.
Én vagyok az első!
Sok sikert a gépépítéshez!
Második hozzászólóként,ugyan ezt kívánom én is.
Sok sikert!
Harmadiknak még egy "kíváncsiskodó"...
A fényképező gépedet ne kíméld...
Üdvözlök mindenkit!
Először is szeretném megköszönni a fórumgazdának a lehetőséget, hogy itt írhatok.
Köszönöm szépen!
Elnézéseteket kérem a várakoztatásért, de némi technikai problémák is adódtak közben. Elszállt a szobába szánt PC-m. Behoztam a régit a gépről, de mivel előzőleg minden felesleges multimédiás/kommunikációs kütyütől megszabadítottam azt vissza is kelletett még pakolni...
Közben vissza is olvasgattam a témákban és egy kupacba gyűjtöttem néhány hozzászólást, ami az építgetés előzménye. Lényegi részét be fogom másolni - annak tudatában, hogy egyik fórumon sem szeretik a duplikátumokat - ne kelljen keresni, szerintem áttekinthetőbb lesz.
Előzmény:
" Ha van valami anyagod a TOS revolver átalakításával kapcsolatban...
Én ezen agyalok: RT26.
A "Z" prizmáinak síkja és a főorsó forgástengelye között 120mm, elforduló sugár 160mm (de ehhez már le kell venni a menetelőt).
Egyelőre mindenféleképpen ragaszkodnék az eredeti "szánokhoz". Elképzelés: "Z" adott, "X" helyett pedig, mint amikor rögzítetlen dobbal esztergálunk - persze ehhez a dobforgatásnak satuként kell működnie. Szerszámok számát behatárolná a munkadarab átmérője, ez legrosszabb esetben is 3db, max. 12.
Dahlanderre gondolok, de nem a szokványos 2p/4p felállásban, mint az E1N-nél, hanem 2p/8p-vel.
Egyetlen frekiváltóval nemtudom, hogy menne-e.
© Pál 2011. dec. 09. 18:27 | Válasz | #249
Dahlander motort is lehet hajtani frekvenciaváltóval.
Hátránya hogy 400 voltos és Yaskawa G5 vagy V7 típust kellene használni.
© Vetesi75 2013. aug. 20. 23:15 | Válasz | #18842
Sziasztok! Egy golyósanyát mivel illik kenni?
Központi olajzás adott a szánon "Tonna 220"-szal - legszívesebben belekötném.
© Áts László 2013. aug. 20. 23:32 | Válasz | #18843
Én biztos a központi olajzásra kötném,persze a megfelelő szeleppel.
Válasz 'Vetesi75' üzenetére (#18842)"
A főhajtás még hátra van, viszont a szánon a központi kenés már működik.
Előzmény:
"© Vetesi75 2013. júl. 18. 14:19 | Válasz | #2603
EMC friss telepítés utáni teendőket röviden össze tudná egy hozzáértő foglalni számomra? Unexpected realtime deley: check dmesg for details. Ez a hibaüzenet a megfelelő beállítás hiánya miatt fogad, vagy eleve el van fuserálva az egész és kezdhetem elölről telepíteni?
10.04 LTS - Sherline-lathe mm
© bjam28 2013. júl. 18. 15:15 | Válasz | #2604
Szia!
Első lépésként javaslom az Első lépések a LinuxCNC-vel nevű dokumentáció elolvasását, különös tekintettel a 4.2.1 fejezetre.
Aztán a további késleltetési tesztek is jól jöhetnek.
A lényeg, nem kell újratelepíteni, de be kell állítani a rendszert e megfelelő késleltetéshez."
Majdnem megoldódott. Nagyon ritkán, de előjön.
Íme így nézett ki:
Most pedig itt tart a projekt:
A "Z" hajtás.
Ilyen amikor hosszú a szíj, meg vékony is, meg gumi is... Ha lesz jó méretű XL-es szíjam, akkor a baloldali ideglenes "terelő mechanizmus" is lekerül.
20x5-ös golyósorsó, nyomásra igénybe véve, egyik végén csapágyazva. A 20-as véglemez a fedél alatt, széles, kétsoros, ferdehatásvonalú golyóscsapágyat rejt. Zsírkenés élettartamra. A fészkét külön élmény volt esztergálni - majd' felborult az E1N. :) Kicsit sok rajta a furat - van technikai, felfogató, burkolathoz, feszítőnek opciós.
Az orsó végén levő távtartó és alátét páros helyett majd egy a burkolaton kinyúló kézikereket szándékoznék tenni. Szerintem még hasznos lehet, ha árammentes állapotban is könnyedén lehet beavatkozni.
Az anya vállnak támaszkodik a fogasléc helyére csavarozott "laposvason". Elcsúszni, elfordulni nem tud.
Szerencsém van az ágyazattal - csak minimálisat kellett belőle elfaragni, hogy az anya elférjen és azt is olyan helyen, ahol nem számít, ha anyaghiányos.
A "Z" hajtás.
Az "X"-tengely, ami a dob forgatása. (Vagy mi is lenne ennek a betűjele valójában?)[#fejvakaras]
Sokat lesz még téma.
Röviden: A dobot hajtó fogaskerék áttétel rendbe lett szedve. A tengelytávolság állítható, a kisfogaskerék siklócsapágyazása excentrikus perselyben helyezkedik el. Nem holtjátékmentes és ezen az úton nem is célom azzá tenni. A hajtás szöghibáját viszont lehet majd minimalizálni vele.
A motor még lejjebb, közelebb kerül - a műanyag szíjtárcsa eldobós...
Van már email elérhetőségem is: vetesi75@freemail.hu
Most kikapcs' , mert már lassan reggeledik...
A revolverfej eredeti arretálása hogy volt megoldva?
Azt nem tudod továbbra is használni?
nagyban könnyítené a vezérlést, hiszen egyszerű áttételes motor és akár némi relés logika is elég lenne a szerszámcsere végrehajtásához.
Szia!
Az eredetileg ékszerűen lapolt végű csappal, ami a dobon levő mélyedésekben akadt rugóerő által. Nem lesz visszaépítve.
Gyanítom, nem értetted meg teljesen miként működik. Úgy képzeld el, hogy itt a revolverfej, mint egy végtelenített keresztszán funkcionál.
A teljes gyári előtolómű lekerült. Lehet majd egy halom dugót esztergálnom...
A látható ékszíjhajtás megmarad. A kicsi szíjtárcsa tengelye nem kapcsolódik semmihez a főhajtóműben - azon csak átfut - másik végén cserefogaskerék található, ami akár szíjtárcsára is cserélhető. Meghajtása későbbiekben a "koszos" fedél alatti nyíláson keresztül történhet.
Ha lekerülne a régi főmotor, nyernék vele fél méternyi helyet.
A főorsó jeladó fogazott tárcsáját a szíjtárcsa és a régi menetelő fogaskereke fogja közre. 2mm-t változtat a nagy szíjtárcsa helyzetén, ami ekkora tengelytávon szerintem elhanyagolható. Remélem a képen látszik az "orsó index" furata is.
Tárcsa 3mm acéllemezből, 40-es fogszámmal. A "fázis-A" érzékelő MB123 optokapu (RFT telexgépből, ~TCST1000), míg az "index" valami nagyon magas villájú Sharp típus (fénymásolóból). (Felirata lekopott, a vevő része valami erősítőt is tartalmaz, mert igényli a +5V tápfeszültséget is. Meglehetősen érzékeny, a 2-es textilbakelit lemezen simán átlát... [#falbav] )
Küszöbérték kapcsolóként A302 négylábú IC-k? alkalmazva. Ezek szintén RFT-ék masinájából újrahasznosítva. (Majd utóbbiról teszek móriczka ábrát, mert szinte semmi infó nem lelhető fel róluk. Akinek még akad elfekvőben, biztosan használná.)
Kedves Fórumozók!
Nem régi esemény(-ek!) kapcsán kérdezném:
A PC párhuzamos portján a 13-as és a 15-ős pont (bemenetek) között, a beérkező impulzus feldolgozásának sebessége szempontjából lehet-e különbség? emc2-Ubuntu10.04
(Próbák alatt (G76) időnként késett a főorsó helyzet, de a cserétől látszólag megjavult. Vagy lehet, hogy a cserének köze sincs hozzá?)
Jelenleg "spindle A-fhase" a 15-ös és "spindle index" a 13-as bemenet - így stabilnak tűnik.
"Meglehetősen érzékeny, a 2-es textilbakelit lemezen simán átlát..."
Kizárt dolognak tartom ezt ennél az optokapunál, valamit rosszul mértél, vagy a mérési környezetből bejutó fényt érzékelte a textilbakelit kitakarás ellenére.
De igaz lehet!
Tanúsíthatom, egyszer én is belefutottam ebbe. Ezek az optok valamekkora infra fénnyel dolgoznak és a nálam 1 mm-es mezei textilbakeliten röhögve átment.
Kicserélve fém nyelvecskére minden tökéletes lett.
Ha jól emlékszem a fekete szigetelőszalag sem jelentett neki akadályt.
Használtam ilyet én is, és amikor sötétben mértem egyből jó lett még egy sötét papírlappal is, nemhogy 2-es bakelittel. A háttérből visszaverődő normál fényt is érzékeli fals módon, erre kell figyelni méréskor.
Nézd, én leírtam a tapasztalatomat, ugyanolyan fény és egyéb viszonyok mellett az 1 mm vastag textilbakelit lemezkét kicserélve fém lemezkére minden tökéletes lett.
Az opto típusára nem emlékszem, ennek kb. 25 éve, akkor megtanultam, hogy nem használok ilyen anyagot ilyen helyre.
A szigszalagban viszont nem vagyok biztos, lehet az segített a problémán.
Én viszont elhiszem hogy a sötét segített estedben, hiszen lehet, hogy épp akkor billent a küszöb alá a szórt + áteresztett fény mennyisége.
Arra mindenképpen kell ügyelni, hogy ezeket az optokapus érzékelőket érdemes valamilyen külső zavaró fény elleni burkolattal is ellátni a téves működés kizárására. Már csak a por, szennyőződés, forgács távoltartása miatt is.
Egyébként a textilbakelitek közt is van különbség, vannak sötétebb és világosabb színezékűek, ez is számíthat. Egy biztos: a tuti megoldáshoz csak a fém tárcsa sem elég, egy kósza odavetődő külső fény arről is visszverődhet (jártam már így, amikor egy teljesen nyitott burkolatú jeladót javítottam), és már kész a baj, nem várt, érthetetlen események következhetnek be a téves érzékelés miatt.
Mivel szinte már nem is lehet olyan telefont kapni amin nem lenne fényképező funkció a hiba kiderítése pofon egyszerű.
Egy tetszőleges működő távirányító elővesz anyag hátúról megvilágít vele és a telefon kamerájával sasol miközben a sötét helységben kuksolunk.
Így szoktam lepróbálni a távirányítókat is hogy működnek vagy sem, persze anyag nélkül [#hehe]
Sőt a dióda lézereknél is jó szolgálatot tehet agy ilyen mobil.
Van akinek a lehetőség is probléma van akinek a probléma is lehetőség !
infra
Harmadszor törtem le a ragasztásról, mikor gyanakodni kezdtem a bakelitre. Kívül szépen működött, persze ötször akkora távolságból, mint beépítve. Elszöszmötöltem vele egy fél napot... A vevő irányérzékenységére is fény derült kb. 30fok.
A másik feléről itt az ígért vázlat:
A burkolat mögött a PC helye. Rögzítése szivacsszerű gumival fedett konzolokon a fülekbe akasztott gumihevederrel (még mostanában sehogy vagy max. gumipókkal) lesz kivitelezve. Rajta kényelmes kezelési magasságban megáll a billentyűzet is. A mögötte levő téglalap alakú nyílás - amin a sok vezeték át van bujtatva - az LPT csatlakozó helye, aminek takarólemeze hordozza majd a leválasztókártyát.
Utóbbihoz most szedtem össze a cuccot.
A napokban elkészült a "Z" szíjhajtásának burkolata, ami a motort is fedi. Holnaputánra ígérték a megfelelő méretű szíjat, amint ez meglesz, fel is tudom tenni mindkettőt.
Fekerült egy kábelcsatorna és egy kötő-rendező doboz a gép hátuljára - lassan, de csökken szabadon kígyózó vezetékek száma.
Gondolkozok a PC tápellátásán. Hogyan lehetne ezt korrekt módon kivitelezni úgy, hogy ne kelljen használnom a hálózat nullavezetőjét?
Tegnap este már volt jól működő próbálkozásom a szerszám váltást, szerszám korrekciót illetően. Ma ki fogom próbálni élesben is.
A jó öreg 380/220-as (ma már 400/230) trafó?
Igen, ilyesmi lenne a kézenfekvő megoldás, csak sajnos nincs kéznél levő példány. Csinálnom kellene egyet - huzalom, trafóvasam akad.
Vagy takaréktranszformátor? Járna-e valami előnnyel, ha a tekercselése 85+230+85 voltos kivitelben készülne, nem pedig a megszokott 170+230-cal?
A végleges vezérlők külön energia ellátással lesznek, ahhoz már megvan a cucc. (Legalább is fődarabok szintjén.)
A vezérlők, erről még nem esett szó:
Jelenleg 2db Picodrive DC27V-ról. Kicsi a motorokhoz, de már így is elég meggyőzően adja elő magát a masina. Jó, még ezzel nem egy gyorsulási bajnok - meg valószínű a jövőben sem lesz az - ,de visszafogottabb paraméterekkel már használható.
Ma is gyártott önmagához egy központfúró befogót, meg egy hasított átm.28/MK3-as hüvelyt. (Elve hasonló a régi hasított morse-patronhoz, csak ez kivül hengeres, belül kúpos.) Mennyivel egyszerűbb kúposat alkotni CNC-vel...
Felkerült az új szíj (190XL 20mm), a burkolat és egy frissen készült excenteres szíjfeszítő is.
Helyére raktam és beüzemeltem a hűtővíz szivattyút. Régebben tettem róla képet a fórumra - ez a ráfolyós rendszerű, cseppfogó tepsire szerelt "centrifugális szörnyeteg".
(Az eredeti tartály van használatban, kialakítása folytán a bemerülős verzió nem kivitelezhető. ???=A szimmering cserék közti üzemórák száma.) Folyadék szállító képssége sokszorosa az elvártnak és feleslegesen nagy nyomást is produkál - faragni kellene még egy keveset a járókerekéből...
Közben szórakozok az "X" irányú mozgásokkor, a vágóél forgástengelyhez viszonyított magasság változásából, illetve egyenes/köriv hosszkülönbségből származó nonlinearitással. Kis átmérő különbségeknél, illetve oldalazásnál nem sok vizet zavar, klasszikus dobrevolver alkalmazásban meg semennyire sem probléma.
Régen írtam ide, de attól függetlenül zajlik az élet...
Elővettem a régi favázas nyákrajzoló/fúró gépemen, step-dir rendszerűvé alakítás céljából. Idáig csak "NC" volt, Qbasic-ből vezérelve. (Utasítások "data" sorba írva, közvetlen a vezérlőprogramban.)
Tengelyenként 1db 74191-es TTL IC hiányzott a korszerűsítéshez. Ezt el is követtem forrsávos Uni-Nyákra. A másfél órásnak indult műveletből közben egész napos program vált, mivel akadt egy kis malőr: majdnem eltaláltam a tápfeszültség polaritását... Régen a motortápfeszültség egy feszültség-kétszerezővel lett "feltúrbózva" és kicsit benéztem a dolgokat.
Nagy nehezen megszületett. Egy gyors próba PC nélkül és már töltögettem is a stepconf-varázslót a bevált paraméterekkel. Tesztek: eddig is 350-es fordulatra voltak képesek a motorok - ezután is, gyorsulás - tök mindegy hova állítom. (DOS-ból is indult egyből szinte max. sebességgel.)
Némi próbálkozás jog módban, közben az irányok helyretétele és pár perc múlva rajzolja is a spirált írtózatos 6mm/s sebességgel. :) Itt jött az első pofáraesés. Kb. 0,8mm/s sebességnél az X és az Y tengely is össze-vissza lépést téveszt, valamint utólag ki derült, hogy a Z sem külömb. Na ekkor lett elegem a tegnap előtti napból!
Sejtem az okát: A motorokon álló helyzetben nincs tartóáram. Anno úgy oldottam meg a magasabb feszültségről történő motor járatást, hogy a meghajtófokozatokat monostabil multivibrátorként képeztem ki, nehogy kijöjjön a mocikból a működtető füst.(R-C tag, dódák, schmitt-trigger és a teljesítményfokozat.)Tehát van olyan léptetési frekvencia, amit nagyon nem szeret. Három egyforma SPA42-es motor, három különböző hajtás (tömegek) és ugyanazon sebességen hibázik, ezért gondolom, hogy csak elektronikus probléma lehet.
Egyenes vonalak mentén "nagy" sebességgel hajtva eddig ez nem igazán okozott gondot.
Mióta is használom? 2003 [#fejvakaras]
Sziasztok! Most újra van időm foglalkozni revolveresztergával. Kapott új PC-t, mert a régi egy másik projekt közben elhalálozott és felkerült a gyári főorsójeladó is. Már az MSDE80-as meghajtókkal megy, a főhajtás sajnos még az eredeti.
Videó a mostani első komolyabb próbálkozásról:
https://www.youtube.com/watch?v=6b8HDL9JA-E
Itt a link:
[yt]6b8HDL9JA-E[/yt]
Készült ma ilyen is:
[yt]jcqlbZyojKI[/yt]
Gépsatu hajtókarhoz a fogantyú rész lenne belőle.
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2020/05/tn_jma6cin7hsgmxusjkv5_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2020/05/jma6cin7hsgmxusjkv5_1883.jpg)
[#eljen]
Üdv a Linuxcnc esztergályosok között!
Bevallom nem találkoztam még ilyen revolveresztergával.
Hogy van az, hogy a menetvágáskor bólogatva adja-veszi a fogásokat a gép?
Dobrevolver...
Az eredeti menetmásoló mechanika ugyanígy bólogat, csak kézzel kell emelgetni a kart. (- meg ahány menetemelkedés, annyi mestermenet szükséges hozzá.)
:)
Ez célgép kategória!
Nem csak menetvágáskor "bólogat", nincs keresztszánja.
Az eredeti kialakításban a dob szerszámhelyenkénti arretálása kiiktatható, ekkor egy csigahajtóművön keresztül kézikerékkel folyamatosan is forgatható a dob, ez a funkció szolgálna oldalazásra és leszúrásra/beszúrásra. Most ezzel a gépi dob meghajtással ez van kihasználva - a keresztszán helyett. A szerszámváltás is tök egyszerű lesz, cserepontra fut és korrekciót vált, mint a kiterített szerszámelrendezésnél. Az eredeti arretáló funkciót rögzítőfék fogja átvenni - már a flexibilis féktárcsa a helyén van, hasonló lesz a működése, mint a Pumákon a főorsóféknek a C-tengelyes megmunkálásnál. Ezzel az átalakítással a klasszikus dobrevolver alkalmazásban, - az alakesztergálásos szobrászkodáson kívül - megteremtettem a korrekciózás lehetőségét - a kalapácsot és a finombeállítós szerszámbefogókat el lehet felejteni. (A fék kicsit fékez a holtjáték kivételhez, vagy nagyon, a durva megmunkáláshoz.)
ui: A remegés ne tévesszen meg, sz@r a tokmánypofám, billeg a tokmányban a húzott anyag - egyébként brutális a gépmerevség, anno ment ezen 6mm fogással is...
Na én meg toronyrevolvereken edződtem, menetmásoló itt is van azt ismerem, a következő videódban majd mutasd kicsit távolabbról ezt a részt!jól körbejárva a kamerával!
Van kottyanása, milyen elven forgatja a dobot?
Közbe megértettem a működését![#heureka]
Elég elcseszett egy szerkezet lehet!
Szegény Linuxcnc, dolgozhat rajta, kicsit fékez, nagyon fékez, de hogyan oldottad ezt meg?
"A remegés ne tévesszen meg, sz@r a tokmánypofám, billeg a tokmányban a húzott anyag"
Már azt hittem hogy azé' morzsolja az anyagot a menetvágó kés mert életlen[#hehe]
Szia!
"Már azt hittem hogy azé' morzsolja az anyagot a menetvágó kés mert életlen" [#dumcsi]
Már fél napig járt előtte egy másik -egyetlen- menetárokban. Ez most a videó kedvéért egy friss anyagvég volt, hogy forgács is legyen. (+11SMnPb28k, +cirka még 7éve fogtam be ezt a kést és ez idő alatt egy párszor már rátalált a menetcsúcsra teliben...)
"Elég elcseszett egy szerkezet lehet!"
Az, de kinematika szempontjából sokkal egyszerűbb szerkezet is egy toronyrevolvernél.
" kicsit fékez, nagyon fékez,"
Nem ragaszkodom annyira a LinuxCNC-hez, de hobby kategóriában egy esztergára szerintem jelenleg ez a legjobb választás.
Fék még nincs megoldva, de tervezve van. M-kóddal lenne jó, - lehet, hogy a kicsit fékez állandó lesz, mert a meghajtás elbírja, a holtjáték tizeden belül van - a tűretlent irányfüggetlenül lazán hozza. A rablómunkákhoz (fúrás) viszont feltétlen kellene a rögzítés, mert attól tartok, hogy másképp nem fogom győzni szerszámmal... A tárcsa és a pofák is "Z-tengely" irányban rugalmasan deformálódó elemek lennének, nem lesz ún. csúszó és csukló mechanika a fékben.
A dob forgatása szíjáttétel + az eredeti homlokfogaskerék-hajtás. (Utóbbi rendesen rendbe téve.)
Ha meglesznek a feltételek hozzá, majd lesznek távolabbi képek is. (A kupi is nagy, de nem ez a fő oka.)
Sok sikert a gépedhez! majd követem a fejleményeket.[#eljen]
Ráérek - gondoltam kipróbálom...
[yt]jcqlbZyojKI[/yt]
Hatszög szerintem szóba sem jöhet, mert ez a legkisebb fordulatom.
Majd ugyanezt szeretném kúposan, majd furatba. Ha így haladok vele, még a végén nyéllyuk is lehet belőle a műanyagkalapácsomhoz. :)
Rossz a link szeintem
[yt]tLHTuzlIl7s[/yt]
Robsy-nak vannak kifejezetten ilyen speciális igényekre "szoftverei". Az a gond csak hogy DOS alapú, és még a fórumon senki nem mutatta be hogy használná, vagy lett volna valaki aki a tapasztalatait ezekkel kapcsolatban megosztaná.
Ez sima G33 ismételve. 2012-ben Kola próbálkozott hatszöggel, akkor alaposan ki lett tárgyalva.
Ha nem muszáj, Robsit mellőzném - ennek az okát leírtad. (Nem a DOS-szal van bajom.) A speciális igény most 2-3db "kalapácsnyél-lyuk"* , amihez nem biztos hogy kellene szoftvert fejlesztetni. :)
*+a kíváncsiság.
Nekem még megvannak ezek a programok!valahol.
Béni fórumtársunk web lapjára illenének mert, Ő írta őket!
Windows alatt kell futtatni, és a Linuxcnc ngc fájl-t kreálnak!
Van egy hatszög, és egy excenter esztergáló is!
Most nem tudom likelni, de ha megtalálom őket akkor feltöltöm valahová!
Sajnos nem épül, stagnál, időnként félkészen használatban...
[yt]OxglaJQ8kcQ[/yt]
Sziasztok! Egy kis előzetesként küldöm ezt a videót a "Lefagyott az EMC2 - csak a főkapcsoló segített" című szösszenethez. Lesz majd kód is, benne a megoldással, hogy hogyan kerülhető el az esemény. Íme a mai napi küzdés eredménye:
[yt]CfiRCsHGq3U[/yt]
Szeretem nézni hogy mások hogyan használják a Linuxcnc-t!
Tudom hogy a szerszámpálya rajzolása századpontos, a második fogás még szemüveg nélkül is rövidebb -z mint a többi!
Kíváncsi vagyok a kódra, Te írtad biztosan.
Észrevettem, de nem tudom mire vélni. Erre az anomáliára én is kíváncsi lennék.(mert odáig van küldve, az konstans "változó") Igen saját küszködés, saját igényeknek megfelelően, mert az instant megoldás nem passzol a feladathoz.
Ez most tényleg a sajáthoz (is) kell - full hobby*, (zőődenergiás projekt, ami évek óta áll és özön kúpos csőmenetet kellene vágnom) - nem bedolgozás.
A vicc az egészben, hogy kb. 9 éve egy hasonló szitu (-k) kapcsán, akkor eszközhibásnak titulált PC ki lett a gépről dobva, ami a mostanit messze verte LPT sebességben!
*Iparosra nem akarok áldozni, mert kb. passzol a tevékenységi körbe. (gyk. csőszerelés, automatizálás)
Szösszenet:
Az történt, hogy g-edit-ben program hibajavítgatás közben, azt az axis felületen frissítve (vagy csak simán mentésnél?) kimerevedett a szerkezet. Újraindítást követően sem tudta megnyitni a szerkesztő a file-t, mintha sérült volna. Újabb próba, látszólag minden jól működik, míg hozzá nem nyúlok az adott állományhoz. Aludtam rá egyet, azután gondolkoztam kicsit.
Ha tört számot szorzok törttel, és az eredményt az ismétlések kapcsán tovább szorzom törttel, akkor rövid időn belül tengernyi tizedesjegy és karakter fog keletkezni.
Erre kitaláltam, hogy a kifejezést szorzom ezerrel, veszem az egész részét és visszaosztom ezerrel, így korlátozva a számjegyek számát*. Megnyitni, szerkeszteni csak az EMC (axis) indítása nélkül tudtam.
Lehet, hogy elérte a 255 karakteres határt, az is lehet, hogy a 17 helyiértéket meghaladók figyelmen kívül hagyása ilyen szisztémával történik - nem tudom, csak azt, hogy ezt nem fogom elfelejteni.
*Ezt lehet másképp is csinálni? Van rá valami bevett eljárás?
Beteszem a kódot is - nem garantálom, hogy gépelési hiba mentes, mert adatot hordozni a két PC között csak papíron tudok.
m6 t1 g43
g7
g21
g18
m3 s325
#1= 5 (kiindulási érték Z)
#2= 25 (kiindulási érték X)
#3= 18.7 (magátmérő)
#4= -8 (menet vége pozíció)
#5= 1.814 (menetemelkedés)
#13= 2.32 (menetmélység átmérőben)
#6= 3 (kúposság a teljes hosszra)
#7= 0.5 (a kezdő fogás értéke átmérőben)
#8= 27.5 (fogásvételi szög - profil félszöge)
#9= 2 (simító fogások száma)
#10= 0.82 (szorzó a fogásvételhez - 1=egyenlő mélység)
#11=[0.001*[round[1000*[#7*#10]]]]
g0 x#2 z#1 (nagyolás)
o100 while [#13 ge #7]
g0 x[#3+#13-#7] z[#1-[[tan[#8]]*#7*0.5]]
g33 z#4 x[#3+#13-#7+#6] k#5
g0 x#2
g0 z#1
#7=[#7+#11]
#11=[0.001*[round[1000*[#11*#10]]]]
o100 endwhile
o101 repeat [#9] (simítás)
g0 x#3
g0 z[#1-[[tan[#8]]*#13*0.5]]
g33 z#4 x[#3+#6] k#5
g0 x#2
g0 z#1
o101 endrepeat
g0 x25 z60
m30
Alapértelmezett G64, 1. és 2. kép, G61-gyel 3. és 4. kép. Persze lassulni G61-gyel is fog, az nem akadályozza meg a kifutásban a menet torzulását.
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/06/tn_2ji0u0m20vs5hf59e673g_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/06/2ji0u0m20vs5hf59e673g_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/06/tn_gykicx406yqmm9a3dx0s_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/06/gykicx406yqmm9a3dx0s_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/06/tn_4pihh6czz3haiuvaied9f_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/06/4pihh6czz3haiuvaied9f_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/06/tn_ubbq9tv5gkw2pebdkzc3e_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/06/ubbq9tv5gkw2pebdkzc3e_1883.jpg)
Mindig is tiszteltem azokat akik így tudnak programozni![#eljen]
A Tiéd nagyon bonyolultnak látszik...
Ezt próbáld ki! D Laci írta, egyszerű és jó kúpos menethez.
G21 G18 G7 G40
t8m6
g43
#1 = 0
#4=1.4 (menet mélység)
#5= 15 (fogások száma)
m3
s120
#2=30.4 (x kezdö)
#3=82 (x vég)
m7
o100 while[#1 lt #5]
g0 x[#2] z4
G33 x[#3] Z-125 K8
g0 x85
g0 z4
#2=[#2-#4/#5]
#3=[#3-#4/#5]
#1=[#1+1]
o100 endwhile
#1 = 0
#4=1.4 (menet mélység)
#5= 15 (fogások száma)
m3
s120
#2=28.8 (x kezdö)
#3=82 (x vég)
o101 while[#1 lt #5]
g0 x[#2] z8
G33 x[#3] Z-125 K8
g0 x85
g0 z8
#2=[#2-#4/#5]
#3=[#3-#4/#5]
#1=[#1+1]
o101 endwhile
m30
Itt valami nem kerek:)
Azonos körülmények között miért térnek el a fogások? a g33 a végpontig nem térhet el az egyenestől.
Mivel készíted ezeket a fotókat?nokia3310-el?[#nyes]
Mintha már találkoztam volna vele. Hasítókúp?
Nem nem, ez egy, egybekezdésű menetvágás ami lehet akár kúpos is.
Itt nézelődjél! (http://benishare.weebly.com/linuxcncemc2.html)
Nem azonosak a körülmények. Kézzel tekertem a főorsót, az adott forgási/előtolási sebesség függvényében történtek a lekerekítések, ami természetesen gyorsulás függő.
Látod, g64-el bekerekedik a vége g33 alatt is.
Sz@r a monitor + özön ellenfény (Relisys TE555, fókusz=kb.0), fotógép az jó, SONY, kis kompakt, 8x optikai zoommal... :)
Köszönöm!
Ja!ezt a kézzel tekerést már el is felejtettem, a g33 akkor sem kanyarodik csak utána.
Linux alatt is van képernyőkép mentése.
Van, csak nincs kapcsolat hozzá a gépen, amin ki tudnám tenni adathordozóra.
Kicsit nagy ez a 16-os kés a 19-es magfurathoz... :D
[yt]T6Y-e1HV9T4[/yt]
Jó lett!
Ez az a bólogatós géped?
g76 vagy g33?
Szia! Az a gép és ez a múltkori kúposmenet-ciklus furatra adaptálva (csak most hengereset vág). G76-tal esélytelen lenne - x18.7-en jár vissza és még így sincs hely a forgácsnak a kés mögött. (Ez az egy furatmenetkésem van, ami ezt átéri, mert a "vékonyabbak" nyakalt kivitelűek - ezt meg sajnálom karcsúsítani.)
A hengeres menet, pont a g76-nak való!
A kezdőponttal, és a vezetővonal távolságával a menetcsúcstól furatban tudod tartani a megmunkálást.
Egy példa: ( már nem tudom mi volt ez? de inkább a magyarázat a lényeg)
g0 z12.5 ( itt állunk be abba pozícióba ami a vezetővonal átmérője és kezdő Z-pontja )
( innen számoljuk vissza a G76 , i beállítást )
( G76 )
(p = Menet emelkedés)
(z = Menet végpontja z )
(i = A menetcsúcs távolsága a vezetővonaltól )
(külső menet esetén negatív előjelű )
( Belső menet esetén pozitív előjelű )
(j = Az első fogás mélysége,nagyban befolyásolja a fogások számát)
( attól függően hogy milyen r szisztémát választunk )
(r = Mélység csökkentés: r1 azonos mélységű fogások )
( r2 állandó területű fogások )
( az 1 és 2 közötti értékek csökkenő mélységet és növekvő terület eredményeznek )
( a 2 fölöttiek csökkenő területet eredményeznek )
(k = a teljes menetmélység pozitív szám)
(q = Fogásvételi szög)
(h = simító fogások száma)
(e = A be és kivezető kúpok hossza )
(l = L0 : nincs kúp a menetvégeken)
( L1 : kezdő kúp )
( L2 : záró kúp )
( L3 : kezdő és záró kúp )
g76 p2.5 z-37 i1 j0.9 k3.5 h2 r2 q29.5 e2 l2
Az x átmérő persze hogy lemaradt az elejéről a kijelöléskor![#nemtudom]
Közben gondolkoztam...
A g76 nem egy átmérőn hozza ki a kést!mindig az aktuális fogást veszi figyelembe.
Késszélesség + menetmélység legyen kisebb furatátmérőnél, és még a forgácsnak is kéne egy kis hely.
Köszönöm, ezt a leírást már a régebbi hozzászólásaidból le tudtam jegyezni (már régebben megrágtam rendesen a benne foglaltakat és futtatva egy-egy próbát lecsekkoltam élesben is) - ismerem. Igen, csak ennyi bajom van EMC G76-jánal, hogy nem ugyanott jár vissza. Nagyon szűk helyen nem lehet használni. Ezért is írtam a ciklust, mert már akkor is a belső menetben gondolkoztam. (Aláírom ezzel a késsel, ez a mostani felállás tényleg extrém volt - meg is rágódott kicsit a késszár hátulja...)
A kód se maradjon le, mert érdekelhet valakit:
"Magátmérő" helyett "készátmérő".
A nagyolásban a G0 és azt azt követő G33 sorban:
"+#13" helyett "-#13", és
"-#7" helyett "+#7".
Azt tudtad hogy a Linuxcnc sem tökéletes?
Most derült ki számomra (ennyi év után) hogy a kúpos menetet másként gondolják a régebbi verziók.
Nálam! pont megtaláltam a határvonalat, a 2.7 a palástfelületen számolja a kúpos menet menetemelkedését!
A 2.7.13 meg a z tengelyen, elképesztő!
A gyári vezérlők hová számolják a kúpos menet emelkedését? Gondolom a z-re mint egy hagyományos csúcseszterga.
Ha egy gépen készül a külső és belső menet akkor ok! de külön bukta lett, így derült ki számomra ez a különbség.
Valamire még jó lehet ez az infó!
De miert is kellene a palástra számolni, hiszen a menetemelkedés az anya egy fordulatra történő elmozdulása az orsón.
Gondolom a későbbi verziónál ők is rájöttek, hogy ez a helyes.
Hasznos lehet ha belegondolunk!
Ezzel a verzióval vágtam spirál menetet is, vagyis x irányban.
Nem ellenkezett!oda vágta' a mentet ahová akartam csak a menet emelkedést tartotta be a következő pontig mindegy milyen irányban, a gömbön is betartotta.
Köszönöm az infót! Ezt kipróbálom a napokban - lesz mivel szórakozni. :)
Ha jól számolom, akkor ez 1:16 kúposságú csőmenet esetében, a szokásos menethosszon, kb. tizen mikron eltérést is jelenthet.
Most hogy írtad mintha az NCT-nél olvastam volna régebben olyasmit hogy ha 45 foknál nagyobb a szög akkor az X-re ha kisebb akkor a Z-re értelmezi. De ez csak halovány emlékkép, utána kellene nézni.
Fanuc-on sem különb, ha jól értelmezem, de majd, ha ismét gép mellé kerülök, szánok rá időt, hogy lemeccseljem élesben is.
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/08/tn_kbe52wj80n7jbmjvqwm7c_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/08/kbe52wj80n7jbmjvqwm7c_1883.jpg)
Na!ja![#nyes]
15 fok a félkúpszögem, itt már számít!
Már ez a topik lett a "Linuxcnc a gyakorlatban"...
Az lenne a profi megoldás ha én választhatnám ki hogy melyiket szeretném!
Délután összehoztam egy több-szerszámos esztergálást, gondoltam megosztom, úgy is kevés a hobby tartalom mostanában:
[yt]Zybq-p6HOjg[/yt]
Jó-jó, de az hogy lehet hogy acélt esztergálsz és bronzok a végeredmények?
Alu. (Abból is valami lágyabb kenődő vacak, közelebbit nem tudok róla.)
Gratula,nagyon király!
Íme itt van a ráadás videó, csak hogy legyen tokmánykulcsolás is benne. Vágatlan felvétel, ezúttal nem kézben tartott kamerával: ANYAGA: SÁRGARÉZ!!! :)
[yt]PNygVietiGc[/yt]
[#eljen]
Üdv:
Jó látni , hogy vannak még múködő dob-revolver esztergák föleg ha biznak benne és költenek is rá. Nekem is van 2 db , több mint 25 éve használom öket az eggyik Moszkvában készült a másik Kijevben , nyühetetlen strapabiró erős gépek semmi rezgés vagy remegés. Mondjuk nekem külön beton ágy van alattuk amiben vasszerkezet van ahoz van lecsavarozva.
Régebben én is sokat költöttem rájuk PL: frekiváltó , szervomotor , plc , stb. Bár egy linuxos nekem is jól jönne.
Úgyhogy sok sikert neked.
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/09/tn_3ycjzqte8fmy6pw2hhcyd_8178.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/09/3ycjzqte8fmy6pw2hhcyd_8178.jpg)
Ja a képen az láthtó amint 16-os köracélt szurkálok lefele természetesn ütköző van a tokmányba , a revolver fejet már én fleszeltem ki igy kényelmesebb dolgozni rajta.
Ezt akartam kérdezni, hogy mit vétett az a dob, hogy hiányzik belőle egy szelet... Általában az oválfurat, ami a leszúráshoz van kitalálva, nagyobb, mint a főorsó áteresztése. Ezt a Tos RT26-ot "feláldoztam", mert irgalmatlan rossz a hajtóműve (újra kellene fúrni az egészet) - attól még megválok, amúgy egyéb szempontokból meg kitűnő állapotú (ágyazat/főorsó). Van egy másik is bespájzolva, az majd tud gyógyulni ennek az alkatrészeiből. Azt meghagyom gyári kialakításúnak. (A másikon kétpofás hidros tokmány van, célgépnek használták, viszont hiányzik róla a menetmásoló és a kúpvonalzó, azt is tervezem felújításkor ráépíteni.)
Azért vágtam ki egy szeletet a dobból mert nekem igy kényelmes a munka , nem szeretem ha leesik az alkatrész." A verzió " Ráesik a leesés gátlóra ( igy neveztem el a rácsos vasat ) "B verzió " Kézzel vagy csipesszel kiemelem akár forgás közben is ( a huzott köracélt nem nehéz forgás közben kézbe tartani pedig 2300 1/min-nel is szokott forogni )
Ahogy irtam tokmány ütközőre dolgozom , a tokmány pofák közt holtjáték mentesitő rugó van , szintén kényelmi szempontok miatt ( saját fejlesztés )
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/09/tn_p4xf3deqm29ppedh53y8q_8178.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/09/p4xf3deqm29ppedh53y8q_8178.jpg)
A gépen 3.000 mm-es száladagoló van ( régen volt ilyen munka is ) ekkor a legnaggyobb alkatrész D 30 L 107 mm szintén nem szeretném ha leesne a forgács közzé. Ilyenkor már csak kézzel lehet megfogni ( nincs olyan nagy csipeszem ) ilyenkor is praktikus a kiszeletelt dob. ( csapágyas ütköző )
Lényegében ez egy célgép , sokkal kényelmesebb rajta dolgozni mint egy csúcsesztergán. Főleg , hogy tudja a konstans vágót is , van hozzá pneumetikus elszedőm is ( ilyenkor le kell venni a leesésgátlót )
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/09/tn_inia8p7unndamqwyiuh50_8178.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/09/inia8p7unndamqwyiuh50_8178.jpg)
Luca széke és projektjei:
1. Igazából életem első NC (CNC?) gépe sem fejeződött be, ami jelenleg az elbontást várja. Nyomtatott áramköri lapokhoz szántam volna, a filctollas rajzolat készítésig eljutott, de a fúró-maró feltét már nem realizálódott...
2. Van félkészben egy hangkeverőm (csöves), valahol a padláson összecsomagolva '89 óta, de egy 40V5A-es előszabályozott kettős labortáp is huszon éve várja, hogy befejeződjön.
3. A revolveresztergát is a 2013. évben kezdtem el reszelgetni - van még bőven híja, kisebb szünetektől eltekintve kompromisszumokkal használható gyk. a kezdetektől.
4. A napenergiás (vákuumkollektoros) hmv. ellátó rendszer is másfél éve készülődik, de annál már dereng a fény az alagút végén. :) (Most is közbeszólt kazáncsere okán egy fűtési rendszer módosítás.)
(Hangládával való mókolásokat nem számítom - aki foglalkozik ilyesmivel is, az tisztában van vele, hogy örökké tart. :) )
Lesznek/vannak képek is és, ha még valami eszembejut, azt leírom/fotózom.
Ezt A 3. ponthoz - kb. ez a mostani állapot (kicsivel több):
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/tn_eh3h0bdwt7ynmj9qeszut_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/eh3h0bdwt7ynmj9qeszut_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/tn_2mnzi47xc33hzey7h7kbc_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/2mnzi47xc33hzey7h7kbc_1883.jpg)
[#eljen]
Kezdetnek szép felhozatal!
Kb. ilyesmire gondoltam.
Az elsőhöz pár kép - kérdezni ér!
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/tn_xajfqsc2ttj3z7gggbxfh_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/xajfqsc2ttj3z7gggbxfh_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/tn_qayxdpe6sbunup4qhgm8_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/qayxdpe6sbunup4qhgm8_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/tn_gjnakzzfu5jamsva0qupa_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/gjnakzzfu5jamsva0qupa_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/tn_faf8uy55i7fnzv3dig9_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/faf8uy55i7fnzv3dig9_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/tn_vmcg28medtq94j9tnujjt_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/vmcg28medtq94j9tnujjt_1883.jpg)
Továbbiak:
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/tn_sxcf2tytz4uceummnu5_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/sxcf2tytz4uceummnu5_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/tn_y3exga7upyaqhsy6iqj_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/y3exga7upyaqhsy6iqj_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/tn_4h95stubs6hnhgxuse4yz_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/4h95stubs6hnhgxuse4yz_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/tn_eiz5max9dwubwzpvbc82_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/eiz5max9dwubwzpvbc82_1883.jpg)
Bocs , hogy már megint beleronditok a topikodba ( sajnos nekem még nincs, remélem lesz ) rakok fel fotót hátha te már láttál ilyet. Az Egri finomszerelvény gyárban készült behúzóhenger. 200 mm-es átmérő 32 mm lökethosz max:3000 1/min.
Voltak vele problémáim mivel senki sem ismeri, legalább is a környékünkön, igy nem is tudtak segiteni , nekem kellet mindent megoldanom de a lényeg most már hibamentesen működik.
Jelenleg 2db 3/2-es+1db 5/2-es monostabil szelep működteti. (plc)
Nagy előnye , hogy nagyon gyors akár forgás közben is működik ezt ki is használom , a nyitási folyamat úgy kezdödik , kész az alkatrész: A plc kiadja a stop jelet a főorsónak ezzel egyidejűleg a tokmány (patron) nyitási parancsot is kiad , de mivel ilyenkor még gyorsan forog az orsó ezért nem lehet nyitni (biztonsági funkció) majd amikor már lassan forog elkezdődik a nyitás.
Lényegében még forog a tokmány de már elkezd nyitni , mire megáll addigra nyitva a tokmány.
Én már dolgoztam több gyári CNC-én is azok sem tudtak gyorsabban működni.
De inkább ara vagyok a legbüszkébb , ezt mink gyártottuk Magyarok 1989-ben.
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/tn_5xg8hnwhhcbiqpztnej_8178.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/5xg8hnwhhcbiqpztnej_8178.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/tn_pa9nm2kuan64ddzm45kk_8178.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/12/pa9nm2kuan64ddzm45kk_8178.jpg)
Szia! ismerősnek tűnik, mintha már találkoztam volna hasonlóval SZIM CNC-ken.
Nekem nem rég sikerült szert tennem egy picike gépi működtetésű tokmányra, azt szánom a revolveresztergára, működtetésre elektromost (motor) tervezek rugóerő tárolósan. Rugóköteg tartja zárva és zárt helyzetben nem lesz mechanikusan kapcsolatban a nyitó szerkezettel. Értelemszerűen csak álló helyzetben használnám, de azért fog kapni egy "kinyomó" csapágyazást is, hogy hülyeségálló is legyen. Hozzávalók:
- kétoldali hosszirányú erők felvételére alkalmas masszív főorsó csapágyazás, ami adott,
- rugók a működési tartományban az 1200N- hoz, 18db Kínából jött,
- idétlen méretű alapanyag a vonócsőhöz a héten jött meg 6fm., csak haza kell még hoznom a melóhelyről,
- az áttételes 24V-os motor már régen itt áll, valami rokikocsiról származik,
- rugótok-tárcsához pogácsám van - a másik fele a jelenlegi szíjtárcsából, anyag a tokmányfelfogótárcsához, kinyomó villához-rudazathoz, vezető csapokhoz, apróságokhoz szintén van.
Csak csinálni kell... :) Hidraulikát, pneumatikát erre a gépre nem szeretnék.
Boldog új évet mindenkinek! Most nem épült, most más épült:
[yt]3AWX1xWUPGE[/yt]
Ugyan nem CNC-n, de CNC-hez készült. Valamivel ki kell tűzni a gépburkolathoz a rajzot, jegyzetet. Új géphez, új mágnes dukál!
(Már egy hete vele (https://www.makino.com/en-us/machine-technology/machines/horizontal-4-axis/a51nx) küzdök - most tanulom, de kérdeznem nem kell, mert nincs kitől...)
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/06/tn_vg7z8y2ztkyxhh8updsj_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/06/vg7z8y2ztkyxhh8updsj_1883.jpg)
[#csodalk] Sziasztok! Lebeszélek róla mindenkit!
A szükség törvényt bont - avagy vasárnap délután nincs kéznél megfelelő méretű csigafúró...
Promac FX381 típusú asztali fúró-marógép és D26 váltólapkás telibefúró összeházasítása egy ER32-D25 túlméretes patronos menesztéssel. A forgácskép sok mindent elárul...
A gépecske és a túlméretes patron egy normál kivitelű mellett:
[yt]UMmCbC_KYIY[/yt]
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/09/tn_ikse8ywqwhm23z63w42h5_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/09/ikse8ywqwhm23z63w42h5_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/09/tn_qgx9n4inae2wg3ewkwpwu_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/09/qgx9n4inae2wg3ewkwpwu_1883.jpg)
Kicsit rövid lett a videó, történt még valami?
Nekem tetszik a forgács! [#eljen]
Nagyon megráncigálta az asztalt - főleg a legelején, mikor még csak a központi lapka dolgozott. Ennek a szerszámnak nagyon nem ez a technológiája. (Műszakban az ilyet 2200 1/min forgatom és kb. 0,1mm/ford tolom, de ott egy egész ménes ereje áll rendelkezésre nem pedig egy kiscsikóé. :) )
"2200 1/min forgatom és kb. 0,1mm/ford tolom"
Ez számomra eszméletlen fordulat és előtolás, milyen anyagban van ez, és mennyit bír a lapka?
D26 2200 1/min kb.0.1 mm/ford A váltólapkás fúró már csak ilyen. Én kb. 10-éve dolgoztam egy forgácsoló cégnél D27 2700 1/min KB. 0.06 mm/ford S235 Tízezer számra fúrtunk sokszor három műszakban, de bírta a strapát , hallani kellet volna a hangját csak úgy visított a fúró (a WNT-és beszálító javaslatára lett beállítva a gép) 20 Kw-os főmotor, a víznyomás kb.6 bár. De azért ott is beremegett az elején.
Csak 180m/min vágósebesség, S355-ben kb. 6...8 métert összességében (mm-enként megszakítva, mert rendszerint folyóforgácsot hoz), de ez élettartam (kb. 30 percre van belőve) nagyban függ attól, hogy mennyire revés a vas felülete (lángvágott vastaglemez). Ja, belsőhűtéssel, mert a 2D mélységhez már nagyon kell. ZCC ZTD03-XP.... ZCC SPGT... lapkával a leggyakoribb, amit használunk.
:) Most képzeld el, hogy milyen a hangja ebben a rozsdamentesben a 38-asnak, mikor a közepét fúrom.
Ezekkel, ha elég masszív a technika, lehet akár félfuratot is fúrni.
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/09/tn_j2kcw9kp98ygnzv6tth6_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/09/j2kcw9kp98ygnzv6tth6_1883.jpg)
Nagyban függ attól, hogy mennyire revés a vas felülete Kb. 10 köteg húzott köracélt dolgoztunk fel ennél a munkánál. Egyszer hoztak egy olyan rossz minőségű alapanyagot , csak úgy szidtuk. A vége az lett , hogy visszavettünk a vágósebességből meg az előtolásból.
Szerintem jól sikerült az a telibefúróval való fúrás azon az egyszerű kis gépen. GRATULA.
ÉN éjszakás műszakban szándékosan teszteltem a négyszöglapkás fúrót. A külső lapka irányába mindig korrekcióztam 0.02 mm-ert majd mindig mértem a furatot , meglepően jól teljesített.
Az S235 az jól forgácsolható tapasztalataim szerint, nincs ekkora víznyomásom de az előtolás 0.06 már teccik!
Az öreg gépemet nem akarom így pörgetni és terhelni mert kevés az amper.
Ha nagyon ramaty, akkor képes szikrázni is a belépéskor, hiába van "szinte vízbe merítve".
Másik verzió a 23-as csigafúróval történő fúrás és kiesztergálóval való furatbővítés lett volna, de mint tudjuk, a lustaság már egy fél egészség. [#awink]
Na ja! az S355 útálatos az esztergagépben, fél óránként lapkacsere? na nem kisműhelybe való beállítás...Ja! nem eszterga?
Az S235-ös a legolcsóbb leghitványabb alapanyag. ha lehet elkerülöm S355, 52C , E295 , ha van rá lehetőség ezeket választom. De az automata acélt szeretem a legjobban. (nem koptatja úgy a szerszámot plusz magasabb előtolás és vágósebességet is kibír) Azt viszont tudni kell ez az alapanyag sem olyan már mint régen , kivették belőle az ólmot meg a cinket (az unió nyomására) De állítólag azóta jobban hegeszthető.
Ezek az alacsonyszilárdságú, kis széntartalmú szerkezeti acélok jelentős élrátéttel fúródnak, ezért mérsékelt előtolást igényelnek. A vékony forgács meg a fúrólapka geometriájából fakadóan nem törik meg. A folyó forgács kezelhetetlen, ezért muszáj megszakítani. Egy C45-ben vagy CrMo-ban már más a helyzet, ott mehet a D/100 folyamatos előtolás és előáll a kiskagyló alakú törtforgács.
Na de a műhely is olyan mint a ház, ahány annyi féle mindenki másra esküszik , nekem PL. A bevonatos vídia fúrók váltak be alacsonyabb vágó, viszont nagyobb előtolást bír. Most is a miatt kellet csapágyazni a gépet , elkezdte koptatni a szerszámaimat.
Melóhelyen márciusban levettek esztergáról (régebben megmunkálón voltam, de ott míg "nyaraltam" ki lett a csapat - meg még előtte az utódomat is betanítottam), azóta "megnyertem" az új váltópalettásat a huszonkilós darabokkal. Itthon csak kisgépek, hobby és néha egy-egy baráti szívesség, mint ez is.
Nekem is ez a tapasztalatom csak fele fordulaton, a kis kagylókat szeretem én is, ez amikor megváltozik akkor kell a lapkát fordítani, átvált folyóforgácsba amikor a végét járja.
Normális körülmények között ez az egész forgácsolósdi a gazdaságosságról szól. Nagyon jók a VHM szerszámok, de ha a minimális feltételeket nem biztosítják a használatukhoz, akkor kész ráfizetés lehet a vége. Rendszeresen fúrok én is VHM-mel ezen a kisgépen "kész" rugóacélt (58...60HRC), de néhány furat éltartammal kalkulálok. Még így is jobb a "kuncsaftnak" (késes haver), mint elvinni szikráztatni. (Talán nálam annyival szerencsésebben jön ki, hogy a kínai, bevonat nélküli keményfém fúrót a melóhelyen meg tudom magamnak élezni.)
Miért nem fúrja/ fúrjátok ki edzés előtt a furatokat?
Passz. Ezt így veszi valahol nemesítve, de majd, ha összefutok vele, akkor megkérdezem, hogy bicskarugót miért nem hőkezel csak pengét.
A rugót nehezebb hőkezelni mint a pengét.
A penge törhet, de a rugó nem, szerintem.
6SI7 , 56SI7 , 60 SM1 , Ezeket az rugóacél alapanyagokat szoktam vásárolni (féder acélnak is nevezik) van egy ismerősöm , rúgóacél kovács teherautókat útánfutókat javít , tölle szoktam hozni dirib-darabokat 6-20 mm vastagságig van neki különböző szélességben. Ezek az alapanyagok nincsenek hőkezelve de így is van KB. 30 HRC, szerintem. Szerszámokat szoktam belőle csinálni PL. a csapágylehúzó körmeit , vagy osztott tárcsákat. Egyszer kell megcsinálni jól szinte örök élet. Alacsony vágóval jó szerszámokkal lehet forgácsolni.
Készülget a rugóház - az ementáliasítás még ezután:
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/09/tn_abpe96ubhaqdvu7x5kc2y_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/09/abpe96ubhaqdvu7x5kc2y_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/09/tn_9i8zx7bnnz5870qpuy3_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/09/9i8zx7bnnz5870qpuy3_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/09/tn_6kaxusze6z3x2xdkix8qi_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/09/6kaxusze6z3x2xdkix8qi_1883.jpg)
Sziasztok! Már eddig is volt elkalandozás itt ebben a topikban más irányban, nem csak az épülő CNC-mre hajazva. Lenne igény rá, hogy más területen adódó itthoni tevékenységemet is közreadjam? ("MM" vagy "Épül és készül..." mintájára, de csak ami itt nálam.) Kis faipari gépészeti, kis kemencézés, kis asztalos, kis stb.?
Reakciókat ide legyetek szíves!
(Most bontom faterom kombinált gyalugépét - hajmeresztő!!! - tervezem összerakni is, szép kis YT-video lesz belőle összevágva...)
Részemről igen , van rá igény !
Szinte minden műszaki dolog érdekel .
Hajrá , figyelni olvasni fogjuk!!!
Én most egy spec lehúzó szerszámot csinálok , ahogy kész megmutatom, hátha érdekel valakit.
Spéci lehúzó az mindig érdekel , hátha van olyan amit még nem láttam :)
Én is olvasni fogom, ha nem is kommentelem.
Haver megtalált... Szerzett valahonnan egy hobbykategóriás faesztergát és felmerült az igény egy M18x1,5/M33 adapterre.
Nem CNC-n, E1N-en készült - egy megfogásból, hogy szaladjon is.
Szóval a napokban elkövettem egy ilyet:
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/10/tn_bkt3pdy5x2fs2fm76tff_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/10/bkt3pdy5x2fs2fm76tff_1883.jpg)
[#taps][#taps][#taps]
Megjött kínából a mini PLC-m. Egy napra rá a kalapsínes tápegység is hozzá - régebben a 0...10v Pt100 távadók is. A PT100-ak meg valamikor közben (nem volt itthon csak Pt1000).
Ja! PLC-vel az USB/TTL programozó madzag is (kérdés is lesz).
Szerintem a PLC-t sikerült az első beüzemeléskor elhegesztenem, most rendeltem másikat, - várom - ha van aki járatos a témában, beüzemeléshez kérném segítségét! Előre is köszönném!
A kínait elsőkörben nem szidnám, szerintem én vagyok b@lf@sz...
Programozáshoz GX2 Woks Trial verzió áll rendelkezésre dec.28-ig. Addig jó volna végleges feladatára felokosítani egy kütyüt...
Ha megtalálom valahol a CD-t amin a GX developer van akkor elküldöm, az nem jár le.
Nem tudom, hogy lehet e frissíteni, de FX2-höz jó
Sziasztok! Ez is a PLC-s projekt része, de legalább jól működik. Pt100 + 0..10v,0..100fok szenzor modul + 3 vezetékes panel voltmérő egy 24V kalapsín tápegységgel hajtva.
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/12/tn_h60tpnsuthguwaujwpeb9_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/12/h60tpnsuthguwaujwpeb9_1883.jpg)
Mi is lesz az a PLC-s projekt? Valahol lemaradtam....
Még mindig a napkollektorral kísérletezgetek. Kellene hozzá egy igényeimhez szabott vezérlés, mert a készen kaphatók még viccnek is rosszak. Mindenki verőfényes napsütésben gondolkodik, ez meg négyévszakos üzemben lenne használva. (Használati melegvíz.)
Semmi extra. Két hőmérő, egy keringtető, egy árnyékoló, egy elektromos fűtés, hálózatról támogatott napelemes szigetüzemű tápellátással. A függések ki vannak találva - deszkán analógban már elkészült, ki van próbálva, de bonyolultságának megfelelően kellően instabil is... Jó volna az analóg részt (is) szoftveresen realizálni.
Én is PLC-re alakítottam át. Ma is szépen kihasználtam ezt a tompa napfényt. Legalább a fűtés elmegy róla ilyen időben, ha meg egy picit kisüt a nap akkor nekem is bőven megvan a HMV is a felesleg meg megy a tartályba.
Írtam a napkollektorosba, megnézed?
[#integet2]
Megjött az új PLC a kinaiaktól. Napokig szívtam vele, míg kommunikációra tudtam bírni. Tettem egy próbát a régivel és lám működik! Szóval van egy tartalékom, ha az egyiket valami harci támadás érné. :) (Gyanúsan be volt ragadva rajta Y3 magas szintre, meg a bemenetekre nem reagált, de nem csoda, mert a kicsi sárga küldött vele programot is...)
A trial verziós szoftver visszont aggaszt - nem csak azért, mert egy hét mulva lejár. Nem jegyzi meg a beállításokat, ill. üres projekt állományt ment el... :(
[yt]aNy5dQ90XXs[/yt]
Különben meg be vagyok most izgulva, mert az életem első 3D-nyomtatója valahol a Magyar Posta nevezetű fekete lyukban kering...
Küldtem PÜ GX Works2 infókat. [#integet2]
Köszönöm szépen!
Sziasztok! Kellemes ünnepeket kívánok minden kedves fórumtársnak!
Megjött és össze is raktam a nyomtatót - mármint, ami a mechanikai dolgokat illeti. Most kezdem majd beállítgatni. Ha elakadok vele, biztosan fogom zaklatni a társaságot a bajaimmal, de azt a 3D nyomtatásban teszem, mert szerintem nagyobb valószínűséggel találok segítséget.
Az alany egy Sovol SV4, de többet egyelőre nem írnék róla, mert még most eléggé vegyes érzéseim vannak vele kapcsolatban...
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/12/tn_w0yk2e0vsek5dyc5eu8_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/12/w0yk2e0vsek5dyc5eu8_1883.jpg)
Idáig jutottam a mai nap vele: :)
[yt]JfRq3vSBE6I[/yt]
Elkészült:
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/12/tn_ss5xwuqndvh7jzmhcdu_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/12/ss5xwuqndvh7jzmhcdu_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/12/tn_g06wfa3qx9zv65udxu9_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/12/g06wfa3qx9zv65udxu9_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/12/tn_sgxd5gb6ez0nn3u3ktx7w_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/12/sgxd5gb6ez0nn3u3ktx7w_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/12/tn_ivs3mdwc2uqxps6fjez_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/12/ivs3mdwc2uqxps6fjez_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/12/tn_zph4qveg347gn900disbf_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/12/zph4qveg347gn900disbf_1883.jpg)
[#eljen]
Sziasztok! Aludtam már rá párat és kezdek lehiggadni, így kifejteném a kezdeti történéseket bővebben.
A forrás a 3DJake, jónak nevezhető átfutási idővel érkezett, belföldön adták fel, a Magyar Posta szállította a szokásos csomagkövethetetlenséggel, a vele együtt rendelt PLA filament két nap késéssel külön csomagban jött. O.K.
A csomagolás az fenomenális. Még ennyi szemetet! Fél köbméterrel kevesebb lett az életterem. Tartalom hiánytalan - gép, szerszámok, apróságok, kezelési útmutató összeszerelési leírással és külön füzetecske a beállításhoz, szintezéshez, ami csak angol nyelvű, rengeteg ábrával és könnyen értelmezhető.
Z-oszlopot rárakva a megmunkálásnak köszönhetően merőleges, de állítási lehetőség se nagyon van. Elektromos csatlakozások egyértelműek, leírásban is jól illusztráltak.
Első szopacs: Az X-vezetéken a jobboldali kocsi alig mozdítható, görgők agyon vannak feszítve. Excenteren állítható lenne, de mégsem... Fellazítva sem igazán, de vissza sem rögzíthetőek, mert a csavarfejek nem hozzáférhetőek. Szétbombázva az egészet nyilvánvalóvá vált az ok - a csavarfejek útban vannak egymásnak. Némi anyag elvételt eszközölve beállíthatóvá vált, de a hosszú ideig tartó erőszak folytán a POM-C? görgők deformálódtak, ami érezhető döccenésben nyilvánul meg. Kicsi az esély az alakjuk visszatérésére - szóval ez majd cserés.
(folyt. köv., ebédidő van...)
Ami nem látszott a képeken és a termékleírásból sem jött le (vagy csak elkerülte figyelmem), hogy ugyan a jól megszokott két csavarorsós Z-tengely, de ez két motoros is, mindenféle mechanikus függés nélkül. Van hozzá két forgácsolt plexi lap, amivel beállítható a vízszintesség. Kikapcsolt állapotban az orsók tekergetésével. Kicsit vicces, mert ez az íróasztal lapjához történik. Kétségeim vannak a beállítás pontosságát és reprodukálhatóságát illetően, továbbá a hosszútávú stabilitással kapcsolatban is, hogy a beállítást mennyire őrzi meg. Erre ki kell találni valami megbízható ellenőrzési, beállítási procedúrát.
Szíjfeszítők könnyen hozzáférhetők, állíthatók, de másodlagos fixálási lehetőséget nem véltem rajtuk felfedezni, remélem menet közben nem fogják magukat önállósítani.
Az asztal jó nagy. Csak középen megvezetett, de stabilabb, mint amire számítottam. Szintezés nem macerás, de az asztal közepe becsüng vagy másfél tizedet, csak a sarkai vannak alátámasztva. A túl könnyen állítható szintező tekerentyűkkel, ugyan az az aggályom, mint a szíjfeszítéssel.
A kezelő a szokásos érintős, rém egyszerű menürendszerrel - bonyolultabbra számítottam. Semmiféle internetes bohóckodás, a külvilággal USB-n vagy SD kártyán tartja a kapcsolatot. A kártyán a doksik .pdf-ben, videofájlok a beáálításhoz, kalibrációs G-kódok, néhány demó kód/modell és egy a gép profilját is tartalmazó Cura szeletelő található.
2. szopacs: Sehol nem esik szó róla, hogy szimpla nyomtatáskor a másik fejhez tartozó filament érzékelőnek is aktívnak kell lenni. Elment vele egy bő órám mire rájöttem. (Arra is, hogy a kütyü kompatibilis a 2-es imbuszkulccsal. :) )
Nyomtatás közben nagyon hiányoltam egy munkadarab megvilágítást, nagyon nem látni, hogy mi történik.
A dob tartója sem nyerte el tetszésem, valamit ki kell majd találni a szál dobon való lazulása ellen.
Röviden ennyi. Két fejjel még nem nyomtattam, folyamatban van a kalibrálása.
Újév napján az X-Y offszet is a helyére került.
Szilveszterkor meg indultam vele a kályhától... A magasságbemérő és a fúvoka közötti Z-offszet "gyárilag" be van állítva és ha valami okból (gyári értékek visszaállítása?) felülíródik (nullázódik), akkor szintezéskor csinálja a hülyeséget. Még jó, hogy emlékeztem rá, mi szerepelt ott eredetileg.
Ilyen beállító létrát nyomtat - tapadásra nem lehet panasz, mert ez így egyrétegűként szinte levakarhatatlan:
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2025/01/tn_4z529dwkg55g9tk5ddqw8_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2025/01/4z529dwkg55g9tk5ddqw8_1883.jpg)
Üdv! Lett egy dínóm:
[yt]MPq2IijHWt4[/yt]
Üdv! Sajnos nagyon törékeny lett a nyomat is - nem csak a filament... A záróképet megelőzően már három helyen lett ragasztva. Először próbaképp (szilárdság vizsgálat) addig feszegettem, míg eltörtem a tappancsát, azután a dörzsárazást sem bírta ki egy darabban.
[yt]Rr4hKm4IHPE[/yt]
Lepkeinvázió van. (Kínai 30x5m sokszínű PLA? filamentre lehet, hogy kár volt pénzt kiadni - kézzel gyötörve elég szívósnak tűnik, ki kellene próbálni a fűszegélynyíróban, hátha jobban muzsikál...) :)
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2025/03/tn_ippipqkc2tm8n0ndm9v2q_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2025/03/ippipqkc2tm8n0ndm9v2q_1883.jpg)
Alakul. Ezek a sokszínű csomagból való szálak. Felvittem a hőfokot 210/70-re. Csak sima szálcserés színes, egy extruderrel, a rókának nem egysíkú a teteje.
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2025/03/tn_habdetkask7t4usigyabs_1883.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2025/03/habdetkask7t4usigyabs_1883.jpg)