.
Üdvözlök mindenkit! Biztos sokan látták az előző gépkonstrukcióimat, melyekről mindenféle topikokban hintettem el képeket, És több találkozóra is elvittem.
Most egy új konstrukció készül, és ezt szeretném rendesen publikálni. 350×500×80 -as mozgástérrel fog rendelkezni, nagyrészt profilból, és hengerelt vastagalulemezből készül. A gép (gépek) DC szervóval lesz felszerelve. Hiwin és THK lineárokon mozog golyósorsó segítségével. Különlegessége a "szuperlapos" Z kialakítás. Holnaptól rakosgatom a képeket...
Sok sikert kívánok az újabb gépcsaládhoz.
Kíváncsian várom a publikációdat.
Kíváncsian várom! :)
Érdeklődve várom.
Lényeg: minél több kép...
Én is kiváncsian várom a publikációkat! Eddig is klassz képeket kontstruáltál, ráadásul CNC-vel gyártva sorozatban! Sok sikert az új szériához!
Köszönöm a bizalmat.
Még annyit a történethez, hogy az egész gép a Varsa által árult 5db Z-szetre épült, amit az egyik találkozóról hazafelé rám beszélt. Annyit mondott, hogy gyorsan összecsavarozok hozzá egy aluprofil vázat aztán kész.
Na mondanom sem kell az Aluprofil nem is olyan egyszerű eset mint gondoltam. Nincsen rajta egyenes felület :( szóval minden csatlakozást, felfekvést síkba martam, a lineárok alatt is.
A Z szet:
A lineárok három kocsival maradnak, az orsó: NSK köszörült 2-es emelkedéssel. (egy kincs:)
Az alapkeret 80*40-es ITEM profil
A lineárok alatti síkba marás:
Szia Ádám !
Bocs, hogy rákérdezek, de nem AC szervo lesz a "Z" tengelyen?
Nem! csak DC szervó
Látod, mentél volna külön autóval. Most nem kellene gépet építened! [#eplus2]
Nagyon pöpec lesz. Szebbnek szebb lesz mint az enyém. :)
esélyem sem volt [#circling]
Köszönöm! A tiéd is komoly lesz, Gratulálok!
Most egy kis reklám a Varsa-féle csapágyházhoz:
Sajnos a motorok kicsit nagynak tűnnek, biztos meg is fognak róni, de nem kaptam sehol sem 10db egyforma új 100W-körüli DC motort. Ezek meg kéznél voltak, olcsón jutottam hozzájuk. És zsír újak.
Nem félsz attól, hogy a por, forgács és esetleg a hűtő-kenő folyadék ellepi az elektronikát?
Vagy csak "levegőszántásra" készíted? [#eplus2]
Nagyon klassz lesz! És teljesen kompakt. Az aluból mart alkatrészeid homok fúvottak?
Ezt én is így fogom elkövetni. Csak nekem a hídon lesznek a vezérlők, az úgysem mozog.
Nagyon vagány!
És azt hiszem ehhez a mérethez elég masszív így is, a fix asztal is merevít rajta!
Köszi, hogy megosztod a receptet!
Kérdés: az asztal alatt az anya a keresztirányú merevítő alatt el tud menni, be van marva ugye?
Az asztal alá nem folyhat folyadék szilóval lesznek összetéve a lapok, a por sem nagyon, de arra nem kényes a vezérlő, sokkal inkább a golyósorsó [#vigyor3].
Igen! Nagyon szeretem a homokszórót, nem bántam meg hogy beszereztem.
Igen be van marva. Én sem gondoltam volna de ez a profil nagyon erős. Na jó nem egy öntvényalap, de ebben a kategóriában nem is rossz. Tegnap ledobtam a negyedikről, és semmi baja.[#buck]
Nagyon profi terv és kivitelezés!
De a mini a kedvencem marad! :)
Köszönöm! Az nekem is a kedvencem!
Miért vannak azok a csatlakozók oldalt?
egyébként nagyon tetszik [#eljen][#eljen][#eljen] A Z tengelyből nem látszik már valami?
"Az alváz magába foglalja a tápot a vezérlőket és az energialáncot is......"
= Farkompakt
[#buck][#nyes]
Jó messze van tőlem a géped és még nem is zajos, mégsem birok aludni tőle.
Direkt vártam délutánig a kérdéseimmel, hátha valaki más is érdeklődik, és nekem nem kell ennyit. Úgy tűnhet, hogy túl kíváncsi vagyok, pedig tényleg. De zavar, ha úgy tűnik.
Érdekes, hogy senkit sem érdekelnek a részletek. Mindenki mindent tud, csak én nem?
1. Hogyan tudtad pontosra munkálni az építő profilok végeit?
2. Az Item profil oldalát, a sin alatt, menyivel tudtad pontosabbra munkálni, mint az eredeti felület volt?
3. Neked mekkora hibával terhelt a két X sin párhuzamossága?
4. Miért van az X kocsi és a hídláb között az a kis lemezke, ami az egy oldalon lévő két kocsit összetartja? Nem lehetett a hídlábat közvetlenül a kocsikra csavarozni? Talán cserélhető hidas gép lesz és az aljának egyben kell lennie a híd nélkül is?
Nagyon tetszik, hogy viszonylag védett helyre került a lin. megvezetés is és az orsó is.
Kitűnő megoldás, hogy a Ki Be és a vész Stop gombok közös kis dobozba kerültek.
Az egész nagyon egyben lévőnek látszik az egy vázépítő rendszerből való építkezés miatt.
Nem tetszik a direkt hajtás, mert ez miatt kiállnak a motorok a vázból. (Hogy a motor így mennyire illesztett a terheléshez arról még fogalmam sem lehet.)
A víz minden hová befolyik, különösen ahová nem kéne neki. Ezért a váz alatti szerelés esetén elkelne a védelem a vezérlőre és a tápra. Legalább a fentről csöpögő folyadék ellen, körben alányúló peremmel. Vagy ha nem, akkor minimálisan egy vízorr bemarva a munkalap alsó szélébe, körbe, hogy ne tudjon rajta alul visszafolyni.
A középső X orsós megoldás ellenére, a négy X kocsi által alkotott négyzet oldalainak aránya nagyon kedvezőtlen. Az orsóval párhuzamos oldal igen rövid, az orsóra merőlegeshez képest. Kíváncsi vagyok, menyi lesz ettől a híd keresztbe fordulása megmunkálás közben. Kis előtoló erő esetén is jelentősre tippelném. És ez az elfordulás, szélső megmunkáláskor, erősen igénybe veszi majd a golyós anya orsó kapcsolatot. Ezen kívül csak nagyon alacsony nyomaték igényű megmunkálást enged majd meg. Kicsit több nyomatéknál visszaesik az elvárható megmunkálási pontosság és az Y irányú egyenes vonalú oldalazó marásból parabola lesz. Értem én hogy ki kell használni az orsó munkaútját és mellé ekkora sin adódott, de szerintem nagyon sokkal jobb hasznát venné a felhasználó a legalább húsz centivel hosszabb síneknek és szélesebb hídlábaknak.
Arra én is kíváncsi lennék, hogy hogyan lehet levágni pontosan a profilokat, mert nekem is ilyen profilok vannak és fogalmam sincs, hogy hogyan kellene levágni pontosan.
Pontosan, úgy lehet pontosan levágni, hogy levágot jó közelítő méretre, majd, marógépen pontosra marod, maratod.
Én is így csinálom.
Majd megtudjuk az Ádám módszerét is.
Ádám! Gratulálok a rengeteg ötletedért! Erősen látszik már a fejlődés, a rutin.
Jó, a logikai készséged!
Szia Ádám!
Gratulálok én is az új géphez! Szalai György #34-ben leírt utolsó gondolatait, észrevételét szeretném erősíteni... ha már mozgó híd akkor talán jobb lett volna két orsó két motor közel a kocsikhoz szinkronban hajtva s talán 1:2 áttétel a dinamika miatt..? Remélem a teszteket is bemutatod ! [#wave]
talán így helyesebb 2:1 áttétel![#vigyor2]
Szia Gyuri Köszönöm az észrevételeket! Remélem azóta tudtál aludni!
Próbálok válaszolni a kérdéseidre:
1. Ahogy Danibá is írta: levágom körfűrésszel nagyobbra, utána marógépen beállított satukba befogom, és méretre marom. Még annyi, hogy a párhuzamos oldalakat együtt csinálom, akkor akár a méret sem kritikus:)
2. az item profilok púposak, nem tudom mennyivel lett pontosabb mert egyből lemartam.
3. Az X lineárok párhuzamosság teljes mértékben állítható, szinte "ideálisra állítottam" persze a lehetőségekhez mérten. Azért ne feledjük ez ALUMÍNIUM és nem vasöntvény.
4. ezt nemsokára megmagyarázom képekkel illusztrálom...
Igen én sem szeretem a egy orsós gépet, de ezeket eladásra szánom, és ilyenkor kompromisszumot kell keresni az eladhatóság és a merevség között. Egy alumínium profil gép, nem ezen fog elvérezni szerintem, hanem a Z-tengelyen. Végeztem mérőórás teszteket a kocsik távolabbra helyezésével, hidd el összekötöttem a négy kocsit úgy is hogy a kocsik között 100mm-t hagytam, betettem egy erőkart de nem volt jelentős különbség, szerintem nem is a lineáris kocsik hibáját mértem hanem az alu váz hajlását.
Az aluprofil asztal egy egységet képez folyadék nem folyhat át rajta, esetleg a nút marását megfontolom amit írtál. Viszont én sokkal nagyobb problémának látnám hogy a gépvázba nem szabadna melegítő alkatrészeket beépíteni. (ezt senki sem kritizálta:)
Köszönöm! és még van pár ötlet amit nemsokára leírok.
Igen! Jobb lett volna a két orsó két motor két vezérlő, saját gépnél én is úgy csináltam. De nem lenne eladható, nem lenne rentábilis.Még egyszer mondom nem nyernék vele sokat. Az A300-as gépeim is így működnek, és ilyen panaszt sosem kaptam, sőt a Klavios gépek is ilyen elrendezésben működnek, van közöttük ami csak egy kocsin megy, és tökéletesen használható, EBBEN A KATEGÓRIÁBAN!
Ma végre elkészült az utolsó alkatrész is a géphez:
Szép munka gratulálok!
Mennyi lenne az ára?
30
30 ?
Köszönöm!
Még nem tudom, mennyi az ára. Most következnek még csak a tesztek, egy hónapig tesztelem. Csak azt tudom hogy sokba van[#szomoru1]
Elhiszem!
Nekem nagyon tetszik ahogy a régi w300 is. [#eljen]
Majd tegyél fel videót is kíváncsi vagyok hogy dolgozik a gép.
Irigylem az ügyeskezűségedet.
De valamit csesszél a motorokkal mert az a kis Z a nagy böszmék mellett igen hülyén néz ki esztétikailag is :(
Ez nekem is szemet szúrt, még keresem a kisebb motorokat az X Y-ra. A Z 40W-os... 2-es orsóhoz pont jó.
Vegyél rá a farkas kománktól AC 100w-os Yaskawákat...megérdemelné.
Mármint a mechanika érdemelné meg...
1:2 ben világi lenne...
Végre Te nagy tételben vásárolnál, úgy is azt szeretné a fickó.
de Ő most morci ránk
én még olyan morcost embert nem láttam aki előtt ha meglobogtatnak 4-5 kilót nem vidulna fel :)
Szerkesztgettem kicsit.
Nem ismerem az alapkereted külső méreteit.
Az #1-ben írott 350×500×80-as mozgástérből, a két X sin golyópályájának egymástól mért távolságát kb. 460mm körülire tippelem. A két egymás mellé tolt kocsi golyópályáinak hossza összesen 85mm körül lehet, beleszámolva a köztük lévő kocsi végeket is. Akkor a bezárt négyszög körülbelül egy 85 x 460mm méretű téglalap.
Hogy ez a téglalap a középpontja körül 0,1 fokkal elforduljon, ahhoz Y irányban mindössze csak 0,15mm-rel kell széjjelebb tolnia a síneket. Ekkor az X irányú hiba már 0,8mm. Az elkeserítő.
Ha az egy oldalt lévő kocsikat 100mm távolságra tolom egymástól, akkor ez a téglalap 185 x 460mm méretű lesz.
Hogy ez a téglalap a középpontja körül ugyan úgy 0,1 fokkal elforduljon, ahhoz Y irányban már 0,3mm-rel kell széjjelebb tolnia a síneket. Ekkor az X irányú hiba szintén 0,8mm.
Ha mindkét esetben ugyan akkora a szélső megmunkáláshoz szükséges előtoló erő, akkor a nagyobb téglalap is ugyan annyira kell hogy szétnyomja a síneket mint a kisebb. De mikor a nagyobb téglalap csak 0,15mm-rel tolja széjjelebb a síneket, akkor csak 0,05fokot fordul el a középpontja körül és ezzel csak 0,4mm X hibát produkál. Az csak a fele az előzőnek, de még mindég sok.
Minden elismerésem! Nagyon szép munka! Mi az ára egy ilyen gépnek?
Akkor most leírom a hídláb és a kocsik közötti kis lemezke történetét:
1. A gép kettészedhetőre készült. Ugyanis postázáskor nem férne bele a súlyhatárba, másrészt jóval törékenyebb lenne. Ez egy sarkalatos pont volt.
Az oldalfal bemarása, és a kislemez is CNC-vel van készítve, és egymásba illik. a kislemez teteje a referenciafelület. A híd feltételével beáll pozícióba.
2. Másik dolog a híd megemelhető 50mm-el. Úgy hogy készítek két darab 50mm-es párhuzamos hasábot ami becsavarozható az oldallap felső három csavarhelyébe. Ekkor felültethető lesz a híd a másik három csavarhelyre.
igaz ilyenkor csak 3-3 csavar tartja a hidat, de a lehetőség megvan :)
Igen, eggyet értek veled, a Z ügyében.
A legtöbb gép a rosz Z konstrukcióján vérzik el.
Ha ehhez még más baj is társul ...........
A Z nálam is azon az elven működik mint nálad, a lineáris sínek mozognak a kocsik állnak. Sikerült kihoznom a minimális távolságot a híd és a főorsó között. Még a Z motor pereméből is le kellett faragnom :))
Ha jól emlékszem a kocsik golyófelfekvő felülete 100mm a távolságuk 400mm, ugyanis az asztal alatt vannak bent(nincs jelentősége). Gyanítom elég nagy erő szükséges a keret szétnyomásához, meg fogom mérni pontosan a hibát. A keret középen össze van kötve a profilon végig van csavarozva a lineáris acél sín, és még a golyósorsó is besegít, de vajon mekkora erő keletkezik mondjuk egy 6-os maró hegyén alumíniumba ami megcsavarná a mechanikát? Amúgy igazad van a világ nem tökéletes én sem.[#worship][#worship]
Köszönöm szépen... még nincsen ára. ez még csak prototípus.
mekkora ötlet volt ez a darabolása a gépnek
soha nem jutott volna eszembe, hogy akár így postázni is jó meg van pár centi plusz is
bár szerintem ezt a magasítósdit védeni kellene
Ez a magasítósdi csak később jutott eszembe, nincs jelentősége, habár hat db 6-os csavar is elbír egy trabantot :) a képen nincsen rajt a párhuzam amire ráül a híd. Mondom ez csak egy lehetőség...
...hát igen, nekem már törött össze gépem a postán, pedig jól be volt csomagolva [#confused]
csatlakozók:
Az asztallap profiljai hogy néznek ki?
Három darabból és két fajtából áll össze?
Hol vetted , mennyiért, azt is síkba martad előre?
"a gépvázba nem szabadna melegítő alkatrészeket beépíteni. (ezt senki sem kritizálta:) "
Mert azt hittük ezzel lesz termosztálva a gépváz :))
Igen két fajtából van 90-es és 270-es méret van. az még nincsen síkba marva, még csak feldobtam hogy kinézzen[#lookaround]
Magyarországon vettem megkeresem majd a helyet a leveleim között fejből nem megy.
„a világ nem tökéletes én sem”
Nem kis dolog ezt tudni. Én ehhez gratulálok neked.
De sokan hiszik magukról az ellenkezőjét.
„de vajon mekkora erő keletkezik mondjuk egy 6-os maró hegyén alumíniumba ami megcsavarná a mechanikát?”
Nem találok adatokat a PROTEC főmotorodra, megint találgatni kényszerülök.
Ha van vagy 1kW teljesítményű, forog kb. 24000-et percenként, és áll rá az M = P / 6,28 /n
képlet, akkor a billenő nyomatéka lehet talán 0,4Nm.
Az a forgásközépponttól 3mm távolságban kb. 13,5kg-al egyenlő, a VP féle igen hasznos digitális horgászmérlegen.
Ha a szélső helyzetben lévő Z-re ráakasztanád a horgászmérleget, meghúznád kb. 13,5kg-ig, akkor egy indikátor óra megmutatná az ehhez tartozó keresztbe fordulás okozta hibát. Vagy akár még a leeresztett Z max. elhajlását is bele megmutathatná egy ilyen szélsőséges terhelési körülmény hatására.
Adám ez jó gép lesz!!!... ehhez nem férhet kétség...Persze kellenek "kompromiszumok" mint mindenben az életben... azaz az értékarányosság fontos...
Sajnos most jól be vagyok havazva most sok más dolgom miatt (fontos és "nagyon költséges" döntéseket kell hoznom a cégemnél)...
Na de de majd letisztulnak a dolgaim... :)))
Ma megcsináltam a tesztet amit kértél, és elégedett vagyok az eredménnyel. Sajnos halmérlegem nincsen (de már megrendeltem:). Egy 12Kg-os súllyal húzattam meg a főorsót, szélső állapotban, a híd középen állt. Mérőórával mértem a kocsik 0.12mm mozdultak el. Holnap megmérem a marómotor teljesítményét, de ha jól emlékszem 3-350W Alumaráskor. Azzal tudsz számolni. [#wave][#wave][#wave]
Meg vagyok elégedve, én is rosszabbra számítottam. [#worship]
Na szép! Itt laksz egy kilométerre, és még meg sem nézted a gépet. [#gun]
Akkor úgy látszik feleslegesen aggódtam. Az jó.
A 350W-os motornak kevesebb lesz a nyomatéka, így kisebb erő hat a szerkezetre, még billenő nyomaték közelében végzett megmunkáláskor is.
Az még kevesebb deformáció.
Bekábeleztem a "kicsinyt":
már mozog is :)
Szerintem, ez egy esztétikus, jó gép lett!
A megoldásaid is jól sikerültek.
Ebből a konnstrukcióból sokkal többet nem lehetne kihozni.
Mindent tud ami elvárható tőle.
A Z is nagyon jó lett azokkal az orsókkal. Petinek vegyél egy üveg vörösset az erőszakosságáért:))
Biztosan sok öröme lessz benne a használójának.
Szerintem, a teszt eredmények csak jók lehetnek.
Hol mozog?
Nekem csak álló kép jön be :)
Videózzál már hagy örüljünk egy kicsit!
Nagyon durván néz ki!
Álmaimban látok ilyen gépeket!
[#taps]
Még elég szemérmes, még csak nekem rázza...
Nesze te kis telhetetlen:
First test
Köszönöm! Kár hogy nem jött össze "Hatvanra... "
[#finom]
jó tudom ez csak légszántás[#duhos2]
Szia,mesélj már valamit ezekről a motorokról,mit lehet belőlük kihozni?Mivel hajtod?Nekem még mindig csak pihennek,még mindig nem volt időm felrakni a gépre,és ha így haladok nem is lesz,még most is dolgozom,csak leültem olvasgatni egy kicsit.
Még egy
VIDEO Valami hulye relif, jó nagy Z mozgással. Holnap encodert cserélek a Z-be hogy tudja követni a tempót[#smile]
Hát még én mennyire:((
Ezzel a géppel biztosan beleszóltál volna a helyezettek listájába, pedig erős volt a mezőny.
De, még a márciusira benevezhetsz vele:))
Gratulálok, igényes szép munka[#eljen]
Rakd csak fel a gépedre, azt gondoltam már régen hajtod őket. Nagyon jó motorok!!! Erre a kis gépre ezeket feltenni TÚLZÁS, de nem volt más (már írtam). Holnap finomhangolok, rámpákat sebességeket, felbontást.
200mm/s (12000mm/min)-el hajtottam max a gépet, de nem hiszem hogy ez számít, a golyósorsók sem hiszem hogy bírnák hosszútávon. Gecko van nekem bent, de te csak használd az A300-at (nekem az nem fért be).
Láttam a képeket, ritka-sok gép összejött, utólag is gratulálok a szervezéshez.
[#worship][#worship]Köszönöm megtisztelsz! nekem is nagy öröm hogy végre mozogni látom.
Ez a gép nagyon ott van!
Nem hiszem hogy ez az első, olyan kiforrot az egész, szinte kínálja magát a sorozatgyártásra!
Gratula!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ádám! Lehet hogy furcsa kérdés. Nincsen a műhelyedről pár kép, nem lehet körülnézni? [#vigyor2]
Klassz lett! Nagyon jól átgondolt,praktikus konstrukció.Meglátszik rajta, hogy már a sokadik gépedet építed. Gratulálok!
Mennyire combos a PC, amivel futtatod?
Micsoda nekem ez a első :) P4-es laptop 3Ghz
de, vannak képeim amikor még rend volt, megkeresem.
Mondjuk a bőség láttán én rögtön lesápadtam.
Az egy kicsit azért tetszett, hogy az asztali fúrógép teledobálja forgáccsal a monitort, meg az íróasztalt.
Az is lehet, hogy egy hosszabb zártszelvényt, vagy hasonlót nem tudsz vele fúrni, mert leversz vele valamit.
Ádám!
Vakbélműtétet nem vállalsz? Vagy esetleg foghúzást?
Egyébként az álványos fúró csak parasztvakítás mert az a leg pontatlanabb a műhelyben,valószinű azért van telerakva bisz b...okkal a tárgyasztal.
Hagyjátok már azt a fúrógépet(azt annak idején a feleségemtől kaptam, nem tehetem ki onnan [#ejnye1]). Az csak arra jó hogy valami haszontalan dolgot gyorsan átfúrjak.
Ott van mellette a nagy Fúró-maró a Bigbrther. Azt használom.
Zártszelvényt pedig a garázsban fúrok :)
Olyan nagy kék láda nem kell még egy pár darab amilyen a fúrógép alatt van 3 db?
Piros vagy zöld nincsen? Igaz a kék megy a gépekhez ...ha jössz erre hozhatsz még.
LED-ekben is kék a menő manapság...
Tiszteletem.
Ez nem is mühely ez egy patika,látnád az én vagy
a Svejk kuckoját.
Janko
[#vigyor3]
A patika, vagy inkább etalon a Varsányié :)
Ne csodálkozzatok! A tisztaszoba definíciója egyszerűsítva "Szülni, és meghalni mentek oda. Ott volt benn a sifon, ágy, több méter magas dunnával, meg ilyen féltett dolgok, fényképek porcelán ilyesmi." Ádám még nem is szült és él is (csak lassan mozog mert nyugodt és még a többi tartozékkal sem ért oda, pl: dunna, de folyamatban van :))
A többi cuccot "anya" hordja le neki, ha mindig ott tölti az idejét.[#fogmosas]
Sziasztok! Ádám gratulálok a gépedhez, tetszik nagyon! Bár az enyém állna már igy...de talán lesz most már egy kis időm rá...
Na most nem így néz ki, ez egy tavaszi nagytakarítás után volt fényképezve...
Ahogy mondod: szülni nem is szoktam de egy ágy jól jönne néha amikor az éjszakába belefelejtkezek idelent. De ezt gondolom megértitek.
Sokszor reklám alatt is lefutok fúrok egy kettőt, aztán kiabálnak: "APAAA MÁR MEGINT LENT RAGADTÁL..."
Hát így könnyű! [#wow1] Szép műhely!
Tolómérők mágnes segítségével maradnak a szekrény ajtón?
Köszönöm Sanka! A Te géped is nagyon precíz, sok munkád van benne. [#eljen][#eljen][#eljen]
Köszönöm!
Először rágóval próbáltam felragasztani, de a mágnes jobb.[#buck]
Szépen beharisnyáztad a kábeleket. [#eljen]
Ádám! Ez nem is műhely hanem műtő. :))
A készülő géped nagyon mutatós, rengeteg munkaóra van már most is benne...gratula..profi.
Szegény T45 a motorméretek miatt már lehet az intenzíven van.:))
A gép alá ha beteszed a vezérlőt akkor legalább rakd gumibakokra. A rezgések a csokikból (ha vannak) kirázzák a csavarokat...jártam így.A rezgéscsillapító gumibakok a modellboltokban kaphatók klf méretekben.
Szia Misi! Köszönöm hogy benéztél, sajnos a motorokból csak ilyeneket tudtam beszerezni (újakat egyformákat)T45 remélem meg fogja érteni[#duma]. A rezgéscsillapítást megfogadom.[#worship]
Várom a fényképeidet az oldaladon, nekem a kis forgatód tetszett a múltkori tali képek közt.
AH-s szállítással tudnál küldeni egyet Szentesre is :-)
Nem Te csináltad? Túl tiszta ... [#buck] Ilyet többet is hazahozhatsz, ha Ft volt a mértékegység ...
Persze szerdán jön a kocsi... Beteszek neked kettőt [#beka2]
Csak nem Varsa dobott ki egy szériát?!!! [#ijedt][#csodalk][#vigyor3]
Én vennék egyet.
Mi lenne az ára?
Köszi!
akkor már két hét múlva itt is van...
Na jól van, mielőtt lehülyéztek... bevallom én csináltam. Egy órája lett kész. [#buck]
Léptetős?
Nem eladó... A Varsának kivételesen semmi köze hozzá.
33-as áttétel, 1,5Nm-es léptető motor. 80-as tokmány.
Nagyon szép munka egy ilyet én is vennék 1500 ért!!![#wow1][#taps]
Most látom, hogy nincsen hozzá se tokmánykulcs, se fordított pofa. [#vigyor4]
[#eljen] nagyon szép, por védett konstrukció !... Majd számolj be arról is hogy mik készülnek vele! [#wave]
Sziasztok!
Nekem meg az a gyönyörű rend teszik, ami Ádámnál "uralkodik". Mert én egy trehány disznó vagyok...
És erről (ha publikus) tudnál feltenni műhelyrajzot, vagy robbantott ábrát hogy hogy néz ki belülről?
Jó kis forgatót kreáltál! [#eljen] Gondolom a HD miatt nem túl bonyolult a belseje, de azért én is belekukkantanék...[#buck] Írtam Neked mailt más ügyből kifolyólag![#smile]
Szia Ádám !
Nagyon jó lett a HD-s forgatód, nekem ismerős valahonnan :)
Olyan műhelyt mint a tiéd szívesen elfogadnék .
Köszönöm mindenkinek! Nem bonyolult a forgató, még szét fogom szedni, akkor csinálok belső képet.
Igen tőled van, jó sokára készült el, de most megvan.
...ha valakinek van valami látványos forgástest kódja , elküldhetné.
Ugyan nem túl látványos, de ha érdekel szívesen elküldöm a G kódot.
Persze hogy érdekel. [#worship] adam623 (a) freemail.hu
ma sikerült a tokmányt középre tennem... 4 ezredre (jó tudom ez csak elvbe [#ijedt])
VIDEO
Az ígért néhány kép:
A kiinduló alap ez volt, a gearhead, és egy 100W-os hibás AC motor.
nagy nehezen leszedtem róla a tengelyvéget, csináltam motortartót, és "tokmány interfészt"
Ezt később vasból fogom megcsinálni, csak nem volt itthon centi vastagságban.
utána a házat CNC-vel:
bepakoltam és kész:
Klassz![#eljen]
Feltettem hátha mást is érdekel. Nagyolás 5mm -es maróval, simítás gravírtű.
Max. átmérő 75 mm, hossz 150mm.
Köszönöm! Most nekem is aktuális
Ami a kezembe került ma megmartam... semmi konkrét egyenlőre, csak próbálgatom mire jó.
VIDEO
Szia!
Amit gravíroztál,az sárgaréz,vagy alu?
sárgaréz
csak ezüstözött, azért látszik alunak..
Nagyon szép a forgatód, Gratulálok! És profi a Videó!
Kétszer is megnéztem,de nem voltam benne biztos. :)
A forgatód nagyon jó lett![#eljen]
Klassz a video és szépen dolgozik a géped! Valódi prezentáció![#eljen]
szia Ádám!
szereted e a focit "sport"?
....VB KUPA.... ha már forgatod van![#vigyor5]
[#eljen]
Hatvanba jössz Ádám? Ha jössz, hozod az új gépet meg forgatót?
Köszönöm mindenkinek, Vbodi Te sokkal termékenyebb vagy nálam, nyomodba sem érek [#rinya]
Bedobozoltam a vezérlőt, a kábel felfűzhető bármelyik három tengelyes gép elé.
Hatvanba? Még az nagyon messze van, de van rá esély. És csak akkor viszem el ha te is hozod a gépedet!
Hozzad Varsát is, mostanában nagyon csendben van!
Klassz a vezérlő.[#eljen]
Akkor mindketen üres kézzel megyünk.
Esélytelen, hogy felvigyem a lépcsőn egyben. :( A helyén lett összerakva.
Még én tartom a "bejegyzési-irkálási" rekordot :) (= 16441) Sok hüleséggel csapom el napjaimat... de közbe egy kicsit "bütykölök" is :)
Ádám új gépét és "motyóit" remélem láthatjátok Hatvanban... Valószínűleg megyünk... mert már rég voltunk alapon :)
Hová kellene lépcsőn felvinned a gépet?
Voltatok egyáltalán valamikor hatvaba?
Nem is emlékszem:)))
Jaaa, mintha valami régi fotón rajta lennétek.
Különben is, Ádám azt igérte, viszi az elsőnek következő talira.
A leesett tengelyvégnek mekkora a lyukkör mérete? Meg lehetne pályázni esetleg, ha már nálad feleslegessé vált?
A tengelyvég 20-as, a felfogató lyukak 45mm-es köríven vannak, ha szükségét érzed akkor a tiéd lehet.
Amit ígértem meg is tartottam, azóta már három talin is voltunk :)
Azt meg nem csodálom hogy nem emlékszel ránk Hatvanban, annyi pálinka után [#buck]
de látod LS-sem akarja hogy gépet vigyünk[#confused]
Köszönöm, talán illeszkedik a hajtóművemre. VII. hatvani hobby CNC találkozó, kiállítás és börze. 2011-március-26. szombaton helyet ad a találkozásra.
Föld alatt dolgozok. :) És itt van lent velem. 120kg saccolom, és még az ajtón sem fér ki, mint mondtam a helyén lett összerakva. Sajnos nem lett talikompatibilis... :(
találkozó előtt pár nappal írj egy emailt, de azért próbálom fejben tartani én is.
Helló Ádám!
Kialakult már valami ár a gépeddel kapcsolatban?
Most kicsit nyugodtabb időszakom van, ezért elkezdtem tervezni az új (saját magamnak készülő) gépemet. Az ötletet tomktom gépe adta. A lényeg hogy van egy hatalmas Harmonicdrive-om (köszönet snecinek), és erre épül a gép, ugyanis egy öntvényasztalt fog mozgatni.
A többi X,Y,Z fekve helyezkedik el mellette.
A gépet célalkatrészek gyártására szánom amit egy oldalról nem elég megmunkálni. Ugyanis az asztal tud vízszintes függőleges vagy fejtetőn is állni, de akár 4. tengelynek is használható. A HD meghajtását most próbálgatom. Mindenképpen fékes motort igényel mert a nagy súly miatt kikapcsolt állapotban "lecsorog" az asztal.
A HD 1:80-as a motor egy 400W-os fékes AC servo. Kicsit túlzottnak tűnik, de erre a motorra esett a választásom.
A gép "alváza" is vasszerkezet lesz. Most keresem a lézervágó helyet.
Az öntvényasztalt provizorice felfogattam:
VIDEO meredekebb rámpát, és sebességet nem mertem mert leugrott volna.
Egyenlőre tervezési fázisban vagyok. Minden ötletet szívesen látok
Örülök, hogy gondolatébresztően hatott a gépem, sok sikert a tiédhez!
Félelmetes volt, ahogy azt a nagy asztalt mozgatta![#eljen]
Ha vasban gondolkodol, akkor valószínűleg nem egy pilincka gépet szeretnél.
Csak egy észrevétel: Még tervezéskor jó átgondolni az egyensúly kérdését. (A munkadarab és tárgyasztal tömegközéppontjának elhelyezkedése a forgástengelyhez képest.)
A másik, ami eszembe jut a rajzod láttán, hogy a forgástengellyel párhuzamos merevséget is garantálnod kell megmunkálás közben. Ez a rajz ennek nem tesz eleget. (Kellenek a merevítések)
Nézzük meg a nagymenőket.
Ezt a rajzot csak a mozgás megértése végett skicceltem. Ha lesz konkrét tervem fel fogom tenni. Benne teszem az anyagot [#eplus2] Ez nem hordozható kategória. :)
[#eljen]
Tetszik a bölcsős modell. Nem biztos hogy sok a 400W. Milyen a tartónyomaték? Ha órát teszel oda, mennyit bírsz kézzel elnyomni?
(megérkezett a cucc még tegnap, köszi)
Van valami CAM progi kinézve a G-kód generálásra?
Igen én is először 800W-osra áhítoztam... próbáltam 200-ast és most a 400-ast tettem fel, tegnap jött a motor és még ismerkedünk [#law] 1-2 századot tudtam elnyomni, de nem volt elég kemény a tartása, most már tudom azt is állítani. Jó lesz.
Ott még nem tartunk. Nem vagyok én olyan ügyes, egyenlőre azt szeretném egy alkatrész több oldalát kézzel írt G-kódokkal megdolgozzam. De......
Ha csak 90 fokokat forgatsz akkor biztos jó a kézi üzemmód, de azért ekkora volumenű gépet nem szabad parlagon hagyni.
(magánban küldtem levelet)
Ha készen lesz. Meg fogom tanulmányozni a négy tengelyes technológiát, egyenlőre nem vagyok ráizgulva [#szomoru2] (írtam vissza)
Ha az eredeti motort és felhasználását nézzük a robot izületnek akkor biztos nem sok a 400 W.
A HD-ről van valami technikai iromány?
De itt a kartárs nem akar 100 kg-okat "lengetni" nagy sebességekkel.
A 400W-os AC alapnyomatéka 1,27Nm tehát a HD kimenetén kb. 100 Nm vehető le.
persze persze, miről is beszélünk, és még ha két oldalról meg van támasztva, akkor már nem is olyan nagy az a súly. A fontos valóban a tartáson van hogy ne mozduljon az asztal amikor nekimegyek a maróval, valszeg jobb lett volna egy izmosabb léptetőmotor is. Akkor viszont nincs sebesség.
Jó lett volna a te 200W-os mocid is, de fék az kell bele.
Nem találok egyetlen gyárit sem, amiben hullámhajtómű volna.
Mindet féreghajtóval készítik. (Worm drive - Csiga áttétel.)
Nem sajnálod bekorlátozni erre a hullám hajtóművedet mikor csak ritkán fog többet mozogni mint száznyolcvan fok?
Elgondolkodtató, hogy inkább keresni kéne egy jó csigásat 5th axisnak, a hullámosból meg bütykölni rá egy forgatót. Mindjárt egyel kevesebb lenne a fék gondod is.
Arra találtál valami utalást, hogy a hézagmentes csiga kapcsolatot hogyan oldják meg?
Dupla csiga, tengelytáv vagy tengelyszög állítás?
Igazad van de a hobbysta abból építkezik ami van :). Nekem meg csigám nincsen amire rábíznék egy öntvényasztal mozgatást. Forgatónak meg túl nagy ez a HD, nem férne be a gépeim alá :(
Egyébként voltam kiállításon és a "nagyok" HD-t használtak, még az Iselnek is van kis 5-6th tengelye ami HD-s.
HD
frankók ezek a cuccok, de itt a csapágyazás legalább akkora feladat, ha nem kétszer akkora... ha a kezembe adnának egy ilyen precíziós fogaskereket, és csigát, csak vakarnám a fejem, de ez a HD KÉSZEN VAN!!! telepakolva hengergörgős csapággyal [#circling] ne kérd hogy csináljak inkább fából vaskarikát [#beka2][#boxer]
Qrva jó, nagyon tetszik az a tekeredő energialánc![#eljen]
Köszönöm, igen hasznos volt számomra....
De Ádámnak igaza van, HD-val egyszerűbbnek tűnik, csak a tartáshoz kell a nyomaték.
Sajnos nekem sincs adatlapom a HD-ről.
No, kb. a videón levőn van 750W-os motor és akkora HD mint a Tiéd:)
Abban azért igaz van Farkas Ádámnak, hogy mire Te azokból a csapágyakból bármit is csak megtervezel, addigra Ő már rég megunja a forgatóját és más érdekesség felé kacsint :)
Ilyen csapágyat sem lát minden nap az ember!
Milyen anyagból csináltad a csapágyházat?
Hát örültem is neki nagyon, mert egyedülálló lehetőség volt. Azóta se jött szembe velem a tesója. Pont hogy nem nagyon kell hozzá csapágyház, hiszen tele van menetes lyukkal. Felsrófolom és kész.
Pedig lehet, hogy a tervezés az érdekesebb része, meg az alkatrész vadászat, és nem a megunás.
De Ádámnak természetesen szerintem is igaza van. Neki forgató kell, hát készít, abból, ami kéznél van.
Biztosan jó lesz, hiszen már többször bizonyította a rátermettségét. Érdeklődve figyelem, és örülök, hogy beledumálhatok néha.
(Míg ki nem rúg.)[#nevetes1]
nem nem tőled elvárom, hogy ezután is csak "próbálkozzál", attól jutunk előre, nem azt kérem hogy simogassák a buksimat.. hanem kell a "sötét oldal is" (ezt most jó értelemben gondolom)[#boxer]
Ma azon gondolkoztam hogy hogyan fogom pozicionálni az asztalt. Pl hogyan lesz merőleges a marómotorra, mint tudjuk ez nagyon kényes beállítás. (mi az a végálláskapcsoló ami ezt mindig tudja. Vagy egyszer beállítom és soha ki nem kapcsolom? vagy abszolút encoder?
Itt jó lenne használni az abszolut encoder előnyét, de a Mach-ba visszacsatolni közvetlen reménytelen.
De szerencsére az AC vezérlődnek van programozható szabványos A/B/Z encoder kimenete így az indexjelet és egy mezei induktív kapcsolót mixelve tudnál nagyon pontos pozíciójelet alkotni.
Szerintem optikai úton meg lehetne oldani. Ez milyen pontossággal kell működjön? Én tennék egy precíz felületi tükröt az asztalra, akárhova. Pl. alulra, és akkor a megvilágító LED és érzékelő nem zavar más elemet. A lényeg az lenne, hogy ha pl. vízszintes az asztal, akkor verődik teljes egészében a fény az érzékelőre. A pontos szöget akkor lehetne beállítani, ha egy kis szögtartományban a fénysugár érzékelhető lenne, de a vízszintestől eltérve egyre kisebb értékkel, így mozgással a maximumot megkeresve a vízszintes megtalálható. Ez szerintem ügyes árnyékolással biztosítható. Zavarvédettséghez érdemes pár 10 vagy 100 kHz-vel szaggatott fényt érzékelni. Az egész független is lehet a Machtól, bekapcs után kézi vezérléssel mutatós műszerrel vagy mikrovezérlővel is megkereshető a vízszintes.
szia: Balázs
Ezt kell csinálni. 3 hete előjött ez a probléma, hogy nagyon pontos home kell egy tengelyen. Én is így csináltam. A durva kapcsoló + enkóder index jele 1 enkóder osztás pontossággal adja a referenciát.
Köszönöm nektek észben tartom. Ez ésszerű megoldásnak tűnik. beszélünk róla (ha ott tartok:)
A múltkor valakinek le is skicceltem az elvet...
A nagyon pontos jel mitől lesz pont derékszögnél nagyon pontos? Ott lesz nagyon pontos, ahol az érzékelő kimenő jele együtt van az encoder Z jelével.
Az egy ekkora áttétel esetén lehet akár többször, több encoder fordulaton is, hiszen a motoron lévő encoderről van szó. De hogyan garantálja ez a pontos derékszöget?
Szerintem a derékszöget csak az optikai, tárgyreflexiós érzékelés garantálná, a főmotor mellé szerelt adó-vevővel.
Feltesz egy vinkli etalont, és ahhoz állítja be. A "durva" érzékelőt oda tolja, hogy a referencia pont egy motor fordulaton belül, de kicsit túl legyen a kívánt ponton, és a szoftverben mondja meg, hogy az etalon vinklihez beállítva, ettől visszafelé hol van a tényleges gépi nulla.
Nem képzelhető el, hogy a gyári "mérleghintának" vannak mechanikus reteszei is, mondjuk 45 fokonként, Mint egy eszterga késtartónak. Ez bátrabbá és biztosabbá is tenné a forgácsolást. A müködtetése nem bonyolultabb mint egy féké. A mechanika viszont már nem olyan egyszerű
Ez is olyan, hogy ha már lúd, legyen kövér:)
Előbb utóbb igény lesz a bölcsőt teljes értékű 4. tengelynek használni.
Nem is kell egy fordulaton belül lenni lenni a durva home-nak. Akár hol van, ahhoz képest a szoftverben több motorfordulatnyit is vissza lehet állni.
Egy gépezet pontosságát mindig a legpontatlanabb alkatrésze, vagy alkatrészeinek együttessége határozza meg.
A HD is csak elvileg kottyanás mentes. az AC szervo sem abszolut álló helyzetben tartja az asztalt.
A HD áttétele 1:80 tehát az encoderen az asztal minden 4,5 fok elmozdulásához tartozik 1 index jel. Ebbe a 4,5 fokba azért biztonságosan el lehet helyezni egy "durva" érzékelőt.
Most, hogy már nincs annyira korán, persze hogy igazatok van.
80:1 arányú áttételnél a motor fordulatonkénti 4,5 fok elmozdulás már 100mm sugarú köríven is 7,85mm távolságot jelent. Abba tényleg szépen belefér egy érzékelő.
Meg ha még a szoftban is vannak lehetőségek…
Igen egy motorfordulatra szemmel láthatóan is nagyot fordul az asztal, főleg a HD körív szélén. Könnyedén meg lehet "szenzorozni" :) A leírt megoldást fogom használni. Persze itt nem ezredekben kell gondolkodni, hanem századokban, sőt... Azért akármit csinálok akkor is ez csak egy hobby kategória amit én földi halandó el tudok követni :)
Ez volt a másik ötletadó az Isel-től:
de akkor a másik HD-t is rakd már bele, aztán majd ha nem tudod lekezelni szoftból vezérled kézzel.
Ha van az embernek egy ilyen forgatója akkor azzal gyakorlatilag egy 5tengelyes gépet lehet összehozni a marómotor forgatása nélkül?
Ugyan ezt meg lehetne akkor csinálni vele?
#211 már elöny a nagyobb Z magaságu gép ez elfér alata......
Ilyen bénának néztek! Csakazértislekezelem! [#mf2]
...ha egyszer elkészül
Én nem nézlek bénának csak mivel azt a buszma öntöttvasat forgattad azt hittem csak 1 tengely lesz.
De ha már ez is be volt tervezve akkor bocsi.
ja nem 5. egyenlőre nem, de már a negyediket sem nézitek ki belőlem [#rinya]
Csicsa világ!!!
Új előlapot martam a vezérlőmre :) és egy kis csicsa is rákerült. (a nullázó gombol még nem jött meg)
Kézzel tekergélt VIDEO
Belekukkanthatnánk ennek a szép műszerdoboznak a belsejébe is?
Nagyon szép és nagyon jó, az különösen tetszik, hogy a youtube-ra teszed a videóidat mert rögtön nézhető nem kell töltikézni meg spec. telepíteni valamiket. Egy észrevételem lenne kritikai szempontból, ha a kijelző értéke 0.00000, akkor ott nem kellene a mínusz előjelnek megjelenni. :)
Egyébként ez milyen DRO is?
Ez kézi vezérlésű géphez kell?
Ez olyan "DRO" ami a vezérlőbe bejövő step-jeleket számolja és azt írja ki, természetesen beállítható a gép paramétereihez a szorzó... Csak azért tettem fel mert jól néz ki :). Persze ha a gép pontos, és nem téveszt lépést, még jó is lehet.
Ilyen számlálót kínlódtunk össze a múltkor Sz.Józsefnek.
Te honnan vetted? Kapcsolás? mikrovezérlő forráskód?
Mivel nem biztos hogy el tudok menni Székesfehérvárra, ezért pár képet felteszek a készülő kis gépemről.
Ez egy Pici "CNC eszterga" leginkább ALU és műanyag megmunkálásra. A különlegessége, hogy két külön vezérelhető keresztszánja van. A "Norton szekrény be lesz még burkolva és a vezérlés sincsen teljesen készen de már esztergáltam vele.
Képek:
A főorsó egy 300W-os DC szervo motor.
A tárcsa egész jó lett kiegyensúlyozási szempontból (ezt jól megaszontam)
A föbb alkatrészeket természetesen a gépre bíztam
Ilyen elrendezés lesz:
Mütyüri technika:
Épülés közben:
Itt már a sínre feltettem egy kést és kézi vezérléssel forgácsleválasztás történt :)
Az első "kés tengely"
Most itt tartok:
Te kivételesen fogsz kapni felmentést.
Egyébként jó cucc, de jobb lenne élőben látni.
Ez egy eléggé érdekes gép lesz! de szépen meg van csinálva![#eljen]
Hát ez piszok jó, az is ahogy a motorok el vannak helyezve, bal oldalon jobbon meg a munkatér, meg úgy az egész. :) [#eljen][#eljen][#eljen]
Egy hasonló gépet épitettem lényegesen kisebb méretben. Kizárólag játszani.
A 300W igy direkthajtásal kevés lesz szerintem amennyiben ki akarod használni a teljes megmunkálható átmérőt. Nem kis dilema. Én a 60W megmunkáló motort 1\3 áttételen használtam viszont igy elvesztettem a fordulatot ami sokszor jól jön 10mm alatti megmunkálásnál.
Egy ilyen kis gép nagyon szép érdekes feladat bizonyára sok örömet fog okozni. Gratulálok mert igényesen csinálod
Köszönöm! A főosó motor is visszacsatolt (encoderes)lesz, ezért remélhetőleg kisebb fordulaton is tudom tartani a nyomatékot. És menetvágásra is ezáltal alkalmas.
Egyébként a méretéből adódóan csak kis fogásokra alkalmas, és a mechanika sem bírna többet.
Szokás szerint nagyon precíz minden.!![#eljen]
Sajnos az esztergát nagyon nem értem. Vagy valami újszerű filozófiájú csodagép lesz, vagy majd át kell alakítanod. Itt a két késbefogó szánra gondolok. Egy szán elég lett volna a két egymás melletti helyett,...egymást fogják akadályozni...több lesz a hátránya mint az előnye. Arra az egy darab X szánra kellene pakolni a késeket..akár 5 befogó is jól jön néha. A menetes orsót pedig mellé tenni vagy alá hogy ne foglalja a helyet. De ez munka közben úgy is kiderűl majd. A két késbefogási lehetőség kevés, a kézi forgatás szinte lehetetlen illetve nehézkes, késbemérés után pontatlanságot okozhat. De persze lehet tévedek, és Neked valami egész más a stratégiád a megszokotthoz képest.
Persze igazad van.
A cél a következő volt:
Egy olyan pici eszterga ami teljesen számítógép vezérelt, "modellezők számára".
Nem is volt cél, és nincsen is sok értelme a két késnek, bármikor leszedhető, most csak érdekesség kedvéért csináltam kétkésesre.
Az egyik nagyol, a másik simít, vagy leszúr, vagy menetetvág. Ez a megrendelő dolga.
A lényeg volt az egyszerűség, de sajnos nem lett rentábilis a dolog, ezért lehetséges hogy csak ez az egy készül el belőle, saját használatra játszani :)
Nagyon szép munka![#eljen]
Én a főorsót a lin. kocsik fölé tettem volna.
Mivel fogatod le az alu lapot maráskor? Mekkora fordulattal marod az alut?
A lényeg , hogy az XZ elhelyezése az jó...mármint alul a Z és felül az X , így tengely irányban támad. A főorsót nem nehéz áttenni középre ahogy Vbodi mondja főleg ha beraksz egy szíjáttételt ahogyan Gyula mondja. Mert akkor a tengely lehet csőtengely is patronokhoz és máris szálanyagból tudsz dolgozni. :)))
Azt a felesleges tengelyt meg leszedném és raknák rá egy hosszú asztalt sok késnek. Így már biztos lenne rá vevő. Hogyé adnád? [#wink]
Egyébként meg alapvetően tetszik a gép, nagyon ötletadó, egy-két dolgot koppintok róla. Kíváncsi vagyok mi lesz a tapasztalat a direkt tokmánnyal..stabilitás, berezgés, max átmérő, ami még jó ? Egy "modell" eszterga-maró hibridet én is terveztem, az alkatrészek már elkészültek, de nem tudom mikorra lesz belőle valami. A késtartó szán függőleges elrendezésű.
Nekem is nagyon tetszik, látványos darab lett, két dolgot nem értek csak.
Mi értelme a két késszánnak, ha az egyik nem tud a tokmány mellett dolgozni. (A második késtartónak az elsővel szemben van a helye általában, úgy akár egyetlen motor is mozgathatná a kettőt.)
Ha már a késszánok ilyen „rendes” kis talpas síneken közlekednek, akkor hogyan kerülhetett alájuk az az alátámasztatlan kerek vasrúd? (Így végül az esztergakés a levegőben áll, közte és a gépalap között nincsen alátámasztás.)
Gratulálok a bátorságodhoz, amivel rá merted bízni a tokmány nagy J értékét a motor tengelyére és csapágyazására, ekkora távolságra a mellső csapágytól.
Bocsi, nem kötekedni akarok, csak kérdezem.
Egy motor tengelyének csapágyazása alkalmas arra, hogy „főorsó” legyen?
Nem kellene egy főorsó, amit meghajt egy motor?
Nekem is aggályaim vannak.
Ahogy Bódi mondja, az korrekt.
Gyakorlatilag 1db rúdon van a teljes terhelés.
Úgy működik, mint a játszótéren a döci. Nem is tudom mi a rendes neve: Libikóka ? Vagy libidó-ka :)
Halihó Ádám!
Gratula!
Szerintem ebben az a jó, hogy mindenki tanulhat belőle....persze az egyéni vélemények is jók, mert biztos van benne sok ötlet illetve tapasztalatok, mint Motoros kollégájé...
[#wink][#worship][#eljen]
Nyomhatna Misi egy pár képet a gépéről, hadd tanuljunk!
Ááááá , tudod milyen kis visszahuzodo , szerényke :)
Kinek van cnc esztergája, Ádámnak vagy Misinek?
Árpit megcsípte valami. Valamikor beszéltünk valamit egy esztergáról
EZ böffent fel neki. Ádámnak viszont van esztergálya vagy esztergája.
Halihó Misisisi!
[#buck][#circling][#confused][#crazya][#ejnye1][#taps][#wow1][#nyes][#worship]
Találtam egy példát a két késes megmunkálásra. Érdekes a gyűrű alakú vezető, (báb?) mert mentesíti a munkadarab befogó rendszert az eredő forgácsoló erő előtolás irányú komponensétől. Ezzel a megoldással (vagy hasonlóval) a Te kicsi, két késtartós esztergádon is kímélve volna a főmotor tengelye és csapágyazása.
Tényleg érdekes megoldás, de talán nem is a futóbáb miatt hanem a két késes megoldással egy fogásból megy a nagyolás és simítás. Ha jól látom itt a két kés egy tengelyen van, ugyanazon a pályán mozog. Az alapos megfigyelő a késkialakítást is megcsodálhatja. Valaki már linkelt hasonlót.
Jó volna megkérdezni az ürgét, hogy ezt a förtelmes por mebnnyiséget meddig viselik el a nyitott golyós orsók?
Szerintem csak a prezentáció idejére vette le az elszívót. Ezt a port az embernek is nehéz elviselni maszk nélkül!
Valójában három késes,a báb előtti kés nagyolja a szögletes anyagot hengeresre.A nagyoló és a simító kés külön külön mozog.
Ha jól látom ez nem is két késes, hanem három! A futóbábra is applikált egyet az csinálja az előnagyolást. Ötletes!
Gyorsabb voltál!
„ezt a förtelmes por mebnnyiséget meddig viselik el a nyitott golyós orsók”
Erről tud mesélni © csiki. Fánál és MDF-nél kell a porvédelem az orsókra és vezetékekre. Ha nem is tömített, akkor legalább túlnyomásos.
Tényleg 3 késes. Erre jó a fórum. Több szem...
Viszont úgy látom hogy mind a 3 kés egy sinen mozog, kettő nagyol, egy simít.
De a sinek sem porvédettek, a futó báb csapágya sem meg az orsó sem. Egy profi ipari kivitel, apró szépséghibákkal.
"3 kés egy sinen mozog"
Ezt tesem gondolod komolyan???
25. másodpercnél álisd meg és nézd meg jól a 3 kés helyzetét!
Szia
Probáltam az MDF-nél az elszivást és a tulnyomásost de az sem segitett , a megoldás nálam a "V" csapágy ( görgö ) jelentette .
Bocs eltűntem egy időre, sajnos mostantól kevesebb időm lesz a hobbycnc-re [#rinya]
Igazatok van sok mindenben, főleg a mechanika gyengeségében, hiszen ez csak egy alu szerkezet, nem való nagy fogások elérésére, nem is az volt a cél. Igen gondolkodtam a középen főorsó, és alatta mozgó hídon, is. Sajnos nagyon megbonyolítaná és megemelné a szerkezetet, főleg ezzel a köszörült rudas technikával. Nagyon nem magyarázkodom, mert már mindent kibeszéltetek [#buck] ..ha lesz videóm a működésről akkor felteszem.
A két keresztszánnal viszont szerintem semmi baj nincsen. És a szán felépítése is ideális. Keskeny és elég merev. Akartam rá még burkolatot, de nem kell, ez a trapézorsó, és ZX100-as anya nem kényes a forgácsra.
Vbodi-nak: Az alulapokat a leszorítókészlettel fogatom le, de ha van hely felrakok néhány pillanatszorítót is (ért már meglepetés). A marás 24000-es fordulaton folyik egyélűvel.
Ja ..mindenkit óva intek a Kínai egyélűtől, én teszteltem ég és föld. Hamar kimegy az éle, és utána csak túrja az ALU-t.
Nekem nincsen CNC esztergám, csak igényem lenne rá[#beka3] Motorosnál, viszont biztos van pár darab lezsírozva.
"MOTOROS"...........[#buck][#circling][#crazya][#wave][#wink][#worship]
Jó igazad van. A videón ugyan alig látni, de elvi képtelenség, hogy a kések egy pályán mozogjanak.
Jó kis gép ez, ráadásul--ha nem tévedek-- Te vagy az első aki nulláról cnc esztergát épített idehaza. Meglévő gépet már többen cnc-sítettek, az sem kis feladat, de ez azért más.
Nincs nálam lezsírozott eszterga egy sem, de ha lesz szólok. :((
A moderátorokat ki moderálja? Kéne egy főmoderátor már.
Köszönöm! Egyébként gyűjtök én is egy megmunkáló központra! Nézegetem a gépfelszámolásokat. És még itthon is be kell majd adagolni :)
Képes e-mailt megkaptad?
Nagyon klassz! De még mindig a kis 100-as a kedvencem! :)
Azért láttunk már minimum egyet, pl.: Varga István épül a gépem topicjában:
© Varga István 2010. máj. 02. 08:03 | Válasz | #26
Persze ez kicsit sem kisebbíti Ádám érdemeit, amit létrehozott (és fontos hogy képekkel dokumentált), az igazán szép munka.
Ez igaz. Mentségemre tudom felhozni, hogy István gépe már nem hobby kategória. De jó, hogy mondtad, mert most legalább megnéztem és megcsodáltam azt is...valahogyan elkerülte annakidején a figyelmemet.
Készül öntvény gépem:
Hosszú idők gyűjtögetéséből elkezdtem összeállítani a gépemet. Íme:
Az alap egy síkba köszörült vas zsámoly ami hajdan egy gép alapja volt.
20-as anyagból van összerakva (gyári cucc)
Majd ITT jön a lényeg az öntvény nútos asztal, amit Svejktől sikerült megszereznem :)
Ilyen gyönyörűséget ritkán látni itt a fórumon.
Sikerült még beszereznem két darab öntvény gerendát ami egy SMD beültetőnek volt alkatrésze.
Mondhatni milliméter pontosan ráillenek az alapra (mázli)
A Varsa raktárából előkerült néhány zsírpappíros 30-as lineár (kicsit brutál, de ez van)
A híd alatt 200-220mm marad. A Z viszont 130mm (többet nem bír el a konstrukció[#ejnye1])
Z-orsók 16/4-es köszörült C3-as

(akár kettő Z is lehetne, ha felférne. De nem.)
A Híd szintén egy öntvény gerendából készül. Az egyik oldalát le kell síkolni.
Gépkímélésből inkább le-flexeltem a peremeket:
A Hyundai és a Tesco-s flex 15-perc alatt kivérzett [#rinya]
Majd elfutottam, vettem egy Bosch-t. Na azzal órákig lehet dolgozni gond nélkül.
Utána jöhet a beállítás és a marás:
Ilyesmi lett:
Fúrom a lyukakat és a meneteket(nőnek a vízhólyagok):
Kezd összeállni az alap:
Felmennek rá a sínek:
Az öntvény talpa nem tart a végéig, de a híd által elfoglalt terület így ki is jön, és az egész asztal elérhető.
Itt tartok...
Most készülnek a híd és a kocsikat összekötő elemek.
Azon törpölök a hídra feltegyem-e a 30-as síneket vagy keressek 20-asokat. Mert a 30-as nagyon kilóg a tengelyvonalból (messze lesz a Z) Viszont előnye lenne hogy egy kocsi is elég lenne Z-t tartani.
Meghajtás: Yaskawa(omron) 400W-os AC rendszer.
A gép még meg lesz emelve +500mm-ert, hogy ne kelljen hajolgatnom, és beburkolva forgács és hűtőfolyadék ellen.
ennyi...
HHÚÚÚ!!!!!!!! Vazzze ez tök jó lesz!! látom időd is van!![#eljen]
[#eljen] Ez nagyon profi lesz.Gratula hozzá
Ez igen![#eljen]
Látom nem papírból hajtogatod..
Telintélyes stabil darab lesz az biztos.[#eljen]
Ez az asztal már nem az első hobby gép építésénél asszisztál[#papakacsint]
Csak így tovább!
Köszönöm!
időm az nincs :( este 7-re érek haza 8-ig dolgozhatok rajta.
Igen ez nem pappírból lesz, most látom csak milyen könnyű volt Aluval dolgozni. [#szomoru1]
Azt a krucifixomát...
Ez nem semmi ...
[#eljen]
Remélem tavasszal Hatvanba meg lehet tapogatni ...[#vigyor4]
Óóóóó már megint kezded....
Ezek egyre jobbak!
Ezt kilóra simán megvenném!
Hol találsz ilyen jó kis öntvényeket?
[#crazya] Ezt csak akkor tapizhatjátok ha itthon tartanám a talit. Már most közel fél tonna. [#csodalk]
Szinte mindent a fórumon. Itt hirdette kb 2 éve nyiszi és Gruber Máron is ezeket a beültetőket. Azóta érlelem [#bee1]
(elnézést a vulgaritásért) de ahogy Csuja Imre mondta az Üvegtigrisben: Aztabüdöskurvafaszba
gratulálok az elszántsághoz, amivel épül a gép. nekem volt szerencsém megnézni és megtapogatni a készülő gépet élőben is, hát ucccu neki, ezzel gránitot lehet törni, a felhasznált anyagok keresztmetszetét, a megvezetők teherbírását illetően.
A hídra tervezett lineár is meglátásom szerint erősen túlméretezett, de ha nem gond a Z-lap kilógása, ha nincs útban a széles kocsi, akkor miért ne abból építkezzünk, ami van...
Szép lett a mart felület, nem töredezett ki az öntvény éle, jó a szerszám!
Nagyon klassz![#eljen]
Ezen aztán majd termelheted az acél forgácsot.
De a AC servo kollekció sem semmi!
Szia! Gratulálok, nem semmi gép lesz...
Majd megkérlek bejáratni [#finom]
Köszönöm! már csak működe...
Gratulálok!
Úgy látom nem fog rezegni amikor a gravírtű eléri az anyagot.[#eljen]
Ez is klassz lesz! [#eljen]
Sajnos most nem sokat haladtam a géppel de egy emelvény készült hozzá.
egy szál 80-as zártszelvény felszelve:
Amit édesapám "összeragasztott" spéci fémragasztóval :)
Ádám!
A második képen az munkavédelmi reklám vagy használni is fogod?[#hehe]
Így könnyű, van inasod! :))
Inas... az van itthon bőven
Aranyos a kislányod!
A géped meg atom stabil lesz![#eljen]
Köszi mind a két dologban igyekeztem :)
Szia
A Mavilor kefe nélküli 200W-os szervo-motor szett vezérlőjénél a step dir melletti ERROR jelet hogy kell értelmezni? Ha letilt a vezérlő ott megjelenik valami? Fel akarnám használni mach3 hibabemeneti jelnek. Vagy mire való ez az error?
Köszi a segítséged!
Jah, így könnyű, te csak sörözöl, míg a család összerakja a gépet? :D
Tetszik a gép vázelrendezése.
Hol lehet venni ilyen gép asztalt?
Az a négylábú opto a testre teszi le egy 100 ohmon keresztül, amikor hibára fut a vezérlő. Igen a mach3-ba fel tudod használni. (ez egy leválasztott rész tehát nincsen semmiféle tápfesz)
A párhuzamos port egyik bemenetét vezérelheted meg vele.
Egy nyitott kollektoros optocsatoló kimenet, arra a célra amit Te szeretnél.
A gépasztalt Svejk rejtegette, dédelgette. Remélhetőleg jó helyre került :)
Nem ismerős az Épül a gépem-Csizi topicból??
Még mindig az öntvényekkel bajlódom. Ma visszajött a gépműhelyből ahol a levágtak még róla a belső peremeket, és a golyósorsók helyét..
Majd homok-fújtam majd festettem, nézzen ki valahogy:
A köszörült felületek nincsenek festve.
Közben drótozom a vezérlő panelt, vékonyka "ipari PC" beépített szünetmentes táppal.
Ez nagyon tetszik![#eljen]
Szép munka!
Szeretnék kérni egy szívességet, ha nem kerül sokba.
Amikor majd felszereled rá a síneket és egymáshoz kiórázod őket, akkor mérd meg majd légy szíves, hogy menyi hibával tudtad őket egymáshoz képest párhuzamba állítani.
És hogy ha két kézzel kajakra összenyomod őket, (kb. 200Newton.) akkor menyit csökken köztük a távolság.
(Hű, ez már két kérés.)
Gondolom század milliméteres nagyságrend lesz, de nagyon érdekel, hogy egy ilyen masszív szerkezetnél mennyi?
Köszönöm.
Köszönöm!
Ezek az adatok engemet is érdekelnek. Meg fogom mérni.. de csak hét végén fog menni. Habár a beállítás szerintem egy két napot is elvisz :(
[#crazya][#mf3] irigy vagyok...[#wink]
Ádám áruld már el nekik is, hogy készen vetted.[#dumcsi]
Ilyen hadititkokat csak a legvégső estben szabad elárulni. :)))
De úgy látom a monitor már nem az eredeti.
A dobozt készen vettem, valami robotnak volt a kezelője. Volt benne egy 12"-os régi monitor, ennyi.
A számítógépet én fabrikáltam már bele, és fel martam 14"-os monitornak. A fóliatasztatúrát már én variáltam a mostani rendszerhez :)
De ha ezt így leírom akkor oda az illúzió [#buck]
[#eljen][#worship][#wow1][#taps][#integet2]
Tudom nem vagy illuzionista, mert amit itt tőled látunk az nem illúzió, hanem a kőkemény valóság.
Nagyon szép lett és valószínű jó is lesz a vezérlő doboz. A géped is nagyon szépen alakul.[#worship][#worship][#worship]
Ádám, ha benne van a számítógép, muti meg annak hogy oldottad meg a szellőzését, a hűtését.
Ennek a monitornak a felbontása elég lesz neked?
Egy olyan gépet építettünk át nyáron aminek ez a kezelője ami a képen van. Monitort kellett cserélni, mert amellett, hogy rohadt lassú volt, nem voltak olvashatók a G kódok rajta a főképernyőn.
Bocs, már látom, csak nem olvastam végig mindent.
Jól haladsz,frankó lesz![#eljen]
Kezdem sajnálni a rádtukmált alkatrészeket. :))
ha szétkapom legközelebb csinálok képet.. de meg van oldva a szellőzés, már ment vagy nyolc órát gond nélkül.
Ami kell viheted. max csinálom megint alumíniumból :(
Egy gyors mérést csináltam ma. (csak neked) Mérési összeállítás:
A mérleget 54Kg-ra "tekertem ki" (nem hiteles így a mérleg, de majdhogynem) Az asztalhoz képest az öntvény 0,007mm -t tért ki.
Ó... ó... [#ejnye1]
Az öntvény függőleges közepét nyomod, nem a tetejét a sínnél?
Ami az asztalhoz képest 0,007mm, az a másik sínhez képest 0,014mm.
Csak a sínnél számit, és elég húsz kilóval.
De nagyon köszönöm, hogy fáradtál vele. [#worship]
A második képen megnézed az öntvény tetején van az emelő, nem a közepén. (javíthatom a festést [#circling] )
De belegondolva nincs értelme ilyen irányú erővel tesztelni, ilyen sosem lesz. főleg ha a híddal össze is kötöm a két öntvényt. Úgyis a Z lesz a leggyengébb láncszem :O
Ügyesen megoldottad ezt a mérést![#wave]
Ha keletkezik ebben az irányban erő az pont ennyi!
Lehet a csavarok nyúlását mérted???
Nem kevés az a 6-6 db M6-os(?) csavar?
Azért így elnézve lehet visszavonom amit Szalainak írtam valamelyik topicba, hogy a Tiéd is fog századokat engedni. :)
Ugye a végére smile-t akartál tenni? :)
6db M10-es csavar, ..igen szmájli akart lenni, csak aztat akartam üzenni, hogy megint alu készült volna, ha nem ajánlod fel az asztalodat. [#worship]
Klassz, erős gép lesz, faragja majd az acélt is![#eljen]
Szerintem ekkora X irányú erő hatására a kitérés pont a fele lesz. Ha a híd is a helyére kerül, akkor a másik oszlop is ugyan ebben az irányban lesz terhelve.
Köszönöm! Igen szeretnék vele acélt is marni :)
Szerintem itt megint elveszünk az "ezredekben". Fontosabb hogy ne rezonäljon a gép. Különben még a 10-es 16-os maró is elhajlik szäzadokat ekkora terhelés melett, a Z tengelyröl ne is beszéljünk és a HBM45-öm sem hiszem hogy mechanikailag pontosabb lenne. (bocs a karakter hibäkért Ausztriäbol irok)
Persze, hogy nem fog ennyit deformálódni munka közben. Én pusztán arra voltam kíváncsi, hogy egy ilyen U alakú cucc ezekkel a méretekkel és anyagokkal, így önmagában, menyit rugózik. Nem próbálok ebből a majdani kész gép tulajdonságaira következtetni, mert szerintem nem lehet.
Tudom, hogy a kész gép rugalmas változásaiba, merevségébe még nagyon sok minden belejátszik majd.
És itt megint képbe jöhetne a nem szeretem nagy emelkedésű orsó...
A nagy menetemelkedésű egyáltalán nem önzáró, kicsi az áttétel,a visszaható erő csavarni akarja az orsót, azon keresztül nyújtja a szíjat, ki akarja mozdítani a servot vagy a léptetőt stabil helyzetéből. A felsorolásban nem egyenrangú hibák is szerepelnek, sok kicsi összeadódik.
A kis emelkedésű, nagyobb átmérőjű, legalább megpróbál önzáró lenni, de ugye a kis súrlódás miatt nem tud. A kis emelkedésű ellen szól, hogy nagyon kell pörgetni, rosszabb az inerciája.
Ember legyen a talpán aki ki tudja mondani hogy mi az ideális. Nem véletlen nem lehet JÓ univerzális gépek csinálni.
Csizi gépének a váza is már elég erős volt, nagyságrenddel kevesebb hibát vitt a rendszerbe, mint a 16x5-ös használt, 1:3-ban áttételezett golyósorsó-szíjáttétel-servo hármas.
Megkocáztatom, hogy a legelső DC servos 14x4-es trapézorsós műanyaganyás direkthajtású szerkezetem ezen része stabilabb volt. (és most lehet szörnyülködni :)) ott ugye a váz volt demonstrációs jellegű.
Szóval ha acél a cél :) akkor jól gondold át a hajtást...
Mármint Farkas Ádám gondolja jól át a hajtást.
„Nem véletlen nem lehet JÓ univerzális gépek csinálni.”
Egymásnak ellentmondó felhasználási igényekre, csak nagyon összetett rendszerű gép lehet JÓ.
De az univerzális gép, az lehet átépíthető is, erre sok barkács példa van. Így egy-egy felhasználási igénynek szerkezetileg egyszerűen is meg tudhat felelni.
A kis emelkedésű orsót sem muszáj nagyon pörgetni, mert nem egy szállító pálya része, hanem egy forgácsoló rendszer előtolása. Extrém magas fordulatszámú főorsó nélkül. nem indokolja semmi a nagy előtoló sebességet. Normális előtoló sebesség tartományban pedig nem zavaró a tehetetlenségi nyomatéka. Jól kell illeszteni a motor felé és nem kell a gyors „levegőszántásért” feláldozni sem dinamikát sem élettartamot.
Ideális az, amelyik a legjobban kielégíti a vele szemben támasztott követelményeket.
Ja.. Ha azt sem tudjuk, hogy mik a követelmények… Vagy csak azt, hogy lehetőleg mindent tudjon… Arra nehéz tervezni. Jóhoz sajnos nem elég a célszerűtlenül kiválogatott alkatrészek összecsavarozása.
De már tudjuk, érezzük a lényeget.
Minden tanácsot szívesen veszek hajtás ügyben (tőled is Tibor45)
A cél: nagy pontosságú Alumínium megmunkálás. A golyós-orsókat még mindig keresem.
Valamiért hezitálok a szíj áttételtől. Úgy érzem hibát fog bevinni a rendszerbe. (A HBM45-ön is fém-fémnek feszül megmunkáláskor).
Szóval leginkább direktbe hajtanék kis emelkedésű orsót. Sajnos elég drága ajánlatokat kapok jó minőségű orsóra, vagy dupla feszítettre.
Ezen a tengelyen két oldalt lenne orsó két motorral.
Várom az ötleteket még nincsen lejátszva.
Ja még annyit, valóban nem kell nagy sebesség. A régi gépem szépen dolgozott
2000mm/perc előtolással, annál gyorsabban nem nagyon fogok menni.
Miért vitt nagy bizonytalanságot a servod a Csizi rendszerbe? Kotyogós volt az anya? Megütötte a fülemet a dolog, mivel ugyanolyan vezérlőim vannak, csak picit nagyobb motorokkal. Nekem eddig orsók közül csak a z van meg, ott egy ilyen "közkézen forgó" 16x5 orsót fogok felhasználni, de két anyával, összefeszítve.
A vezérlőnek és a motornak tudnia kell a dolgát, a szíjáttétel esetleges kotyogásával gondolom kell majd játszani, feltételezem, hogy meg lehet oldani... a(z érzéssel) megfeszített anyákkal remélem nem lesz gond. Az orsó gondolom T7 osztályba tartozik, de a z tengelyen ez max 5 század hibát okoz a teljes úton, emiatt nem idegesítem magam. Mit hagyok ki/miben tévedek?
->#334
Én is hasonló dolgokon töröm a fejem, pontos alu. marás. Szintén két oldalon két orsó, két servomotor. Én azt remélem, hogy össze lehet lőni két vezérlőt, úgy, hogy csak az egyik kapjon jelet.
Eszembe jutott még egy barbár dolog is, ne szúrjatok le azonnal:
Ha a két orsó simán össze van kötve egy közepes merevségű szíjjal, akkor az esetleges pontatlanságokat a hosszú szíj betárolja, és mikor a gépet kikapcsoljuk, és a servok elengednek, kiegyenlíti a hibát, mivel az várhatóan egy-egy ciklusban csak nagyon kicsi lesz... Csak attól félek, hogy berezonálnak egymáshoz képest a vezérlők (vagy ilyesmi...nem nagyon értek a lelkivilágukhoz)).
Ez már klassz megmunkálási sebesség fémbe.
Nagy munkaterületű gépekhez kell nagy utazósebesség.
A fogasszíjjak jó erősek,acélszálasok, nincs velük gond.
Gyurinak igaza van a #333-ban nem a száguldás, hanem a dinamika a lényeg megmunkáláskor!
Nagy fordulatú főorsót tervezel?
Nem bizonytalan az, csak sok apró hiba összeadódhat.
Orsó csapágyazása, csavrodása, használt orsó, pontatlan szíjtárcsák, szíjnyúlás, szervo pozicionálása.
Persze az orsó csavarodás biztos mérhetetlen a java esetekben.
(a léptető motor sem beton stabil álló helyzetben, annak is van némi rugalmas szögelmozdulása, persze ezek az áttétellel csökkennek, de előjönnek más problémák)
Ezek mind a merevséget csökkentik, mintha kis mértékben a váz lenne rugalmas.
A Hobby Z egységekről nem is beszélve, szinte lehetetlen hobby mértekben stabil Z egységet csinálni, esetleg csak kis úthosszal.
Nem véletlen próbáltak meg már itt páran a kis Z úthossz mellé egy durva kézi beállítást is eszközölni.
„Valamiért hezitálok a szíj áttételtől. Úgy érzem hibát fog bevinni a rendszerbe.”
Biztos, hogy visz is, de az nem biztos, hogy nálad zavaró lesz.
Még egy érv a kis emelkedésű orsó mellett: Amint azt valószínűleg magad is jól tudod, a fogasszíj és szíjtárcsa közötti szöghiba, kisebb emelkedésű orsó esetén kisebb lineáris hibát okoz.
Ezen kívül: Százados lineáris pontossági igény esetén kerüld a normál pontosságú, T profilú szíj és tárcsa alkalmazását, mert elavult konstrukció, és ott nem követelmény a kottyanásmentes átvitel. Használj korszerű, pontos, HTD fogazást, és lehetőleg PAZ bevonatos szíjat.
„Szóval leginkább direktbe hajtanék kis emelkedésű orsót.”
Annyira kicsi emelkedésű orsót (1-2mm) szerintem csak extrém drágán árulnak, ami jól illeszkedik egy nem nyomatékmotor jellegű meghajtáshoz. (Nyomatékmotor = max. párszáz fordulat percenként + iszonyatos nyomaték + nagyon kicsi tehetetlenség.)
Az öt milliméter körüli orsóemelkedés, pontos szíjáttétel és dinamikus normál fordulatú motor a megfizethető.
„Ezen a tengelyen két oldalt lenne orsó két motorral.”
Széles mozgó hídnál csak az a tuti. (Magam is arra gyúrok.) De az együttfutást ellenőrizni kell, (Vagy megkerülni a problémát.) másképp megint oda a pontosság.
Sajnos az elérhető HTD-k is csapnivalóak általában.
Mások az AT-re esküsznek, én még nem próbáltam.
Lassan már az AC direktdrivok is eljutnak a hobbystákhoz. (bár én még a katalógusadatait sem ismerem)
Nekem is volt már rossz tapasztalatom HDT szíjjal.
Persze, hogy csapnivalóak. De miért? Mert túlképzettek vagyunk.
Megnézzük mi kell, megnézzük hol olcsóbb, és nem a felhasználás elvárásai döntenek, hanem a pénzügyi lehetőségeink. Feltételezzük, hogy az árkülönbséget egyedül a kereskedők profitéhsége okozza és nem az alkatrészek minőség szórása. Félgyártmányt veszünk és elvárjuk tőle a pontosságot. Nem kötjük a kereskedő orrára, hogy az alkatrészeket pontos pozicionáló szervóban használnánk, mert jól tudjuk, hogy akkor az szerint alakul az ár.
Csak a HTD meg az Omega profilú szíj tölti ki teljesen a tárcsa fogárkát, csak ez alkalmas a kottyanásmentes forgásirányváltásra. A T és AT az kottyan. Lehet javítgatni, de pontos és csendes az sose lesz.
Mi HTD-3M-et használunk... szíj aszem continental a tárcsa meg nemtom, alu... de néha mintha úgy látszana nem tölti ki teljesen az árkot?! vagy mely pozíciókban kell 100%-os kitöltöttségnek fennállnia? Onnantól kezdve hogy a szíj érintkezik a kerékkel?
Az első debreceni találkozón volt egy előadás a power belttől. Ott az hangzott el, hogy az AT fogazású alkalmas pozíció tartásra...
Ott az is kiderült, hogy nem feltétlenül jobb az a megoldás ahol a szíj teljesen kitölti az árkot. Remélem jól elmékszem...
Én is hasonló szerkezetet tervezek.
Fenntartásaim vannak a bordásszijas meghajtással, de ugy gondolom, ha minimális lógásu ferdefogazásun áttételt rakok mindkét orsó végére, akkor a motorról a kisebb nyomaték miatt nem okoz jelentős hibát a szij használata.
Ebben az esetben egy motor is elegendő lehetne...feltéve, hogy a szükséges előtolási sebességhez a nagyobb fordulat elérhető a motoron.
Próbának régi skil furógép ferdefogazásu áttételét vettem.
Vagy nem jól spekulálok?
Kár hogy ezeknek az előadásoknak az anyagai nincsenek rögzítve valamilyen formátumban, csak egy-két ember fejében.
Egy rendes PPT előadás volt.
Kiállítóként nem nagyon lehet elmozdulni az asztalunktól. :(
Igaz, én tudtam rosszul! Az AT is kerek, pontosan illeszkedő profil, pontos lineáris pozicionáláshoz ajánlják. (Ahol nincsen golyósorsó.)
No meg az AT az asszimetrikus fogprofil miatt azonos méretben jóval nagyobb igénybevételt bír mint a T.
A beállítással szerencsém volt, ugyanis az öntvények teteje köszörült, és egy 15-ös sín volt rajta eredetileg. Ezt a sínt szamárvezetőnek visszatettem.
Oldal irányból kis acél "izékkel" is neki lett nyomva egy köszörült vállnak.
Majd a felrakott sínhez húzattam neki az új sínt

Visszamérve a peremhez max 6 ezred hiba lett. (ez nem is rossz) persze ha a kocsit magába feszegetem akkor is nagyobb hibát tudok generálni pedig a lineárok újak.
A két sín párhuzamosságát "szinte" ezredre be lehetett húzni könnyedén... jó ha ezredre nem is de fél századon belül lett.
A két sín tetejének az együtt-futása már keményebb dió volt azzal elvoltam egy fél napot. Most ott tartok hogy szűken benne vagyok a két században. Holnap folytatom.
Egy század körül már elégedett leszek :)
Ennyi pillanatszorító nincs is. :)
Lehetséges, hogy ez még nem is mind! [#wow1]
Nálunk az a szabály, hogy mikor megy a család az Obi-ba mindig vehetek valami apróságot, ha mást nem pillanatszorítót :) és már ilyen sokszor voltunk[#hehe]
Nem túlzás egy kicsit ez a százados tökölés??
Milyen módszerrel kompenzálod a sínek közötti magasságkülönbséget?
Az szép és jó, hogy beállítottad a párhuzamosságot. De amikor a tetejét állítottad a sínnek, akkor a párhuzam nem ment el?
A magasságkülönbség beállítása előtt kiszintezted a "zöld" asztalt gépbeállító vízmértékkel?
Pár századot az is csavarodik attól függően hogy állnak a lábak.
No jó, lehet hogy csak pár ezredet...
Ezen a képen még nincsenek alatt a beállító lábak, de mi sokat tököltünk mire beállítottuk számunkra pontos etalon felületnek a bordák összecsavarozásához. A gépbeállító vízmérték szerint csavarodott az asztal a beállítás közben, értékére nem emlékszem.
Beállítás előtt pár napig igazodtak a papucsok a műanyag padló(ba)n. :)
Nem értem...ha az öntvények teteje köszörült akkor miért nem fogatod rá a sínt és inkább az öntvény és az asztal közt hézagolsz?
Megadod a módját![#eljen]
Az első sínt órával is be tudtad volna állítani a peremhez.
Jó reggelt kívánok.
Sajnálom ,hogy kora reggel károgok ,de miért jó az ,ha egy síkba köszörült felületbe nem bízunk ?
Arra a sínre rászorított profil ,akár 0.5mm is kottyanhat (feltételezem ,nem csomagoló ipar számára készült sín-szán kombinációt választottál ,mint itt legtöbben.
az alumínium profil lengedezése is .1 mm minimum). Már többször is írni akartam az órás beméréssel szembeni fenntartásaimról , a gép saját magát marta körbe ,síkba effektusok hibáiról . Én azt csinálnám :
-elfogadnám síknak a köszörült felületeket, tehát az egysíkúságát ellenőrizném , már egészen kis eltérést is észre lehet venni szemre is ekkora méreteknél . (csak egy pontos szál anyag kell hozzá ,és fény)
Amikor megvan az eltérés mértéke , a nem síkba köszörült felületeken korrigálnék .
Amennyiben érdekeltséged van a mérőóra bizniszben ,tekintsd tárgytalannak hozzászólásomat.
" Amikor megvan az eltérés mértéke "
Ezt hogy lehet a legegyszerübben meg állapitani ?
Mekkora az a " pontos szál anyag " és annak a pontosságát hogyan elenörzöd amit a fény utjába szeretnél tenni ?
Azért ennyire nem egyszerü ez a szál anyaggal szerintem .
Helyes méréssel , mérési sorrenddel a kivánt paraméterek hozhatoak viszonylag könnyen .
Rá kell tenni mondjuk a síkba mart felületre ,ha egyenletes a fényszűrődés ,akkor sík a két felület. Tanítóim szerint 0.001mm pontosságot is érzékelni lehet.Ha pusztán ellenőrzésképpen a "mérő" anyagot 180 fokkal elfordítva is jó eredményt kapunk (kicsit mozgatva a lécet) ,biztosan mondhatjuk síkhoz közeli felülettel van dolgunk . Szerintem ide egy méteres darab "eszköz" elég . Persze előtte érdemes mintát venni ,mondjuk a HBM kereszt asztalán ,rá kell állni a szemnek ,mert itt nincsenek skálák ,és mutatók.
Persze , tudom nagyon jol , csak igy átesünk a lo tuloldalára mert a rud ellenörzéséhez legalább egy nagyság renddel pontosabb " sik " szükséges .Vannak ilyenek de nem az Ádámnál a járolapon :)
Az ora tökéletes ide , lehet kicsit lassabb mit az általad emlitett modszer de ahoz sok feltételnek kel teljesülnie a vizsgálat elött :(
Lehet egy oskolába jártunk , vagy egy mesterünk volt ? Nekem is igy tanitották annak idején :)
[#eljen]
A helyzet a következő, lehet hogy az asztalban van a hiba, még az elején kaptam kölcsön egy gépbeállító vízmértéket, akkor beállítottam azóta viszont rákerült néhány mázsa.
Most hogy rá van csavarozva az asztalra a két öntvény a két köszörült felület között mérek 3 százas hullámosságot, vagyis hasa van az egyiknek a másikhoz képest.
Két dolog lehet: 1. vagy ilyenek, 2. vagy az asztal húzta el.
Ma felcsavarok minden csavart és ellenőrzöm.
Az Alu profilos mérés tökéletes, lehet hogy lehajlik a profil, de biztos hogy nem lengedezik, legalább is nem mérhető módon.
Vagy mondjátok hogy hagyjam a fenébe a két századot?
Itt a legnagyobb baj ,hogy .1mm-es hibákat is belemérhet .Pedig ott van egy olyan pontos felület aminél nem tud jobbat csinálni.
Ha a szánja előfeszített ,tőle 500mm -re a kilengés minimum .5mm . Nem kell ide ufó technika ,nekem is vannak alkalomszerűen kiválasztott darab anyagaim (pl 25-ös csiszolt ezüst acél).
De ennél az órás technikánál az is biztosabb ha távolról belenéz.
A .03 század az szerszám ipari minőség.
A HBM - marógéped pontossága min 0.05 (a mérési jegyzőkönyvbe meg tudod nézni)
No akkor azon még faragok [#smile]
Lehet, hogy ezt „benézted” szerintem.
Lehet, hogy így tanítják, de hogy így nem csinálják, azt biztosra veszem. Pár ezred milliméteres rést, két összefekvő anyag között nem veszel észre szemmel-fénnyel, mert nem megy át rajta a fény. Átmenne, ha két él között lenne pár ezred távolság. De több centiméter széles felületek között nem megy át, mert a diffrakció megtöri a sugár irányát, és az elnyelődik a párhuzamos felületeken. A mikrométeres méréstartományban, egyenesség és négyszögletes síklapúság mérésére, marad az órázgatás.
Míg nem építünk egy lézer autokollimátort is.
Nem is állítottam ,hogy felületek közé kell nézni.
A pontosság terén nem velem van vitád .
Ezt a technikát mindenki ismeri aki reszelt kalapácsot ,vagy ovális peremet .
Az igazán precíz gépet így készítik.
Én csak jót akartam Ádámnak ,ez a mérés elvileg is több ponton rossz .Kár lenne ezért a jó kis "húsos" gépért kár..kár..kár
Vasi fecske viszont nem akarok lenni.
Az egysíkúság ellenőrzésére a gépészetben alkalmazzák a fényréssel történő vizsgálatot, ennek viszont az elengedhetetlen eszköze a precíziós élvonalzó (meg némi gyakorlat), mely nem egy olcsó mulatság, különösen ekkora méretben.
500mm hosszút kapásból találtam 30e + áfa.
Ne hagyd!
De én előtte tennék egy próbát.
A zártszelvény asztal egyik sarka alá beraknék egy hézagolót, hogy ekkor megváltozik-e a mért érték. Ha igen akkor utólag majd a helyén lehet valamelyest korrigálni.
Ha nem változik, akkor pedig mindenféleképpen az asztal és az öntvény közt hézagolnék valamilyen műgyantás kiöntéses, csavarmeghúzogatós technikával technikával.
Feltéve, ha az öntvény teteje,, ahova a sínek mennek tényleg etalon minőségű síknak tekinthető.
Hol?
http://www.controlmax.hu/webshop/index.php?q=proddetails&prodID=940&title=%C9lvonalz%F3%20ac%E9lb%F3l%20DIN%20874-00%20szerint%20%20140280
Ha jól értem, még egy DIN 874/00 hibaosztályú lécben is lehet egy méteren nyolc mikrométer hiba. Az ára meg… Akkor az még mindég csak egy szemre ellenőrzés és nem mérés.
Ádám mérése az elérhető pontosság határát feszegeti, és igen becsületére válik, hogy egyáltalán foglalkozik ezzel. Szerintem.
Legalább tudhatjuk, hogy mi az amit még lehet, és mi az ami reménytelen.
Ááá már el is ment a kedvem az egésztől, mi lesz ha még a közel száz kg-os hidat ráteszem. [#confused]
Most látom hátrányát annak hogy az alap az nem öntvény.
Holnap viszem is ki a MÉH-be :)
Már késő szétszedtem...
Inkább írjatok a meghajtástól.
Adott:
DC servo 250W SanyoDenk (4db), vagy
AC servo 400W Yaskawa (3db),
AC servo 200W Yaskawa (1db),
X,Y Orsó 20/5 dupla anyával.
Z Orsó 16/4
A híd tömege kb 100kg,
A Z tengely kb 15kg
Szerintem a 0.03mm pontosság túlzás ,ezért most én is túlzásba fogok esni.
Tegyük fel ,felülsz a hullámvasútra a mérőóráddal , és ha a kocsi és a talpfák közötti távolságot egyformának méred , akkor sem egy síkban van a szerelvény ,csak ha a mese hajóra szálltál véletlenül.
Illetve az a túlzás ,hogy ez nem jó.
Namost azt csinálom hogy a két öntvényt leszedem ráteszem a két sínt a tetejére hézagolás nélkül, majd az öntvényeket talpuknál összecsavarom. Ezután átórázom a síneket, na ha akkor jó akkor akkor nincs nagy baj, ha akkor sem az baj. Vihetem őket köszörültetni..
Az a baj ,hogy így nem tudod meg hol a hiba.
Ilyen mértékű pontosságnál már az is számít ,ha csak rosszul sorjáztad a furatot.
Valamit tennem kell, de valószínűleg az asztalban lesz a hiba. A sorjára nagyon ügyeltem :)
Azt könnyen ki lehet javítani.(ha van)
Én azt csinálnám:
-összeraknám csak a szerkezetet ,sín nélkül.
-szereznék egy pontos anyagot , a lehető legrövidebbet ami jó , nem kell méterenként 8 mikron pontosság ,ha van egy 50x10-15-ös lapos anyagod az Alcan -tól (pl) azzal már el lehet indulni.(.02-0.03mm /méter) Fontos ,hogy sarka legyen.(én kör keresztmetszettel is csinálom ha kell)
-Ráraknám a szerkezetre ahány verzió csak eszembe jut.
-megnézném egyezik -e a két oszlop periodikus hibái -ebből lehet következtetni összeadódik ,vagy kiegyenlítődik a hiba mértéke.
- párhuzamossági hibák ilyen távon csak úgy ordítanak (oszlopok függőleges)
Amikor már jól kijátszottam magamat ,és ellenőriztem mindent 3x ,akkor a hézagoló lemezzel próbálkozva lehet javítani a helyzeten.(én elővenném a csiszoló papírt is a végére a hiba mértékétől függ)
Csak türelem kérdése , az órás mérést dupla kocsival (x2 sínen próbálnám) ,de csak ha nem hullámvasút.
Szerencsére a hullámvasút egysíkúságát nem a kocsihoz képest mérem, hanem több, egyenként stabilnak tekintett viszonyítási ponthoz képest. (Pl. GPS műholdak.)
És akkor egyből rá is jövök, hogy annak csak + - 9m-en belül pontos az egysíkúsága. De az oda még pont jó. [#vigyor2]
Nekem most esett le, a hullámvasutas hasonlatoddal. :))
Teljesen igazad van.
Annak idején mielőtt elkezdtem órázni én is megnéztem egy HIWIN sín élével az alu szelvény síkját fénynél. Már nem is emlékszem, talán nem volt szembetűnő hiba, de a sín sem hibátlan.
Én mondjuk megelégedtem a 0.05 hibával, biztos vagyok benne a mechanikám se tudna többet.
Ádám csak így tovább, precízen, ahogy megszoktuk tőled! Marhára tetszik amúgy.
[#eljen]
Nekem a Makita akkusba mindig van egy kúpsülyesztő, az esztergánál, marógépnél és az oszlopos fúrónál van levegő pisztoly. Az éleket csiszoló vászonnal mindig végighúzom.
Sajnálom ,hogy nem értjük egymást.[#nemtudom]
Nekem van egy 300-as háromélű élvonalzóm és egy 1-es pontossági osztályú derékszögem.
Én is fénynél szoktam ellenőrizni. Kevés dolog, ami hibátlan.
Szükséged is van rájuk, ahogy szórod kifele a CNC gépeket. :)
Én meg ebben a hidegben repülőt készítek, lassan majd teszek fel képeket a topikomba. :)
Én nem sajnálom, hanem kíváncsi vagyok rá, hogy éppen mit nem értek.
Szerinted jó az úgy. (Ha jól értem.)
Szerintem akkor lesz pont jó, mikor az építőnek elfogy a türelme és nem finomítja tovább. Mert törekedni kell, a legjobbra, ami elérhető, hiszen erre fognak még halmozódni a többi hibák, és jó volna, ha minden hibák eredője még egy nagyságrendbe esne a szerkezet munka közbeni rugalmas változásával. Különben megkérdőjeleződik a bivaly erős alap szükségessége.
Én úgy kezdtem a napot ,hogy így nem jó szerintem.
Legalább 3 példát mondtam ,hogy miért nem .
Ádám gépe kb 500x600 -as lesz ,a 0.03mm pontosság szerintem nagyon jó. Az én bf 16-osomnál a szán pontossága .02-0.03 között mozog ,de az 210x150-es munka területű. (kb 1/8)
Amikor a sínt ráteszem az öntvényre rögtön látható hogy görbének született(mármint a sin. De a legelején feltételeztem hogy a köszörült öntvény felülete etalonnak számít, az a visszamérés csak ellenőrzés volt, hogy jól tettem fel a vállhoz képest.
Sajnos a házban nincs más egyenes felület :(
Szegény degus az egyik öntvényemhez hántolta az esztergáját [#vigyor1]
[#eljen][#taps]
György!
Neked igazad van, mindenhol ezt találtam ez a pontos eszköz.
http://sdt.sulinet.hu/Player/Default.aspx?g=33c8c7d2-a95a-4ef4-9f28-45d58e6445fe&cid=609f9d99-9ff0-4e7b-93a8-ecba95f09e28
[#confused]
[#eljen]
Mindjárt leugrok a sarki kölcsönzőbe és kiveszek egy ilyet. Ja, ilyen ott nincsen. Kölcsönző sem. Sarok sem, csak mindenhol körforgalom.
Szerezd meg Danibától a 600x1000 mm-es tusírasztalt! Az 3 lábon áll, nem is billeg.
De az se nem azért tekeredik alapjában véve mert öntvény, hanem azért mert 200 kg és nem 70.
Ha a mostani asztalod ilyen kialakításban lenne öntvény az is tekeredne. Lásd eszterga ágyak.
Nem is értem mit vitáztok, még az sem lett eldöntve hogy tényleg nem egyenes/sík valami, vagy csak vetemedik.
Miért vitázunk?
Miért? Vitázunk?
Olyan gépvázat még nem követtek el a gravitáció világában ami ne vetemedne vagy ne csavarodna. Max, ha tömör 1000x túlméretezett vas tömbre építenek gravírozó gépet. Házi építésnél akár mit is csinálhat a koma, minél nehezebb, annál inkább csavarodik, vetemedik mihelyst áthelyezei egy másik helyre.
Tehát könnyűnek is kell lennie, nem csak merevnek? Hogy elbírja a saját súlyát kevés vetemedéssel?
[#eplus2][#taps]
Nem azt mondtam, hogy könnyűnek kell lennie, hanem azt, hogy akár mit is csinálunk, az vetemedni fog. Kisebb nagyobb mértékben. Ez csak azon múlik, hogy kinek milyen igényei vannak, az felel meg neki.
Gondoltam már én is erre, ezért néztem érdemes-e megvenni.
Csak olyan nehezen tudtam volna egyedül arrébb rakni.
http://www.ebay.de/itm/160658707884?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_1026wt_1399
"Házi építésnél akár mit is csinálhat a koma, minél nehezebb, annál inkább csavarodik, vetemedik mihelyst áthelyezei egy másik helyre. "
Szerinted mennyit vetemedik ez a 20-as lemezből készült gépalap a saját súlya alatt, ha odébb tesszük 1 méterrel?
http://cnctar.hobbycnc.hu/Adam/Iron_man/DSC04227.JPG
(http://cnctar.hobbycnc.hu/Adam/Iron_man/DSC04227.JPG)
Az nagy baj lenne, ha egy mérőlap a saját súlya alatt deformálódna. Ezek ötvözete és maga az öntvény is csillapított, valamint a bordázatának kialakítása is a minimális deformáció ellen hat.
A mérőlapok egysíkúságának tűrései. A tűrési osztály a megmunkálás pontosságából adódik, a deformációra nem sok marad…
Egy gyári esztergapad el tud deformálódni, ha nem jó a szintezése?
Egy gyári eszterga igen!
De a lenti képen látható vasdarab nem. -legalábbis hobby szinten mérhetően nem-
Vedd figyelembe a méreteket is.
De itt nem is a lenti vasdarab volt a téma, hanem egy gép váz, illetve a gép alatti keret deformációja.
Nézd vissza ebben a topicban a #267-et.
Ez a vasdarab a gépváz alapja... [#integet2]
Természetesen ez is tud " deformálodni " de nagyság rendileg szerintem az elvárt paraméterekhez képest elenyészö .Ha talál benne hibát az benne is marad , felesleges azért talpcsavarokkal az aljzathoz huzatni .Lehet korrigálni a pici hibákat akár hézagolással is ahogy a Svejk is mondja az asztal és az "Y" lábak között .
Szerintem ez a váz megérdemli hogy még meg lehet felezni azt a mért 0.02mm-t :)
Hátha kiméri Farkas Ádám.
Én úgy tapasztaltam, hogy az alátámasztástól függően változik a felület egysíkúsága, de nem volt megfelelő technikai hátterem a kiméréshez.
Közben eltűntem, de látom azért minden meg lett beszélve :) Kis türelmet kérek, újra állítom az asztalt és újrakezdem. Jövő héten folytatom addigra megjön az interferométerem :))
Idézet Beer-Kiss-Párkányné, Fémismeret és gépgyártástechnológia 3. kötetből:
„Sík felületek, sík lapok pontatlanságát az elméleti síktól — a legmagasabb és a legmélyebb felületpontok közötti felezősíktól — való legnagyobb eltérésként adják meg.
Ez az eltérés meghatározható élvonalzóval. Az eljárásnál a vizsgált felület és az élvonalzó közötti fényrést vizsgálják. Az eljárás azon alapszik, hogy az emberi szem sötét alapon a világos fényrést nagyobbnak észleli, mint világos alapon a sötét foltokat. Célszerű a fényrés-vizsgálathoz háttérnek egyenletesen megvilágított papírlapot vagy homályos üveget használni.
A síkfelület vizsgálható tusírlap segítségével is. Ezt a módszert a 2.35. fejezetben ismer-tettük.
A síktól való eltérés meghatározása széles mérőfelületű vonalzóval és mérőhasábokkal is történhet (227. ábra). Ebben az esetben a bázisfelületre széles mérőfelületű vonalzót fektetnek, és azt a két végétől számított 2/9 vonalzóhossznál azonos magasságú mérőhasábokkal alátámasztják. A síktól való eltérést a vonalzó és a síkfelület közé csúsztatott mérőhasábokkal mérik. Így végigtapogatható az egész felület.
Hasonló módon végezhető el a mérés mérőórák vagy finomtapintók segítségével, amennyiben ezeket egy alkalmas készülékbe fogva vonalzón végigvezetik (228. ábra).”
Megállapítottam hogy az asztalnak ment el a felületi egyenessége. Valószínűleg nem jól sikerült a "hézagolás".
Sajnos nincsen ilyen nagy élvonalzóm, sem lézeres interferométerem.
Viszont a HBM marógép asztalát tekinthetném egyenesnek.. ha beállítanám a HBM-et és az asztalt "gépi vízmértékkel" majd mivel elég közel vannak egymáshoz az asztalból kihosszabbított mérőórával pásztáznám az asztalt, igaz, nem járja be teljesen de talán elég lenne.
Vagy a HBM sem elég pontos?
Igaz a HBM-nek 5 századot adnak meg
Ez nem azért nem jó ,mert nem elég jó.
Képzeld el :
Ha 0.05mm-t kottyan mondjuk 200mm (kereszt asztal)
,tőle 1000mm-re az 0.3mm már !
Szerintem ennek az interferométernek fakultatív a használhatósága ,és nem azért mert nem elég pontos . Hosszú anyagoknál biztos világbajnok ...
Hőhe!
Nem ér elhallgatni hogy mi lett az egysíkúsággal!
A köszörült gerendák egyenesek. Az asztal beállításában volt a hiba. De nem foglalkozom most vele, mert még nincsen a helyén a gép. Ha elkészül úgyis csak darabokban tudom helyretenni, és akkor újra kezdődik a játék.
[#eljen]
1.2842???Az nem olcsó mulatság....
Mi okból készítették 2842 szerszámacélból azt az alkatrészt? Él tartónak kellett lennie?
A híd felső szélének lesz-e hátramerevítése?
Bizony nem olcsó a boltban(~6500/kg), de ilyen anyaghoz jutottam hozzá :) Az alkatrész már be van építve a kocsik és a híd közé. (a képen talán látszik). Most hogy megmunkáltam elküldhetném még hőkezelni, de nem hiszem hogy az még számít akkor tényleg kemény lenne.
Szerintem felesleges a hőkezelés.
szerintem is :)
Nem csak kemény,de rideg is lenne,hőhekezéstől függően,valamint a belső feszültség miatt is alakváltozáson esne át.Nagyon nem ajánlatos a hőkezelése készremunkálás után.
hőhekezéstől=hőkezeléstől[#wink]
Nagyon ariiii! [#eljen]
Nincs kéznél egy,....konzervnyitód?:)
Tessék:
Ha még mélyebbre akarsz nézni, szóljál, és mutatom :)
[#worship]
Látni akarjuk a belét is [#guluszem1]
A rohadt macska vagy a székembe ül, vagy a MDF lapra. Most rendeltem a macskaszőr tűrő golyós orsót.
vagy írhattam volna: ezt készítettem a CNC gépemmel...[#vigyor3]
Marj az oldalára valami kutyás relief-et...[#violent]
Vagy csak kedveled a kínai konyhát, de nem vallod be....
Kristály gömb is van mellé meg varnyú is?
"vagy írhattam volna: ezt készítettem a CNC gépemmel..."
Anyag, szerszám fordulatszám elötolás stb. ? :)
Ádám, szerintem nem lehet semmi panaszod a macskádra.
Hasonlóan az enyémhez, mindig ott szretne lenni ahol vagyok.
Ha éppen a gép előtt vagyok, akkor akár a billentyüzeten dorombolna..
Had kérdem, a picike forgatót miféle feladatra szánod?
Amiatt kérdem, mivel van hasonló áttételem, de nem tudom, mekkora nyomatékkal lehetne terhelni.
Nálam a kutya csinálja ugyan ezt. Csak az 60 kilós és nem kell lehajolni, ha meg akarom símogatni.
Nehogy azt hidd hogy egyedi a "problémád" :))
A pici forgató Kanalashoz fog kerülni, gyűrű gravírozás céljából. Mivel elég "kicsi" dologról van szó nem hinném hogy nagy nyomatékokra szánták. Ugyanakkor 100-as áttétel simán kicsavarja magát a kezemből. Nem tudom lefogni.
[#taps][#taps]
Nagyobb gépeket kell készítenem. Az enyémről lelóg a macska feje. Nem EU szabvány.
Micsoda lusta, béna macskáitok vannak.....
Nálunk ki van adva nekik feladatba, hogy az összes egeret füleljék le. :)
Ez jó!
Már csak egy kutya hiányzik a macska alól!
Egész jó ez az új Movie Maker könnyű összedobni vele egy kis videót
micro 4th Axis [#heureka][#smile]
[#eljen] a befogott cucc ütése ( 0,005 mm) belül van a tűrésen ... :) gratulálok!
Klassz![#eljen]
És a zene is milyen remek. Csak valami sajnos belezúg néha.
A tokmány pofák külön állíthatóak, vagy egyszerre?
Ennek milyen a tokmány felőli csapágyazása?
Szépre készült darab. [#worship]
Ennél a forgatónál, külön állítható, de van belőle olyan is amit egyben. Szóval a videón az 5 ezred csak parasztvakítás, ha még szórakozok vele egy fél órát kihozhatnám nullára :). A csapágy párosított itt a kép a túloldalán van a kilógó tengelyvég:
Ja a lényeget nem írtam egy egy osztófej volt, és szeretnék belőle marógép főorsót készíteni, 3-6000 fordulatra.
Nem apróztad el... :)
A motor még csak egy súlycsoport az orsóházzal, De hogy azok a buszma katonai csatlakozók hogy elrontják a látványt. :(
Én biztos leszerelném őket, és kitalálnék valami emberségesebbet, még a fix bekötéstől sem riadnék vissza.
Mekkora az áttétel?
Másfél? Ez még így tudja akkor a 3000-et?
Hej, az én Jóska féle SK30-as tengelyemből mikor lesz ilyen készültségi fok? :(
nem majdhogynem 1:1 az áttétel 26:28 fogszám. igy most elmentem 4500-ig
Csak Tibor45 meg ne tudja hogy step dir főorsót akarsz használni mert leszedi rólad is a keresztvizet ahogy velem is tette [#hehe]
Vagy ezt analógban hajtod?
Ez nem step/dir -es, Ez analóg. :)
Nincs valakinek ezekhez a speedes analóg vezérlőkhöz egyszerű lineáris gyorsító-lassító kapcsolása kifejlesztve?
Ne kelljen már spanyolviaszt feltalálni.
Induláskor-leálláskor egyszerű áramgenerátorral kondit tölteni-kisütni vagy valami integrátor kimenetére kötni a potit, stb...
De kár!
Akkor csak én használok csak ilyen step dir főorsó hajtást?
Ha gondolod megcsináljuk pozíció szervónak és akkor használhatod forgatónak is.
Van egy Sneciféle analóg step dir előtétem hozzá [#awink]
Szia Ádám!
Megelőztél....
Nekem már vagy egy éve ott van a polcon...
Ha nem titok mennyiért vetted?
Engem is a ISO-30-as fogott meg mert van egy komplett szerszámkészletem A-Z-ig
Valószínű, hogy így eladó sorba kerül a másik ISO-30-as új.... gyorsítós Főorsóm..
Különben gratula!
Árpi
Valami ilyesmi kellene:
(lehet már túlbonyolítottam és elég lenne egy R-C tag, de annak közel sem lineáris a karakterisztikája)
Az a baj, ettől függetlenül még illene kezelni a SON bemenetet is.
No ez már a SON-t is kezeli, igaz nem rögtön 0 fordulatnál kapcsolja be.
Ha lesz egy kis időm előkotrok egy ilyen vezérlőt és kipróbálom élesben.
Nagyon frankó!
Szerintem jó főorsó lesz.
Én már régen keresek ISO30-as főorsót nagy véletlen hogy belebotlottam. Ha tudom hogy neked ilyen van akkor megkörnyékeztelek volna.
A motort pedig Svejk rejtegette.
Elég lett volna egy RC tag is[#circling][#crazya]
de ha már fáradtál vele...
Van nekem is step/dir előtétem, de nem terveztem rátenni.
Használhatnék egy egyszerű aszinkron motort is, de akkor mechanikus áttétel is kellene, vagy egy drága frekiváltó.
Esetleg akkor használnék step/dirt ha menetfúrás menne rajta (később, lehet)
Köszönöm! és jobbulást!
Ezt a motort tartotta dugva? :)
Kösz! Úgy néz ki, hogy megmaradok.
Igen úgy kellett belőle kiimádkozni.
Most meg már szidja rajta a csatikat. Tegnap fél napig azt forrasztgattam [#wow1]
Hű, de jó fogás volt.
Hát a kanyarcsati az szerintem is gáz. De attól az egész még remekül használható lesz.
Csak hármat hadd kérdezzek. Miért teszel rá fogas szíjat? És meddig bírja a kúpgörgős csapágy a fordulatszámot? Nem cseréled ferde hatásvonalúakra?
Gyorsan bekötöttem egy vezérlőt, meg összeforrasztottam sündisznóba az áramkört.
Működik, bár tudnék rajta mit javítani, de már így is bonyolult.
Pál, ne fogd magad vissza, ugye neked is tetszik a kivitel! [#crazya]
Hopsz, a kép meg lemaradt. :(
Nem is tudom, ez nem patkányfészek, kíváncsi vagyok ezt már minek minősítené.[#confused]
Ráadásul milyen f@sza terméktámogatást kapsz!
5-6 IC-ig mindig kipróbálom légszereléssel mielőtt legyártom a protót.
Tudod két ember nem csinál ilyen cigány munkákat: Akit egyáltalán nem érdekel és a hazudós. :)
Bárcsak tudnék ilyet.[#rinya]
Svejk ez már súrolja a húúúú B...meg kategóriát , Ez még mindig bitang pusztulatosan fostos, de jó lesz az minnyá, csak hozzon bele kolbászokat
Aztán beleoktojálta a köcsögbe a két kolbászokat.
Akinek nem lenne tiszta mit is jelent ez akkor nézze meg a babi néni strandra megy cimű szöszenetet a juhtyúkon
ITT a link hozzá Bocsi az agymenésért , de ti kérdeztetek ! [#idiota]
Ha a múltkor nem kötsz bele abba a másikba, fel nem raktam volna a képet! :)
Az OSB is ezért volt nem másért.
De halottam másoktól, fanatikusan pontosan szerel , ha a derékszög a vezetéken 89fok akkor kiigazítja és ez valahol pozitívum, félre ismertem.
Egy kupgörgös csapágy még az alap is 5-6000-es fordulatot tud , axiállisan jobban tehelhetö mint a ferdehatásu ( bár én még egy sima mélyhornyut nyomtam volna elé ) .Ekkora méretben a ferdehatásvonalu surolja a "nem lehet megfizetni " kategoriát :)
A fogas szíj próbára van fent csak ilyen volt itthon, még az áttételen gondolkodom. 4500-ig toltam fel a fordulatszámot gond nélkül. a csapágyra 7000-et írtak, és ez volt a legegyszerűbb ha az eredetit teszem vissza. Nekem fordulatszám 3-5000 bőven elég.
Ez jó sima borítékba el tudod küldeni [#nevetes1] rátaposol, én meg majd kiegyengetem.
egyébként elvártam volna hogy az IC-t is kirakod diszkrét elemekből, hogy átláthatóbb legyen.
Igazi provizórikus megoldás![#eljen]
Jó a fogasszíj, nem kell agyon spanolni,nem melegszik a főorsó csapágy.
Egy sricc a teflon sprayből és el is csendesedik.
Farkas Ádám, ne csináld meg a #481-et, szépen indul-leáll egy RC taggal is.
Ha a SON bemenetet tudod külön kezelni akkor nem is kell más.
Hogy is szokta Vbodi és Sneci mondani? A tett halála az okoskodás? Meg hogy mindig az első gondolat a jó?
No én már az elején túlkomplikáltam :(
Ezt viszont nyugodtan összedrótozhatod. Kipróbáltam az itthon levő 750 W-os szetten.
Nem zavaró egyáltalán hogy nem lineárisan gyorsul.
Kézi üzemmódban a két tranyó sem kell, de így egyszerűbb a PWM-re átállítani.
Fontos, hogy a Mach3 Spindle setupban a PWM Base Frekit legalább 70 Hz-re állítsuk, mert a szervo leköveti a lüktetést.
[#eljen] Minden van itthon hozzá. Megcsinálom... Ez belefér az IO csatlakozóba is [#circling]
Jé, nekem is ilyen kisesztergám van :)
Látom a falig toltad... Hogy nyitogatod így a szíjakat takaró fedelet? Vagy átalakítottad?
Gondolom le van fogatva valami masszív asztalhoz, és szintbe van állítva... az enyém sana nem...
Sajna nekem sincs lefogatva, olyankor izomból elhúzom. [#guluszem1]
Ehh... :)
Most készülök az enyémnek a fedelét átalakítani, hogy a külső síkjára kerüljenek a csuklópántok. Akkor a falig tolható lenne...
Ha jól látom az eredeti 370W motor van neked rajta, elbír az ekkora fúróval? Vagy csak csalós a kép?
Van valami amit átalakítottál a gyári állapotához képest?
Nincs átalakítva.. 16-os a fúró, [#vigyor2] Amúgy gyűjtögetem a pénzt egy rendes esztergára.[#wow3]
Frankón épül a géped! [#eljen]
Ezeknél a bolti kisesztergáknál Te sokkal jobbat tudnál építeni, ráadásul CNC-t.
Eszterga nélkül is lehet esztergát épiteni?
Nagyon jó ez a Z lemezed! A látvány alapján nem feltételeztem volna, hogy ez öntvény. Mivel munkálod ilyen gyönyörűre a felületét? Olyan, mint ha finoman köszörült volna.
Van esztergája, de jobbat szeretne.
Van esztergája, de jobbat szeretne.
Igen bevallom elvittem egy gépműhelybe és felköszörültettem.[#miaz]
Az X-tengely gerendából maradt egy ekkora darab abból éppen kijött.
Igen jobbat szeretnék, de ódzkodom a használt gyárból levetett gépektől.
Nincs a környékemen olyan hobbitárs akinek rendes esztergája lenne. A Varsának le van zsírozva igaz az is csak egy kis pad. A Degus meg még folyamatosan építi regenerálja :)
Nagyon masszív lesz. [#eljen]
Nekem is 20as lemezekből van, csak az kicsit puhább. [#vigyor3]
Kissé talán túlzás is a 20 mm, hiszen a 4 db X kocsi és a két Z sín egy szűk területen összpontosul, melyek vékonyabb anyagnak is nagy merevséget adnak.
De persze a süllyesztések alatt maradnia kell anyagnak.
A Z mozgó lapod ügyében küldtem ajánlást.
Ide is írhattad volna az ajánlást:-)
ezt írtad:
"..a Z oldalán be kell erősíteni élben
Szalai-nak is tetszeni fog..."
Igen gondoltam rá hogy a Z platni széleit behajlítom, de az a gond hogy a Z szélessége már így is határeset. Azért hogy az asztalt síkba tudjam marni. (így is a 80-as tárcsával fog menni) Ha megnézed a képet a lineárok és a golyósorsó maximálisan össze van tolva. A széleire csak egy vékony lemez fér már el ami védne a forgácstól.
Esetleg azt lehet hogy azt a szélelemet csak síkba marás után szerelem fel a Z-re.
A jó hír viszont az hogy a főorsó (fortuna) kicsit még följebb kerül, így szinte a kocsi fölött lesz a munka 90%-ában
A Z mozgásom 120mm
Csizinél mekkora?
A Z kocsijai és az X kocsin levő Z alaplemez széle közt van vagy 12 mm távolág. Ott szaladhat az erősítés.
ja, értem már a problémád miért nem fér.
Ez bizony tipikus amatőr hozzáállás, hogy minden mm-t kihasználunk :))
Az szerintem is úgy van, hogy kell az a „szoknya” a Z lemezre, de a Te esetedben szerintem nem a merevség fokozására, hanem a kosz ellen. A merevséget nem az egyedül álló lemezre célszerű vizsgálni szerintem, hanem az összeszerelt szerkezetre. A Te vasembered merevséget már a híd felső széle meghatározta. Annak a kitámasztás nélküli rugalmas elhajlása szerintem többszöröse, a rá szerelt Z konstrukció rugalmas elhajlásának. Ha egyáltalán beszélhetünk most gyenge pontról, akkor az a DSC04441.JPG-en látható hídalap kapcsolat szerintem. De ez is csak a gép többi részéhez képest gyenge, a felhasználás igényeihez képest az is bivaly erős.
Szerintem.
Ma a főorsót hozzáfaragtam a motorhoz:
20Kg lett
még kerül rá egy porvédő lemez
feltettem a mechanikára provizórikusan (egy csavarral) [#buck]
Kézzel marás VIDEO 22-es maró van 1mm mélyre megy... többet nem mertem mert egy csavar tartotta, nehogy kicsavarja az egész kramancot
Küldök hozzá még egy csavart. Hány W a moci?
1500W-os YASKAWA
Klaszul megy, jó az előtolásod![#eljen]
Nem gondolkodtál a direkt hajtáson? Azért kérdezem mert a módosítás majdhogynem 1:1 Ha jól látom. Step-dir vezérlővel hajtod?
Most majdnem 1:1 de megadtam a lehetőséget hogy gyorsító áttétellel felmenjek 8-10000 -ig
Nem step/dir-es csak sebesség szervó ez marónak tökéletes
Kézzel marás és nem húztad a horgász mérleggel, hogy mennyi erő az? Vagy nincs is horgász mérleged? Téged nem érdekel, hogy mennyi erő van ilyenkor a maró végén?
Nagyon klassz lett.
(2-5kg-ra tippelek.)
a G kód fejből ment? [#smile]
Nem horgászom :) Ha azt írnám hogy nem érdekel, sokan levennék a fejem[#kuss]
Az a helyzet hogy az új 30-as kocsik porvédője hatalmas ellenállást mutatnak. látni is úgy kell odébb klopfolnom.
Motorok nem lesznek rajta. Így ha megszületik az ötlet fejemben nem kell mindenféle csicsa szoftveren, G-kód, rajzprogramon átfuttatni, hanem egyből a vasba belegyúrom. [#nyes]
[#taps]
Amikor nem volt beszerelve akkor is szorult?
Nem lehet hogy valami szennyeződés került a golyók közé és nem forognak, vagy valamiért feszül a kocsi?
Ádám!
[#eljen][#eljen][#eljen][#wave][#wink][#worship][#worship][#worship][#worship]
Apropó...szerszámcserén nem gondolkodsz, hiszen a főorsónál adott a lehetőség...
Az oldal lapok nem egy faipari gép oldala?
Mert, van nekem egy pont ilyen pár...az abrikter volt... de fülembe ültetted a bogarat...
Halihó!
Nem szorul hanem szoros a porvédő, három brutális Rexroth új kocsi, vagyis hat porvédő, kivéve is ilyen. Kell neki a 400W-os AC :)
Nem hiszem hogy meg tudom oldani házilag a szerszámcserére átalakítást (nincs önbizalmam).
Viszont felfér a Z tengelyre egy 800W-os Protec HF főorsó is egy vékonyka +Z tengelyen. Így két szerszámot használhatok, és mindenféle igényt kielégíthetek :)
Az oldallapok szürkeöntvényből vannak, és egy SMD beültetőben voltak.
Nem is feltételezem, hogy elfelejtetted bekenni a sínek külsejét Mobil SHC 639-el.
Azt biza kenheted!
A gyári, új, szoros porvédő azt az első alkalommal le is tolja.
A kocsik gyárilag kenőanyaggal töltöttek annak elégnek kell lenni ami odakerül.
Én ezeket az ellenállásokat egyszer mértem is az 1W vita kapcsán, pedig azok nem is új cuccok voltak.
No de majd bejáródik az, nagyobb lesz a sírás-rívás amikor könnyen szalad a kocsi :)
A kocsik még nincsenek feltöltve zsírral. Építés alatt többször még le-felkerülnek, és nem szeretném hogy minden zsíros legyen. Meg a koszt is vonzzák a zsíros sínek. Egyébként nem olyan vészes a helyzet mint a videón látszik. Előre kinyújtott kézzel nehéz mozgatni 100Kg-ot, oldalról azért könnyen megtolható.
Igen, tegnap elém tette a Google azt az írásodat-mérésedet. Addig olvastam, míg fel nem szállt a © Tibor45-el összerúgott por.
Csak kenjed be, és sisak is legyen a fejeden, meg az inged nyakig begombolva, mert így kell csinálni. [#vigyor4]
Amennyit akar, annyit letol, de nem lesz száraz.
Mentségemre életemben egyszer volt új lineár cuccom, de épp tegnap előtt eladtam :)
Azt mutatja hogy megszűnik a súrlódás és a lábamra esik.
HÁT KÖSZÖNÖM EBBŐL NEM KÉREK!! [#nevetes1]
Szia Ádám,bár tudom nem mai dolog,de tennél fel valami rajzot erről az esztergáról? Itt most gondolok a vázra. Mert ötletes egyszerű és nagyszerűnek néz ki.Igaz én kézi kivitelt szeretnék majd csinálni,de az alap váz tökéletes lenne. Előre is köszönöm Viktor.
Az nem csak akkor fordul elő, ha X-et rajzolsz a hasadra? Pedig a rajzon úgy van. [#vigyor2]
ha hazaérek írok privátban
Igaz ha le akarna esni, akkor alátenném a lábam :) Inkább a szemem folyjon ki.... [#vigyor3]
Köszönöm előre is.
Nagyon klassz gép lesz ez,a kézzel marás meg nemsemmi!Ezekkel a lineáris sínekkel sok tapasztalatod van?Nekem NSK LH15Z sínjeim vannak z tengelyhez és meg nem mondom milyen típusú kocsik,szerinted egy 8kg-os motort+egy kb 3kg-os fortunát+a szerelvényeit elbírná,ugyanez a konstrukció lenne a Z tengely mint a tied.
Most nézem,te az x tengelyre tetted most még csak ezt a főorsó részt,de szerinted elbírna kb 15kg-ot ez a vékonyka 15-ös sín úgy,hogy a kocsik vannak rögzítve,mint nálad is és a sínek mozognak,hogy ne kelljen végig alátámasztani a síneket?100mm mozgástartománya lenne nekem ezzel a megoldással a Z tengelyemnek.
Lehet hogy a kép csalóka, ugyanis még nincsen rajt a mozgó Z lemez.
Nálam végig alátámasztott lesz a sín, A sínek felcsavarozás nélkül nem is egyenesek és "hajlonganak" ezért köszörültetem alattuk a felületet. Nálam a Z mozgás 120mm, és 400mm-es 20-as lineárok lesznek. A 15-ös kocsi is komoly terhet bír ha rendesen alá van támasztva. Tehát a válaszom igen a 15-ös kocsid bőven elég ahhoz a súlyhoz.
Szia!
Tetszik a géped. Hasonló projekten töröm a fejem. Érdekelne hogy mekkora lesz a legnagyob mozgó súly a gépen? Direkthajtassal vagy áttétellel fogod mozgatni?
Segítek most eltüntetni a "didkós lúrnyát"(bár engem nem zavar:-)).Ugyanígy szeretném a síneket rögzíteni,mint ha jól emlékszem akkor Szám Attila is tette.
Bár annyi különbség van,hogy nekem kisebbek a kocsijaim és nincs rajtuk ilyen rögzítő "fül" hanem csak ha jól emlékszem akkor m4 vagy m5 nem átmenő furat van rajtuk.Az egy oldalon lévő kocsikat teljesen is össze szabad tolni vagy valamekkora távolság azért legyen köztük,mint ahogy a képeken is látható?
Azt elfelejtettem megkérdezni,hogy ennek a kialakításnak nem árt az hogy egy kb 8kg-os motor fogja elhúzni az egyik oldalán?Nem fognak nagyon kopni a golyók meg a sín?Hogyha lefelé mozog majd a z akkor nem fogja oldalirányba elhajlítani a síneket a nehéz motor vagy tegyek egy ugyanolyan nehéz ellensúlyt a másik oldalára is és akkor nem húzza majd el?
A második képen, ahol mérsz, az alulapnak mekkora az egyenetlensége?
Mert mást nem mérsz így!
Ha a merőlegességet szeretted volna mérni, akkor azt nem így kell.
Nem az én képem/gépem ez,amúgy hogyan lehetne a merőlegességét megmérni?Bár ha síkbamaratom saját magával a gép asztalát akkor is szükséges ezt megmérni?
A képeken csak azt a "hibát" látom hogy össze vannak tolva a kocsik. Minél távolabb kerülnek (bizonyos határok között) annál kisebb a feszítő erő ami a kocsikat terheli forgácsoláskor.
De ismerős képek [#smile]
Azért lettek ennyire összetolva, mert így lesz meg a tervezett Z mozgás. Ha lettek volna hosszabb sínek, akkor lehetett volna távolabb tenni őket. Volt ugyan hosszabb sínem, de az 15-ös volt, ami szerintem gyenge lett volna.
A didkós lúnya miat a "558" hozzászóláshoz már em is jutottál? [#nyes]
Miért is?
A kérdés nekem szólt?
A kérdés Ádámnak szól!
Igazad van bocs nem vettem észre!
Már pontosan nem emlékszem, A mozgó X híd (Z nélkül) kb 80Kg
A Z kb. 30-40Kg
Áttétel lesz de még nincsen meg minden golyósorsó, azután tudom a pontos adatokat.
Igazad van Ádám!
Mondta is az "anyukám". Te Piszok disznó, azt mondtad, rá nézel a CNC fórumra. Közben a riszatyúkokat stírölöd. NA, MAJD ADOK ÉN NEKED CNC RISZATYÚKOT MINDJÁRT, AZ ANYÁD......................... !
Szóval, tessék rendet tartani!
Szia!
Én nem akarom senkinek sem a tanait népszerűsíteni, de...
Próbáltál már utána számolni, hogy éredemes-e áttételezni? 400w szervóid vannak ha jól emlékszem 4db, gondolom 2 darabbal mozgatnád az x-z egységet (~150kg a végére).
Ez direkt hajtásban is, vagy 5m/s2 körüli gyorsulás 16x5 vagy 16x10 orsókkal (érdekes alig van különbség gyorsulásban) bőven tizedmásodpercen belül eléri a gyorsjárati sebességet.
Sajnos a Z-re csak 200W-os van de törekszem rá hogy jusson a 400-asból akkor direktbe is mehet.
Mehet… Mehet…
De MITŐL JOBB az ha direktben megy?
Libresse. :)
Tisztább szárazabb érzés ? [#vigyor5]
De egy áttétellel azért kicsit jobb gyorsítások érhetőek el.
És ha 5mm-es emelkedésű orsót veszünk akkor 15000mm/perc sebesség azért kicsit túlzás, hacsak nem levegőt szeretnénk szántani.
Végül is mindenkinek saját szíve joga hogyan építi vagy szúrja el a gépét.
Nem feltétlen!
Egy túlzó áttétellel szerencstlen esetben rosszabb is lehet a gyorsulásod.
Emlékez a a görbe hosszan elnyúló jobb oldalára!
Arról nem is beszélve hogy a gépépítés még az iparban sem megy kompromisszumok nélkül.
Mindig kérjetek tanácsot Tibor45-től, vagy higgyetek a közzétett excel kalkulátoromnak.
Azt írta, még nincs neki meg a golyósorsója!
És nem beszélve arról, hogy nem a Singer varrógépversenyre készül 40 kg tömegű Z-vel és nem is relief maró versenyre ...
Ha belegondolunk pl. egy egységugrás tesztbe a Z-re, nem biztos, hogy a lábazati beton szilárdsága kibírná ... :D
Áttétellel persze takarékosabb lenne a megoldás... Érdemes lenne Tibor45-öt megkérdezni, ha megvannak a bemenő paraméterek...
Azt azért megcáfolnám mert a gépemen kb 30-40kg ami mozog Z-ben (BF20 Z tengely, aki mérte annak megköszönném ezt az adatot )
10000mm-perces előtolással 5000mm/s2 gyorsulással tépkedi ezt a tömeget.
Mikor csináltam egy egység ugrás tesztet akkor az egész gép ugrált állvánnyal együtt (kb 150-160kg) [#wow1]
Szerencsére gumi kerekek vannak alatta és bírta a beton is.
Gumival könnyű! ... :D
Én csak azt szerettem volna jelezni, hogy egy ilyen jellegű gép nem dinamika bajnokságra készül, hanem, hogy pl. acélt is meg tudjon munkálni. Acél esetében nem biztos, hogy szükséges az általad említett max sebeség és gyorsulás ... a szerszám nem "ócó" ... ;)
Ok hogy nincs orsója ,de 5mm-es emelkedés alatt mi van ami bármikor leakasztható a boltok polcairól ?
Mikor csináltam a gépem külön meg kellet rendelni a 4-est mert nem volt sehol.
Viszont direkt hajtással az is 12000mm/perc ha a motor 3000RPM-es.
Ekkora gyorsjárat nagyon jól mutat, de létjogosultsága csak is lézer gravírozó gépeknél van.
Mellesleg néztem az excel táblázatod szerint a masinám.
Az szerint is majdnem ideális ahogy össze hoztam józan paraszti eszem szerint. [#integet2]
Úgy tudom a Klaviónál kapsz 2,5-öset is...
Eddig csak egy 3 maróm bánja a dolgot, de már megszoktam hogy ilyen a kicsike és nem szoktam lekoccolni a satut.
A sebesség meg azért ennyi mert nem volt kedvem léptető motor után újabb bordás szíj tárcsát venni és átdobtam az AC szervóra ahogy volt.
De így tökéletes a hajtás méretezése ahogy van.
A valóságban is annyi volt, vagy ezek a beállított értékek voltak?... Tudod, lehet eltérés ... ;)
A Z orsó megvan 4-es emelkedésű..
Persze, a megmunkáláskor nyilván nem rongyolsz az anyagba, még szerencse, hogy nem csak max sebességet lehet programozni ... A léptetőnek jó a kis fordulatszám, a szervóknál már nem szerencsés...
Tibor45 említette egyszer, hogy végsősoron a motorfordulatra jutó elmozdulás számít, csak nem emléxem mi a jó érték tartomány... :x
A mai napig ezekkel az értékekkel megy a masina Z-ben, de ha nem hiszed akkor megnézheted élőben is.
Szívesen látlak ha a Dunakanyar felé jársz.
Egy biztos hogy aki nem szokta hogy így ugrik a gép annak kicsit ijesztő lehet, meg a szerszámokra nézve is veszélyes [#csodalk]
Rendben, köszönöm a meghívást! [#wave] Szívesen megnézem!
És mit ír a fáma erre az esetre?
Átmérő, hossz, anyja neve két példányban?
16/4-es, anyja neve: Orsós Bolárka
teljes hossz 250mm, kuplung:alu fémmembrános átm:32 hossz:60
(másodpéldány)
16/4-es, anyja neve: Orsós Bolárka
teljes hossz 250mm, kuplung:alu fémmembrános átm:32 hossz:60
[#vigyor2]
Akkor "hegymenet" 200 W-os Yaskawával 1:1,5 lassító.
400 W-ossal 1:1,1 lassító, tehát mehetne direktbe.
Lakhelye, hol született, évi fizetése...
De ki az az Évi?...
Nem jó, elb@sztam, vedd semmisnek az #598-at.
Tehát "hegymenetben" 200 W-os Yaskawával 20 mm széles, átm. 20 és 36 mm-s kerekekkel 1:1,6 -os áttétel kellene, így közel 7m/s2 gyorsulás érhető el.
Ugyanilyen kiskerékkel 400 W-os motorral a nagykerék 26 mm-re adódik, tehát az áttétel 1:1,3, de a gyorsulás 13 m/s2-re növekszik.
(meglehet irreálisan kicsik a kerekek átmérője újra kell számolni nagyobb kerekekkel, hogy nagyobb legyen a szíjsebesség)
400 W-ossal direkthajtásban a gyorsulás ismét 7 m/s2-re adódna.
Szia
Ezzel a mozgatott tömeggel és gyorsulással a kuplung és a golyosorso foglya birni ?
Gondolom ki lesz egyensulyozva .
Tudunk olyanrol hogy kisebb orso már szakadt át kisebb terheléstöl :)
Azt jól gondolom-e, hogy megmunkáláskor, egy helyesen felépített Hobbyista mellékhajtás rendszerben, a motor forgórésze az, ami a leg tehetetlenebb, a maga 1000n/min. körüli fordulatszámával?
(Nem gondolok most a nyomaték motorokkal, a lineárisokkal és a piezókkal sem, mert az szerintem jelenleg még nem hobby téma.)
Mert ha az a leg tehetetlenebb, akkor annak a (szög) sebesség változtatásához szükséges a legtöbb energia a rendszerben. Vagyis törekedni illik a lehető leg kisebb szükséges motort használni, és áttételt, mert sok lesz a villanyszámla, és kevés a megmunkálás.
Vagy nem?
De hát erről annyi szó esett már.
Hobby-ban villanyszámla nem számít! :)
FarkasCNC esetében:
200 W-os motor 0,123 kgcm2
400 W-os 0,192
Átm 16 os orsó 250 mm hosszban 0,125
40 kg-os tömeg 4-es emelkedés esetén az orsóra redukálva : 0.162
jön még a tárcsák vagy kuplung.
Persze ha van áttétel akkor az orsó a nagy kerék és a tömeg leredukálódik az áttételen keresztül a motorra nézve.
Az excel-ben minden inercia eredmény látható.
Szerintem a direkt hajtás előnyei nagyon is kézzelfoghatók, még ha kicsik is:
Nem kell kiépíteni a szíjhajtáshoz szüks. konzolokat, feszítési lehetőséget, nincs probléma a szíjak és tárcsák minőségével kompatibilitásával (túl sok a fogak játéka, túl kevés a fogak játéka stb.), merevebb a hajtásrendszer, ami -szerintem- motor-encoderes rendszernél előny, meg úgy általában, eggyel kevesebb hibalehetőség.
400w motorokkal amúgy nem nagyon kell optimumot keresni, inkább az egész konstrukció optimumát, szóval hogy ne csak az elméleti maximum jöjjön ki a motorokból egy számok formájában létező hajtásrendszerben, hanem a legmasszívabb értelmes konstrukció jöjjön létre, amivel még épp megfelel a gyorsulás az igényeknek - úgy sem lesz 0,7G re beállítva.
(fél-kérdés:) A villanyszámla pedig csak akkor magas, ha ki vannak hajtva a nagy motorok, nem? Amúgy "csak" annyi energiát eresztenek el, amennyit kell. Igaz, nagyobb forgórészt nehezebb megpörgetni.. Nem tudom, hogy vajon ebből jön-e a pazarlás túlméretes motorok esetén...
Nálam egyébként érdekes eredmény jött ki, ugyanazon paraméterek mellett a 10es orsóval számottevően jobban gyorsul a cucc, mint 5ös emelkedéssel. De mivel mindkét esetben az önkényesen kitűzött 0,3-0,5G fölött van az érték, olyan orsót fogok keresni, ami jobban illik a gépbe.
Az a lényeg hogy a bemenő adatok megváltozása után mindig nézzétek meg a gyorsulás abszolute értékét is, ne csak azt hogy hol a "púp" azaz az optimális áttétel.
Ahogy írod is másik orsóval más lesz az áttétel, de biztos hogy jobb vagy rosszabb lesz a gyorsulás maximuma is számszerűen.
Ja, már értem ezt miért írtad. Én csakis áttétel nélküli megoldásban gondolkodtam magamnál, de így is (és opt. áttétel mellett is (ami persze más a két esetben)) jobban gyorsul a 10es orsó (400w - és kb 80 kg). Valami 5-6 m/s2 direktben optimális áttételben 7-8 körül lenne. De megfelel így is, magam részéről inkább elhagyom az áttételt.
Kis türelmet, ma is egész nap a Z tengelyen dolgoztam, még a hétvégén befejezem. Próbára felteszem a 400-ast direktbe (az úgyis fékes).
Nem akarok nagy kapkodást a géppel, mert odébb megy mint a mosógép, aztán oda a pontosság [#idiota]
Egyébként én sem vagyok nagy híve a szíj áttételnek, ha lehet kihagynám... Nagyon megbonyolítja, és megdrágítja egy jó minőségű szíjtájtétel a gépet.
Ja a vitát lehet azért folytatni [#boxer][#violent][#gun][#boxer]
Ez egy olyan nehéz kérdés.
Itt többen azt mondják, hogy pontatlanságot visz a rendszerbe, de olyan sok helyen alkalmazzák ipari konstruktőrök, a marógépeken. Nagy, neves gyártók is.
Ezért nem kéne annyira idegenkednünk tőle, de mégis, mindenki inkább kerüli.
Itt járt nálam a GO98 kft vezetője aki a Heidenhain vezérlők hivatalos forgalmazója.
Neki is az volt a véleménye, hogy a gyorsjárati max. sebességre kell a servó max. sebességét áttétellel beállítani. Tibor45 is mindig ezt mondja nekünk, vagy hasonlót.
Egyszer kifogom próbálni azt az áttételt, bár én is idegenkedem tőle.
Az is igaz, hogy egy új komplett szerszámgép árában egy pontos jó minőségű szíj és kerék elenyésző a költségvetés szempontjából.
Ami a hobby kategóriában viszont már számottevő összeg.
Igen, tény, hogy használják
(példa) .
Sajnos nem értek a dologhoz kellő mélységben, de azt tudni vélem, hogy egy lényeges különbség azért van a gyárilag áttételezett megoldásokhoz képest, mégpedig az útmérés kivitelezése. Magam részéről úgy gondolom, hogy ezeken a gépeken nem a szíjon keresztül van megfigyelve a szán mozgása. Persze ha "nagyon rossz" lenne az áttétel, rákompenzálni sem lehetne, útmérő ide vagy oda. Passz...
Bár hallottam nagy lézergépről, ahol motor encoder volt, utána többlépcsős precíziós fogaskerék hajtás, végül fogasléces mozgatás, de azért az más tészta...
Már nagyon várom, hogy mit mutat a gyakorlat... [#vigyor2]
Nagyon jó!
Ajánlom most jó erősen kétkézzel fogjad a motort!
A Z lapján az oldalsó "szoknyák" ebben a formában tényleg csak burkolatként funkcionálnak, így kár volt ilyen vastagot választani. :(
Svejk ajánlanám figyelmedbe a #612 bejegyzés 3. képét.
Vékonyabból nem lehetett volna kikönnyíteni hogy nem érjen hozzá a kocsi oldalához mert eltűnik az anyag. [#wink]
Látom én, de így meg értelmetlen és felesleges plusz munka volt.
Ádám nem tudod mit tettél , de majd az első gyorsjáratnál vegyél fel liberót. [#vigyor5]
Ezek a motorok hiába hogy 3000RPM-et tudnak maximum, simán fel lehet vinni 4000-ig.
Tehát a sebességed így 16000mm/perc lehet és 7000mm/s2 gyorsítás mellet.
Ha össze akarod szedni a családtagjaidat akkor ajánlok egy 1-2mm egység ugrás tesztet.
Pillanatok alatt ott lesz mindenki a házból [#hehe]
a csukló törés elkerülés végett nem ajánlanám hogy lerögzített motor nélkül elindítsad.
Svejk ízlések és pofonok, neki így tetszik és kész.
Mellesleg azzal a jó kis 63-as marófejjel 2 fogásból meg lehet csinálni azt az oldalsó könnyítést, de ha siet akkor egyből is.
Hi… hííí…
Hát az a motor ott a tetején… Pláne, hogy még fékes is, tehát hosszú.
Minden műszaki indokot félre téve, a szépérzék is azért ordít, hogy be legyen fordítva a híd mögé és egy szíjon keresztül hajtson.
Vagy, ha már a púpot púpozza, akkor legalább legyen palacsinta motor.
Azt hiszem, nekem most megtanítottad, hogy a motort be kell tenni a két sin közé.
Köszi.
Pont ezt mondtam neked, hogy a Z alá nem férnek be a szoknyák, ezért elég lett volna egy alulemez. Viszont két dolgon gondolkodtam 1. bemarok egy nútot az oldalába és az ellenpárját a szoknyába. 2. megkenem ragasztóval és felcsavarozom.
Az számit, hogy a motor alatt marad-e anyag vagy nem?
Nem oda rögzül a motor. Lehetne ott éppen lyuk is.
De ha neki így tetszik…
Szerintem is takaró lemez tekintetében ez volt a jobb megoldás mint hogy lemarod a kocsi oldalát.
Nem indítom be így a levegőbe bármennyire szeretnétek [#eplus2][#mf2]
Nem értem mi értelme van egy 500Kg-os gépeket egységugrással gyötörni. A golyós-orsók sem biztos hogy túlélnék azt a sebességet ekkora tömegeknél.. [#confused]
Csak egy gyanú, de az az érzésem, hogy akkor megkenhetnéd baracklekvárral is, az legalább finom. Mert a ragasztó az szerintem rugalmasabb attól, hogy pár mikronos elhajlásokat megtartson.
Az össze nútoláshoz is trapéz nútot kéne marnod, hogy tartson. És felesleges szerintem, mert az a lap szoknya nélkül sem hajlik annyit hogy számítson, hiszen merevítik még a sínek is.
Vagy ívesek a sínek, ezért hozzá kéne feszítened egy etalon felülethez, és ezért akarod annyira merevíteni a lemezt?
Mondom hogy csak próbára teszem fel így a motort addig a tengelyből sem vágok le. Ha mégis direkt hajtás lesz akkor csak ez a motor fér el a tömzsi nem. Azt a vékony anyagot azért hagytam meg a motor mellett, hogy valamit takarjon amikor alsó pozícióban van a Z. különben előbukkanna az orsó.
Ha ezt nem bírja ki akkor már most kidobhatod a kukába azt az orsót.
Mellesleg a mozgatott tömeget kell itt figyelembe venni, vagy a Z csak 500 kg?
Egy ilyen tesztnél azonnal kiderülnek a gyenge láncszemek.
A sok kimarástól nem vetemedett el a húzott anyag?
A marómotor azért jócskán be fog takarni a 400 wattosba, így azért "kompaktabbnak" fog tűnni.
Ja, hogy az oldalsó takarólap van kikönnyítve. Most értettem meg, amit írtál.
Bocsánat, ennek semmi köze a motorhoz. (Én azt gondoltam, hogy a síneket tartó lap könnyítéséről van szó.)
Héló Pál nem kéne elvenned a kedvem [#crazya] hiszen én egy új első gépes, fórumtag vagyok, építő jellegű hozzászólásokat várok tőled [#circling].
Persze hogy vannak gyenge láncszemek, ezek az anyagok nem (pl golyósorsó szervómotorok) nem számolt dolog. Ilyent sikerült vennem, egy hobby géphez. Nem a 400W-os motorhoz kell visszakövetkeztetni az egész gépet. Ilyenekhez jutottam hozzá. 200W-os jobb lett volna akkor most egyértelműen áttételezném.[#nezze]
Farkas Ádámnak jól kezdődik a napja :))
A két oldalszoknya egy keveset, de az nem számít. A középsó 20-as az meg nem, köszörültetni sem kellett. Tényleg jó anyagot küldtél.
Ja itt had Köszönjem meg a családomnak, az anyukámnak. ÉS Svejknek!!
Megírnám milyen segítőkész gyerek ez a Svejk,
Nálunk nem lehet ilyen vasanyagokat kapni. (csak kb. 100Km-re)
Erre bement Kecskeméten a bótba, onnan felhívott levágatta, becsomagolta még aznap feladta nekem. [#worship][#worship]
hát ja így tegyen fel nektek az ember képeket. [#boxer]
nemám akkor meg mi értelme ha nincs építő jellegű kritika.
Azért nem csodálom ha az újak nem tesznek fel képeket az építésről [#beka2]
Még csak annyit a baracklekvárhoz. Ha nekihúzatom azzal a 7db csavarral szárazon az is akkora tapadást biztosít hogy jóval többet jelent mint nélküle. (ja nem ezekkel a krómozott csavarokkal hanem rendes gépcsavarokkal. Azt is meg kellett rendelnem, nem tartanak Sopronban)[#szomoru1]
Ne vedd baxogatásnak , de ennyit simán ki kell bírnia.
Bizonyára pofásabb lenne ha a 200wattost motort befordítanád a Z mögé áttétellel. ( nem lenne Eiffel hatása )
Ahogy írod a hobbysta abból építkezik amit be tud szerezni, ha 400-as van akkor azt kell használni.
Viszont ha így tetszik akkor maradjon a direkt hajtás.
Mellesleg sokan Z-re csak fékes motort tudnak elképzelni. Ez oltári nagy tévedés !
Az egyik gépemen se volt fékes Z motorom , és meg se mozdult.
Motor nélkül viszont leszalad, tehát nem a szorulástól marad pozícióban.
Az motor vezérlője kikapcsolva is fogja a tengelyt annyira hogy nem szabadul el, sőt úgy kell izmozni ha odébb akarom tekerni.
Pedig nekem is van némi tömeg rajta (kb 30-40kg)
Viszont az érdekes hogy Sopronban szinte semmit nem lehet kapni pedig jóval nagyobb a népessége mint Vácnak.
Itt szinte mindent be tudtam szerezni eddig ami kellet, vagy itt van egy köpésre Pest ha akad olyan ami itt nem kapható.
Ennek ellenére frankó masina lesz belőle.
Barack lekvárt inkább kenyérre vagy fánkra kend, ne arra a gépre.
Illesztőszeggel többre mennél ha a csavarok mellé fúrnád be.
Az masszívabb lenne mint a ragasztás vagy a szimpla csavarozás.
De az a vasdarabnak ez ugyan mindegy hogy rajta van , vagy nincs ez a takaró lemez.
Annyira elenyésző a merevítése hogy felesleges szőrszál hasogatás.
Nekem csorog a nyálam. :)
Vaze, egész meghozod az ember kedvet egy jó kis gépépítéshez. :))
Pedig szerintem nagyon jó, hogy felteszed ezeket a képeket. Köszönöm is. Az újaknak is jó, hogy felteszed ezeket a képeket. Gép építés terén magam is új vagyok, és sokat tanulok ezekből. Ha sikerül látnom valami tanulságot, abból okulok, de amin nem lehet fogást találni, azt csak nézem üres tekintettel.
Az egységugrás tesztet én is fontosnak tartom, de nem úgy, ahogy a talikon láttuk. Az nem egységugrás teszt volt szerintem, hanem szinusz tesztbe hajló egységugrás tesztek hosszú sora. (rezgetés) Digit tároló szkóppal felvéve az egységugró alapjelet és mellette egy analóg útadóról az elmozdulást, pár ugrás is elég. Abból is megállapíthatóak a határok, és nem rongálja az erőátviteli láncot határérték közelében sokáig.
Elég oda egy Magi féle quantum IC meg a Sentinel progija. Kirajzolja az is a hibajelet kalibráltan,
csak a step-dir és az encoder jelet kell hozzá megcsapolni.
De ha ilyeneket akarsz mérni akkor sosem lesz géped... ez olyan mint az ezredes mérőóra a hobbysta birtokában :(
Gondolhatod hogy a többiekből -belőlem is- csak az irigység beszél :))
ezután is lesznek képek [#bee1] nem vagyok sértődős, aki ismer az tudja.
Te csak ne beszélj! .. ha látnátok milyen CNC-je áll otthon [#rinya]
Azzal nem kérkedhetek, azt nem én készítettem. :(
Köszi!!!
Te,tényleg tudsz lendíteni az emberen.:)))
Boncolás #857.
Nekem is van ezredes órám töb is..no azóta semmi sem egyenes meg párhuzamos. :(
Csak bosszantja az embert amikor 20-30 fokokat tér ki a mutató. :))
Detto!. Az utolsó számot le kell ragasztani. [#eplus2]
Ezt másként oldottam meg.
Kiszedtem az elemeket az ezredes órából és úgy elástam hogy még én se tudom hol van.
Csak a százados Mitutoyo órát használom.
Azt sajnálom hogy ezen nincs analóg skála meg tűrés beállítási lehetőség is mint a nagyobb felbontásún.
Most nézem hogy az összes mérő eszközöm ugyan abból a márkából valóak. [#circling]
Biztos ez tudat alatt jött össze, mert ennyire nem törekszem a márka hűségre, csak szeretem a jó szerszámokat.
Amit Tibor45-től ismertünk meg, annak az az előnye, hogy nem kell hozzá semmi külső műszer, hanem úgy ahogy van a hajtáslánc, lehet tesztelni és "optikailag" meg lehet állapítani a gép határait. Cserébe robusztusabb gépeknél fellép némi légkalapács effektus, azaz nem kis megrázkódtatása a gépnek...
Svejk közben le is írta milyen, könnyen elérhető eszközökkel lehet az általad leírt rövidebb idejű bemérést elvégezni ha valaki felszereli ezeket a gépére.
Most készül a Kiseszterga 3.0 változatom, a mellékhajtások 63W-os BLDC motorokkal, a vezérlőjük a finn VSD-E-k lesznek. Ezeknek az az előnyük többek között, hogy a tuning sw-jük tartalmazza az általad említett rövid, egy oda-vissza mozgás vezérlést ( pl motor fél fordulat ) és kirajzolja a gerjesztő jel mellett a válaszjelet. Így kíméletesen és gyorsan mehet a behangolás. Külön csatisoron levehető a motor encoder jele is a vezérlőről, ha valaki ezt is szeretné vizsgálni.
Ádámtól én is kedvet kaptam egy hasonló, de kisebb gép építésére, Nyiszinek voltak is hozzá való vasai valamikor. Az asztal már megvan, 140mm mozgástartománnyal... :)
Én anno az "optikában" nem hittem, elő is hozakodtam az fps-al, de aztán ti felvilágosítottatok hogy már pedig jó az szemre.
Aztán később kiderült nálam mégsem jó, a szemem becsapott, kell valamilyen műszer a korrekt méréshez.
Egyszer majdnem vettem egy nagy sebességű kamerát emiatt :)
Persze, jó a műszer és "ojjektívebb" ... :)
Esetenként egy határ(egységugrás) freki azért megállapítható. Viszont az is érthető, hogy Varsának borsózott a háta a megrázkódtató próbától, mert lehet tényleg repkedtek volna a csavarok az erős motorjai miatt .. :D ( remélem nem olvassa ... ;) )
Húha! Az pedig jó dolog... Ha a konstrukció megengedi, a tengelyre egy nagyobb könnyű tárcsát fogatva, felét feketére befestve látható a változás... nem rossz ez a teszt. Legközelebbi talin Tibor45-öt megkérjük demonstráljon újból, az újak ( és az öregek ) számára ...
Ezzel arra célzol hogy széttépte volna mint üzbég paraszt a tangóharmonikát ? [#hehe]
Hidd el hogy nem működik vagy az én szemem hülye.
Ja, high speed-es kamerával lehet, de úgy emlékszem az 1000 fps is kevés lett volna, azért nem erőltettem.
Egy igen jó gyors, könnyű mechanika tudhatja a 30 Hz-et. Ha egy egy motor fordulatra vesszük az amplitúdót akkor ez azt jelenti hogy egy 1000 fps-os kamera egy fordulat alatt 33 képet készít. Ez csak megint saccolás...
Én láttam azt a gépet élőben, nincs azzal semmi baj, tudja a dolgát.
:DDD
Tibor45 Hatvanban esztergált a kis könnyű demó esztergájával, és azt látnod kellet volna, hogy nem látszott az X mozgása..., olyan gyors volt !!!... szóval van van igazság abban amit mondasz, de a változást kell észre venni annál a tesztnél, az talán már megy... Reméljük hozni fogja a többi talira is amire el tud jönni...
Próbáltad már?
Én igen. A szemem teljesen mást mondott mint a műszerek mutattak. 10-15 fok eltérés is volt a szemmértékem és a műszer közt.
Feltettem próbára 400-ast direktbe... csak kézzel mozgatva ..mint Katiban a gyerek.
VIGYEJÓ
JÓ bizony! [#eljen] Jó a felvétel, a hang is egész hifi! :) Elég virgoncan mozog!
Klassz!
Fékes a moci?
Fékes. Nélküle lemegy az asztalba a maró 40Kg húzza.
Ez nagyon faja![#eljen][#eljen][#worship]
Hogy is van?
A fékmágnes a vezérlő bekapcsolásakor kap pl. DC 24V-os feszültséget, amikor egyidejűleg a léptetőmotorra is kimegy a léptető fesz (de még nem léptet, viszont a tartóáram már megfogja a motort és így a Z ten gelyt is. A működés végén a vezérlő kikapcsolásakor pedig lényegében fordított a sorrend: a feszültségek megszűnésével a léptető a tartóáram megszűnésével már nem fejt ki semmilyen fékező hatást az orsóra (ezért a Z tengely kellő súly és a kis gördülési ellenállás miatt belecsúszna az asztalba), viszont a kikapcsolódó fék ekkor már ismét megtartja.
Ez nem léptető motor hanem AC setvo motor. Egy léptető motor talán még meg is tartaná fék nélkül. Akkor kapcsol ki a fék amikor a SERVO ON parancsot megkapja a vezérlő. Ez a fék sajnos teljes pozícióhűséget nem ad, lehet egy kis elcsúszás, késés,(pár fok) de arra jó hogy ne zuhanjon le a tengely. Ezért minden bekapcsoláskor fel kell venni a kezdőpozíciót.
Elsiklottam azon, hogy nem léptető, de a mágnesfék működése (beavatkozási időrendje) ebben a kiépítésben is lényegében hasonló. A mechanikai csúszás persze a 40kg súly (tömeg) és a fék mérete (nyomatéka) alapján lehetséges, pláne mivel a motor és a fék aktiválódása között valamennyi időbeli eltolódás is van (ez jelentkezik pár fokos szögelfordulásként, amit korrigálni kell az újra pozícionálással.
Ádám,régen hallottunk már felőled,mivel foglalkozol mostanság?Ez a nagy masszív cnc géped azért épülget?
Köszönöm hogy gondoltál rám. Sajnos esténként érek haza, csak annyi időm van hogy végigolvassak pár topicot. írni már nincs erőm. Minden alkatrész elkészült a géphez. Hétvégén nekilátok az összerakásnak. Jelentkezni fogok. Még egyszer köszi.
[#wow1][#taps]
Szép munka![#eljen]
De azért kell beszerezned egy jobb mágnestalpas órát![#nevetes1] Már csak pillanatszorítóval áll meg?[#nemtudom]
Nem értem, hogy az alut mért nem fogja meg![#nevetes1]
Az anyagot azért bele raktad, nem fog odébb menni!
Ezt nagyon hamar összeraktad. [#taps]
[#eljen][#eljen][#eljen][#wave] SZUPER!
Közben megvannak a festék kódok, ha a kék nagyon eltérne...
Blue RAL 5015
White RAL 7035
;)
Frankón összehoztad![#eljen]
Várjuk az elsö megmunkálási videot !!
Besárgulok wazze...!! Tök jó lett!![#eljen]
Használd egészséggel!!
A kanalas vagyok ! Gratulálok ! A nagy darab vasban látott lehetőség az alkatrészek levadászása és a szorgos profi munka hihetetlen értéket teremtett ! Ez már termelő kategória ! Legyen mindannyiunknak követendő példa ! Sok sikert a továbbiakban !
Egy kis Alu marás:
VIDEO
[#eljen][#taps]Gratt!!!
Hát nem semmi, igazi fémhez való stabil szerkezet! Meg sem kérdezem, hogy mennyire zezeg a szerkezet egy 1/8 -ad -os gravírtűvel?[#buck]
Profi mua, elismerésem!
[#eljen][#taps][#worship]
mua=munka
már írni sem tudok :-)
[#confused][#eljen][#eljen][#eljen][#eljen][#wow1][#wave][#wink][#worship][#worship][#worship][#worship]
Ha látnátok élőben ezt a gépet... Még a "bekapcsolás nélkül" is látni, hogy ... = Ez igen. Ott van a szeren - tökéletesen ki van találva és persze kivitelezve:)
Szép munka Ádám!
Talán még a cégnél a 20 millás gépem sincs ilyen!
[#eljen]
Köszönöm mindenkinek!! Örülök is neki[#finom]
Benne van az acél, a jó vezetékek-orsók-csapágyazások, a profi motorok-vezérlők, alapos tapasztalattal összeépítve.
Csatlakozom a gratulálókhoz.
A laminált kábel mandzsetták miatt külön is felnézek rád, mert az már az alaposság magasiskolája Hobbyista szerkezeteken.
[#eljen][#eljen]
Szép dinamikus mozgása van! Frankó lett![#eljen]
Ez tényleg fantasztikus.
Mellesleg mérted a furatátmérőket meg körkörösségeket, amiket mart? Milyen felületet csinál síkon, próbálgattál ilyesmiket is?
[#eljen]
Gratulálok Ádám, ez nagyon f@sza lett...
[#eljen]
[#eljen]
Mégegyszer köszönöm mindenkinek! Cserébe sok videót fogok feltenni, legyen mit nézni.
Gratula, ha majd "megnövok"
én is ilyet csinálok.
Azt hiszema filmmel meg sokan ugy vagyunk, jobb lenne "élőben" látni.
Mivel Soproni tali tervekről nem tudok...?....
Természetesen én is gratulálok, bár én biztos voltam a sikerben, hisz a gép fele alkatrésze tőlem származik :))
Végül is mi lett a két Y tengely szinkronizálására a megoldás?
Fantasztikus gép, gratulálok hozzá!
Nagyon szépen muzsikál a masinád! Le a kalappal előtte. Jó kis gép lett, sok iparban használt gépet (nézd meg a kínai főorsós cég honlapján a gépparkot- amivel a csapágyház vagy burkolat furatait fúrják) bőven lealáz. Én nagyon félteném, ezért ugye felöltözteted ?
A körkörösség és a furatátmérő is "tökéletes". A főorsó merőlegességét, ha lehet így mondani maximálisra állítottam. Közel egy hónapja állítgatom, órázom, hézagolok, megint órázom...
A videón látható egyélű ilyen nagy sebességű előtolás mellett sokkal nagyobb főorsó fordulatot kívánna, de egy rendes többélű maró tükör sima felületet készített.. azt viszont hűteni kell, mert beletapadnak a forgácsok.
Pont azok miatt az alkatrészek miatt volt kétséges a siker :))[#beka2]
Még egyszer köszönöm, főleg ezt a csodaszép öntvény asztalt.
hosszú történet, de nagy vonalakban...
A hiba az volt hogy a zsámoly amin minden fent van, nem volt síkba állítva és a gerendák lehúzatásakor "rágörbültek a felületre". Mivel nem volt beállítva, Először gépbeállító vízmértékkel, majd élvonalzóval maximálisra "tököltem". Utána egymás mellé tettem a két oldalsó gerendát lefogatás nélkül és két századon belül egymáshoz képest futottak. ezért ezeket elfogadtam referenciának. Az egyiket felcsavaroztam majd hasonlítottam a másikhoz, majd némi hézagolás után véglegesítettem. Azután a másik gerendát is feltettem és az előzőhöz óráztam.. Sokat játszottam vele, ennél többet nem kívánok.. Bőven megfelel már az igényeimnek. Legvégén a gép síkba-marta a saját asztalát
Egy kis acél marás videó.
először 1mm majd 2mm mélyen és kb 6mm széles fogással.
1.2842-es szerszámacél az áldozat.
VIDEO
[#eljen]
Ez azért odever!!!! [#eljen]
Nem semmi !!![#eljen]
A főorsód fordulatáról, teljesítményéről lehet tudni valamit ? Mondjuk amit most acélba műveltél ?:)
Fordulatszám 3800rpm, Egy 1,5KW-os Yaskawa szervómotor hajtja a főorsót. A forgácsok szép kékek lettek. Napersze a szerszám sem kutya,,
A 3.800 még menne :) Az 1.5KW már nem :)
Gratulálok összességében a géphez, a szerszámokhoz ! [#worship][#taps]
Számold ki mibe van Neked ez a lila forgács.Mutass inkább egy olyan tesztet ahol hagyományos (HSS) maróval 5 mm fogásmélységgel haladsz egy normál vasban (A40) nem kell a tüzijáték, nem kell a 3800-as fordulat...tudod: lassan járj tovább érsz! [#violent]
Erről a videóról eszembejut amikor a fiatal meg az öreg bika beszélget a dombtetőn. :)))
[#eljen][#wave][#worship]
Ez a beszéd!! [#worship]
Hmm.. gondolod Farkas Ádám akarna pancsolni emulzióval abban a patika műhelyben?
Anélkül a HSS pedig felejtős. :(
Ma már a keményesztergálás és társai a divat.
Hogy mennyibe van Neki? Lehet kevesebbe mint egy új bolti HSS maró. :))
No akármi is legyen a vége a megmunkálásnak, az biztos hogy prezentációban a legjobb vagy!
Egyébként fortunás a főorsód ugye?
Ja, nem. :(
De az lesz, ugye?
Miféle az kis panelkamera?
Szia Misi
Meghajlok a te szakértelmed előtt. Én nem vagyok forgácsoló szakember ezért kis megértést kérek tőled ha nagy hülyeséget csinálok. Esetleg tanító hozzászólásokkal terelgessél, nem mindjárt leharapod a fejem. [#duma] Tényleg nem sokban van nekem, és van hozzá egy rakat lapkám is.
Viszont azt észrevettem rajtad hogy ritkán szólsz, de akkor a sötét oldalt képviseled [#nyes]
A gép leginkább ALU-hoz készült nem nagyon fogok "vasat" megmunkálni, ezt a tesztet csak kérésre csináltam, meg kíváncsi voltam nem-e esik szét a gép. De nem! [#circling]
A panelkamera az a mobiltelefonom :)))
Ugyan tekerd már lejjebb a potit úgy 600-1000 fordulatra!
Lesz még ott is vagy 300-400 W-od és nézzük mit zenél akkor a váz ezalatt a négyélű maró alatt.
Attól hátha Motoros is jobb kedvre derül majd. :)
[#wow1] más meg a széltől is óvja a mobilját :)
máris..
No most hátha megfogunk! :)
Szurkolok...de nem mondom meg miért. [#crazya]
Itt van ne 1000-es fordulat. a képen az alsó lépcső..
Video
Úgy látom beállhatsz az öreg bikák, de legalább a középkorúak sorába! :)
Ádám bátyám nem ütötte le a vasat mielőtt marta, ezért fordulhatott elő, hogy a rezonanciától kimászott az alátét a munkadarab alól.
De ez nem az Ádám hibája, hisz belerakta a vasat a gépbe szépen, egyszerűen a fizika ki akar babrálni vele.
Tanulság: Nincs az a vasmennyiség ami sok lenne egy forgácsoló géphez.
Ha az én gépem így marná az acélt, már rég megépítettem volna svejk gépét.....[#eljen][#vigyor3]
Azért mászott ki mert kiemel egy kicsit a satu.
Ezek szerint lehet hogy csak műanyagot tudok marni a géppel [#nemtudom]
Meghúzás után üsd le a munkadarabot.
Természetesen valamilyen gumikalapáccsal.
Húha ez még szikrázik is. Köszörű ez vagy maró? Nekem csak a szivem fáj, hogy ezt a kis ékszer cuki gépet (amihez gratuláltam) vassal gyilkolod.
Üdv:Darth Vader
Vagy réz dornival. Van aki az anyag alá betesz egy köszörült HSS késszárat és addig ütögeti...huzogatja amíg a szár már nem mozdul.
Nálunk ez úgy megy, hogy fogsz egy műanyag tégladarabot (pl: 50x30x20mm) aztán ráteszed a vasra és bronzkalapáccsal rányomsz egy megfelelőt.
Aztán megoldódott a kiemelés.
Én a satu éklécét(vagy mi) szoktam állítani.
Svejk:Emulzió nélkül is lehet marni HSS maróval. A hobby gépek amúgy sem szeretik az emulziót.
A "régifajta" marásnak (alacsony fordulat, kis előtolás, HSS maró) van egy nagy előnye: nem keletkezik apró beedződött forgács amivel megtelik az egész műhely. Sokkal tisztább szárazabb érzés, nem beszélve a halálfélelem hiányáról...mikor pattan ki a lapka és áll bele az agyamba.:((
A marási felület is sokkal homogénebb, nincsennek kemény szemcsék amik végighúznak a felületen (lsd első video)
Egyébként nekem ezekkel a fényes felületekkel bajom van, szerintem ilyenkor valami nem stimmel.
De tudom ez csak egy demonstráció volt Ádámtól.
Jut eszembe: van ez a ködölős Noga cucc ami nem veri össze az egész gépet, csak helyileg érzéstelenít. Megérne egy próbát, lehet csodákat művelne. Bár a vizes emulziót kerulném mert a pára..gőz megkapná a sineket. Van olyan is ami csak híg olajat nyom.
Igen ez csak próba volt.
Van Noga, fel fog kerülni, és még ezer más dolog ami sokkal fontosabb, pl az ikertengelyek refereniafutása, a végálláskapcsolók, ütközők, a porvédelem, a főorsó vezérlés. Még kis türelmet kérek Misi.. és lesz HSS maró teszt is :)
Várjuk a fejleményeket. Remélem lesz mit leugatni, mivel a Te esetedben igen nehéz bármibe belekötni. Leginkább a sárga irígység faktor dominál.:))
Nagyon jó lett ez a masina... De még fejleszteni kell :) Pl. egy kisebb de fekvő főorsóval a végén meg is lehetne köszörülni az acélt :)
Azt látjuk, hogy bika lett és szuperul működik - most talán kellenének az adatok, hogy számításokkal alátámasszuk, hogy mégsem olyan jó :)
Úgyis mindent megosztok veletek, mert én ilyen megosztó személyiség vagyok[#csodalk]
Tudom hogy nem rosszaságból kötözködsz, csak ki akarod ugrasztani a nyulat.. Nagyon helyesen [#wave]
Legközelebb csak annyit írj, hogy: Kis lépés ez egy szakembernek, de nagy lépés egy hobbystának [#ejnye1]
És akkor tudom hol a helyem[#kuss][#eplus2][#eplus2]
Jó de hogy mindenkinek örüljön, az Y tengely szíj áttételes, de van direkt hajtás is a gépen..
Hogy hol a helyed? Megmondom: nevek említése nélkül van itt a fórumon egy pár született őstehetség akik bár nem tanulták de valahogy ráéreznek a konstrukciós lehetőségekre és meg is tudják az elgondolásaikat valósítani. De ez az amit nem is lehet tanulni, ez nem szakemberség kérdése. Sajnos,hogy én nem tartozok ebbe a csapatba, de Te igen...a fenébe is.[#confused] Persze azért még kritizálni azt tudok.
Halihó Misi!
[#confused][#nemtudom][#nemtudom][#nemtudom]
Pedig a tehetséged megvan.... csak hát..."úgysem lesz jóóóó"[#wave][#wink][#worship][#taps]
Hát tudod jól, hogy én sem vagyok szaki, de nekem a HSS-el még nem sikerült a fúráson kívül semmi a BF20-on. :((
Elárulhatnál egy két titkot mondjuk 6 mm-es 4 élű HSS maróval milyen forgácsolási tulajdonságokkal lehet dolgozni hűtés-kenés nélkül.
Nekem még öntvényben is pár cm volt az élete. :(
Abban igazad van hogy hagyományos, nem stabil gépen a keményfém törik mint a ropi, de olyan olcsón lehet hozzájutni...szemüveg meg kötelező.
Az is igaz, hogy ezek a nagyon vékony forgácsok olyanok mint az üvegszál, fájdalmasan tudnak behatolni.
Szóval majdnem mindenben igazad van :)
Akkor egy kis segítség:
próbáld ki
Köszi a segítséget, de nem műxik nálam a link. :(
Nálam se.. :((
Köszi! Nem tudom mi nem sikerült,de már segítettél. Máskor pedig ment így.
RogerCo segítségével már megy, de ebből hogy is tudom meg hogy a 6-os 4 élű HSS marómat hűtés nélkül mekkora fordulaton, mekkora fogásmélységgel és előtolással használhatom úgy hogy ne végezze pár percen belül a kukában?
Szerintem 20-as vágósebesség általában 0,1D fogásmélység és az előtolást M/percben nem tudom,de a forgács szélessége ne lépje túl szintén a 0,1D-t. Tehát lassan marj tovább érsz az anyagban... Ezek általános gyári ajánlások,ha régi(békebeli) maróid vannak akkor vagy még türelmesebb,leszel ennél vagy egy csomó maróval szegényebb.A program 1061-es fordulatot és 382 mm/perces előtolást ír.
Köszönöm szépen az útmutatót, van még pár darab HSS maróm legközelebb ki fogom próbálni! [#worship]
Mondjuk az 1000-es fordulat nekem biztos halálnak tűnik. :(
Én 800-nál többet nem adnák neki hűtés nélkül, 2mm fogásmélység, esetleg 3mm, előtolás max 50-60mm/min, vagyis élenként 0,02mm közben meg lehet neki egy kis vindola, vagy levegő hűtés se rossz! [#nevetes1] Aztán mindenki maga döntheti el, hogyan bírja a pénztárcája!
Nekem is de függ a maró fajtájától is. Van egy kis proxxon marógépem és ott éppen ez a legkisebb fordulat és a normális marókkal bírja a vasat is,de csak kis fogásokkal. Ha nagyobb fogásmélységre vágysz legalább felezd el a fordulatot és az előtolást negyedeld,akkor talán menni fog. A 8-as keményfám maróval 6000-es max fordulaton szoktam vasat marni csak kesztyű mindenképpen kell hozzá...
Sajnos hivatalos adatokkal nem szolgálhatok, de azért: pont a multkor martam egy kis ékpályát 6-os négyélűvel vasba, hűtés nélkül hagyományos gépen, tudod.. amit kézzel kell tekerni.A fordulat azt hiszem 600 volt, a fogásmélység 0.5 mm. Az előtolás sebessége: meg hát ...izé... úgy fülre hogy ne csikorogjon, szépen jöjjön a forgács. Kb a 20 mm megtételéhez kell vagy fél perc. Legközelebb megmérem.
Tudom te precíz ember vagy és ez a válasz nem fog kielégíteni, de hát csak ezt tudom mondani.
Ja és még ehhez jön az hogy azt a fél mm fogást is zárt ékpályánál be kell hintáztatni, vagy elő kell fúrni ha a maró nem az a fajta ami középen is visz.
Kielégít a válasz, köszönöm.
Ki fogom próbálni , bár emlékeim szerint ilyesmi adatokkal próbálkoztam de igen gyorsan elégett a szerszám.
Persze a szerszám minőségéről nem volt infóm, ránézésre és súlyra HSS-volt.
Egyébként én úgy vettem észre, hogy 4 élűvel nem jó reteszhornyot marni, mert be-begyűri maga alá a forgácsot. Később írta is itt valaki, -talán Laslie- hogy ilyenkor inkább a 2 élű az ajánlott.
Bocsánat, hogy bezavarok de a videók nagyon elvesztek. Felteszem újra hátha valaki még...[#kuss]
Alu marás Szerszám acél marás. Acél 1000-es fordulaton
Azt had kérdezzem meg hogy az oldalsó két golyósorsot egy egy szervóval külön hajtottad meg és szoftveresen van szinkronizálva?
Akkor ebből az következik, hogy mindenki másképpen csinálja, és lehet, hogy több jó megoldás is van.
Viszont ebből meg az a tanulság számomra, hogy semmi közöm ahhoz, hogy Ádám mit és hogyan mar a szupi kis gépén, úgyhogy ezúton kérek elnézést a sötét és nem építő jellegű belevau miatt.Lehet, hogy nekem sem esne jól ha a frissen elkészült gépem demonstrációját leszólná bárki is.
Bocs Ádám! és mégegyszer gratula a géphez[#eljen]
[#eljen][#eljen][#eljen][#eljen][#wave][#worship][#worship][#worship][#worship]
Hát azért is az a neve a két élűnek, hogy hosszlyukmaró (horonymaró).
A többélű meg csak oldalazásra való. (ujjmaró)
A 3 élű még úgy ahogy jó horonymarásra...
A fogásmélység meg az előtolás azért jócskán anyagfüggő.
Röviden kilógatott 10-es kétélűvel, 10mm mélyen, automata acélban, bő hűtéssel fogsz tudni dolgozni. (nagyolás)
Neeeem ilyen könnyen nem ällhatsz ät a napos oldalra:)) Azért köszönöm a gratuläciot a géphez, de a megmunkäläsi kritikäkat elvärom töled ezutän is. Különben én is sötét maradok[#worship]
Én úgy látom kezded megvalósítani Varsa álmát, hogy úgy 'gyalogolsz' acélban mint a profi gépek a Youtube-on! ... :) Gratulálok! [#wave][#eljen]
Ádám!
Érdekelne, hogy a főorsód milyen fordulatszámon megy? (-tól, -ig)
Alapvetően a HSS szerszám hűtés nélküli használhatóságáról ment a kérdéssor.
0-4000 1/min AC sebesség szervo, 1,5kW 3000-es fordulaton.
Ismered a volt oktatóm mondását ?
Szárazon még baszni sem lehet, nem hogy forgácsolni ? :)
Egyébként nem is igazán értem, hogy hogy merül fel ez a szárazon marni kérdéskör.
Senkinek sem jutna eszébe egy csapágyat kenőanyag nélkül üzemeltetni.
Egy hajtóművet sem pörgetünk olaj nélkül.
A Verhovina váltójába is betöltöttük anno az oil-t...
stb...stb...
Mindegyik működik egy darabig olaj nélkül is, de aztán...
A mai szerszám árak mellett luxus hűtés nélkül dolgozni...
Úgy értsem az áttételezés után 0-4000 rpm?
1:1 az áttétel, szóval nem, alapból 0-4000.
Engem inkább az érdekelne, hogy 3000-en ténylegesen le is tudja adni azt az 1.5Kw-ot?
Az áttétel most a képekről látszólag 1:1, vagy közeli, amúgy meg "az kizárt dolog, mert nem tudom". :)
Ezt viszont tudom, igen!
a motor névleges fordulata: 3000 1/min (4000-ig lehet pörgetni)
a névleges teljesítménye: 1,54 kW
nyomatéka:4,9 Nm
Ezekben az adatokban azért vagyok biztos, mert testvére itt hever az asztalomon.
És volt már mérve, hogy az itt látott videók közben (engem inkább az alu érdekel) ténylegesen mennyit fogyaszt a motor? Úgy látom eléggé túl van méretezve.
Annyit fogyaszt, amennyi a forgácsolási igény, plusz a vezérlőelektronika fogyasztása + a motor vesztesége.
(Ezek a szerkezetek elég jó hatásfokkal rendelkeznek, köszönhetően a visszacsatolásnak és a jó minőségű anyagoknak. Nem véletlen kerülnek egy kisebb vagyonba)
Kérd meg Farkas Ádámot szerezzen egy LIDL-s fogyasztásmérőt, vagy ugorjon el Varsányihoz kölcsön kérni :))
Az,ha egy hajtás túl van méretezve általában csak a pénztárcára nézve káros,sőt később majdnem mindig jól jön.
A servo motor is meg a vezérlése is elég drága, azért kérdeztem, hogy megérte-e ekkorát beépíteni. Egyébként akkor ez a gép
így is tud menetet fúrni?
Lemaradt, hogy a jobb oldalira gondolok.
Nem tud, nem szinkronizált a főorsó.
Csak tudnám miért ilyen k. drágák a menetmarók?
Te ebben biztos vagy? Szerintem meg tudna a marógépén ilyen menetmarást csinálni, ehhez nem kell a főorsót szinkronozni, elég X, Y, Z szinkron.
Ez szerintem is csak szoftver kérdése.
Áts László Hát igen, tényleg nagyon drágák, pedig szerintem nem annyira bonyolult gyártani őket.
Nem vagyok én már semmiben sem biztos.
Én ugye Mach3-ban gondolkodom, azaz néha nem jól gondolkodom.
Mert a Mach3 nem képes erre? Vagy mi az akadálya? Úgy látom, hogy a hardver adott hozzá.
A lassú marásnak is meg van a szépsége, nem csak a száguldásnak![#eljen]
Én annak idején próbálltam mindkettőt.Az is igaz, hogy mindkettőt élveztem!
Nem lehet, hogy Svejknek mégiscsak igaza van?
Mivel Lovi a jobb oldali, hagyományos menetfúrásra kérdezte.
Nagyon szuper lett a géped gratulálok én is, merev erős jószág lett.
Egy kis szikra meg belefér az acél marásba.
Van aki ennél sokkal jobban nyomja.
Videó
Most lehet hogy én nem vagyok képben, de a menetmaráshoz nem kell főorsó szinkron, mivel a szerszám fogaknak nincs menetemelkedési szögük.
De ezt csak gondolom alapján mondom, mivel még nem volt a kezemben ilyen.
A logika viszont azt mondja, hogy nem lehet ez másképp.
Ugyanazzal a szerszámmal tudni kell marni különböző átmérőjű és vele együtt különböző menetemelkedési szögű meneteket.
Vagyis a fogak külön külön alá vannak csak köszörülve a maximálisan várható menetemelkedési szögnek megfelelően.
Ezt értem.
De mint írtam, Lovi a videón látható jobb oldali, hagyományos menetfúrásra kérdezte.
Akkor meg mi a gond? :)
Én még képről sem láttam ilyen menetmarót.
D.Laci szokott ilyenekkel bűvészkedni, majd Ő megmondaná.
Akkor bocsi, azt nem láttam. Hol volt az ?
A 780. hozzászólás.
Ja, meglett közben. Ahhoz biztosan kell valami szinkron. Még ha valami ötletes közmechanika is van a főorsó és a szerszám közt ami távolodni engedi a szerszámot a főorsótól akkor is kell a szinkron legalább addig, míg a menetfúró bele nem kap az anyagba és el nem kezdi húzni magát befelé.
Szerintem ehhez is hosszkiegyenlítős menetfúrótartó kell mint az esztergán és akkor nem feltétlenül kell a szinkron.
Közben hazaértem én is..
Pont most jutottam hozzá a talin pár darab ilyen Datron menetmaróhoz.. Hétvégén csinálok vele próbamarást
Sajna nem dolgoztam még ilyennel, de sántít valahol a dolog.
A kiegyenlítés nem csak akkor kezd működni, ha már húzza bele magát a menetfúró ?
Valóban! :)
Fogyasztásmérőt is rendeltél? :)
Mi van ennek az elején, a fogak előtt ?
mingyá lemegyek lefotózom
Ennyire azért nem lényeges, csak úgy körülbelül érdekelt volna. 100-500-1000 watt?
Egy ilyen szerszámot már én is régóta szerezni akarok. Mekkora a legkisebb marható méret?
Összeállítottam az én ugyanolyan AC szervo szettemet mint amilyen Farkas Ádám főorsóját hajtja.
A hálózatból felvett teljesítményt LIDL-s fogyasztásmérővel mértem. (a nevével elentétben meglepően pontosan mér nem Ohmos terhelés esetén is)
Csak a motor van szabadon áttétel orsó nélkül.
A servo drive üresjárati teljesítményfelvétele: 23 W
Bekapcsolt servo 60 1/perces motorfordulatszámnál: 38 W
3000 1/perces fordulatszámnál 85 W
4000 1/perces fordulatszámnál 95 W
Éppen ez a lényege!
Nagyon jól néz ki! A szerszámbefogó gyári?
Olvass vissza #467 egy gyári osztófej volt a Vaterán találtam
Ezeket a menet marókat csak aluhoz és műanyaghoz használd és alunal alkoholos hűtéssel és 15000 fordulat felett, előtolás 200-300 körül legyen.
A kisebbik maróval M6x1es menetet lehet vágni, maró átmérő 4.8mm. A nagyobbal 1.5mm-es menetet tudsz vágni bármilyen átmérővel, a maró átmérője 5.8mm.
Ilyet még nem láttam,kimarja az anyagot magának előre,vagy mi ez a három vágóél az elején? Esetleg "borotválja" a menet belsejét mint a menetlapka az esztergán?
Nagyon jó a szerszámbefogód!
Van rajta valami domb, amivel ki lehet oldani? Lehetne automatizálni a kioldást?
Osztófejnek nevezik ezt a befogót? Lehet így kapni?
Ez a három él készíti a furatot a menethez.
Köszönöm már régen ki akartam próbálni egy ilyent, de iszonyt drága a boltban :)
Nem tudom mi volt ez pontosan (nem értek hozzá) de valami osztófeltét vagy csak kézi forgató.. Volt benne egy kioldható csigaáttétel, osztás, és kézi tekerő. Majd az egészet le lehetett fixálni.
A lényeg az ISO30-as kúp volt, ja és van hozzá egy tokmányfeltét is 100-as tokmányhoz:) Azt is fel tudom tenni a CNC-re :)
Köszönöm a válaszokat és Svejk-nek is a mérést.
Ez egy gyári CNC szerszámtárából kivett befogótartók van rajta egy kis rugós lemez ami benntartja, könnyen automatizálható.
Tokmány! Az már durva... [#taps]
Hát ez az ami sántít....
Esztergán hogy nyomod bele ?
1 - Szegnyereggel , kézzel , érzésből...
2 - késtartóból, kézzel , érzésből
3 - késtartóból , vonóorsóval, a gépet kisebb előtolásra állítva mint a menetemelkedés.
4 -késtartóból , vezérorsóval, kisebb menetemelkedésre állítva mint a készítendő menetemelkedés.
A CNC-n melyik módot tudnád szimulálni főórsó szinkron nélkül. Minimálisan az kell, hogy a főorsó fordulatát precízen tartani tudd.
Persze ezt jobban végig kellene gondolni, de most hirtelen ez jutott eszembe...
Jaj, de fasza.
Kitisztázza a magfuratot...
Kíváncsian várjuk a próbát....
Rá van írva a menetemelkedés a szerszámra ?
Ha, kiegyenlítő betétet használsz, sem tudna menetet vágni. A menetfúró, saját magát vezeti bele az anyagba.
Menjünk át az esztergálásba,ne szemeteljük ide az Ádámhoz.
Írtam a menet emelkedést.
A menet maró, viszont egy jó dolog. Spirálisan kell lefelé haladni egy fordulatot, meg két negyed fordulat a ráálláshoz, illetve a kiálláshoz.
Amit belinkeltem videót 779-ben abban látszik a különbség. Örülök, hogy Ádám most ki tudja próbálni, remélem tesz fel róla videót!
Én is erről beszélek...
Sikerült kipróbálni a menetmarót? Azóta várom, hogy láthassam :)
hétvégét írtam, hét közben későn érek haza, kis türelmet
Gratulálok a géphez, a fotók és videók alapján nagyon megnyerő.
Meg lehet tekinteni esetleg közelről is a hét végén? Üdv. Dani
Persze gyere csak, ma már otthon vagyok.
Nagyon eltűntél mostanában. Vége a biciklizős időnek. [#kacsint]
Kipróbáltam ma a Datron menetmarót. Először műfába, majd aluba. M10-es csak elírtam a videóban
VIDEO
Ez nagyon komoly! Nagyon teszik![#worship][#worship][#worship]
BigLike![#eljen]
Elkápráztattál!
De amikor a műfába próbáltad a csavart becsavarni, elég nehezen találtál lyukra....iszol te rendesen?
[#eplus2]
jaj gondoltam hogy észlelitek, azért mert a kamera elém állt és a keresőjén láttam csak ki és nem volt térlátásom [#mf2]
[#eljen]
Szuper Ádám a menetmaród ami nekem különösen ismerős! :D
[#eljen]
Nagyon sorjázódik a menet széle Ádám?
Örülök hogy ilyen jól sikerült a menet marás és nem akarok vitát generálni, de ezt a menetet 2.5D-és marógépen (X Y tengely egyszerre vezérelhető a Z tengely külön programozható) gyártottuk. Következő hétvégén teszek fel videót a menet marásról.
Szép munka!
közelről megnézve az alut nem tökéletes, de így is nagyon jó lett, Sajnos a kívánt 15000-es fordulatot nem tudtam most teljesíteni, és a hűtés is csak szakaszos volt. Készül a második Z tengely a gépre ami tudni fogja ezt a tempót.. [#finom]
Szia Ádám![#eljen]precízen megoldottad![#wave]
Mi a probléma, írd meg mert érdekel a dolog. A G-kódot csak 2-3 perc alatt írtam, szerintem jó lett. Hihetetlen hogy előfúrás nélkül ilyen szépen megcsinálta a menetet, habár úgy gondolom ez a maró csak M8-ig használatos. (a nagyobbik amit adtál)
Na persze! én az esztergán 'vágom' a menetet'[#wink]
Itt hogyan néz ki a kód?
Köszi mindenkinek!! [#worship] Kola hol vagyok én hozzád képest[#circling] A marót Sanyi Bá-tól kaptam, én csak kipróbáltam[#wink]
Most nem megyek le a kódért de gyorsan megírtam:
G0x0Y0Z0
F500
G1z0
G2I2.2z-1.5
G2I2.2z-3
G2I2.2z-4.5
G2I2.2z-6
G2I2.2z-7.5
G2I2.2z-9
G2I2.2z-10.5
G2I2.2z-12
G1x2.2
G0z20
G0x0y0
ha jól emlékszem..
Qrva jó![#eljen]
Nagyon tetszik a géped is, le a kalappal!
Ezt Mach3-alatt sikerült létrehozni?
A G212.2 kódot nem ismerem!
Magyarország másik felében!
[#eljen]
Az I-betű középen, nem 1
:)
G2 I2.2
(Bocs)
Köszi köszi!
Beszarás, de tényleg. :)
NAgyon tecc...
áá csak azért tetszik mert dizájnos a videó[#buck]
Egyébként újra kell csinálnom a videót, mert a Youtube kiszúrta hogy szerzői jog alatt áll a dal amit alátettem, és néhány országban és mobiltelefonon, nem nézhető..
Ez így tökéletes ahogy csináltad, ez a maró nem M8-ig tud, ez 1.5mm-es emelkedést tud amit bármilyen átmérőbe vághatsz természetesen átmérő 10mm-től felfelé. Amit írtam a 2.5D maró programozásról az egy 1990-es évekbeli CNC-ről szol amit majd következő hétvégén próbálok feltenni.
[#worship]
Ne hasznélj konzerv zenét!
Tudsz Te pengetni a gitárodon különbet , ha kell zenei aláfestés.
Bár én legjobban a gép hangját szeretem.
Ez nagyon jól sikerült gratulálok!
Foglalkoztam már én is menetmarás gondolatával, de én úgy gondoltam, hogy készítek egy ütőkés szerű egyfogmarót. Ennek ugyan elő kell fúrni de nem csak egyféle menetemelkedéshez lenne használható.
Amit Te a videón használsz kereskedelmi szinten beszerezhető valahol?
Szédületes!!
Főleg a videó vége. :))
Milyen tartó az eredetileg?
Na ezt jól benéztem!
Szóval I, ez a marógépen, G2 mondatban, a középpont távolsága a kezdőponttól inkrementális módban? a z adja a menetemelkedést!
Az I2.2 hogyan is adódott? sugár vagy átmérő módban?mekkora a szerszám átmérő?
Az nekem is nagyon teccik!kiváló megoldás!
Vajon hová bújt Ádám a forgás alatt!?[#nevetes1]
[#eljen][#eplus2]
Igen beszerezhető akár a Klavio-nál, most kerestem rá hát nem hobbi áron van. Ami a videómon van az 20000Ft
32.oldal a katalógusban Datron 0068 457
Ez odavág! Egy élű előmarósba még ilyet nem láttam. Frankó a géped! Csak így tovább (lehet még ennél is tovább?) .
63.o a katalógus oldalszámozása szerint
Az enyémet nem akarnád megcsinálni?
Én már 3 éve készülök rá!
milyen szépen is néz ki a végén és még az se látszik, hogy hány darabból van valójában az alu
[#duhos2] alig vagyok irigy...[#eljen]de azéééé[#worship]
[#eljen][#wink]
[#taps]
Először is gratula nagyon szép lett!
Látom, hogy ez sorozat termék, mit kóstál egy ilyen összeállítás készen?
Nagyon frankón összehoztad![#eljen]
Ez nem sorozat termék. Két ilyen HD-m volt az egyiknek mär megvan a gazdija a mäsik az enyém. Sajnos ilyen ättételeket nem lehet nagy tételbe beszerezni.
élveztem a videót, kösz!
[#circling][#eljen][#eljen][#eljen][#wave][#wink][#worship][#worship][#worship][#worship]
Mennyit kóstál egy ilyen motor a szabadpiacon?
Ádám szeretnék csinálni egy 5 tengelyes gépet és kéne 2 db HD ami a képen volt menyiért lehet be szerezi? írd meg magánba!!
egyébként ötletes és nagyon jó!!
[#eljen]
Szia!
Sajnos nem tudok segíteni, én is barter útján jutottam hozzá néhány HD-hoz. Esetleg az ebayon kéne vadásznod. De nem olcsó mostanság még használtan sem
eBay
Nagyon szép munka[#eljen] És mi van a fekete áttételben? nincs róla fényképed?
Nagyon precízen összehoztad! Gratula.
Kicsit utánaolvastam, mi is ez a harmonic drive.
Miért is kell egy ilyen precíz cucc egy forgatóhoz? A motor tartó nyomatéka nem elég? Gondolom, a sebesség csökkentésre nincs szükség, vagy igen?
Lehet, hogy butaságot kérdezek, de nemigen értek hozzá, nézzétek el nekem.
Sajnos nem elég egy ilyen kicsi (1Nm)-es motor tartónyomatéka. Valóban nem a lassítás a cél hanem a kottyanásmentes stabil "pozícióban tartás". Elég lenne egy csigaáttétel is, de azt is nehéz beszerezni kottyanásmentes kivitelben. Na meg hát ez volt otthon :) Ennek az áttételnek az előnye még a kis helyigény. Ugyanezt az áttételt szíjjal vagy fogaskerékkel, sokkal hátrányosabb méretben és módon lehetne megépíteni.
Köszönöm a magyarázatot, így már világosabb. Egy erősebb motor sem volna jó direktben? Mégiscsak olcsóbb, mint egy harmonic drive...
Egyébként csuda dolgokat művelsz, minden elismerésem.
Hello!
Ha nem vagyok indiszkrét egy ilyen kis motyó milyen áron megy??
Üdv!
Nem tudom [#nemtudom] nem eladásra ment..
Nagyon szuper! Gratula!
Sajnos rá kellett jönnöm, hogy néha szükségem van a nagyobb 20000-es fordulatszámra, és az is előfordul hogy két szerszámmal kellene dolgoznom. Na ez most megoldódni látszik, ugyanis felszereltem egy második Z-tengelyt a gépre.
Sajnos elég keskenyke helyem maradt a Z platformon 60mm-er amire a marómotor is csak keresztbe fér el :) Ezért normál lineár pár sem fért volna el. Szerencsére találtam a vaterán egy új dobozos acéltestű hengergörgős lineáris egységet ami pont befért. A kincses-fiókból előkerült egy 2mm emelkedésű C3-as golyósorsó, ezt csak a lineár fölé tudtam felszerelni..
Ez a lineár nem nagyon tűri a port és a forgácsot, ezért nagy gondot kell fordítanom még a porvédelemnek. ha más nem ráhúzok egy Tescos táskát:)
NAgyon tuti. Pont ilyen megoldáson gondolkodom én is egy ideje. Ugyanis ezzel a megoldással sok munkánál össze lehet hozni a 2 szerszámmal való marást is. És megússza az ember a szerszámcserét.
[#vigyor3]
Ja és jó lapos lett :)
Az az orsóválasztás nekem első ránézésre sántít.
Biztos hiányzik már az adótorony...látom kikötötted a Z egységet 3 irányba is :))
Fejtsd ki..
Svejk szerintem a Z egység tetején lévő vezérlőből szembe kilógó 3 vezetékre gondol :D.
Azt értem nem arra írtam, hanem az orsóválasztásra.. Azért a sók derót, mert ez csak próba mielőtt befűzök az energialáncba..[#beka2][#schmoll2]
Sok méretet nem tudok :(
Csak megérzés...
Mire vagy kíváncsi kiscsillag? [#buck]
Orsó átmérő 10mm emelkedés 2mm teljes hossz:100mm
Kuplung szélessége 20mm hossz 25mm
Motor 100W Yaskawa fékes.
Anyja neve két példányban..
A táblázatod 1:1 áttételt hoz ki. 6000m/perc, és 6,6m/sec2
Nem mm/perc?
de elírtam[#worship]
Ádámnál,még az se lenne csoda,ha 360Km/órával száguldana az a "Z" tengely.:))
Ha belegondolok ez egy Z tengely egy Z tengelyen [#vigyor3] Mi van ha mindkét tengely egyszerre indulna lefelé [#idiota] akkor meglenne a 360Km/h [#hehe][#hehe][#hehe]
Épp erre gondoltam én is.:)
Főleg most,....hogy mondod.[#crazya][#nevetes1]
Akkó' jól van! :)
Hogy hivatkozol a második Z tengelyedre a G code-ban?
Ott még nem tartok, de kiosztom 4. tengelynek és én beleírom a G kódba, a másik lehetőség egy szerszámváltás és akkor egy külső áramkör átvált a másik Z-re persze pontosan meg kell adnom az ofszetet.
de még nem tudom, majd hátha jön még valami ötlet.. egyenlőre kézzel megírom 4. tengelynek
Kellene írni rá egy progit, ami összefésül két G kódot és automatikusan megcsinálja az offset-et is. Legalábbis én így képzeltem el...
A négy páncélos meg a kutya azaz a 4.tengely felkerült meg a második Z [#vigyor3]
VIDEO
[#eljen]
Szép munka Ádám!
Szerintem sokan szeretnénk ilyen gépet, olyan lett akár a 20 millás gépek! [#nevetes1]
Már csak egy szerszámcserélő kell rá![#nevetes1]
Ez igen! [#eljen]
[#eljen]
És az a megmunkált felület...
Nálam csak álom. :))
Ez nemsemmi![#eljen]
Szép! Szép! Nagyon is szép! [#eljen]
Nagyon profi![#eljen]
Beindult a hazai profi gépgyártás... F.Á. Gépipari Művek Sopron [#eljen] Szép, csak igy tovább!
Köszönöm mindenkinek!
Áááá most szétszedem az egészet. inkább csinálok belőle szecskavágót [#vigyor2]
Annyit szeretnék (halkan) megjegyezni, hogy a HD tudtommal nem önzáró hajtás, tehát tartónyomatékot kell kifejtenie a léptecsnek ami meghajtja.(de nem kötekedni akarok)
Ez pontosan így is van. Pont ezért csináltam lépteccsel :) habár olyan nagy az áttétel hogy szervó-motornál sem lenne észrevehető a kibillentés.
Valami hasonlóra gondolsz????????????????? Nagy kihííííívás lenne.:)[#crazya][#nevetes1][#kuss]
Értem. Tehát a léptecs álló helyzetében gerjeszted az állórészt tartónyomaték létrehozása céljából?
Ha az uraknak ilyen jellegű indíttatása lenne, van egy szekcsavágóm feleslegbe [#wink]
Egyébként remek gépet építettél, csak ámulok [#eljen]
Mindíg okozol valami meglepetést számomra!
Legutóbb Székesfehérváron, amikor beültél gitározni a trióba!
De most ez!hát nagyon szép!ez már kezd profi lenni!Gratulálok!
Gondolom egy 'kézzelírt' kód ez, amit bemutattál!
A második z hogyan van megkülönböztetve?
[#worship]
Igen olyan vezérlőm van amin be lehet kapcsolni a pihentetés, vagy pedig marad a gerjesztés..
Igen kézzel írtam a kódot. Egyenlőre úgy oldottam meg, hogy a Mach3-ban be lehet kapcsolni még A, B, C, tengelyeket, Az A már foglalt mert Slave módban együtt megy az Y tengelyemmel.
A B-t kiosztottam a második Z-nek. a C-t pedig a "forgatóasztalnak".
A kódban így szerepel a második Z:
G1 B-10 (a második Z lemegy 10mm-t)
A forgatót egyenlőre úgy paramétereztem hogy 100mm legyen egy körbefordulás (360°)
Tehát:
G0 C25 (negyed fordulat)
G0 C50 (fél fordulat)
stb..
jah kicsit pengetek néha a gitáron, egyre kevesebbet.. fél éve Ukulelén, és pár hónapja hegedűn is próbálkozom [#vigyor3]
Gratulálok a precizitásodhoz, kreativitásodhoz, kitartásodhoz... [#eljen]
Csak azon gondolkodom, hogy a fenébe jut még erre is időd az ukulele a hegedű és a gitár mellett...(?) [#fejvakaras][#vigyor0]
[#eljen]
Ez a vezérlő valóban *****
Már én is tesztelem őket :-)
Biztos nem tart ebédszünetet és így 25 órából áll neki egy nap :))
Szia Ádám!
Érdekel, hogy miért Harmonic drive-t használsz az áttételezéshez, mondjuk bolygómű helyett.
Úgy tudom ez elég költséges szerkezet, de az előnyeit még nem ismerem.
Van ebédszünet úgyhogy 26 óra egy nap, egyébként négy napot dolgozom, péntek, szombat, vasárnap marad a CNC és a család számára(egyik a másik rovására)[#hamm]
Azért mert ez volt itthon, bolygómű viszont nem :) Ilyen a hobbysta válasz [#finom]
háát a mi szempontunkból előny most nem is jut eszembe a bolygómű és a HD között..
Talán a nagyobb nyomatékátvitel hasonló méretben??
Egy kottyanásmentes bolygómű sem olcsó talán meg is közelíti a HD árát. Amiket itt árultak a fórumon planet-driveket azok egyik sem volt még teljesen kottyanásmentes.
Olvasgattam kicsit és állítólag a HD-nek jóval nagyobb az élettartama és kottyanás mentesebb is. Viszont elég drágák. De ha ilyen holmik vannak otthon a polcaidon.. Tényleg nem semmi!
Nagyon szép lett ez a gép, és öröm volt nézni ahogy ezek az innen-onnan öszeszedett alkatrészek ilyen álomszerűen összepasszoltak/összeálltak szal ahogy összeraktad... megérte az a 4db flex is [#smile]
Kérdés: Ténylegesen volt olyan tapasztalatod, hogy a HD (becsületes nevén hullámhajtómű) nem önzáró? Nagyon, de nagyon meglepődtem, azt hittem ez az egyik fő előnye. El sem tudom képzelni, hogyan hajt vissza a kihajtó oldal, ott ugye nincs (mechanikai) gerjesztés sem, pedig attól megy az egész.
Én emlékeztem úgy hogy a HD nem önzáró, de lehet hogy mégis:
http://www.inf.unideb.hu/kmitt/konvkmitt/alkalmazott_mesterseges_intelligencia/book.xml.html
Akkor talán a cyclo drive nem önzáró?
A HD nem önzáró nem is írják sehol.
Varsányi videójára nem emlékszel? Ja , még fiatal fórumozó vagy :))
Jut eszembe Ádám bátyám pávát látván... ja ez nem arról szól. :)
Szóval végül is mikor, honnét, milyen LPT 2 kártyát szereztél és volt-e gond a beüzemeléssel?
Talältam egy új drivert azzal meg ment.. úgyhogy én voltam a B.F.
Arra videóra bár emlékezhetnék, de sajnos mégsem.
Viszont a weblapon ki van emelve, hogy a harmonic drive hajtóművek vészhelyzetben hajthatók visszafelé. Pedig nincs benne semmi speciális elem, ami ne lenne benne egy hagyományos hullámhajtóműben.
El sem tudom képzelni, hogyan foroghat visszafelé... Meg vagyok lőve...
Mekkora a lassítása egyébként?
Ezt a videót nem akartam mutatni, mert nevetni fogtok rajtam, de nem érdekel [#mf2]
Volt a főorsóhoz egy tokmánytárcsa, felraktam... rátettem egy 100-as tokmányt.. és bekapcsoltam :))
Íme a Video
Izééé....
Akkor most ez egy vertikális eszterga,vagy marógép vagy miacsuda?[#taps]
Nem tudom, még hogy mi lesz a vége.
Ja továbbgondolva az asztalra akár 100 szerszámot is felpakolhatok és kész a szerszámcserélős CNC eszterga [#buck]
Jaa!
És tényleg! [#wilting]
Odamegy a főorsó a szerszámhoz,...ez jóóó!
A hegy,...meg Mohamed esete.:)))
[#eljen][#eljen][#eljen]
Erről ez:
videó jutott eszembe. Szóval már esztergál is a kicsike :). Teletűzdeled szerszámmal az asztalt és lehet sorozatgyártani :) . Már csak a tokmány nyitást zárást kell megoldani (meg a forgácskihordást) .
a lehetőségek tárháza végtelen :) akár eloxáló fürdőbe is belógathatja, vagy ékpályát véset magára, vagy csak egyszerűen megtör néhány szem mogyorót két esztergálás között [#smile]
Mi ebben a nevetséges?
Én már eleve a BT40-es végű tokmánytárcsát a marógépen eszetergáltam a kúp pontossága miatt.
Ha a főorsód átmenő furatos, akkor kipróbálnám egy 3m-es szálanyaggal is,
csak akkor a munkaterületnek megfelelő méretű nyílás kell a felette lévő nappali padlózatába... [#nevetes1]
Vagy netán a fürdőkád van éppen felette? Akkor a mindjárt a hűtés is megoldva...[#wink]
A viccet félre téve, nagyon szuper szerkezet. [#eljen]
Mert ilyent még nem láttam, hobby fórumokon, ilyen is csak nekem jut eszembe [#nemtudom]
Csak ültem a gép előtt a gondolkodó pamlagomon és mindenféle bűnös gondolataim vannak [#wilting]
Ráhibáztál, pont a fürdőkád van felette..
Abit fórumtársnál láttam olyant hogy ki van véve egy béléstest a gép fölött és oda be-belóg a Z szervómotor.
Az ötlet jó ,és a kivitelezés hibátlan,de megnyugtatlak,hogy nem csak neked jut eszedbe ilyen elvetemült ötle,mert már az én fejemben is megfordult,és tudok még mást is ,akinek szintén.
De én nem jutottam el a kivitelezésig.
Mit is esztergálhatnék egy ER11-es patronban.
írtam mélt
Baszki én a BF20-al is esztergáltam :)
Ment a válasz.
Hogyan készítettél marógépen precíz bt40-es kúpot? Ez nagyon érdekel, de szerintem mást is.
Baszki én meg forrasztópákával fúrtam műanyagba! mégsem vagyok rá büszke [#wave]
na jó de ez most számítógép-vezérelt, minek esztergálnék a BF20-al amikor ott az eszterga a sarokban :)
Kiváló próbálkozás! [#eljen]
Itt aztán lehetne több szerszámot is használni!
Egyszerűbben, négy irányban!
bonyolultabban, bárhová tudsz egy szerszámot felfogatni a cél érdekében!
Érthetőbben, ez lehet egy kifordított revolverfej is, elméletben!
[#wave][#worship]
És, ha pl egy fúrót felfog az asztalra akkor már forgó szerszáma is van, egy revolverfejes esztergán :)
Érdekes elképzelés, és szerintem még életképes is.
No ugye hogy univerzálisabb a marógép ha cnc? :))
Jó ötlet!
Fejesztergának tökéletes, egyet nem szeretek benne, hogy ki akar tekeredni a nyakam ha nézem.
Mindenáron jobbra billen a fejem :)
Azért ezt egy alumechanikán hiába próbáltam volna
Viszont ha a gépet felfogatom a falra akkor már nincs probléma, és a forgács is lehullik..
Én is az 1 tonnással csináltam :)
Majd belinkelem a képeket, mert csináltam, csak olyan "belekötősek" lettek.
Na várjál effendi!
Próbáld ki csak a garázsban![#nevetes1][#wave]
Hidd el egy idő után nem fog tovább tekeredni ;), vagy ha igen az nagyon fájni fog.
Igaz a forgó szerszám helyett pontosabb lett volna hajtottam mondani :)
Egyébként! a marógéped merevsége és a megmunkált alu átmérője nincs arányban egymással!
Erre az átmérőre próbáld ki hogy 1200rpm, F 0.15 f/rev, és 2mm fogásmélységgel mi lesz!
Persze elírtam! egyszerűbb lett volna fordulatonkénti előtolást írni!
szerintem Vboldi is csinált már ilyet [#nezze]
Már régen tettem fel videót..
Tegnap 20-as lyukakat martam két Z tengellyel azt kell mondjam nagyon meg kellett tornásztatnom az agyam mire az eltolásokat beleszőttem, pedig ez csak egy egyszerű mozgás volt:)
A lényeg az volt hogy egyélű maró kikapkodja az anyagot, viszont nem szép felületet csinál, és mivel az egyélű maró nem szimmetrikus ezért a kilengése enyhén kúpos lyukat eredményez. Ezért utána a felületet a 12-es négy-élűvel helyrehozom. (hűtéssel elég lenne csak a nagy szerszám is, ez most csak teszt volt!)
VIDEO
ja és most kaptam csewe fórumtárstól egy makrót, ami megoldhatja a két Z problémámat Ha sikerül beapplikálnom bemutatom az eredményt. [#worship][#worship][#worship]
Zseniális !!
Szerintem, próbálj mindig G41 irányban marni, ha be van kapcsolva a sugárkorrekció, ha nincs, és
simítsad fel akár ugyanazzal a fogással.
- A szerszám kihajlás kiküszöbölésere gondoltam az ellőbb.
Szia, Ádám!
Ha használod ezeket a G kódokat G41 szerszámsugár-korrekció számítás balról
G42 jobbról
Elvileg a Mach-nak is tudnia kell a szerszámtár kezelését... Nem csak a D1 D2... átmérő, hanem az X Y eltolást is tudnia kell. Tehát a kódban, ha beírod, hogy G41 D2, akkor a szerszámtárban lévő X vagy Y eltolást is figyelembe veszi. G43 pedig a hosszkorrekció hozzáadása (+ -) G43 H20...
Még egy gondolat. Nem mindegy, melyik irányba marsz. Simítás, vagy nagyolás a cél...
Ez nekem is hasznos volt! A bal a nagyolás a jobb meg a simítás?
Miért kell az összes eltávolítandó anyagot "ledarálni"? Nem lenne elég csak "körbemarni", és a közepe pedig kiesne?
Általában egyen-irányú marás javasolt, kotty mentes gépeken !
Egyenirányú marás
Nem a forgácsolás volt a lényeg [#gun] terelitek a szót , hanem a szerszámváltás, és a gépbeállítás. Ha csak úgy körbemarom az anyagot és kiesik, eltöri a marót. Én inkább beleteszek a kódba pár 1*1mm es fülecset amit a végén egy csípőfogóval elcsípek, majd elköszörülöm.
na itt a csewe által írt makró ami Z-t cserél :))
Video
Egész jól megy.
Ment egy másik verzió is.
Alakul. :)
Ádám!
Az előbb tettem az "adok/veszek"-be képeket 3db. 2sec-os időkapcsolóról.
Igaz,hogy 100VAC táp kell nekik,de ha megoldás lehet a "lágyindítós" problémádra jelezzél,visszaveszem a hirdetést,és "postáért":)) a Tied.
Köszönöm, de Sneci felhívott hogy van egy egyszerű lágy indító áramköre 4-5 alkatrész, már meg is csináltam. Probléma megoldva[#worship]
Azért köszönöm hogy gondoltál rám!!
Klasszul megcsináltad![#eljen]
Írd már át hogy a Z visszahúzása és a "szerszámcsere" G0-al történjen, mert azt hiszem lassított felvételt látok :(
Vagy direkt csináltad a demonstráció miatt? :)
Úgy van!
Ádám, estedben ha a "lyuk" kell akkor az óramutató járásával ellentétesen haladj a maróval.
direkt, direkt :)
Még egy videó a "szerszámcserélésről" most már a Mach3 képernyő sincsen elcsúszva Köszönöm csewe!!
VIDEO
Megígérem [#eljen]
[#worship][#wow1] Azért mégis csak jobb ha nem kell spekulálni az eltoláson.
[#eljen]Ez igen!
Ezek a videók haláliak.
Mintha egy komplett stáb lenne mögöttük! :)
Szivesen.
Király ez a dupla Z tengely!
Műfát marsz?
Egész csendesek a főorsóid.
A stáb: Piroska és a Farkas
Ádám és _Éva! [#nevetes1][#nevetes1][#nevetes1]
Most már jöhetne egy kis soft pornó is. :)
Mindkettőtöknek gratulálok! Magyon szépen összehoztátok.
De csak egyedül vagyok, az elég soft lenne [#gunyos1][#nyes]
Az úgy van hogy lemegyek a műhelybe viszem a fényképezőt, meg a telefonom is előkerül, az is tud HD felvételt. Aztán felmegyek és felhányom a videókat, egy kicsit tologatom a csíkokat, aztán megy a tecsőre. :) sokak örömére[#love12]
Köszönöm! én csak belefaragtam...
Igen műfa asszem, habár jobb az alu mert ez nagyon összeporoz mindent :(
Én is had szóljak be Ádámnak! [#nevetes1]
Nagyon szupi, gratula, igen királyul összehoztad! [#eljen]
Köszi Pabló, nem is tudtam hogy ilyen közel laksz, benézek majd ha arra járok!
Nagyon jóóóóóóóóóó[#eljen]
Várni foglak! [#nevetes1]
megmérem majd intenzív munka közben, A vezérlők szinte gyújtó-lángon üzekednek kb 30-35 fok lehet most bent. Beszereztem már hozzá egy Ritall szekrénybe való szűrőbetétes ventilátort, de még nem volt égető befűrészelni.
Nagyon jó! Folyadékot is tervezel rajta fújni?
Szia!
Nagyon profi! Ha megkérdezhetem a Noga hűtőt honnan sikerült beszerezni, és mennyiért?
Persze ami a képen látszik az éppen alkohol, úgy be lehet állítani hogy szinte elpárolog becsapódás után. Felszívja egy tartályból, ha lekapcsolom a levegőt egy csepp sem jön ki több. De még kísérletezek a folyadékokkal, mert megfulladok az alkoholgőzben:)
Az ebay-on vettem 79 EUR
Nagyon fontos hogy etilalkohollal dolgozzál mert komplex a hatása ( hűt és javítja a kedélyállapotot ) A metil is hűt és javítja a kedélyállapotot csak sajna vakságot is okoz [#circling]
Csak azért NE feledkezz meg arról se, hogy az alkohol igencsak robbanásveszélyes cucc!
Nehogy a következő videó a marsról jöjjön!
Porlasztod ki a szabad levegőbe, aztán meg csak szaporodik a koncentráció. És ez nem vicc.
Etilt használok, azaz denaturált szeszt, de ahogy Varsa mondta anno Valami jófajta Skót whiskey, az élvezet kedvéért :)
Jujj, ez nagyon profi, csak hát az ára.... Én is hasonlót építettem házilag, de még most sem tökéletes.
jó tudom, én 2 éve spórolok rá, de már most látom hogy megérte [#eljen]
nyolc méter mélyről felszívja a folyadékot és lágyítja a vizet is.. na jó ez nem igaz.
Jól vetted! Itt a hazai forgalmazó, én náluk vettem tavasszal :
NOGA minimálkenő Jól bepufferelted magad! :)
[#eljen][#wave]
Én nem tudom mi történt Nogáéknál mert az ebayon is 100EUR-al megugrott az ára:
ITT vettem Ha ráböksz a 219 eladásra láthatod hogy eddig mindenki 79-ért kapta.. én voltam az utolsó :)
Elírták az árat! :)... Te még a "rossz" áron kaptad! :D ... "sajnos"...
ááá nem! két éve szemezek vele, és az ára ennyi volt régóta. Nézd az eladásokat 2011-óta megy ennyiért. És van egy másik cég az is annyiét adta egészen a múlt hétig:
Másik cég aztán ott is felment az ár..
Lehet hogy csak rám vártak évek óta :)
Én ezt vettem, de még nem próbáltam :
NICRO 870 Aluminium vágóolaj
Egyértelmű, hogy rád vártak, legközelebb szólj mielőtt leütsz valamit! :D ;)
Jól hangzik, azt írja:
Növeli a szerszámomat
és a termékenységemet,
és sokáig fogok élni ha ilyent használok [#buck]
Akkor épp ideje kipróbálnom! ... :D
Most háború van abban az országban, vagy állítólag megállapodtak, kell a zsozsó.
Alumínium, műanyag és plexi hűtésére a legjobb az ALKONEK elektronikai mosó és tisztító etanol. A forgalmazót megtalálod a "cnctar.hunbay.com" oldalon a könyvtáramba.
Köszönöm a megerősítést! Pont ilyent használok ettől a cégtől :) Ma martam 4-élűvel klasszisokkal szebb lett a felület is és a pontosság és nem tapadt bele az alumínium, és a forgácsot is kifújta :)
Ezt jól összehoztad! [#eljen]
Egyszer meg kell látogatnom téged!
De előtte majd fel kell, hogy hívjalak!
Nehogy kifogyj az alkoholból, és nem lesz hangulat! [#nevetes1][#pias]
Infúziónak is használható? Lassabban fogy el az anyag![#nevetes1]
Még egyszer gratula! [#eljen]
[#eljen]
Ezt nekem is meg kell csinálnom. :)
Ádám! Most már ne csinálj semmi újat, mert már ezeket se lesz időm megcsinálni, kevés lesz a karácsonyi szünet. [#vigyor3]
Vagy te voltál a második vevő, és mivel megduplázták az eladásokat itt volt az ideje árat emelni :D
Nem lett egy nagy durranás, nem szeretek reliefeket készíteni, de a videó szerintem jól sikerült:)
VIDEO
[#taps]
[#taps][#worship][#taps][#wow1]
Fantasztikus lett! A videó is [#eljen]
Csak nem saját pengetés a zenei aláfestés!!??
Ugye a kész videóra pengettél? :)
szerinted?
képzeld ez ne is gitár, hanem egy szintetizátor, az asszony Roland PA500
[#nemtudom] ennyit a zenei szakértelmemről. :(
[#eljen][#eljen][#eljen][#wave][#wink][#worship]
Aranyos a kislányod, szép lett a relief, fantasztikusan jó a zene(annak idején modtam, hogy ne konzerv zenét használj),szuperűl megy a géped! Le a kalappal! Gratulálok!
Példa értékű, így kell ezt csinálni![#eljen]
12 évet lehúztam a királyi televíziónál (akkor még csak két program volt) de ott sem montírozták volna jobban össze ezt a videót.
A műszaki tartalomhoz nincsen hozzáfűzni valóm, mert ezt Tőled alapból elvárt minőség :))
Jól belehúztál mostanság....[#eljen]
Csak ámulok-bámulok...[#wow1]
a denszeszt mi is használtuk egy darabig aztán áttértünk a propanolra
szaga van ennek is de kellemesebb valamivel, és elszívó ventilátor is volt a gépre pakolva
denszeszbe is van metil alkohol!! meg ki is ülepszik belőle egy kis takonyszerű rész ami bekocsonyásodik aztán persze nem fér át a fúvókán
Köszönöm Robi ki fogom próbálni! [#worship]
Hol és mennyiért lehet megvásárolni?
első körben én sem találtam
más propanol 2 néven izo propil alkohol
nálunk labor vegyszer és hasonló eszközök forgalmazójától
VWR International laboreszközök 2 propanol (nem vagyok 100%-ig biztos benne de ez az, azt hiszem)
Szerintem azért nekünk nem kell folyadékkromatográfiás felhasználású tisztaság az alumínium maráshoz, ahhoz ez a minőség egy kicsit drága.
De, köszönöm az infót.
Úgy tudom, hogy az izopropil alkohol káros az egészségre, elszívó kell!
Elfogyasztva, bőrön át felszívódva, belélegezve is mérgezést okozhat. Kevésbé mérgező, mint a metanol, vagy az etilénglikol. Átlagos testsúlyú embernél (kb. 70 kg) a toxikus hatása 15 g-nál jelentkezik. A májban acetonná alakul át. Mérgezési tünetek: fejfájás, kábaság, hányinger, hányás, acetonszagú lehelet, nagy mennyiségben eszméletvesztés, kóma.
F o r r á s
Azért a porlasztott alkohol robbanásveszélyéről se feletkezzünk meg!
Egyszer valamikor már én isleírtam a véleményem az alkoholos hűtésről, de ha már ilyen szépen előkerült :
Az egészséügyi határérték metilalkoholra és izopropil-alkoholra 200 ppm, az etilalkoholra 500 ppm. / Bár az utóbbit iszogatjuk /
Az eltérés nem jelentős...
Amint Karasz kolléga írja, mindegyik tűz- és robbanásveszélyes.
Az alsó/felső robbanási határkoncentráció a mérvadó.
Néhány anyag táblázatban.
Így van. Pont olyan, mintha benzinnel hűtene. Csak idő kérdése a koncentráció kialakulása. És semmi előjele.
De ha "úgyse történik baj", akkor csak bátran az alkohollal.
És ennek az ARH-nak a 20%-nál előjelzés, 40%-nál lekapcsolás!
De honnan tudja a felhasználó?
Sehonnan, mert nem izgatja.
Nem kell ijesztgetni az alkohollal senkit, mert nem olyan mint a benzin. Én 14 évet dolgoztam alkohollal (ETANOL B) CNC marógépen, ami 3 műszakba ment és 20 liter alkohol fogyott el hetente. Hidd el volt olyan meló amit satu mellett még kézzel is kellett fogni hogy ne rezonáljon be, így nagyon közel kerültem az alkohol porlasztáshoz, de nem lett semmi bajom tőle, sőt még alkoholista sem lettem. Baleset, vagy tűz sem keletkezett, pedig volt olyan munkatárs aki ott dohányzott, persze azért ha észrevettük lebeszéltük a gép melletti cigizésről. Ennyit az alkoholról, bővebben magánba szivesen válaszolok.
van technikai és nem analitikai minőségű változatban is
és még mindig olcsóbb mint a tiszta etil alkohol
nálunk napi 6-8 liter volt műszakonként a fogyasztás belőle egy 100m3-as helységben
igaz ment egy kis elszívó ami a gép fölötti ernyő közepéről szívott de az ernyő és gép között volt 6-8 centi szünet körben
egyáltalán nem lehetett légtömörnek mondani
a legrosszabb az volt mikor hirtelen behajolt ajtó nyitás után az ember a gépbe és szívott egy takaros slukkot a levegőből, na az egy kicsit az orromat csavarta de semmi több
(4 évig csináltam)
Igen, csak ne felejtsük el, hogy elég kis térfogatszázalék az alsó robbanási határértéke. 3% körüli. Jól átszellőztetve nem gond, de egy téli időszakban hobby műhey csukott ajtóval meg ablakkal gondot okozhat!
Az ipari felhasználás egészen más tészta.
Ott a technológiai utasításban benne van a felhasználás feltétele. A légköbméter, az elszívás stb.
Szia, Ádám!
A főorsó hajtásod, valami szervós megoldású? Lehet vele pozicionálni is a szerszámot?
Szia Servo
Hogy micsodálni lehet a micsodát? [#eplus2]
Szóval a főorsót egy Yaskawa 1,5KW-os szervó hajtja. Analóg bemenetű (+-10V-os) De "Sneci féle" előtétpanellal step/dir -re alakítható..
Amióta fönt van az érintőképernyő, nem jutok a géphez
[#circling]
[#eljen]
Ügyes a csajszi!
Mint a,...papája.:)))
Építettél a leányzónék egy gépet. Tanítsd meg neki hogyan lehet G-kódba konvertálni a rajzait.
Szerintem, jobban jársz, ha csinálsz magadnak egy másikat. [#eplus2]
[#eljen]
Nagy mágus vagy![#eljen]
Tetszett a videó!
[#eljen]
Hallod Ádám, nagyon jó videókat csinálsz...
Hello!
Egy olyan kérdésem lehet hogy milyen léptecset használsz és milyen vezérlőt hozzá? És nagyon profi a videóó!!![#ijedt][#wow3][#eljen]
Nagyon jó [#eljen]
Ez az az ötlet ami az orosz moduláris CNC-ből jött?
Köszönöm mindenkinek!
adamant: ezek nem léptecsek.. Yaskawa AC szervó.
keri: ezt a fajta Z tengelyt kb.
4 éve használom..
Mármint az a kis CNC ami a videón végén van azt szervo motor hajtja a Z tengelyt? [#wow3] legalábbis én arra gondoltam
Végül is ez is hobby csak szériás tételben.
Gondolom hobby és vatikáni áron.
Jó cuccokat használsz! Tetszenek!
jajaja a videon 1Nm-es motor van. A vezérlő
Motion által gyártott.
Ez a zárt áttétel megoldás nagyon szemrevaló.[#eljen]
Szép lett, gratula! Tetszenek a fekete felületek valamint a bordásszíj védelme :)
És hogy lehet a szíjat feszíteni ?
Én is évek óta tervezem hogy a BöFi 20-ast(BF20) megcsinálom így zárt áttételesre.
Van néhányszor 10kg alu vastag lemezem, csak nem szeretem vagdosni a 20-40-100mm vastag anyagokat.
Mellesleg nekem is ilyen kis AC-k tekergetik a gépet, de látom te se merted direkt meghajtással összekötni.
Igaz felesleges 20,000mm/perces levegő szántás. [#vigyor5]
Észre se vettem hogy lejjebb az X és az Y meg direkt összeköttetésben van a motorral.
Ez a könnyű gép le fog repülni az asztalról így !
És ez nem vicc.
Nagyon frankó, tetszik![#eljen]
az semmi, de szét is szabná a gépet, és kirángatná a csapágyakat a csapágyfészekből, de vissza lesznek szabályozva normális "teljesítményre".
Ezekhez a 200W-os hajtásokhoz jobb áron jutottam mintha léptetőmotoros, vagy DC szervó rendszert vettem volna hozzá.. És ez mégis csak egy ipari cucc!
Ennyire nem akartam részletezni mit tudna művelni a géppel. [#idiota]
Egy viszont biztos hogy soha többet nem építek gépet léptetőmotorral, maximum játékot!
Sokan köpködtek rám, de látom más is ezt a szemléletet vallja mint én.
"Ezekhez a 200W-os hajtásokhoz jobb áron jutottam mintha léptetőmotoros, vagy DC szervó rendszert vettem volna hozzá.. És ez mégis csak egy ipari cucc!"
De nem csodálkozok hogy sokan nem mernek AC szervó rendszerben gondolkodni, mikor egy mezei léptetős rendszer is annyira kevesek mint madártejben az ornitológia.
Először be voltam tojva tőle, de annyira egyszerűek legalább is számomra ezek a Sigma 1-2-3 vezérlők mint a faszög.
Múlt héten sikeresen beakadtam és kiszakítottam az összes enkóder kábelt az egyik ilyen motorból.
Meghűlt bennem még az a bizonyos salakanyag is mikor megláttam hogy tőből jött ki az össze kábel.
Ez egy régebbi motor amin nem csatlakozóval van összekötve a kábel.
Paraszt logika szerint visszakötöztem azt a 9 vezetéket és láss csodát elsőre működött.
Végszóként egy kérdés.
Elárulod hogy lehet feszíteni a szíjat, mert a képek szerint nem látok ilyen lehetőséget?
A képeken nem látszik de oválisra van marva a "szíjház" felfogató csavarja és a sűlyesztése, és 1mm-t hátrafelé tolható... de alapból is feszesre van felfúrva.
"De nem csodálkozok hogy sokan nem mernek AC szervó rendszerben gondolkodni, mikor egy mezei léptetős rendszer is annyira kevesek mint madártejben az ornitológia" [#confused]
Ez nem kicsit nagyképű kijelentés egy hobby fórumon!
Nekem az X szán megoldása jön be. Alul, felül a lin hátul pedig az orsó, még viszonylag védett helyen is van a forgácstól.
[#eljen]
A Z dobozolást meg rólad másoltam. [#vigyor3]
Na kezdődik,
Gyere el hozzám, ha akarsz látni egy gyors léptetős gépet. [#wink]
Minek rémisztgetni itt az új gépépítőket... [#shakehead]
Szia Ádám!
Szeretnék neked írni egy e-mailt, a fórumon keresztül nem megy. Légyszíves írj a zoltan kukac kezsmarki pont hu címre (akár csak 1 szót). Kösz!
Szép estét Ádám!
Jó, hogy megint építesz.
Mi az oka annak, hogy nem fordítod vissza a motorokat, hogy ne lógjanak ki a konstrukcióból.
Direkt így tetszik neked, vagy műszaki oka van?
Nagyon szép lesz ez a gép is, mint a többi, amit építettél. Tisztelet érte.
Lehet hogy nagyképű kijelentés, de ha tudom hogy nincs érzékem valamihez akkor hiába feszegetem a határokat abból nem fog semmi jó kisülni.
Például a főzéshez se érzékem se affinitásom ezért nem is szólok bele max azt tudom megmondani hogy jó vagy nem jó a végtermék.
Zoli a te léptetős géped nem lehet egy lapon említeni a többivel.
Remélem érted a burkolt célzást [#awink]
Most volt két hét szabim amikor rászántam magam.
Az az oka hogy így nekem a legegyszerűbb!! (legegyszerűbb a legjobb jeligével)
A másik hogy utálom ezeket a gagyi kotyogós szíjakat amik csak a hibát :) és a súrlódást viszik a rendszerbe.
A Z szíj csak azért került bele mert nem férne el másként a motor, és az áttétel miatt nem csorog le a motor kikapcsolt állapotban.. (ez a szíj nem kotyog).
Szóval lehetne beforgatni a motorokat, ha kiállításra készülne biztos meg is tenném, de használatra szerintem így is tökéletes, és hibát sem okoz.
[#buck]
Most már nem csak jó gépek születnek, hanem szépek is amellett. :)
Nagyon jó és tökéletes ez Ádám![#eljen]
Nem tökéletes, de a célnak megfelel [#smile]
Köszönöm a gratulációkat!!
Szia!
Én nem akarok senkivel kötekedni!
De valamilyen szinten, igazat adok LZ-nek is!
Mért ne lehetne gyors léptetős gép!?
Az enyém is tudja hiba nélkül a 15-20m/min gyorsjáratot! Jó áttétel és jó meghajtás, és század pontosságban vissza is pozicionál gyorsjárattal is! Hobby szinten meg bőven elég a század pontosság szerintem! [#nevetes1]
Ez nem kötekedés akar lenni!
szia Ádám
nagyon jókat és tetszetőseket csinálsz , de ezt már hallhattad sokszor, de még fogod is !!! :)
egy kérdésem lenne az asztalról.
milyen profil ? hol ? és menyiért ? ...3 lett :)
Szia Ádám!
Nagyon jó kis gép lett!
Olyan kérdésem lenne kb menyibe kerül egy ilyen gép meg építése?
válaszod köszönöm előre is !
Én nem is írtam hogy LZ-nek nincs igaza! Olvass vissza. Csak annyit hogy olcsóbban jöttem ki vele mint egy 2Nm-es léptetős szet, digitális vezérlővel, és tápokkal. Amúgy a gépeim 90%-át léptetőmotorral csináltam(om)
www.mayer.hu nem emlékszem mennyi de nem olcsó 20-30e.. 270, és 90mm széles darabokból van
Nem is akartam beléd veszni!
Én Pál üzenetére írtam!
Bocs elnéztem! már azt hittem lesz egy kis [#boxer][#hehe]
[#csodalk][#csodalk][#csodalk][#csodalk][#csodalk][#csodalk]
Szervusz Ádám,
Éredeklődnék a kék géped felől, ami nagyon tetszik, jól sikerült masszív kis darab. :-)
Hasonló kialakításút tervezek most építeni, de az Y tengely ikerórsós meghajtásától tartok, ez az egyetlen ami kicsit visszatart ettől a mozgó hidas konstrukciotól.
Te alkalmaztál bármiféle, akár mechanikus vagy főként elektronikai, vezérlésbeli trükköt a két oldali (két motoros) meghajtás szinkronizálására?
Milyen megoldások léteznek, kell-e feltétlen alkalmazni, elképzelhető-e nélküle? Tudom, hogy volt ez már téma több topikban is talán és hogy vannak is rá megoldások elektronikai is, de a fene se tudja hol olvastam már.
Egy motorral hajtani a két órsót hosszú szíjjakkal nem szeretném.
Előre is köszi.
Hobby gép AC szervóval. Talán már unalmasak a videók de hátha valaki még belenéz :)
A géped szuper, a videó meg jó lett mint mindig. [#taps]
Nekem az a rádiuszos tetejű leszorító papucs maradt ki az eddigi életemből :)
A gép meg profi.
Debrecenben mivel lepsz meg minket? -Építő kit?
Jó lett a videó, szuper a gép.Alig várom, hogy láthassam![#wink][#taps]
Jó nézni a profik profi gépét...
Léptecsekkel építem én is a kis relief-maráshoz szánt gépem mint a legtöbb kezdő. Az viszont nekem is piszkálja a csőrömet, hogy pl. a kissebbik marómotor mozgató elektromos része kb. mennyiből jön ki?
Mert ugye ha erről beszélek valakivel az mindjárt avval jön hogy a szervó drága. De mennyivel is drágább? A Z esetében szerintem látványos lehet a javulás relief marásnál.
Egyáltalán nem unalmas,profi videokat is készítesz.Összhangban vannak a gépeiddel.
Mesélj!!
M mi lett az oka a változásnak?
Lett-e előnye/hátránya a két kisebb motorossal szemben?
Technikai adatok?
Szíjprofil:
szíjszélesség:
fogszámok:
tengelytáv:
Ne kelljen már harapófogóval kihúzni belőled! :)
Az volt a fő szempont, hogy a mechanika védelmében már régebben össze akartam kötni a két tengelyt, és erre hozzám került ez a szép nagy motor, adta magát hogy levegyem a két 400W-ost. Ezzel megoldódott a két tengely külön home pzicióra futásának problémája, és felszabadult egy port is. Teljesítményben talán nincs változás, szépen dolgozik egy motorral is, nem értem a kérdést :)
Áttétel nincs, Szijprofil HDT5 szélesség:25 hosszúság:1500 hajóvonták találkozása tilos!! tengelytáv: kb650mm
Hátrány: nagyobb a súrlódás és inercia.
Előny: egyszerűbb vezérlés, mechanikus védelem
Még valami!!
Első megoldásban úgy szerettem volna összekötni, hogy az egyik orsót meghajtom direktbe, és csak egy szíjjal összekötöm a két orsóvéget, viszont ezt az orsóvég rövidsége miatt nem tudtam megcsinálni, ezt a szokványos megoldást választottam..
De szerintem ez nem jó!!
Ugyanis ha a szíj "megnyúlna" akkor csak úgy tudok feszíteni rajta ha az egyik orsó kerekét oldom a tengelyről, különben elmegy a két tengely pozícióhűsége.
Vagy be kell építenem a felső részbe is egy szíjfeszítőt és azzal korrigálni az eltérést?
Hogy csinálják ezt gyárilag?
Ezeket a fogazott szíjakat nem szokták utánállítani, hanem cserélni. ha már nyúlik akkor ott alapvető tervezési hiba van.
Az Y tengely merevségén nem éreztél változást?
Az orsókra a szíjtárcsát ilyen esetekben különösen célszerű KLCC vagy hasonló kúpos tengelykötéssel rögzíteni már a szinkron első finombeállíthatósága miatt is.
Nálad hogy rögzülnek a tárcsák?
Ezt úgy hogy beállítottam a két tengelyt órázással, majd mindkét oldalon nekitettem egy mérőórát lenulláztam. A kerekeket ráragasztottam a tengelyvégre, képlékeny állapotban behúztam nullára az óráknak megfelelően.. jó ötlet a KLCC nem jutott eszembe.. (na persze tudom hogy nem lesz gond a szíjal)
Gondolom a motort feszítik. Én is úgy csináltam. A gépemen ugyanez a megoldás van 1méter feletti orsótávolsággal kb 2x mozgatott tömeggel 400W ac szervóval. 4-ik éve megy. A tempóval dinamikával semmi gond nincs sőt.
Ej-ej...[#ejnye1]
Egy ilyen méretű KLCC 1500-2000 Ft körül van.
Tudod , szárazabb tisztább érzés, ráadásul olyan "gépes" kinézetű.
No de még nem késő legalább az egyikre rakni.
Farkas Ádám szerintem arra gondol, hogy ha a motort is állítod, akkor a két orsón levő két kerék egy hangyafasznyit ellenkező irányba fordul el, tehát elmegy a beállítás és valamekkora torzítás keletkezik az X-Y tengely derékszögelésén.
Ki kellene számolni mennyire indokolt ez a félelem.
pont erre gondoltam!! na majd berendelek egy ilyen kereket, habár egy lemelegítés újraragasztás kb negyed óra..
Te mondtad, hogy a szijjat egyszer kell beállitani és majd valamikor cserélni. Nekem hasonló tengelykötésem van. Igaz 6000 plussz áfa áron volt akkor. Azóta egyszer kellett újra állitanom mikor a kenhetetlen és porvédő nélküli golyósanyákat tisztitottam.
Ádám!
Mi az oka, hogy a kétmotoros tengelymozgatást átalakítottad egy motorosra?
Szia Ádám
Most olvasom a szíj feszités problémát .
Ha a két hajtott kerék közé teszel feszitöt akkor a kerekek ellenkezö irányban mozdulnak el ( a feszités nagyságátol függöen ) , de ha az egyik hajtott és a motor közé teszel egy feszitöt akkor ( mivel a két hajtott kerék közt maradt a fix kapcsolat ) igy a két kerék csak egyirányban tud elmozdulni .
Huh ezt nem értem!! vagyis értem, de akkor hogyan állítom be a két hajtott kerék közti feszítést, és az együtt futást? Szerintem is csak a kúpos tengelykötésű kerék a megoldás.
nincs semmi oka, csak egyszerűsítettem az életem, mivel még hátra volt a két tengely külön külön home pozícióba hozása, és amúgy is biztonságosabb így, is ez így, meg port is szabadult fel, nem beszélve egy szervóhajtásról...
Szia Ádám
Valamiért ez a topick kimaradt az olvasásbol :(
Bocsánat .
Az együtt futást természetesen a fogazott kerék vagy az orso anya állításával oldod meg és ezzel egy időben az "elsö" szijfeszitést is.
Ahhoz viszont hogy a késöbbi szij feszités ezt ne rontsa el a feszitöt a motor és annak valamelyik oldali kereke közzé kel tenni .
( Adok-veszek # 58847 ) , nagyon jol látszik az elhelyezés , a két feszitö kerék nem feltétel , az csak a szij és kerék jobb átfedését biztositja .Itt 4 orsot kel mozgatnia .
Hozzám került egy kis munkaterű gyári gép, amit üzembe fogok helyezni. A tengelyek 100-120mm-t tudnak bejárni, készültem hogy az X tengelyt megnövelem 200-ra de egyenlőre kár vele vesződni, sok sok alkatrész belefér ebbe a méretbe. Az egész mechanika vastag saválló lemezből van hegesztve, a munkatér pedig le van választva így lehet "nyomatni" neki a hűtő folyadékot. Elsősorban ALU marásra használnám, egy 330W-os Tekno-motorral. A tengelyek léptető motoros hajtással vannak ellátva, minden orsó, és lineár márkás, és még újszerű állapotban van Üzemóra számláló 3000-en áll, ami nem csak a marási időt mérte ;)
A "munkaasztal" érdekessé még hogy egy főorsó hengerből áll ami 360° levegővel volt forgatható, amit egy HD-val akarok kiváltani. A hengeren egy levegővel nyitható csukható patron van plusz 8db Weldon szerű befogó. A terv hogy egy feltehető T-nut asztal is legyen a gépen ami forgatható, vagy tokmány hengeres tárgyak befogására..
Csatlakozom az irigyeid közé! :))
Ez egy magyar gyártmányú gép?
Gondolom ezé a gépé a másik topicban kérdezett vezérlőegység.
Nagyon klassz, micsoda szörnyeteg lesz ebből a kezeid között... :)
A gép mechanikailag Német, a vezérlő magyar.
köszi.. még alakul;-)
Kedves Ádám!
Írtam neked a fórumon keresztül egy mailt.
Megkaptad?
Igen a vezérlés magyar. Az Xfer nevezetű cég gyártja.Szerintem mivel kis munkaterű,inkább fogtechnikusok használhatták.A vezérlés nagyon jó! A rajzoló Softwer látta a gép munkaterét!
Rajz darabokat is átlehet küldeni a gép memoriájába.Mig dolgozik,lehet a következő fázist rajzolni a Pc-én. Kiváncsi vagyok ,hogy mit hozol ki belöle?
igen így van. van hozzá pc, szoftver, hardverkulcs. Lan-on tölthető bele a kód... de azt szeretném kihagyni...
Szuper gép!
Mint ha már láttam volna valahol ilyet.
Az ISEL-nek vannak ilyen forma gépei. Bp-en Meta-MIX cégnek(József utca )volt,ISEL gépe amely ilyen vezérlést kapott.A gravotrade gépei is igy müködnek. Egy kis pletya...
Ezt nem tudom, de ezt a gépet én hoztam be Németországból, azért volt ismerős.[#smile]
Akkor Jó,hogy feismered. De jól nézd meg mert az átalakítás után lehet,hogy 5 tengelyes gép lesz.
Én is szeretném ha így lenne, drukkolok Ádámnak!
szia Ádám írtam 1 mail-t
Ilyent sem láttam még közelről :)
Yaskawa Sigma III Mechatrolink
És pozzicióba is tudod állítani? pl mach3 al? :)
De én majdnem biztos, hogy holnap látni fogok. :))
Mesélj róla egy kicsit!!!
Akkor ez most a kész átverés :)
Ma kaptam kézhez, csak annyit tudtam egyenlőre hogy szoftverrel vezéreltem, JOG módban soroson..[#nevetes2]
Ádám ez Esztergomból származik ? ( a közös ismerősünktől ?
ez nem onnan.. ;-)
Szia Ádám!
Ma értettem meg ezt a fél mondatod "Ezzel megoldódott a két tengely külön home pozícióra futásának problémája", mivel épp ismerkedek a Mach-ban a limit/home kapcsolók bekötésével. A hidat nekem is két motor mozgatja és ugyan a Z még a Holdba van, de már megbántam, hogy nem egymotorosra terveztem. Az Y és tengelyt ugye közösítettem, mozgatás rendben is megy, de pont ma az első Home pozícióra álláskor jött elő a probléma. A két motor, aminek elvileg szinkronban kellene mozognia, külön, egymás után akarja felvenni a Home pozíciót. :(
én a helyedben valami külső megoldáson gondolkodnék,valami logikai kapuson.. esetleg közös step/dir-ről hajtsd a két motort és akkor szerintem egyszerűbb a megoldás..
nem bíznám a Mach-ra :( szerencsére nekem már almás :)
Valaki árulja el, hogy hogyan lehet ilyen épül a gépem topicot kikönyörögni? Mi az admin címe? :) Köszi :)
Így van, ahogy írod!
A közös step-dír vezérlés tökéletes.
Én a Mach3-ra az életemet is rábízom!
Kb 4-éve megy hibátlanúl.[#eljen]
a párhuzamos tengelyt slave-nek kell definiálni, ilyenkor jól működik a home funkció is.
Gondolom most is slave-ben használja, máshogy talán nem is lehet [#nemtudom]
[#rinya]
"nem bíznám a Mach-ra :( szerencsére nekem már almás :) "
És az almás jobb mint a mach3? [#eplus2]
Írj Varsányi Péternek, és nyit neked :)
Bocsánat, a válasz gomb lemaradt.
Válasz a #1161-re
Kevéske elektronikai tudásommal jobban járok, ha inkább átalakítom egy motorosra. Pedig mennyit agyaltam rajta már az elején és végül mégis a rosszabb, bonyolultabb megoldást választottam. :(
de még nem késő... :)
Köszi!
Szép gép!
Mekkora a lineáris tengely átmérője?
20mm
Szia Ádám,
Nincs véletlenül egy eladó komplett CNC mechanikád? 4 tengelyes vezérlőm van, csak a mechanika kellene, esetleg marómotorral...
Köszönöm.
Üdv, Zoltán
huuu te aztán ugy írsz a CNC gép mechanikárol mintha egy 8-as anya lenne. Már mindened megvan csak a nechanika kell..:)
Miért? A kínai 10e ft-os vezérlő mellé már "csak" 3-400e ft-ot kell tennie a mechanikára, meg esetleg 40-100e ft-ot a marómotorra. [#wave]
Vagy bútorlap, menetsszár, 8as anya, modellmotor és akkor kijön tized annyiból.
Az elektronika a lényeg!
Az a lelke mindennek és tiszteletet parancsol.
A mechanika csak úgy van.
én meg egyikhez sem értek :( Amúgy szerintem az életérzés a lényeg, vagyis a működő "Robot" [#wink]
a vezérlővel az a gond hogy legtöbb esetben, most már szinte minden esetben: megvesszük. Nem hobbyzzuk mint az elején..
Sokaknak ott a vezérlő a polcon a léptetőmotorokkal. Leveszik, leporolják, szigszalag a tengelyen, forog jobbra forog balra.
De ha már van egy mozgatható mechanika sokkal közelebb a cél :) azért legtöbbünknek köztük nekem is a jó mechanika a kihívás.
A Német Rexroth golyós-orsókkal úgy megy mint kés a vajban..
dicsekedős VIDEO :)
Nagyon szépen megy az tény!!!
Tudnál egy pár dolgot írni róla, előtolás, fordulat, fogásmélység.
Megkérdezhetem, hogy mekkora emelkedésű golyós orsókat használsz ezen a gépen?
szia Ádám
gratulálok !
ez nagyon tuti
a titkos adatokat is megosztanád velünk ?
maró átmérő , hány élű
fordulat, előtolás
kenőanyag..... meg ilyesmi :)
Hello!
Megkerdezhetem milyen tipusu, mekkora meretu sinek vannak/voltak rajta?
4-maró 1mm és fogás, egyélű (hűtés nélkül, ami nem helyes) a sebességet folyamatosan tekertem fel úgy 100mm/sec körül van. A főorsó 18000-et tud, de a videó kedvéért 22000-re felvittem ;-) csak a Klavio meg ne tudja.
Hiwin 15-ös, a Z nél pedig Thk 15-ös
Koszonom! Hiwinnel gondolom az EG sorozat?
Építési ötlet:
1. felhasználandó alkatrészek: 90X90 profil, Hepco linear:
2. emeljük meg provizórikusan a két oldalsó profilt, és így szereljük össze a keretet..
3. Szerezzünk be 270X19-es Minitec Aluprofilt a megfelelő hosszban. (ugyan ez a mintázat) T-nut asztalnak
4. És egy pofás, és merev gápalapot kapunk:
5. Mivel az oldalprofilok 19mm megemelkedtek, alatta összeköthetjük a két oldalfalat akár egy 15mm vastag lemezzel..
6. Jöhet az oldalfal, híd, blablabla..
A Minitec profilt hol és mennyiért tudják beszerezni a vevők?
Nem hiszem, hogy a magyar forgalmazó levág nekik 690 mm-t. :(
Szia!
Akár kevesebbet is levágnak. Nekem nagyon pozitív tapasztalataim vannak velük!
Pedig de :)Mayer Kft Gyöngyös, megírod emailba, és küldik az ajánlatot, rábólintasz és két nap múlva csenget a futár. (két centit is elküldenek+vágás+posta) Árat nem tudok most pontosan, nem olcsó az Alu, de sokkal olcsóbb mint egy tömör T-nut asztal az ebayon.
Ez nagyon jó hír!
Ja és még sosem kellet kp fizetni, még az első alkalommal sem, hanem egy hét múlva jön egy levélben a számla, hogy legyek szíves utaljam el a vételárat 8 napon belül..
Nohát!?
Egy perc alatt két jó hír is... :)
De mégis kb. mennyi? 10 ezer? 30 ezer?
megkerestem egy számlát Ez a 270x19-es 500mm hosszban 7700+áfa
Az annyiért ajándék...
ja és 90mm-ig a vágás 310Ft fölötte 620Ft
Küldj egy mail címet, és küldöm az árjegyzéket...
A nevemre kattintva jöhet.
Hogyan tudok file-t csatolni?
Ment mail a nevedre kattintva, arra válaszolhatsz.
Elküldve...
most nézem a listán az aluprofil többe kerül mint amennyiért az egész szetet árulom, de "senki" nem épít már gépet :(
Sajnos újonnan nem a legolcsóbb, viszont minőségi anyag! Azért még így is megfizethető. Ha nincs más lehetőség még akkor is megéri, én tőlük vettem mindent a gépemhez.
Akkor
ezt a 20.1077/0 tételszámú profilból kell 690 mm. A lista szerint ~45 Euró/m, tényleg megfizethető.
Szia!
Ez idáig tetszik, de hogyan tovább? Hova kerül a golyósorsó és a léptecs?
A W300-as gépedről oly kíváncsi lennék alulról is, hogy van megoldva a végállás kérdés, kábelezés.
Azért nem tudod mert nem olvasol vissza [#beka2]
22-es bejegyzés És pont azért írtam hogy összekötöd alul a két oldalt benne meg a golyósorsó hozzákapcsolódik az összekötéssel.
Hopp! Lebuktam!
Viszont az a megoldás jobbnak tűnik, hogy a rövidebb oldal nem a hosszabb oldalak közé, hanem a végéhez csatlakozik. Úgy nem veszik 2x90mm hasznos hossz.
Másrészt ha ezeket a profilokat a közepén megfúrod nem gyöngül meg túlságosan?
Szénási József gyárt trapézmenetes orsókat, Tr12x3 orsó, ZX100-as anyával szerinted mennyire lenne jól működő konstrukció ezzel a gépalappal?
Már miért veszne el 2X90mm akkor annyira vágod a hosszú oldalt amekkora asztalméretet akarsz, és abban az esetben a lineárt nem tudod egy anyagra végigfektetni.. Nem muszáj megfúrni ha nem akarod, lehet hozzá kapni olyan profilanyát ami derékszögbe összehúzza a két profilt, és azonkívül belső sarokösszekötő elemet is lehet még betenni.
A Józsi orsója szerintem tökéletes választás hobby célra, és olyan olcsó hogy akár a két oldalra is tehetsz ha úgy szeretnéd :)
Beszerzési hely?
1208-ban írta Ádám.
Köszi, bocs.
Küldtem levelet, remélem megkaptad.
Várható az ötleted további bemutatása? Most már hogy váztulaj lettem, felettébb érdekelne!
Szia Ádám.
Küldtem neked egy levelet magánba. Érdeklődnék, hogy megkaptad-e, és hogy mikor tudnál rá válaszolni.
Mail cím amiről ment: dr.avecz@citromail.hu
Ez már valami! Mégmégmég jöjjenek a képek!
Ez arra a gépvázra épül, amit hirdettél, vagy az előző projektben is látható Item profilból?
Milyen vastag alu lemezből dolgozol? Anyaga? AlSiMg7?
Lineáris vezetékek mekkorák? Hepco lesz-e benne?
A Z-nek miért kell ekkora áttétel? Tibor biztos szóvá teszi a gyorsulást!
A motorok AC v BLCD szervók jól látom?
Ejnye Ádám, mi ez a kupi!?
Nem ezt szoktuk meg a soproni csapattól![#vigyor2]
Jártál már nálam?!
Jártál...hát!:)
No...nem is csinálok képeket a "műhelyről"!:)))
Igaz,én...nem is vagyok soproni!
[#vigyor2]
Ez is tetszik!
Mint eddig a többi is![#worship][#wave]
Csak én látom rosszul vagy a golyósorsó tartó lemez egy komolyabb géppel készült? Mert ugye mindent megtud egy ehhez hasonló de azt a szép bemarást amit az anya igényel azt nem.
Tetszik, jó kis gép.
"ne a nőt nézze.." [#buck]
Ez nem az a projekt, ebbe nincs hepkó, 15-ös HIWIN sinek, 20-as ALU oldalfal, AC servo. A Z-ben 100W-os a motor 3X áttétel. AZ X, Y-ban 200W-os motorokat terveztem de a megrendelő kérésére 400W-re cseréltem, ami szerintem túlzás, de csereszavatos a felfogatása..
Az is "kézi marógép" gyümölcse.. a bemarásnál oldalra fordítottam. Régebben azt is géppel csináltam,
van is arrol videóm
Mer a megrendelő nem olvas hobbyCNC fórumot! :D
Tetszetős kis masina lesz! Gratula hozzá! Jól sejtettem, nagy a csend, tehát készül valami.
Az alu anyagát lehet tudni? Miből érdemes építkezni? Úgy is vennem kell, akkor meg olyanért érdemes pénzt adni, amilyet megkövetel az alkalmazás.
A Minitec-Hepco párosításból várható masina?
Szép darab. A 400W valóban túlzás egy kicsit, szegény gép :D
Csak nem ez készül Gézáéknak? :)
Meg azért is, mert a megrendelőnek porosodott a polcon két Omron SmartStep 400W-os pakkja :-)
Sziasztok!
Jól néz ki. Lassan elkezdjük akkor összerakni hozzá a vezérlőt is...
Üdv.: Géza
Jól sejtem, hogy nyugodtan lehet a pontos méretet rendelni a Mayer Kft-től, akkorát is fognak vágni? Tehát nem kell ráhagyással számolni + utána méretre marni?
Körfűrésszel vágják, elég szépen, 2-4tized hibával..
A hiba stimmel, de hiába írtam elő 1mm-es tűrésmezőt, 2 tizeddel csak kisebbre sikerült...
A hiba oka : a te acélmérődet ShenZen- ben gyártották, a Mayernél a fűrészesét pedig Pekingben. [#wink][#wink]
Igen, erre is gondoltam, de hitelesített, 750-es Mitutolyónak talán lehet hinni. Már csak a hőmérsékletre tudnám fogni, mert szerintem nálunk nem volt meg 24 fok, csak 16-18, de 690mm-en ez meg kb 0,1mm-t jelenthet.
Végül is nem kritikus, majd azon az végén hagyom a hibát, amelyiket kevesebbszer látom...
Ezért van ilyen patika rend a műhelyben :)
Hibátlan kép,és még az aktuális munkavédelmi szabályzatban szereplő zajvédő fültokot is használja..::))
Szia Ádám!
Privátban tudnánk beszélni CNC marógépekkel kapcsolatban?
gabben76@gmail.com Előre is köszi, Gábor
Szia Ádám!
Kérlek küldj egy elérhetőséget, egy Szabadka-i
ismerősöm szeretne egy marógépet.
ftibor@ptt.rs
Elöre is köszönöm.
Üdv, Tibor.
Nekem úgy tűnik kerül arra egy asztal, az meg elég jól védi felülről.
bocs, megzavartak az előzmény funkció...
Végre eldobhatom a seprűt :)
(http://cnctar.hobbycnc.hu/Adam/W300/20171204_185151.jpg)
(http://cnctar.hobbycnc.hu/Adam/W300/20171204_185159.jpg)
(http://cnctar.hobbycnc.hu/Adam/W300/20171204_185239.jpg)
[#eljen]
A Z tengely motorját egy borsás szíjas hajtással be kellene fordítani mögé és nem nyitogatná a gép tetejét ha felmegy kopra. [#papakacsint]
És tényleg azt csináltam vele ma, csak a szíj nem érkezett meg ;)
Azt lehet, de a kanálra vigyázz! :)
Azt lehet, de a kanálra vigyázz! :)
Végül is, két keze van...kell a két kanál![#nevetes1]
Szia!Frankón sikerült! [#taps]
Pedig a műhelyre ráférne egy seprés [#buck] Jól néz ki a gép ;)
Grat Ádám, szép lett a házasítás. [#eljen]
Ez nem is az Ő műhelye, ott mindig rend és pedantéria van/ (volt? :) )
Volt egy kis időm kipróbálni a Prcise főorsó szerszám cserélőjét
Video itt (https://www.youtube.com/watch?v=50LueMVBU84)
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2020/03/tn_q2a6kdj2h4dmu5zk7v0v_439.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2020/03/q2a6kdj2h4dmu5zk7v0v_439.jpg)
[#eljen]
Nálam is megfordult már ilyen és más hasonló Precise orsó. Nagy kár, hogy csak 1/8" átmérőig tud befogni. :/
Mach3-al van a gép vezérelve?