pont, ide ragasztok 3 nyúlásmérő bélyeget. Teszek rá egy korrekt erősítést, és már a központosítás baja is megoldódna.
Csak olyan megoldást válassz ami elviseli ha véletlenül egy kicsit jobban nekiszaladsz az anyagnak. Egy merev test ezt nem viseli el maradandó alakváltozás nélkül [#wink]
A második konstrukció nagyon jó alap, ha az alsó lemezt amin a golyók vannak 3 csavarral finoman állíthatóra készíted már rendben is vagy.
Az a nyáklemez elmozgatható minden irányban, vagy arra gondoltál, hogy oldalról hernyócsavarokkal lehessen állítani?
Az is megoldható akár...
Egész konkrétan az enyémen - ami még csak CAD-ben létezik - 3 hernyócsavar van betervezve ami az alaplemezt megemeli mivel annak a széle le van hegyes szögben törve. Így kellően finoman állítható. Fontos, hogy oldalra lehetőleg ne moduljon el pl. egy vékony O gyűrű van a nyák élén és ez szorosan illeszkedik a házba. A lényeg, hogy a csavar állításval nagyon finoman lehet emelni az alaplemezt, de oldalra nem lehet eltolni. Általában nem mm nagyságrendben kell gondolkodni mert ekkora eltérés esetén eleve selejt a termék.
A gép váza is izmosodott egy kicsit, kezdenek körvonalazódni a főbb elemek. Ha az acél részek készen lesznek jön a festés, és jöhetnek a tengelyek/orsók.
És persze az elektronika is szép lassan elkezdi belakni a gép belsejét...
http://cnctar.hobbycnc.hu/Zozi/kezdetek/DSC_0666.jpg
Ma egy kis rendet próbáltam tenni a sok kósza alkatrész közt. Ezért a szerelőlemezt kicsit kezelésbe vettem. Néhány furattal és csavarral gazdagodott, már nem csúszkál benne a sok holmi.
De nemsoká egy vezetékeléssel még tovább növelhetem az elkészültségi szintet. Beépül a szekrénybe a főkapcsoló és a kivezetések is utat találnak a gép felé.
Ez a jó, mikor legalább az LPT breakout board az saját maratás és nincs lakkozva, jó kis cucc lesz az egészből ügyes vagy. :)
Tetszik ez, úgy általában. Nagyjából értek is rajta mindent, azt hiszem.
Csak még azt szeretném megtudni, hogy a puffer kondenzátoron miért van az a 10W körüli teljesítmény ellenállás. Nem elég kicsi a kondenzátor ESR értéke?
Kondi lesütés miatt, mert a vezérlő tönkremegy ha a motor táp rajta marad miközben a vezérlőtáp elmegy. Legalább is erről volt szó múlthéten.
Köszönöm. Megpróbálom visszakeresni és elolvasom.
Igen, a kondit kell kisütnie, a vezérlők leírásában adtak meg rá értéket is. ( vezérlők száma és feszültség alapján a kondi kapacitása és ahhoz az ellenállás érték)
Az ellenállásnak a konde ESR értékéhez nem sok köze van.
Elolvashatom valahol? Mert még nem találkoztam ilyen előírással.
Én pont tegnap futottam bele egy kínai árús oldalán. Ott egy nagyobb áramú vezérlő leírásában van benne, hogy a vezérlő táp kiesésekor nem megy zárlatba a végfok, mint pl a TB6560 esetében.
Mert ez a szemét állítólag valami oknál fogva összenyitja a véget, ha elmegy a vezérlő fesz, a motortáp meg rajtamarad.
Át kéne olvasni az adatlapját részletesen, hátha utalás van rá.
De ezt már több helyen olvastam.
De ez valószínűleg akkor van, ha két külön tápról megy a vezérlő.
Ha a motortápról van leszedve az 5V, akkor szerintem nem igen tud ez előferdülni, főleg, ha az 5V-ra rákerül egy tisztességes kondi. Szerintem egy 1000-2200mikrós már adannyi villanyt fesz elvétel e után, hogy a motortáp hamarabb elfogy, mint a vezérlő.
Teknic oldalain vannak fenn leírások, de regelni kell a letöltéshez. Én a SSt-3PS12-75 at néztem / építettem meg csak toroiddal és nagyobb egyenirányítóval.
Most nézem csak az elektronikádat, nagyon igényesen csináltad meg! Gratulálok!
Egy kis fazonigazítást végeztem a lágyindítómon.
Most kör alakú lett, hogy illeszkedjen a toroidra.
Az alsó oldalt is kicsit meg kellett ónozni, hogy bírja a terhelést.
Összeszerelve pedig került rá egy plusz lemez, ami az érintésvédelmet hivatott megvalósítani, nomeg a kilógó csavarokat hasznosítja.
http://cnctar.hobbycnc.hu/Zozi/l%e1gyind%edt%f3/DSC_0690.jpg
És így illeszkedik a helyére. A nagy csoki a kivezetésnek hivatott bekötési pontot biztosítani.
Már csak a biztosítékra kell egy fedél, mert az eredetit véletlen letörtem.
Szép kivitelezés! [#worship]
Jól látom, hogy a lágyindító panelen kb. százötven C fokig alkalmas kerámia csatlakozóblokkok vannak? Nem bíztad a véletlenre a hőállóságot. A magam részéről egy forrasztott kötést sokkal többre tartok, ezért a lágyindítóra nem is tennék sorkapcsot, hiszen azt már egy életre magáévá tette a toroid trafó. De ahány építő annyi elképzelés.
„Hogy bírja a terhelést” a vastag ónozás is jó helyettesítő megoldás, de a szélesebb vezetősáv is elfért volna kényelmesen. A réz kb. hétszer jobb vezető, mint az ón.
Az érintésvédelem meg a kilógó csavarok összeházasítása okozhat csalóka biztonságérzetet, mert a csavar is vezeti az áramot. De tehetsz rájuk műanyag zárt anyát, vagy inkább ne tekintsd érintésvédelemnek.
Azt meg el is felejtettem ideírni, hogy szerintem is nagyon szép kivitelezés.
Kíváncsi vagyok, meddig fokozható ez az egymásra rétegezés, amit a toroid és a lágyindító most megvalósít. Szerinted lehetne odarétegezni az egyenirányítót meg a pufferkondit is, hogy komplett tápegység szendvics legyen?
Lehet még sokáig rétegelni, több kisebb méretű kondival simán egy tömbbe tudnám rakni az egészet.
Szélesebb is elfért volna ahogy mondod, majd a következő nyákon... erre az 5mm is elég lesz, a toroid is valószínű változni fog egy nagyobb feszültségű, de csak 500VA trafóra. Felesleges ide, és a nagyobb feszültség a motorokhoz is jobb.
A kilógó csavarok csak egy anyányit lógnak ki, alulról pedig ezt el is takarja a toroid aminek a rögzítőcsavarjához van ez is csavarozva egy anyával. Illetve a fejük benne is van a kerámia csokikban. Úgy véltem az a min 5mm táv a vezetőktől már elég, de lehet még lelakkozom, akkor tuti lesz.
Köszönöm az észrevételeket, rengeteg megközelítés van, és bőven lehet/kell még javítani a részleteken.
Ma is sokat sikerült előbbre jutni, sikerült feszültségmentesíteni a vázat.
Majd az eredeti összeállításban is ki lett próbálva a saját frekvencia. A gumi bakok amik elszigetelik a keretet a váztól nagyon jól vizsgáztak, elég hatékonyan csillapítanak.
.
Szép haladás, azt honnan lehet tudni, hogy feszültségmentes ?
És a következő munkafázishoz is asztal közelségbe került a kicsike, nemsoká kezdődhet a lényegi építés és a finom műveletek.
.
Előzőleg meg lett mérve a frekvenciája, majd a rezgetés után újra meg lett mérve és a két grafikon közötti változásból lehet tudni, hogy történt valami vele. Egyébként a hangja is változott ha megkocogtatom.
Nem ráz![#hehe]
Ez is egy fontos szempont :D
Na, ez az emelhető hidas marógép sem kutya füle szalámi!
Nem készítenél pár fotót róla, ha legközelebb arra jársz? Főleg ott, ahol nem látszik messziről.
Hány kiló lehet az a sárga rezgő-mozgó?
Sose gondoltam volna az elején, hogy ennyire nagyon megcsinálod majd ezt a gépet.
Ha már belekezdek akkor végigviszem...[#bee1]
Ha arra megyek csinálok még képet, eredetileg hosszgyalu volt ha minden igaz, de köszörülnek is vele. Az a sárga izgő mozgó ha jól emlékszem 28 kiló volt, és két excentrikus tárcsa volt benne kb 0,6kg /db 90mm átmérő, ha majd megjön a számla a diagramokkal lehet rajta lesz pontosan. Az egyik tárcsa fix, a másikat állítják hozzá 100 kilótól több 10 tonnáig. Meglepően gyorsan és gördülékenyen ment a dolog.
Szép munka! Gratulálok!
Nem értem azt, hogy: „Az egyik tárcsa fix, a másikat állítják hozzá 100 kilótól több 10 tonnáig.”
Hogyan lehet egy „kb 0,6kg /db” tárcsát ekkorára állítani? Vagy nem értem, hogy mit nem értek. [#confused]
Rátettek egy betontömörítő vibrót :)
Bocs Zzoi ! Szépen dolgozol .
A feszültség mentesitendö rész sulya ( a gép sulya vagy annak egy része ) 100kg illetve 10tonna .
Az első fix tárcsa is excentrikus, a másodikkal ezt lehet erősíteni vagy kioltani. Ennek a tömegnek nem kell túl nagynak lennie, gondolj bele egy mobiltelefon vibra motorján is csak gramm nagyságrend van mégis micsoda ramazurit tud csapni az asztalon. Itt a frekvencia a lényeg, ez határozza meg hogy viselkedik a szerkezet. A rezgés visszaverődik és erősödik hasonlóan mint egy rosszul beállított szervó.
Egyébként nagyon hasonló frekvencia jött ki mint amit végeselem módszerrel is szimuláltam, bár eredetileg nem erre lett méretezve a váz. (Eredetileg egy 6mm es 4 élű maróra méreteztem 24000 1/min fordulatszámnál, de majd csak az első beindítás és marás után derül ki jó volt e az elgondolás)
Igen, így értettem én is csak nem volt elég pontos a megfogalmazás.
Köszönöm, egyébként azt is lehetne használni, ha lehet állítani a fordulatszámot, és közben mérni lehet a rezgéseket egy szondával.
Megint tanultam valamit, kösz.
A feszültségmentesítésről még van fent más oldalról is kép, csak nem akartam végig pakolni a lapot. Sajnos szétszedve nem látszik a berendezés,
én is csak az iskolában tanultakkal próbáltam magyarázni magamban miért is így kel beállítani.
Most világos. Köszönöm.
Hátha valakinek hasznos, leírom a teljes menetét a dolognak. A váz elemeit össze kellett rögzíteni, hogy egy egységként mozogjon, mivel itt a nagyobb tömegek vannak előnyben. Itt jól jött a jókora szorítók extra tömege is. Azért, hogy ne deformáljuk a vázat alaposan ki kellett lemezekkel hézagolni az összeszorítandó felületeket is. Felkerült a rezgető, amit szintén hézagolni kellett hogy jól adja át a rezgéseket. Ha minden igaz 100kg tól 75 tonnáig alkalmas ez a berendezés. Fel lett csatlakoztatva egy szenzor ami mérte a kialakuló rezgéseket. Ez több ponton is ki lett próbálva, minden részen hasonló eredménnyel. A rezgetés közben lehetett látni, hogy kitekerednek a szorítók ( a végén mikor már csak próbaként ki lett próbálva egy nagyobb tömeghez való beállítás le is esett az egyik). A rezgetést végző motor fordulatszámának folyamatos emelésével fel lett véve egy diagram a kialakuló rezgés szondával mért értéke szerint. Ez a saját frekvencia értékén a leg magasabb, alatta és felette semmi nem látszik, de ebben a tartományban szinte életre kel a váz. Na most itt jön a lényeg, mert nem ezen a frekvencián történik a kezelés, hanem ennek kb a harmadán 25 percig. Ezután mint az előbb felkerül a papírra a diagram más színnel és látszik a különbség.
Mikor ez kész volt össze lett rakva az eredeti elrendezésbe a gép, visszakerültek a gumi bakok, és kivettük alóla az elején berakott gumi lemezeket amik a padlót hivatottak védeni. Nem sok feszültség volt benne, de a hangja kongatásra kevésbé üveges, ha pedig berakok a majdani asztal helyére egy vasat és összekapcsolom vele a rudakat teljesen csendes.
Tanulságos, köszönöm.
Egyszer már körbeszagolgattuk ezt a feszültség csökkentő módszert itt a fórumon, de azután kihűlt a téma. Pedig azt is megtudtuk akkor, hogy ennek a rezgetőnek (direkt nem írom, hogy vibrátor) a kistestvére, hegesztés közben alkalmazva is hatásosan csökkenti a varrat hűlésekor bevitt mechanikai feszültséget.
Igen, hegesztés közben is, egyedül a gépidő miatt nem használják gyakran. Túl sokáig tart míg meghegesztik a szerkezetet és drága addig ott rezegtetni. Apukám is próbálta vibramotorral rezegtetni hegesztés közben, lehet ezért nem lett túl nagy feszültség benne. Nem is mászott/csavarodott el szinte semerre :)
Ha nem túl indiszkrét kérdés, kb mekkora összeg egy ilyen rezgető kezelés?
Egyáltalán hogy számolják, az alapanyag súlya számít?
A tömeg számít, de minél nehezebb valami annál olcsóbb lesz a kilóra jutó ár. Szerintem megfizethető, ha toroidot újonnan tekertet valaki ez is belefér.
Fantasztikus, hogy mennyire simán haladsz mind a mechanikai, mind pedig az elektronikai részekkel. Számomra az elektronika nagy mumus [#lama].
Egy dolog ragadta meg különösen a figyelmem, bár ez talán nem tartozik a fontosabbak közé, csak érdekel:
Írtad, hogy kiszámoltad a sajátfrekvenciáját, gondolom hogy ne essen egybe a 4 élű asszem 6 os maró által x fordulaton keltett frekv.-val (nem olvastam vissza).
Hogyan vetted figyelembe a kocsik/orsók csapágyak hatását, van esetleg erről valami infód, hogy hogyan kell megközelíteni a kérdést?
Gondoltam rá én is, hogy elkezdem analizálgatni a dolgot, de az anyagjellemzők bizonytalansága és a fent írtak miatt nem bajlódtam vele. Becslést persze lehet csinálni, csak nem gondolom h érdemes, de lehet h nem tudok valamit (ez mondjuk biztos).
Mert ha csak az alapot nézed ami egy darab acél, csavarok minden nélkül, oké, lehet számolni. Csak ennek nem tudom mennyi köze van a majdani egybe gép viselkedéséhez.
Miközben ezt írtam jutott eszembe, hogy ha eleve el volt tervezve a vibr. feszmentesítés, akkor a feszültségmentes állapot sajátfv.-ját biztosan érdemes kiszámítani. Ha ez volt az indíték, tárgytalan az egész irományom.
Amúgy én úgy gondolom hogy az iparban is empirikus úton megy ez, aztán a kvázi kész gépet vizsgálják sfv-ra, és ha gond van elhangolják. Sok elektronikával töltött nagykalapáccsal megütik az érzékelőkkel fölcicomázott főorsót (vagy más részt), és onnan származnak az adatok. Érdekes dolog.
Én azt terveztem, hogy rakok egy sorozat rezonancia jelző rudat (nem tudom a hivatalos nevét) valami félreeső részre, kíváncsiságból.
Előre be volt tervezve, mert féltünk a sok hegesztés miatti vetemedéstől. A szimulációs modellnél be lett rajzolva minden fém elem, a csapágyak golyókon érintkeztek a megvezetéssel, és az anyag is be lett állítva majd mindenre pontosan. (a linek és az orsók nem deformálható testként lettek beállítva)egyedül a motor lett egy tömegként definiált testre fabrikált szinusos terhelés a "szerszámvégen".
Azt mond inkább NG-nek, hogy számítógéppel modelleztétek, nem papíron, mert hogy olvasom ő még abban gondolkodik.
Igen, ez lehet nem volt egyértelmű, számítógépes szimulációkból próbálok információkat szerezni a hibák elkerüléséhez.
De ma is szép látványos változás ment végbe a gépemen, mégpedig egy kis origami formájában.
A kósza forgácsokat terelő/gyűjtő lemezek lettek ma leszabva és hajlítgatva.
A szokásos tervezgetés után ki lettek vágva év bepróbálva, véglegesen beépítve már csak jövőre lesznek. Mindenesetre ez is ad egy kis töltetet a szilveszterhez.
.
.
.
.
Dejó látni,hogy valaki halad a gépével..én meg itt szórakozok egész nap a laptopommal,hogy annyi életet leheljek belé hogy legalább le tudja menteni róla a cuccaimat :-( .
A hajtogatást mivel/hogyan oldottad meg?
Az utolsó kép alján látszik egy kopottas élhajlító, azon történtek a hosszabb hajtások, ami meg nem ment el rajta az két szögvas között satu és kalapács kombó.5 lemezből áll az egész, három 2mm es lap adja a stabilitását, és két 0,8 as darab lett a záráshoz. Sajna egyforma lemez nem volt annyi, hogy kiadja, így maradt a két féle anyagos megoldás.
Nagyon is jó lett!Egy szép festés és azt mondják,hogy gyári gépállványt vettél :-).
Attól még messze van, de szépen lassan eléri azt a szintet ami nekem kell. Itt már lehet látni azt is, hogy a váz minden furatnál zárt, az átmenőkbe is be vannak hegesztve kis csövek, az alsó lábak is egy lezárt csőben állíthatóak. A zártszelvények az illesztéseknél egymásba vannak nyitva, és 4 betöltő furat van a 4 sarokban ha elkerülhetetlenné válna a homoktöltés.
Ha minden jól megy, a hétvégén festésre kerül az első nagyobb darab. Ahogy elkészül a forgácsgyűjtő fiók megkapja az alapozást, és máris "készebb" kinézete lesz.
.
http://cnctar.hobbycnc.hu/Zozi/kezdetek/DSC_0725.jpg
A lényeg, hogy egyszerűsítse a takarítást, és megbirkózzon a hűtéssel is.
megint nem sikerült...
Amikor láttam a forgácsgyűjtő tölcséredet, nagyon örültem neki. Végre valaki arra is fordít gondot már tervezés közben, hogy hová lesz a sok ledarált anyag.
De hogy forgácsgyűjtő fiók? Azt vártam, hogy majd alátolsz egy bádogvödröt, osztjóvan.
Minden várakozásomat felülmúlod.
Mi jön még? Akna is lesz a forgácsgyűjtő alatt a hűtőfolyadék szivattyúnak?
Már nem sok jön hozzá, egy lefolyó szűrővel a folyadéknak, de mivel nem szándékozom túl sok folyadékot használni, inkább csak porlasztanám rá,
az már egy edénybe folyik. Esetleg majd onnan visszatöltöm ha még tiszta.
Szerencsére van segítségem, apukám most is küzd a fiókkal amíg én rajzolom a szabásmintát a következő darabokhoz.
Klasz lesz a terménydarálód![#hehe]
Ma megjött a feszültségmentesítés diagram és a műbizonylat. Sajnos a váz továbbra is arra vár, hogy befejeződjön a finom meg munkálás :(
.
.
Ez a forgácsgyűjtősdi tényleg nagyon fasza. A fiók meg különösen jó ötlet.
Ellenben a villamos szekrényt én nem tenném ennyire az aljára. Sokaknál látom, hogy ott szorít neki helyet, de tapasztalatból mondom, hogy rémálom, ha szerelni/hibakeresni kell benne valamit. Sokkal jobb helye van mell magasságban.
Lehet, sőt valószínű, hogy igazad van, de felette nem sok hely van neki. A gépen kívül pedig nem szeretném telepíteni. Viszont ha szerelni kell egyszerűen kiveszem onnan az egész dobozt, felteszem a gép asztalára és ott visszadugom a kábeleket. Egyenként kipróbáltam benne mindent, élesztésnél nem kéne problémának lennie.
Ez pedig a leendő Z tengely rajza. Minél kompaktabb megoldást kerestem, és alakítottam az igényeinek megfelelően. Egy 5mm emelkedésű golyós orsót kap, és egy 2Nm es léptecset direktben. Ez még nincs rajta ezen a rajzon, de egészben 800*600 as felbontásból nem lehet kivenni a részleteket.
.
.
Még könnyen tudnál szélesíteni azokon a (keskenynek tűnő) konzolokon nem? Befelé is akár, mert elég kényelmes méretű a golyósanya háza, a külső oldalon meg még egyszerűbben, és még az x mozgás sem csökkenne.
A z kocsik sínjeinek alapja hogy van összekötve? Innen úgy látszik, mintha két masszív hasáb lenne egy vékonyabb lemezzel ill. két masszívabb vízszintes "híddal" (egyikben az anya) összekötve. Ötletes, nagyon kompakt, meg olcsóbb is, mint egybe alappal, de nem fog az egész "nyaklani"? Ha az a két fül kicsit szélesebb lenne...most viszont kicsit filigránnak tűnnek
bocs most látom, hogy amit anya-háznak hívok za a végcsapágyazás háza, megtévesztett a menet.
Köszönöm a javaslatot, az anya épp hogy elfér, ami nem látszik, a lemezbe is bele van marva az anyának egy kis zseb hátulról. A Z kocsik sínjei egy anyagon mozognak, a két hasáb és a két híd egy anyagból van kimarva. Ebbe illeszkedik a végcsapágyat tartó T forma elem. Majd mindjárt csinálok egy átláthatóbb képet.
Esetleg nem gondoltál még rá, hogy megfordítsd a kocsi/sín párost. Jóval stabilabb, ha a sín mozog. Illetve ha megfordítod az orsó/anya párost is akkor nem kell ennyire meggyengítened a tartókat.
Én úgy csináltam ahogy írom, topikomban megnézheted.
Igen, megfontolandó, én is megfordítottam az egészet, nekem a motor utazik föl-le a Z tengellyel, így nálam kisebb hely kellett, ugyanazon alkatrészekkel, viszont nyomva van az orsó. Ez azonban nem gond, mert a kb. 60 kilós z tengelyem mellett is van vagy 10x biztonság a 14mm magátmérőjű orsóban kihajlásra, gyorsítás közben is.
Itt áttetszővé tettem a felső lemezt, főleg azért a kocsik mozognak, mert így a sínek elég pontosan
párhuzamba kényszeríthetőek a bemarásokkal.
.
.
Én ezt a szivatyúcskát használom.
Nekem bevállt!
http://www.ebay.com/itm/Brushless-2-Phase-DC-CPU-Water-Oil-Pump-350mA-IP68-F-Cooling-Circulation-System-/390518552491?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5aecb837ab
Szia
Gondold át még egyszer a két felsö csapágyad elhelyezését mert annak most nagyjábol nulla az értéke ( számomra biztos ) a kivágás miatt .Ha igy ráteszed a föorsot akkor az az also kétcsapágyon fogja "hajtogatni" a Z asztalodat !
Van-e valami akadálya annak hogy a Z orso csapágyai a lincsapágyak fölé essenek ?
Igen, én is erre akartam rávilágítani. Esetleg a kivágás fölé lehetne csavarozni egy másik lemezt, merevítés gyanánt.
A másik dolog ami felmerült bennem, hogy vajon jó-e, ha ilyen sok anyagot kimarsz az alapból, ha jól látom szinte alig marad ami összeköti a két oldalt, így nem fog elvetemedni? Illetve ha ilyennek kell lennie, akkor már valóban lehetne két húzott hasábból, minimális megmunkálással, csavarzattal összekötve.
[#eljen]
Arról nem is szólva hogy a sín tovább merevíti a Z lapot és az erők átadódása is jobban jön ki így, mivel ha a kocsik egymás fölé, vagy közelébe kerülnek (csavarozásra hozzáférhetőségére figyelni kell), lényegében az Y kocsi szerkezeti stabilitásának nincs jelentősége, a kocsikon keresztül közvetlenül az Y tengelyre terhelődik az erő.
Az Y kocsi merevsége erősíti az Y hídat.
Így viszont két lap is hajlik, és nem erősítik egymást, hanem összeadódnak a hibáik. Persze az arányai jók ennek a tervnek, mert minimalizáltad ezt a hatást.
És ahogy Kulcsár Zoli is írta, célszerű lenne az anyát kivágás nélkül berakni a két lap közé, akár sülyesztéssel is.
A lap szélei viselik általában a terhet, a közepét inkább érdemes gyengíteni ha szükséges.
A Motor nem direkt erre a lemezre fog kerülni, annak egy külön lapja lesz két felfogatóval. Az a lap ennek a lapnak a síkjába fog kerülni, egész felületén felfeküdve. Így a kilógó lin csapágyakhoz már egy 20x30mm keresztmetszetű rész viszi át az erőket, amik a felső (10mm) lemezben össze is vannak kötve.
És azért marad anyag is, az alapban, csalóka ez a kép. A két "hasáb" 45x22mm az összekötő hidak keresztmetszete pedig 35x8mm de elég közel vannak, ráadásul hátulról a T elem is erősen merevíti őket egymáshoz.
Mint NG nek is írtam a felső csapágyakra jobban lesz elosztva az erő, A kialakítás oka abban rejlik, hogy a meglévő alapanyagokat szeretném használni.
Sajnos volt egy gép újratelepítésem és sok sok részlet még külső meghajtókon és egyéb helyeken van, ha sikerül összeszednem akkor az egész összeállítás látszani fog, a Z orsó csapágyai azért vannak annyira lent, mert így pont elfér a tengelykapcsoló, és egy takarással viszonylag szennyezésmentes helyre kerülnek.
Itt annyira nem kell a kocsiknak egymáshoz közel lennie, nem egy nagy szerkezet lesz ez, szerintem bőven ad neki merevséget a két tengely közötti lap. Felső állásban az egész Z tengely egy egybefüggő hasáb, A legnagyobb kinyúlás 80mm
A kocsikközéppont távolsága is 80mm. A motor felfogatólappal már elég jól szétosztja az erőket, az 1:1 arány kinyúlásra és csapágytávolságra szerintem elégséges.
Most, hogy visszakerült a a váz második eleme síkolva és köszörülve, egy kis glettelés és festés után máris gépszerűbb kinézetet öltött az egész.
.
.
.
A kész gép pedig majd valahogy így fog kinézni:
Sajnos az iskolakezdés miatt nekem nincs időm foglalkozni a géppel, de azért történt pár előrelépés.
Svejk nyomán fel lettek fúrva és menetelve a megvezetés helyei.
http://cnctar.hobbycnc.hu/Zozi/kezdetek/DSC_0745.jpg
De apukám által a tengelyvégek is elnyerték a végleges formát, lassan bekerülnek a helyükre.
A legfrissebb alkotóelem pedig maga a motor felfogatás, sajnos még csak magában áll, de ha egyszer felkerül a Z-re már masszívan tartja a motort.
.
.
Ha javasolhatom, az orsó végén a magas anya helyett használj a menetnek megfelelő két lapos anyát. (DIN 936) Az imbuszcsavar hegye deformálja a menetet és az később gondot okozhat
Nagyon király ez a projekt. De hát ilyen (gépi) háttérrel, hátszéllel [#vigyor2] Csak így tovább!
A csavar hegye nem ér a menethez, kis réz van alatta, és a menet is így lett belevágva. A csavar egyből a menetet veszíti rá meneten lévő tengelyre. Így nem bánt semmit, és az anyának a végén sincs menet, hogy rendesen rá tudjon feszíteni a csapágyra.
Köszönöm, igazából én is azt hittem, hogy gyorsan meglesz, de egyre több kis időrabló apróság jön elő amit meg kell oldani.
Szia Zozi!
Gratula, szuper kis géped lesz szerintem, jól megtervezted.
Azt szabad tudni, hogy melyik programban csináltad a testmodellt és VEM analízist?
Egyébként milyen tűréssel szeretnél majd gyártani? Várhatóan mennyit fog tudni a géped max?
Szia Zozi!
A vezérlődobozodat hol vásároltad? Szeretném bedobozolni mostmár én is a vezérlőmet de sehol nem találok jó dobozt hozzá. Ja, MSD vezérlőkről van szó és a járulékos tartozékokról.
Bakter, keresem az állam!
Csak így tovább!
Kevesen adnak ilyen kis, de valójában nagy dolgokra, mint a bronz alátét! [#eljen]
Szia!
A fúrógép mágnestalpas része : saját, ill. maszek fejlesztés?
Hogyan van megoldva?
Hát erre a megoldásra nem számítottam! Gratula a nagy ötlethez [#eljen]
Nyilván szedett már szét Zozi barátunk is ezt meg azt.
Talán ez is THK találmány...
Te nem olvastad az
Épül a gépem::: csizi... topicot???
#78-tól volt tárgyalva.
A "nagyok" pl. THK, STAR(Rexroth), ezt a módszert már régóta alkalmazzák, azzal a különbséggel hogy réz/bronz helyett műanyag pogácsát(rudacskát) tesznek a hernyócsavar alá.
Ez a rudacska , a hernyócsavar meghúzása után, felveszi a rögzítendő, ill. rögzítő menet profilját,(hideg folyás) és egyikben sem tesz kárt.
A hernyócsavar lazításával után állítható az anya, és újra rögzíthető.
Sokkal praktikusabb megoldás mint az anya+kontra anya..
A kontra anyás megoldásnál, a 'konrázáskor' -az előzőleg (pontosan)beállított csapágyhézagot- csak rontani lehet.
A jó pap is holtig tanul. A jó kántor állítólag még három nappal azután is. Én viszont már csak felejtek :((
[#wave]
Inventorban indult, aztán solidworks ben lett a frekvencia vizsgálat de ansysban is leellenőriztem kisérletképp. A mennyit fog tudni még nagyon homályos, ha tized alatt lenne akkor boldog lennék. Az a kérdés mekkora erő ébred a szerszámon, most olyan 5 század tűnik reálisnak.
A doboz innen a szomszédos adok/veszek részről jött, meg is lepődtem milyen újszerű állapotban volt.
Köszönöm, én sem gondoltam volna, hogy a kis részletek ennyivel több időbe telnek. Sajnos/szerencsére nincs mostanában sok időm rá, ezért nincs is elkapkodva a projekt. Ha nem kapnék hathatós segítséget hozzá itthonról, ugyan csak hosszú pihentetések lennének benne. Mindig egy kis részlet és idővel csak össze áll...
Rengeteg "nagy" használ ilyen megoldást, én Amerikából importált gépeken láttam szinte csak ezt, meg a Zeiss koordináta mérőgépeken is akad ilyen rögzítés. Meg sokéves Orosz megoldásokból is vissza köszön.
Ezt én is tapasztaltam. Előfordul, hogy az M12x1-es kontra anyát ki kell lazítani és újjra húzni.
Az ER25-ös főorsó előfeszítő anyáján már én is imbusz henyót alkalmaztam.
Nagyon prodi masina lesz minden elismerésem!![#circling][#circling][#gonosz1][#gonosz1]
Köszönöm!
Csak arra emlékeztem, hogy láttam "valahol" egy maszek megoldást...
Nem tenném szóvá, ha ez itt nem volna ennyire gyönyörűen felépített terv, ami már a Hobby és a művészet határán jár.
Ha csak az anya egyszerű lelazulás elleni védelme a cél, akkor az egy hernyóval záródó lakatanya tökéletesen megteszi. De precízen bealított csapágyazást rögzíteni nem a legjobb megoldás, mert félrenyom.
Axiális irányú erőt továbbító, hézagmentes, mozgatóorsó csapágyazásnál, az élettartam szempontjából nagyon fontos, hogy a terhelés a csapágygyűrűk kerülete mentén minél egyenletesebben oszoljon meg. Ne egy ponton nyomjuk a csapágygyűrűt. Mivel nincsen erőhatároló elem, tányér vagy hullám alátét, ezért nagyon kicsi elmozdulások is szélsőségesen nagy erőváltozásokat okoznak a csapágyban.
(A Hobbyisták körében alkalmazott, mélyhornyú csapággyal megvalósított mozgatóorsó csapágyazás élettartama, a nagyon kis érintkezési szöge miatt, még inkább érzékeny az axiális irányú erők nagyságára. Az ideális 90 fok érintkezési szög helyett, jó, ha 15 fok van.)
Úgy láttam, a kiegyensúlyozott, precíziós lakatanyákban 3db hernyó van, az anya kerülete mentén egymástól 120 fokra és mindhárom a tengelyvonalhoz képest 30 fokkal megdöntve, hogy a hatvan fokos menet lapjára merőlegesen nyomjon a hernyó alatti bronz betét.
http://deduong.com/images/product/flank_info.gif A csapok nem csak zárva tartják az anyát, hanem pontosan meg is tartják azt, a tengelyre merőlegesen. A nagy pontossággal megmunkált anya így képes egyenletes erőt kifejteni a csapágygyűrű teljes kerülete mentén.
Az SKF katalógus (7. oldal) szerint a precíziós lakatanyában a homlokfelület ütése a menet tengelyhez képest csak 0,0005mm.
http://www.skf.com/files/100000.pdf
Igazad van, itt is azért van két oldalt csavar, hogy egyenletesebb legyen a terhelés. A csapágy nem igényel pontos beállítást (másik csapágyhoz), mivel elég széles felületen fekszik fel, kétsoros ferde hatásvonalú kialakításra esett a választás.
Egy újabb nagy darabka érkezett a géphez, egy jobb időket is látott öntvény lap. Ez szépen be is illik a helyére, kis kozmetikázással meg se lehet majd mondani, hogy nem ide lett kitalálva.
.
.
http://cnctar.hobbycnc.hu/Zozi/kezdetek/DSC_0923.jpg
.
És a tengelyek is kezdenek összeállni mozgatható formába.
.
.
.
http://cnctar.hobbycnc.hu/Zozi/kezdetek/DSC_0939.jpg
.
Ma is sikerült picit haladni a gépemmel, szépen lassan eljutok a beüzemelésig. Most, hogy vége a vizsgaidőszaknak valahogy még mindig nincs annyi időm mit szeretném:(
Most valahol itt tartok:
Nagyon tetszik! :)
Köszönöm! Pedig jópárszor átalakult a terv, a sima lpt-t épp tegnap vetettem el, de ha majd megjön a másik topicban beharangozott mozgásvezérlő... Várom már az első mozgáspróbákat.
Idézet:
"Ma is sikerült picit haladni a gépemmel, szépen lassan eljutok a beüzemelésig. Most, hogy vége a vizsgaidőszaknak valahogy még mindig nincs annyi időm mit szeretném:( "
...mert állandóan csak a buli, a buli, a buli!
Amúgy így helyes! A lányom egy hete kapta meg a gyógyszerész-diplomáját Szegeden, hétfő óta alig van itthon...
[#awink]
Hát igen.... legalább bulira lenne idő... de meló sok időt elvesz. Szerencsére sok új ötletet lehet ott is meríteni :)
Szia
Jol van az , melozz , bulizz , késöbb valamelyik ugy hanyagolva lesz :)
Csak kérdés a hütöcsöveket muszály az energialáncba füznöd ? Olyan csunya igy hogy felfelé áll a merevségétöl .Vagy tul sok benne a vezeték ?
"Olyan csunya igy hogy felfelé áll a merevségétöl..."
Hát,nem tudom....
Nekem az asszony,...mást szokott mondani.:)))
[#vigyor2][#vigyor2][#wave]
[#eljen]
Igy is lehet értelmezni :)
Nincs valami ujságiroi vénád ? :)
Vannak vénáim,node hog,pont ujságírói lenne az egyik???:)
[#nemtudom]
Igazából maga a 3 cső sokkal lágyabb mint a motor és enkódervezetékek,bőven van is benne hely neki.
még egy kis mocorgatás után szerintem sokkal szebben fognak kinézni. Inkább direkt hajtogatást bíró vastagabb kábeleket használtam, de az árnyékolás miatt elég merevnek tűnnek. Még nem heverték ki a feltekerve tárolást.
Kerestem, hátha írtad már, hogy milyen csöveket és vezetékeket használsz az energialáncon belül.
Nem találtam írást róla.
Kicsi (1-2kW) vízhűtésű főmotorhoz, sokat hajtogatós helyre, jó az autókban használatos szilikon anyagú vákuumcső.
Az enyém Autobahn88 gyártmányú, 4mm belső, 8mm külső átmérőjű és 15mm rádiuszon még elhajtható összehorpadás nélkül. Vagyis a csőközépen mérve 30mm átmérőn megfordul.
Létezik 3, 4, 6, 8, 16mm lyukátmérőben és fekete, kék, piros, citrom, narancs meg rózsa színekben, mind 2mm falvastag.
Az itteni forgalmazó siklosi.laszlo.76@gmail.com volt, még 2011 február végén, Laci620i néven tolta a Vaterán.
A sodrott erű, szövött árnyékolású vezetékek hajlítását leginkább a külső, kevéssé rugalmas PVC köpenyszigetelés akadályozza. Ha van kedved, leránthatod egy maradék darabról a köpenyt és megpróbálhatod, hogy mit javul a helyzet. Az árnyékoló harisnya meg az energialánc úgyis elég jól megoldja a vezetékek mechanikai védelmét.
Szerintem.
A fóliaárnyékolásúaknál ez nem jó megoldás, mert a köpeny nélkül szétesik a kábel szerkezet.
De az igazi a lapos kábelezés volna.
http://www.cicoil.com/
Majd teszek fel róla valamit mit is használtam.Mindenesetre az igazi tényleg a lapos kábel lenne, csak hol lehet szerezni pont olyat ami nekem kellene... Pár méter miatt meg nem állnak szóba szerintem senkivel:(
Semmi sem akadályozhat meg a házi elkészítésben.
Mint ahogy egy ilyen jól kitalált gép építésében sem tudott megakadályozni semmi gátló helyzet.
Lehet az lesz a következő megmozdulás. Most még egy megbízható kis leválasztókártyát / bekötési nyákot kell kreálnom a régi helyett, hogy minden ki és bemenet életre keljen. Utánna jöhetnek a kis kozmetikai műveletek a kábelek maradékával, majd a mocik behangolása. Leírva de egyszerűnek és gyorsnak is hallatszik :)
A két orsós tengelyen fogasszíjas áthajtás lesz a két orsó között, vagy két motor? Csak mert szíjat is, és motortartót is látni vélek, és meglehetősen összezavart [#wilting]
Ezt nem értem. Ilyen anyát még nem láttam, de nem is nagyon sikerült most fölfogni. Azt írja, a csapok azért kellenek, hogy az anya homlokfelületét merőlegesre lehessen állítani, illetve egytengelyűre a tengelyjel. Nade ha arányaiban nézzük, van egy edzett acél anya finommenettel, amely menetnek mondjuk x felülete van, és ebben elhelyezve három csap kb 1/20 x felülettel (ha nem kevesebb), melyek ráadásul puha anyagból vannak. Ha meghúzzuk ezt az anyát nem tök mindegy mit akarnak a csapok? Eldeformálódnak seperc alatt?! Mégis ott vannak egy SKF termékben, a fent leírtakkal, mit nem fogtam föl?
(az a pontosság 0.005, nem 0.0005 (ha ugyanarra gondolunk), utóbbi azért kicsit erős lenne, talán interferométerrel mérhető- bár belőlük kinézem [#guluszem1] )
Zozi megoldása az anya rögzítésére ettől függetlenül szuper.
Igen, egy nullával többet írtam, köszönöm a kiigazítást. A hivatkozott oldalon jól látszik a helyes érték.
Zozi megoldása szerintem is bőven jó ide, mint ahogy az összes többi megoldása is tetszik.
És az első részhez/kérdéshez nincs input? Nagyon érdekelne a megoldás. Tágulna kicsit az univerzumom.
Az SKF információihoz nem tudok hozzátenni semmit, jól leírja, amit kell. A lényeg a rajzon is látszik.
http://www.skf.com/binary/21-4715/2300f25_tcm_12-4715.gif Géplaikus szakvéleményem szerint ott lehetsz tévedésben, hogy „Ha meghúzzuk ezt az anyát”.
Szerintem nem húzzuk meg, legalábbis nem „erővel” mint egy rögzítő anyát szokás, mert ez beállító anya. Éppen csak finoman kottyanás-mentesítjük vele a ferde hatásvonalú csapágyazásunkat és nem húzzuk tovább, mert az felesleges terhelést jelent a csapágyaknak.
Az anya pontos pozíció tartását nem garantálja a menet önzárása, sem tengely irányban, sem tengelyirányból kifordulás ellen, sem letekeredés ellen, mert szorítóerő szinte nincs is. Ezért kell a beállított anyát hernyóval, (vagy más módon) fixálni.
Ha egy hernyót húzok, az kitolni igyekszik az anyát a tengelyirányból, egyetlen ponton nyomva a csapágygyűrűt. Az eredmény idő előtti csapágyhalál lesz, a durván egyenlőtlen csapágyterhelés miatt.
Három hernyóval már pontosan tengelyirányon tartható az anya, ha a hernyókat egyenletesen és azonos erővel húzom meg. Nem hobby megoldás, nem elég hozzá az ősi eszközhasználat. De szükséges, mert a hajtás a lehető leg merevebb, rugózó alkatrész nincsen az anya alatt, ezért az anya pozíció változásától a csapágy terhelése hamar a százszorosára, vagy nagyobbra nő.
Már ahogy képzelem.
De újra hangsúlyozom, Magyar hobbyban ennek nincsen jelentősége. Itt precízen beállított ferde hatásvonalú csapágyazás helyett elmegy a hevenyészetten összevágott mélyhornyú, mert működik az is. Hogy meddig, az meg nem szempont, csak olcsó legyen.
Az egy hernyós anya egyenlőtlen nyomaték eloszlása demonstrálható az anya alá fogott plexi korong polariszkópos feszültség vizsgálatával.
http://27.media.tumblr.com/tumblr_ksmax7Tsi21qzicj3o1_500.jpg Házilag is eljátszhatsz vele, hiszen nem kell pontos mérést produkálni.
Az előbbit csak ötlet gyanánt írtam, félreértés ne essék, a #134-ben bemutatott megoldás is tetszik, megfelelő hosszúságú anya esetén nem hinném, hogy sok problémát fog okozni.
Szia,
Menet nelkul lehet ilyet kapni a Faborynal, acel szoritogyuru neven fut:
Celszeru abba egy menetet furni, amit felvazoltal azt korulmenyes legyartani.
Udv
link:
http://fabory.hu/hu/categories/r%C3%B6gz%C3%ADt%C5%91elemek/al%C3%A1t%C3%A9tek-gy%C5%B1r%C5%B1k/szab%C3%A1lyoz%C3%B3-gy%C5%B1r%C5%B1k/bilincs-szab%C3%A1lyoz%C3%B3-gy%C5%B1r%C5%B1k-hatlapfej%C5%B1-sapkacsavarokkal.html?catId=fabory_0000092195_0000092684_0000092708_0000092710
Szia!
Tudom, hogy lehet kapni, csak nem tudtam, mi a pontos megnevezése, ezért lerajzoltam a szöveges magyarázat helyett :-)
Itt a link helyesen:
Acél szorítógyűrű
Az tényleg sok megoldást sejtet, eredetilegegy oldalon lett volna orsó és a végén motor.Egy gyors próbával viszont még a legelején kiderült, hogy bizony mindkét oldalra kell orsó a merevség biztosítására. Ekkor jött, hogy pont van egy plusz motorom és vezérlőm, hát kerüljön fel az a másik oldalra. Viszont az együtt futást megoldani szíjal egyszerűbb, és mindig az egyszerűbb felé érdemes mozdulni. Így marad az egyik oldalon elöl a motor, hátul szíjal áthajt megoldás. De ez gyosulás szempontjából sokkal rosszabb, a két orsó és a tárcsák innerciája jelentősen nőtt, tehát a végleges verzióban a motor is hátra fog kerülni egy méretezett áttétellel gyorsulásra optimalizálva. Ezt már reményeim szerin magának fogja legyártani. Mivel va motortartó is alulról van csavarozva macerás lenne leszedni, azon kívül a végcsapágy tuskója össze lesz kötve a motortartóval egy plusz merevítés végett. Ez az elem még nincs beépítve.
Pontosan megindokoltad miért is jó ez a megoldás, mivelegy másik nagyobb emelkedésű orsómon volt ilyen anya onnan célszerűen át lett koppintva ezekre az orsókra is.
Hogy egy kicsit frissüljön a topik, kis lépésekkel de halad tovább a masina. A mechanika és a vezérlőszekrény már közel kész, a szenzorok működnek. A következő lépés a vezérlők hangolása majd a mozgáspróbák :D
Ideiglenesen össze lett drótozva a vezérlés, megmozgattam a motorokat. Sajnos az X tengely eléggé gyengélkedik, valamit elszámolhattam, vagy a motor nem tudja a névleges teljesítményét. Szkópon is megnéztem milyen gyorsulásokkal tud még elfogadhatóan pozicionálni a mechanika, ennek tükrében újraszámoltam a hajtásokat, és beépítésre kerülnek az áttételek. Meglepő milyen könnyen viszi a dupla orsókat a motor (250W), a szimpla orsónál pedig indításnál gyakran lekapcsol a vezérlő nyomaték túllépésre (100W).
http://cnctar.hobbycnc.hu/Zozi/kezdetek/DSC_1098.jpg
http://cnctar.hobbycnc.hu/Zozi/kezdetek/DSC_1099.jpg
A vezetékek még szépen el lesznek rendezgetve, illetve a pókháló mérséklésére egy "kihelyezett" leválasztókártya is került beépítésre, amivel egy jó adag gubancot megúsztam.
.
Azok a villás végállás érzékelőid milyen típusszámúak? Ha nem titok.
És jól látom, hogy csatlakozóval fogadja a vezetékeket?
(Valamit ki kell találnom, mert sok a drótod és én nem szeretnék majd ennyit magamnak.)
Már most látszik, hogy menyire fontos lesz a jól kialakított forgácsgyűjtő, ha majd hasit az anyagban a gép.
igen, csatlakozóval kapcsolódnak, ugyan olyan a kivezetése a szenzornak és a foglalatnak, de így könnyebb cserélni.
szenzor
Kis aktualizálás.
A vezetékek kuszasága kezd eltűnni, rendezett formába állni.
A vízhűtés is működik, a munkatér apukám jóvoltából kis forgácsterelőlapokat is kapott,
valamint bekerültek a gépváz és a gépalap/forgácsgyűjtő közé a gumi lemezek.
Mivel a felső váz is gumi bakokon nyugszik, így minden rezgést sikerült elszigetelni és a motorok hangolása után meglepően csendes az x és y tengely.
A kémlelő (beállítást segítő) ablakok is kaptak egy átlátszó borítást, így a forgács jelentős része már nem távozik ezeken az utakon szanaszét a helyiségben.
Ami maradt, az a küzdelem a frekiváltó szabályozhatóságán, ha ez is le lesz tudva hamarosan jönnek a próbamarások majd az első saját robotalkatrészek :D
A robotok engem is izgatnak, szép lesz ez a gép, meg igencsak jó is. :)
na igen a robotok izgalmasak... de én csak kis játék robotot szeretnék 18 szabadságfokkal egyenlőre, a nagyokhoz nem tudok elég pontos alkatrészeket kreálni. Épp pár napja javítottam HD-t egy nagy robotban, majd egyszer oda is eljutok....
Szia Zozi!
Milyen típusú a Dell géped? Jól működik?
Üdv: SzI
Nagyon szép munka
szia,
Optilex 3200 és eddig nem volt vele semmi probléma. Igaz csak mach ra vettem olcsón, de arra tökéletes. (és erről megy a szervók felügyeleti progija is)
köszönöm
Mi lett a #156-ban mutatott masszív,öntvény asztallappal?
Mégse építetted be?
az jelenleg épp újjászületik, kicsit ki lesz könnyítve
És meg is született:
http://cnctar.hobbycnc.hu/Zozi/kezdetek/DSC_1264.jpg
http://cnctar.hobbycnc.hu/Zozi/kezdetek/DSC_1267.jpg
ezek valamiért nem jelentek meg...
Mennyit kértek az öntvénylap kozmetikázásáért?
A forgácstálcád nincs szabadalmaztatva ugye? :)
Szia,
A tálca design nyílt, felhasználható és tovább fejleszthető. A kozmetikázást nem tudom, azt apukám intézte egy számomra ismeretlen helyen...
Ez jó hír, mert én is szeretném koppintani [#vigyor2]
Csak ne felejtsd el elszigetelni a rezgésektől, nekem is csak a gumi bakokon és a gumilemezeken keresztül érintkezik a mozgó dolgokkal...
És végre kiderült mi okozta az UC300 gyakori elhalálozását. A marómotor frekiváltója távolabb került a géptől, és minden hiba megszűnt.
Az eredmény is sokkal szebb az elszabadult mozgások miatti félremarások nélkül.
[#eljen]
Próbálkoztam kicsit keményebb anyag marásával is, egész jól ment. Viszont az új szoftver verzió megkeverte a gkódot, és belecsempészett egy G91-et és szépen bele is nyomta a szerszámot az acélba. Azért van erő a gépben, a kis kráter bebizonyította :D
És hogy semmi jó ne maradjon ki, készül egy nyomtató is :)
És a már majdnem konyhakész darab. Lassan de biztosan összeáll.
És hogy a a végén hogy is kéne kinézni az egésznek:
De addig még sok kis darabkának kel elkészülnie.
Szépen dolgozik a marógéped aluban.
A nyomtató saját terv, vagy letöltötted valahonnan?
Érdekes konstrukció, nem látom át hogy fogod befűzni a szíjat. Vagy van még nem látszó görgő a hídon? Akkor meg nem értem a dupla görgőket.
Na meg ennyi alut elpazarolni... [#rolleyes][#vigyor2]
A szíjak nyúlása miatt amúgy sem lesz olyan merev a szerkezet, mint amit a váz tudna.
Széles és valami jó merev szíjat használj, akkor még marógépnek is jó.
A terv saját, de felhasználtam minden jónak tűnő ötletet amit láttam neten.
A hídon nincsenek dupla görgők, két külön tengelyen vannak görgők de a belsők nem látszanak. A cél a nyomtató, lézer és maró ötvözete lenne. A szijak nem túl szélesek, de bízom benbe, hogy az acél szálak nem engedik nyúlni. Ez még nem a teljes összeállítás, nincsebek benne a burkolatok, és a folyamat specifikus alkatrészek. De nagyvolalakban látszik az irány.
[#eljen] ok így már értek mindent.
A Z tengely csak a három orsón utazik, vagy azok a lineárok, és orsó vagy szíj nincs berajzolva?
3 előfeszített golyós-orsón lóg az asztal. Ezzel próbálom elkerülni az asztal lehajlását. Alulról pedig össze vannak kötve egy szíjjal.
Szépen lassan, és itt sajnos a lassan-on van egy hangsúly készül a nyomtatóm. Egyre jobban hasonlít a modellekre. Ma jutott rá egy kis idő, és még az asszony is beállt segíteni :D
Egy adag darabolás, méretre vágás, fúrás és menetelés után apukám hathatós segítségével nagy előrelépés következett be.
Pár kép az aktuális állapotról:
Igazából már szinte az összes alkatrész megvan, csak le kell faragni a felesleges anyagot róluk...
Hogy haladjon kicsit a történet, a többi alkatrész is lassan készülget. A tengelyeket összekötő elemek "elő-gyártmányai is létrejöttek.
majd egy kis marás után a fölös anyag alól előjöttek a formák.
A fedlapok majd egy későbbi körben következnek.
A gép asztala is körvonalazódik, egy nagy adag szalagfűrészelés után a körbemarás is végigment. Elég szép felületet sikerült marni, pedig féltem, hogy 30mm mélyen már beremeghet a maró.
30-as anyagból lesz a 3d nyomtató asztala? :O
Nem csak nyomtatni szeretnék majd vele. Ha elkészül euen szeretném a kis nyákgravírozásokat és fúrásokát is csinálni.
Egy stabil, jó gép csak jó alapokra épülhet.
Ez igaz [#eljen]
Csak elsőre furcsa volt, hogy a képen látszódó fémet megmunkáló gép T-hornyos asztala, mintha vékonyabb lenne.
Igen elsőre csalóka. Az is 30mm a szélén, viszont jó kis öntvény, és az alja bordázott. Mindenesetre nem sajnálom belőle az anyagot, nem fog ugrálni... Rengeteg ötletem van amit ki szeretnék próbálni, ezért próbálok egy erős és fejleszthető alapot kialakitani.
Lassan el kell kezdeni összerakni az elektronikát, ezért kis "gyakorlás" jelleggel elkezdtem orvosolni a központi zár távirányítóját. Sajnos az eredetit sikeresen leamortizáltam, és az Ebay ről rendelt nagyon hasonló kulcsház belseje nem fogadta a régi nyákot. Ezért nem volt mit tenni, új nyák kellett, ami befér az új házba és végre nem kell naponta újratekerni szigszalaggal a régit. (tudom a gyorskötöző tartósabb lett volna, de nagyon kiállt volna)
Végül nem is sikerült olyan vészesen, és a házba is beillik. Jó tudni, hogy a fólia évek múltán sem megy tönkre.
Szia! A második képen látható zöld gyanta pontosan mi és hogy vitted fel a nyákra?
Forrasztásgátló lakk. Van sokféle megoldás rá, én a tekercseset használom, egy lakk fólia, két áttetsző fólia között. A matt oldalát kell lehúzni, felragasztani a nyákra és vagy sokáig simogatni, vagy átengedni egy nem túl meleg laminálón. Utána egy nyomtatható fóliára kinyomtatom a két oldalról a pedeket, és ráteszem, levilágítom egy UV ledekkel, lemosom ahol nem szilárdult meg és kész. Nem keni össze a forrasz a nyákot és a vezetősávok se oxidálódnak el. De van ecsettel felhordható verzió is sok színben. Lötstop fólia vagy lakk néven keresd. Levilágításra én két fél wattos ledet használok és kb 3-4 perc elég de napon a fele is bőven jó, viszont pont ezért óvni kell a fénytől a tekercset. (rajztartó papírhenger) előhívás / lemosás pedig sima mosószódás víz kb egy evőkanál két dl vízbe. egy puha ecsettel segítve. utánna sütő vagy ki a napra egy délutánra és bírja a pákát.
Köszi szépen! Ma is tanultam valamit. :)
Szia,
Tetszik ez a fóliázás: profi kinézetet ad a nyáknak. Rákerestem a neten, nem találtam itthon üzletet ahol lehetne venni.
Tudtok ebben segíteni? Hol kapható idehaza?
Ez ugyan az a lakk mint ami a gyári nyákokon us van, csak mivel kicsi a nyák és összefogdostam nem lett egyenletes. Venni nehezebb, én már jó pár éve vettem többekkel összeállva egy teljes tekercset (100m) az volt felszelve 5-10m es darabokra. Kis darabokban is árulják de úgy szemtelenül drága.
http://www.ebay.com/itm/Dry-film-solder-mask-Dynamask-5000-0-3m-x-1m-/271593896905?hash=item3f3c41fbc9
de van festhető verzió is, az talán gazdaságosabb:
http://www.ebay.com/itm/1x-PCB-UV-Curable-Solder-Mask-Repairing-Paint-Green-100G-good-cheap-/251606147249?hash=item3a94e520b1
De az UV lednél mindenképp nagy sugárzási szög kell, hogy ne legyen átmenetes.
Annyi a különbség, hogy ha festékeset használod mosószóda helyett gázolaj oldja le a nem kívánt részeket.
Épp a szál extrúderemet tervezem és belefutottam egy elmélet/gyakorlat kérdésbe, amit hátha valaki már kipróbált és meg tud válaszolni.
A szál átmérője 1,75mm re van megadva, kis szórással. Azok a fejek amiket láttam pedig mind 4mm-es levegőcsövet használtak az extrúdertől a fejig. A 4mm es cső belső átmérője 2,5mm. Na de van 3,2mm es cső is aminek 2mm a belső átmérője. Ezzel a szál tolás és visszahúzás elméletben pontosabb lenne, mert nem tud "kígyózni" a csőben. Viszont mennyire kell az a kis átmérő többlet, hogy könnyen fusson rajta végig a szál? A másik ötlet pedig a cső teljes végig vezetése egyenesen a réz végdarabig. (van 250c° ig használható cső ami szépen bírná is a kiképzést)
Szia,
Tefloncsövet használok, 4/2mm méretűt. Tökéletesen működik.
És milyen hosszban? mi a minimum hajlítási sugár?
A munkaterülettől függ a hossz főleg, hogy ne törjön meg, feszüljön sehol...
Egy átlag bowdenes hajtás 50-60 cm.
De ha más ilyen masszív gépet építesz, szerintem nyugodtan tehetsz rá direkt extrudert.
Én is ezt használok. Tökéletesen bevált.
Hossz kb. 60 cm, hajlitási sugarat nem tudom pontosan, de kisebb, mint 50 mm.
gondolkoztam rajta, de nem lenne egyszerű. És jóval lassítaná a mozgást. 4 cserélhető fejet tervezek rá, ebből egy a nyomtató. Direkt extrúder ad annyi pluszt, hogy megérje a többlet súly? Néztem nema14 motort egy 1:3 lassítással ami jó lenne a feladatra és elférne a szabadon mozgatható zónában.
Hogy őszinte legyek, nekem is bowdenes van csak :)
Hogy "tökéleteset" nyomtass, elég sok finomhangolás kell a beállításhoz, ami aztán anyagonként, gyártónként, színenként ha kis mértékben is, de változik.
Én úgy gondolom - bár sajnos nem saját tapasztalatok alapján - hogy ezeket a beállításokat a direkttel könnyebb meglelni.
Sebesség... 100-150mm/s-nél gyorsabban értelmetlen nyomtatni, ha a felület is számít.
Kb milyen nehéz lesz a mozgó híd egyébként?
Ha ahhoz képest nem nagy eltérés egy 250g körüli Nema17 motor akkor...
A súly lineáris tag, annyit talán nem ront az összképen.
Mindennel együtt kb 1800g tehát egy plusz motor még beleférhet. Próbának lehet legyártom direktre is. Olyan szép minimál megoldást ollóztam össze netről.. talán átalakíthatom direktre is. Sajnos a 35mm es csatlakozó kör adott, mert ennyi fér el a csapágyak között és erre a méretre terveztem már az orsót és a lézert is.
Szia,
Úgy 60cm hosszú.
A legkisebb hajlítási sugár szerintem 50-60mm.
Deltánál használom, a motorok odahúzzák ahová kell, semmi gond vele.
Köszönöm mindenkinek, akkor nem aggódom emiatt. Lehet csinálok egy próbát csöves és direkt megoldással is.
Megint egy lépéssel közelebb a végkifejlethez, ma bekerült egy próbára a gép asztala. Elég merev, és nagyon pontosan cuppant a helyére.
Egy kis előre lépés. A szíjfeszítők is elkezdtek alakot ölteni, lesz mit sorjázgatni mire mind szépen beépíthető lesz.
Egy kis Hogyan készült videó:
és a szíj megfogatása is véglegessé vált a mozgó alu tömbömben. Nagyon jól tart, és esztétikus is lett.
marás
https://www.youtube.com/watch?v=KcMlV78DcBk
Baró :)
Szerezz be egy noga sorjázót, hasznos kis cucc :)
igen... a műhelyben nem is lenne vele gond, de itt a panelban azzal kell boldogulni ami kéznél van :D
Megpróbáltam életre kelteni az elektronikát. Hát ez okozott egy kis kellemetlenséget és egy jókora csuklásrohamot a gyártók kedves felmenőinek. Sainsmart paneleket vettem mert olcsó volt és pofásan nézett ki a fekete szín. Felbuggyantottam a fejlesztőkörnyezetet, végigolvastam egy cikket a beállításról, belőttem az értékeket, lefordul képernyő működik, de semmi más. Mint később kiderült vannak gondok ezzel a panellal. Egy rövidzár miatt mindig lefagyott és újraindult szegény, ez viszonylag hamar meglett. Utána be kellett lőni, hogy lásson valamit a hőmérő, mert addig semmit nem engedett. Ezután szerettem volna megmozgatni egy motort, de még előtte elpukkant a fesz stab. Mondjuk nem lepett meg mert brutál meleg volt, úgy látszik nem méretezték a smart lcd hez, mert nem viselte el. Viszont így, hogy egy szabályos kráter pukkant a felső részén még mindig működik... Furcsa... Aztán jöhettek volna a motorok, de ott is valami nagy tuskóra futottam mert az égnek nem ment szegény motor. hát kezdjük el végig mérni, és micsoda meglepetés a step jel forrasztása hibás volt. Kijavítottam de még mindig semmi. Analizátoron látom a jeleket de se kép se hang. Mint később a próbapanelen kiderült a ramps hoz kapott 5 motorvezérlőből 4 életképtelen volt, egy még az ujjamat is megégette... Akkor jöjjön valami bevált megoldás, elkezdtem átcserélgetni a Middex vezérlőmben az ellenállásokat 24 ről 5 voltra, és láss csodát elindult a motor! /egy irányba, de a másikba csak szenvedett/ Ez később megoldódott mert csak a feszültség volt alacsony, 24 volton már szépen ment. Most jön a kérdés, hogy milyen táp / tápok legyenek a gépben, mert a 12 voltos tápom adott (20A) ami elbírja az asztalt és a fej fűtést meg kb mindent, de a motoroknak kell a nagyobb fesz. Tehát oda akkor berakom a megjavított 24v 10A tápot, ami viszont elbírná az asztalt is, ami szintén barátkozna a 24 voltos táplálással. Az is felmerült, hogy akkor már rendelek 24 voltos patront a hotendbe és legyen minden 24 volt, de az már épp nem férne bele a 10 amperbe... Vagy tegyek jót a motorokkal és emeljem 48 voltosra a tápjukat minden más pedig menjen a 12 voltos tápról? Lenne bármi előnye a 24 voltos rendszernek a vékonyabb vezetékeken kívül? PWM-es fűtésnek van értelme vagy simán jó a relés kapcsolgatás?
Nohát ezt olvassa el akinek hét anyja van :)
Én betenném a meglevő 12v tápot fej és asztal fűtésnek, a 24-et meg a motoroknak. Ha majd elindul, és kevésnek tűnik, később még mindig csereberélhetsz...
A motor dinamikusabb, erősebb nagyobb feszről járatva.
Az asztal max egy perccel lassabban fűt fel a kisebbről, és akkor mi van?
Fejnek PID-es fűtés kell, hogy pontosan tartsa a hőfokot.
Az asztalnak jó a kapcsolgatós bang-bang. De ezt 12V-ról a ramps megoldja relé nélkül is.
Bocs... :)
Csak hirtelen törtek elő a mondatok és lekötött a "szalonképesség" a tagoltság vesztére...
Igen valószínű ez a megoldás lesz első körben. Aztán majd finomodik. Eddig türelmes voltam, de már szeretném működni látni végre :D
http://www.google.hu/imgres?imgurl=x-raw-image:///8ea04f0ddb57ea11f10fe801b23d26327953d04a8e0944c4903ff517833f373c&imgrefurl=http://sorjazo.hu/doc/nehezebb-sorjazashoz-noga-sorjazo-szerszamok.pdf&h=528&w=930&tbnid=EepX2w1PoI7q8M:&docid=s0ORJxz1Y_NcYM&ei=C-AlVu-CN8vwarCyh4gO&tbm=isch&ved=0CFkQMygxMDFqFQoTCK-0tu-20MgCFUu4GgodMNkB4Q
Bocs, ez nem az én napom!
Köszönöm a segítséget!
Ezt a Noga sorjázót használom már évek óta, teljes megelégedéssel.
Köszönöm! Az igazság az, hogy vjanos hozzászólása táján már eldőlt a dolog, azóta nekem is van, a kissebbik verziója csere pengékkel.
És végre a mechanika modellje teljes. Csak be kell érni az alkatrészekkel és jöhetnek az elektromos rajzok küzdelmek. A motorvezérlő shield nem igazán nyerte el a tetszésem, azt lehet újra kell rajzolnom és gyártanom. De ha a próbán jól viselkedik lehet elhalasztom.
A kijelző korrekt beépítése még szép kis agyalást jelent, de szerencsére már csak részletkérdés. A burkolatokkal lesz majd egybevéve.
Jöhetnek a kis kiegészítők. Végre nekem is van száltovábbítóm, és az eddigi tesztek szerint megcsúszás nélkül teszi a dolgát. Egyszerű lett volna nyomtatni egyet, de ameddig nem működik a gép másképp kellett megoldani.
Hé, el ne keféld nyomtatott alkatrészekkel ezt a jó kis gépet :)
És hogy a korábbi rajzolt kép szerint lehessen látni az előrelépéseket:
Lassan de biztosan halad...
Nem semmi, és titánt fogsz fele nyomtatni, vagy szimplán csak a NASA-nak van pár évnyi elôrendelése a fiókodban?
Jól látom hogy 3 golyósorsó van a Z tengelyen?
Igen, 3 orsó hivatott megakadályozni az asztal lehajlását. (és így szintezni is könnyebb) A hátsó van direktben hajtva, és összeköti őket alul egy szíj.
Valami jobb indokot is kitalálhattál volna.
Pl. hogy megkergettek a CNC-boltban és hozzád vágtak pár orsót.[#vigyor] Kissé túltoltad a költségvetését meg a fémtartalmát ennek a gépnek. Jó nézni.
Hát fém az van benne, de ennek főleg az az oka, hogy nem csak nyomtatásra lesz majd befogva a végén. Így üresen pusztán egy kocsit mozgat amin van egy nagy furat. Ebbe jön majd az 5 különböző fej a felhasználástól függően. Ahogy épül értelmet kap majd a sok jelenleg cél nélkülinek tűnő furat is, és a T horony sem véletlen került bele az asztalba pont ebben a méretben és osztással. Próbáltam minél több mindent belepakolni egyetlen gépbe, majd kiderül mennyire sikerült minden elvárásomat viszont látni...
És felkerültek a szíjak, a 4 ből már 3 motor működik. Nemsokára jön a z tengely, utána pedig a szenzorok, majd a fűtések össze tákolása és az élesztés. Egy kép arról hogy is néz ki most, de sajnos nem adja vissza a tényleges állapotot.
És felkerült a hotend is, a hozzá tartozó felfogatással. Mindenképpen szerettem volna felfogatni egy lemezre, amin majd a hűtés is helyet kap, így egyszerre lehet fel és levenni ha épp fejcserét kell tartani. A nyakon lévő perem leesztergálásra került, majd kapott egy metetet, amivel már stabilan kapcsolódik a konzolhoz. A ventilátoroknak, szenzornak és fűtőpatronnak is került rá egy átvezetés, így az egész pakk átfűzhető a mozgókocsin.
Szép és igényes munka[#eljen] ahogy az egész gép.
Kíváncsi vagyok az első nyomatokra, bár van egy olyan sejtésem, hogy nem sok kivetni való lesz bennünk.
A száltovábbító kereket Te magad gyártottad vagy rendelted valahonnan? Nekem is hasonló elrendezés van ( Devecz Miklós féle) viszont az enyém eléggé csúszik. Nagyon ki kell ékelnem hogy ne csússzon, így viszont a motor veszt lépést :( Kellene egy másik ami élesebb és jobban belevág a szálba.
A kereket rendeltem, elég éles bevágások vannak rajta, a tesz alatt nem csúszott, de érezhető fogazást vott bele a szálba.
ezt vettem.
Rendelj tartalékot is!
Én már a harmadikat koptatom, a PLA előbb utóbb kiveszi a fogak élét, eltompulnak, és jön a szívás :(
van egy tartalék is, de ennyire enné a pla? neked is rozsdamentes anyagból van?
Elvileg. A reszelő épphogy, de viszi, többet hirtelen nem tudok róla.
Köszi a segítséget megpróbálom ezt a fajtát, szerencsére nem nagy összeg még tartalékkal együtt sem.
Hát a mai napom majdnem teljesen elment a "próbára". A baj a motorvezérlőkkel volt, hiába tud 200KHz léptetési frekvenciát, a step jelnek 3 us hosszúnak kellene lennie, de a vezérlő csak ennek a felét adja ki. Vernyul javasolta a TOSHIBA motorhoz átállítani a cuccot, ez pont negyedeli a léptető freki maximumát de nem nyújtott a jeleken eleget. Lehet még a repertiert is kipróbálni, ez majd egy következő próba lesz. Az érdekes az volt, hogy pont csak x irányban ment el a nyomat, amihez pedig mindkét motor kell egyszerre...
Most bedrótoztam ideiglenesen két régebbi vezérlőt amik nem olyan csendesek, viszont nem is tévesztettek. 2A helyett 1,5A lett a motoráram, és a gyorsulást is visszaállítottam 500 ról 5000 re. Sajnos mivel hűtés még nincs, a hasa felemelkedett nyomtatás közben ezért nem tudtam befejezni a békát, de már látom, hogy a mechanika nagyon rendben van, már csak a vezérlést kell megoldani / behangolni és nekem is lesznek elfogadható nyomtatásaim.
Ameddig a hűtés nincs megoldva nem hiszem hogy javulna a has környéke, ezért most azon töröm a fejem, hogyan lenne a leg optimálisabb.
Kell egy jóféle légterelő (fanduct) - ezt akár már nyomtathatod is :)
Esetleg a conditionals.h fájlban vedd még kisebbre a 10000-es értéket - hátha.
/**
* MAX_STEP_FREQUENCY differs for TOSHIBA
*/
#ifdef CONFIG_STEPPERS_TOSHIBA
#define MAX_STEP_FREQUENCY 10000 // Max step frequency for Toshiba Stepper Controllers
#else
#define MAX_STEP_FREQUENCY 40000 // Max step frequency for Ultimaker (5000 pps / half step)
#endif
Nem a frekvencia a baj, az lehetne akár ötszörös is, a jel hossza adott. Az optocsatolónak több idő kell hogy átadja a jelet.
Végül visszakerültek az eredeti vezérlők, Vernyul repertier configját átállítottam a gépre és jött a másodi majd rögtön a harmadik próba. Nem tudom miért, de repertiernél dupla lépésszámot kell beírni egy mm-re különben felezi a méreteket...
Szóval a vezérlők visszakerültek, lehet tévézni / aludni a nyomtatás alatt.
a nyomtatófej is szép tiszta lett, itt látszik, hogy csak magát hűti "MÉG"...
Újból béka jött soron, de félve, hogy elválik a láb ezért inkább egy szoknyát is kapott körbe. Mellette a tegnapi lábcsonk árválkodik. Két mm után megint elkezdett felkunkorodni a has közepe, így kellett egy gyors megoldás. Mellékötöttem a hűtőventinek egy másikat amit szembefordítottam a brekusszal. A rétegek hirtelen kiegyenesedtek, és innentől úgy ment minden mint ahogy elképzeltem egy sikeres próbát.
Maradt még pár megoldásra váró részlet, a hűtést is meg kell oldani, de innentől már akár nyomtathatom is... A száltartó mostani burutálisan egyszerű megoldását is finomítani fogom.
[#taps][#taps][#taps][#eljen]
Akkor csak életre kelt a Repetier FW-el.
Szép kis béka lesz első nyomata. Most jön majd a nyomat hűtés kialakítása.
Első körben csavard be majd kapton szalaggal a a fej alu blokját(alul is), hogy a ventik ne hűtsék annyira.
A lényeg, hogy a fuvóka alatt, és körül kell hűteni, nem jó ha távol van a venti. Két 40 vagy 50mm-es venti és megfelelő terelővel elég neki.
Az ultimaker 2-ön szépen meg van csinálva:
Vagy egy másik verzió nyomtatva:
Hány fokon nyomod végül ezt a Herz-es turkálós szálat?
Életre bizony. Még nincs meg a tökéletes ötlet hogy menjenek fel a ventik mert nem sok hely van neki...
A hőfok érdekes... Marlinban kerek 200 fok, it viszont 220. De itt ugyan ez felel meg a 200 foknak. A szenzort még hozzá kell állítani valószínű.
Hogy ide is kerüljön fel valami frissítés.
Gépet építeni jó. Tervezni mindig kihívás. Mostanában egy mini asztali gépet tervezgetek aminek sajnos a lakásba illeszthetőség miatt sok kis kritériumnak kell megfelelni.
-Szeretném ha elférne, tehát maximum 2 A4 es lapnyi helyet vegyen igénybe.
-Halknak is kell lennie, mert hát mégiscsak lakásba kerül.
-Tiszta is legyen, ezért zártnak kell lennie a munkatérnek.
Sok firka és terv után kezd összeállni az alap modell, de hogy még egyedibb legyen az elektronika is saját ötlet alapján készül. A léptetők még a jobb meghajtókkal is elég zajt termelnek a nyomtatónál, ezért ezeket ki kellene hagyni. Marad tehát a szervós megoldás ami a kis méretek miatt nehézkes.Az SMC jó öletnek tűnt, de nem volt ideális a tápfeszek és a fordulatszám / enkóder felbontás korlátja miatt,a motorok pedig már megvannak. A gyári vezérlők pedig még mindig drágák, főleg ha a 3D nyomtatót is szervósítani akarom.
Jött tehát az ötlet, kellene egy saját vezérlő.
Az első próbálkozások / próbapanel pókhálók után úgy tűnt nem lehetetlen a feladat, tehát elkészült az első nyák és a teszt környezet is.
Eddig nagyon bízom benne, az első próbálkozások biztatóak.[#vigyor3]
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/02/tn_r0aanaxuahh83gmgbv4vk_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/02/r0aanaxuahh83gmgbv4vk_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/02/tn_6wutfaeo05fahqm3w2oaq_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/02/6wutfaeo05fahqm3w2oaq_2702.jpg)
Ha elérhető áron lesz, csinálj többet, nekem is vannak ilyen motorjaim :D
A mini gép gravírozó/maró vagy nyomtató lenne?
Ha az első, akkor főorsóra mi az ötleted?
Én is gondolkodom hasonlón... eddig az ER11 szár BLDC motorral szíjjal hajtva tűnik nyerőnek.
Ez az egyik kicsi tesztmotor. Eddig 4 motorral tesztelek, ez a kicsi 11W, és van 6W 40W 90W moci is. 6-30V ig és 11A ig nincs baja, csak a finom hangolást kell még megtenni.
A főorsó ER8 és kefe nélküli moci, a szár maga a motor tengelye ha sikerül.
Üres tengelyű (hajtott tömeg nélküli) motorral teszteled? [#wow1]
Most még csak üresben, és a kis fogaskerekekkel amiket találtam itthon, de már készül a tehetetlenséget jelentő vas tárcsa. A nagyobb mocin próbáltam egy 6cm-es kb 18mm széles acél fogaskereket, de nem sok különbség volt a végeredményben követésnél, hirtelen irányváltásnál pedig sajnos elfordul. Kell abból is valami jobb megoldás.
Tokmány fordítva? Az sok tengelyméretre passzol és létezik több méretben is.
A motor teszt második lépéséhez elkezdtem legyártani az x tengelyt, hogy majd azon próbálgatok, de sajnos egy ellépés történt a marás közben. A hiba feltárása közben kiderült, az árnyékolás nem tökéletes így mikor a kínai orsó változtatja a fordulatszámot hamis jelek képződtek. Sajnos még nincs meg a plusz trafó a teljes leválasztáshoz, de az eddigi szenzorkártyát kénytelen voltam egy újra cserélni. Ez egyből megszüntette a váratlan ellépéseket. A teljes sikerhez viszont egy független szenzortáp kell. Az új verzión már meg is jelent a dupla betáp.[#vigyor3]
Az új nyákot sikerült simán kivágni gravírtűvel, így már magát gyártja a maró....
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/04/tn_u6sq8z57ix258wnhdwwhy_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/04/u6sq8z57ix258wnhdwwhy_2702.jpg)
Eltelt egy kis idő mióta ebbe a kis alu tömbbe beleképzeltem egy mini gépet. Most eljutottam a rácsodálkozásig mennyit is "hízott" a kicsike. Ezen lesz kipróbálva a szervó moci vezérlő. (persze ha elkészül)
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/09/tn_8aa7ube6tt533xceg3pk_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/09/8aa7ube6tt533xceg3pk_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/09/tn_98mky523mam0mfybzv4pz_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/09/98mky523mam0mfybzv4pz_2702.jpg)
Egy kis előrelépés, bár csak apró változások történtek idő hiányában.
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/03/tn_wx4hwku0zcsheb23n96g_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/03/wx4hwku0zcsheb23n96g_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/03/tn_p9ne4fpevgb20ttgqc3t3_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/03/p9ne4fpevgb20ttgqc3t3_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/03/tn_55nbkk77iva76xysxxv4h_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/03/55nbkk77iva76xysxxv4h_2702.jpg)
Húúúú, grat. Ez bizony remek kis masinának néz ki. [#eljen]
Bárcsak én is itt tartanék már. :(
Csinos, tömör kis masina lesz.
És a "lakásba illeszthetőség"-gel sem lesz gond.
Nagyon előrelátóan tervezel.[#eljen]
[#taps] "Gusztusos" kis darab, Gratula
Azt hiszeem ez pont olyan gép lett, amit sokan ha meglátnak, néha-néha visszajönnek megnézni. És kedvet ad ahhoz hogy az ember nekiálljon a saját gépének vagy esetleg egy hasonló kis ékszer készítéséhez. Nagyon szép lett, gratulálok hozzá. (Reméljük sok forgácsot fog termelni. :) )
Mindenkinek köszönöm a pozitív visszajelzéseket. Sajnos nagyon szűkös az az idő amit a hobbira tudok fordítani, és még rengeteg kis apróság van amit el kell készíteni, vagy be kell állítani. A főbb darabok összeálltak, már látszik a végleges forma. A gép asztala is kezd végleges formába állni. Most a hajtások méretezése folyik x/y szervó a z léptetős lesz az előző gépem mintájára.
És persze még hátra van az elektronika összerakása...
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/03/tn_tvqukxgyhyxte2qu9igp_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/03/tvqukxgyhyxte2qu9igp_2702.jpg)
Eljött az elektronika összeforrasztgatása, viszont sajnos a pákám eléggé nehezen volt SMD re fogható. Kis keresés után egész jó forrasztó állomás projekteket találtam neten. A legjobban egy Welleres megoldás tetszett, de csak a páka is hozzá már fájdalmas összegbe kerül.
Jött az ötlet, legyen a páka is teljesen saját.
Ez lett az eredmény, ajánlom mindenkinek aki pici alkatrészeket szeretne a helyükre parancsolni.
Persze illik a forást is megjelölni:
állomás (http://kair.us/projects/weller/index.html)
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/04/tn_fg0ga23vs6wb5tv9sy4n3_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/04/fg0ga23vs6wb5tv9sy4n3_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/04/tn_tuqwe5wasx5y7ej80vjv_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/04/tuqwe5wasx5y7ej80vjv_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/04/tn_wg60mz2z2pt402hivwy08_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/04/wg60mz2z2pt402hivwy08_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/04/tn_s0f0weq33353cjvzn6ih_2702.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/04/s0f0weq33353cjvzn6ih_2702.jpg)
Zseniális ez a konstrukció, csak ámulok mennyire letisztult a design.
Alig várom, hogy lássam működés közben.
Ez egy az egyben a linken lévő megoldás, van fent róla videó is mit tud. A nyákot kicsit átalakítottam, hogy gravírozható legyen és átköthetőek legyenek a furat galvánok, de a prototípus után inkább gyártattam belőle. (nem egy állomás készült)
Került rá normális programozó csati is. Ami sok keresgélést jelentett az a páka volt.
Ha valaki után építené a tervek fent vannak, de Az aspire projektet is meg tudom osztani ha valaki kimarná.
A kijelző és a szilikon kábel a legnehezebben beszerezhető alkatrész a többi olcsó és gyakori cucc.
Az is remek darab, de én a CNC gépre értettem. ;)
Maximalista!
Szép nagyon!
Használod? Hogy válik be a forgácsgyűjtő rendszer?
Lepotyog magától, vagy kotorni kell? Esetleg lefújatod?
Főleg apró forgács van, nem szokott megtelni. A hűtést szépen összeszedi. Előrefele söpörve az asztalt egyből a fiókba megy minden. Takarításnál kell seperni, de kb 10 perc alatt teljesen ki lehet szedni belőle mindent, nem keveredik, "szelektíven" gyűjthető a forgács. Ha folyamatos használatban lenne az emulzió keringtetéssel mindent bemosna, de mivel nincs rá idő így csak a helyi kenegetés van ami meg max csepereg ha épp marni kell valamit.