.
Üdv a fedélzeten!!
Üdvözletem Mindenkinek!
Először is köszönöm a lehetőséget hogy nagy nyilvánosság bevonásával építhetem gépeimet, és köszönet azoknak is akik tapasztalatukkal, tudásukkal hozzájárulnak majd a munkámhoz.
Tavaly év végén vásároltam egy HBM45-öt amit CNC-vé akartam alakítani. Tervezgetés közben rájöttem hogy elég sok esztergálási munka is lesz így vettem hozzá egy HBM330x600-as esztergát.
Közben rájöttem hogy az eszterga is lehetne CNC és ezért ahhoz is elkezdtem gyüjtögetni a dolgokat. Viszont valamiért szétszedtem az eszterga szánszerkezetét és mivel szét kellett szedni
úgy döntöttem előre veszem, hogy feleslegesen már ne rakjam össze.
Egyébként mindkét gép beszerzésében Hízó Józsi segített, köszönet neki!
A terv az volt hogy a marógép asztala kap 2db 156W-os AC szervót és a Z tengely pedig egy 400w-ost. Az eszterga hosszán-ja pedig szintén 400W-ost a keresztszán pedig egy 100W-ost.
Mivel ezt így nem tudtam beszerezni így most lett 3db 400W-os MR-J2s, és 1db 200W-os SGDH. Ezért úgy döntöttem hogy a marógép megkapja a 3x400W Mitsubishi szervót az eszterga pedig
keresztszánnak kapja a 200W-ost és valahonnan felhajtok egy 400W-ost hosszánnak. Esetleg csak egy motort (mitsubishi) és mindig arra dugom azt az egy vezérlőt amelyik gépet használom.
Hát röviden ennyi kezdésnek.
És akkor mindjárt az első problémák.
Minden szánt meg akartam hagyni csúszós típusura, de mivel egyik topic-ban a két szán merőlegességének vizsgálata volt terítéken megnéztem az enyémet is. Hát nem volt a leg pontosabb, mivel ezen segíteni nem igen lehet arra gondoltam ez akkor legyen líneáris csapágyazással és ki is néztem hiwin hgl15-ös sint a keresztszánnak. Le is martam az egyik fecskefarkat mikoris eszembe jutott hogy hogyan fogom ezt nagy pontossággal merőlegesbe állítani
a hosszszánnal annál is inkább hogy a felületek nem egy oldalon vannak, aztán meg ha valahogy azt még be is állítom akkor mi a garancia arra hogy a marógépem szánjai merőlegesek e egymásra. Ha valaki járatos ebben megírhatná nekem hogy ezt hogyan is kéne csinálni. Arra is gondoltam hogy nagyjából megcsinálom és a sinnek nagyobb hornyot marok és akkor picit tudom állítani. Viszont ez esetben meg nem tudom hogy a hiwin sinjét tulajdonképpen mi tartja pontos pozicióba, a mart horony vagy pedig a leszorító csavarok ?? Szóval itt most picit elakadtam.
Ez most komoly, hogy vettél két db zsír új gépet cirka 5-600 ezerért és így leríboltad???
[#wow1]
No Te tudod, én is jártam már hasonló cípőben. :(
Mindenképpen olyan gépet kellett vegyek amit le tudok vinni a pincébe, ezért a régi, klasszikus gépek ki voltak zárva. Az a helyzet hogy ezekkel is megszenvedtünk.
Sajnos ismerem azt az érvet is :((
Sziasztok .
Nem vagytok egyedül .
Nálam a mühely a 15. emeleten van és készült már kb 900kg-os cnc is idefent :))
És, hogy oldjátok meg a hangszigetelést, hogy a szomszédokat ne zavarják a hangok?
Szia
Ha tölem kérdezed akkor ugy hogy idefent csak az összeállitás történik és a beállitás és a proba ( hétköznap délelött :) ) .
oké a szervó motorok, és a lézer vagy 3d nyomtatás nem hangos, de egy 2.2kw-os maró motor. 5000 RPM-en tud ám visítani, és hol van még a 24000RPM-től, és még anyagba se kezdett...
Használ a válasz gombot .
Persze csak modjával de hidd el megoldhato még a 24000-el is .3 ajto és a legközelebbi szomszédom kb 3m-el lejebb lakik és szinte egésznap nincs itthon :)
A másik meg az hogy én sem vagyok bunka és nem feszgetem a határokat .Idefent ritkán dolgozom cnc-vel de ha igen akkor is csak kis fordulattal ( kb 4-5000 ) és kb 50W-os föorsoval .Volt még proba 80 000fordulatra is de egyenlöre nem látom szükségességét , nem is olyan hangos .
Legalább odáig nem hallatszik fel a város zaja. :)
Én a klaviótól vettem, a marót, még nem lett beüzemelve, viszont az ismim-nek van egy kisebb teljesítményű, és az ővé 5000-es fordulaton igen hangos. a két motor pedig ugyan az a design forma az övé kisebb méretben. és teljesítményben . Nekem már az a hang is elég sok, ami az övén 5000-n kijött (megmunkálás nélkül,)főleg ha még dolgozik is anyagba.. ha azt kell hallani munka közben... Ki tudja mennyi ideig dolgozik, alkalomadtán... főleg, ha reliefet mar. Az aztán eltart jó darabig.
Urak! Azt hiszem kicsit eltért a topic a témától.
Ez az én gépem építéséről szólna és annak a hangja senkit nem zavar mivel kertesházban lakok.
:-)
Ezt meg kell majd szoknod, ilyen szószátyár és illetlen ez a társaság :))
De legalább a problémámról szószátyárkodnának.
:-).
Szia!
A mart hornyot is használhatod vezetőnek,de ez,ha nem elégé jól van megmunkálva akkor lehet h beleszólhat a későbbi beállításokba.Igazából a síneket majd mérőórával egymáshoz képest párhuzamba kell állítanod,ezért elég lehet simán csak csavarokkal rögzíteni a lineáris síneket(ki lehet számolni,hogy egy M4-es csavar is már mekkora erővel szorítja a sínt a felülethez),de hogyha nagy dinamikus terhelések is vannak,akkor mint ahogyan Farkas Ádám fórumtársunk is csinálta,kis acél ütközőkkel is meg lehet támasztani a sínt ami a beállítást is megkönnyítheti.
A síneket megvezetésre a mart horony, rögzítésre pedig a csavarok. Ami megtartja az a csavar.
Igen ezeket a képeket néztem, de egyébként ő ezt a sínt (15) csak "szamárvezetőnek" használta a körmökkel együtt a nagy sin felszereléséhez.
Közben tüzetesen átolvastam a HIWIN katalogust, különösen a mounting részt és van olyan felszerelési mód hogy semmilyen válnak nem ütközik a sin, csak a csavarok tartják. Nekem ez hihetetlennek tűnt, de mondjuk nyilván a gyár többet foglalkozott ezzel nálam.
Igen,de így is jó megoldás lenne,mert ha valami extrém nagy terhelések vannak a kis acél ütközők nem engedik elmozdulni a sínt.Nem kell lenézni a csavarokat sem,mert elég nagy erővel meg tudják szorítani neked azt a sínt,hogy ne mozduljon el :D.
De ha van időd akkor itt van egy jó anyag,amiben érthetően le van írva,hogy hogyan kell csavarkötést méretezni,ha akarod kiszámolhatod h mekkora erő is ébred a sínednek megfelelő méretű csavarok meghúzása esetén.
LINK
Köszi. Bár ebből még azt nem tudom kiszámolni hogy mondjuk 2 X erővel összeszorított tárgy mekkora oldalirányú erő hatására mozdul el egymáshoz képest, de mondjuk ezt már nem is akarom elég ha tudom hogy a csak csavaros felszerelési mód is jó.
Ez azért van mert a golyós kocsik nem marógépekbe készülnek, komoly merev gépben nem tart egy sínt sem kizárólag a csavar.
Hát szó mi szó nyugodtabb lennék peremmel, de akkor meg marad az eredeti probléma hogy hogyan derékszögelem össze a hossz és keresztszánt.
Persze már megfordult a fejemben hogy itt pesten elviszem valamilyen komolyabb cnc-s gépműhelybe.
Jah, nem nyomtam választ. NG-nek ment.
Szerintem tökéletesen megfelel a csavaros változat is "hobby" célokra, csak a teljesség kedvéért érdemes megemlíteni más ügyeket.
Igen de ha kis ráfordítással meg lehet "tökéletesen" is csinálni akkor szeretem azt választani. Főleg ha már ennyit beleöltem.
De arra is gondoltam hogy két csavarral rögzítem, kiórázom, átrakom a marógépre , ott hozzáórázom a sínhez majd a sint leveszem megmarom a hornyot és utána befúrom és rögzítem a többi csavart.
Szia
Nem igazán értem hogy miért kellett hozzányúlni az eredeti szánhoz , de most már mindegy .
Mindent lehet mérni a föorsodhoz , minden megmunkálás pontossága a föorsohoz képest van .Minden mérést , párhuzam , derékszög , a föorsodhoz mérj .
Igy már nem lesz egyszerü de megoldhato .
Szia !
Azért kellett hozzányúlni mert mint írtam rossz volt. Esztergáltam egy tárcsát és 60mm-en 0.5mm volt a síkságtól való eltérés. Az enyhén szólva is sz.r . Szerintem nem jó a főorsóhoz mérés mert azt tudom állítani bárhogy viszont a keresztszánnak a hosszszánra mindenképpen merőlegesnek kell legyen így egymáshoz képest kell nagyon pontosnak legyen. Ha ez már jó akkor beállítom a főorsót.
Azt értem hogy 0.5mm .
A gép legfontosabb helyzete a föorsodnak van !
Ahhoz képest van párhuzamban a hosszánod és ahhoz képest van merölegesen a keresztszánod mozgása .
Sima hántolással egy hozzáértö egy -két nap alatt megoldotta volna .
Cnc mühelybe is hiába viszed ha nincs ott az ágy .Mert Ök mihez képest marjanak derékszöget ?
Nálam a főorsó nagyon finoman állítható rögzíthető, a gépvázra van ráhelyezve. Úgy gondoltam hogy a szánszerkezet "V" hornyára indikálnak hiszen az fut a hosszánon az egyébként szépen is van megmunkálva és ahhoz képest készítik el a keresztszán hornyát
Mivel nálad a föorsoház alja sik és nem prizmás ( Hundai )ezért nincs bázis felület ahova állitani lehetne .A föorsoba fogott mérö hengerrel ( 300mm hosszu , átmérö 30mm ) mérik be a föorsot a hosszánhoz 2db 90fokban elforditott méröorával .
Az hogy szép a megmunkálás a példád is mutatja hogy nem feltétlen párosul a minöséggel .
Na kitaláltam. Sz.József módszerét használva veszek egy preciziós derékszöget és felfogatom úgy az ágyra hogy fusson az egyik szára a hosszánnal. A keresztszánra 1 ponton lecsavarozom a lineáris sint, ráteszem a mérőórát és a kocsit tologatva beállítom a derékszöghöz a sint majd jól megtépem a csavart. Átrakom a marógépre a szánszerkezetet
és hozzáórázom a lineáris sínhez. Utána leszedem a sint és alatta kimarom neki a hornyot. Ebben olyan sok hibalehetőséget nem látok.
Még egy utolso dolog .
A hosszánod bázisa annak prizma oldalai és ahhoz kel beállitanod a derékszöget .
Ok .
Sok sikert a gépedhez .
Oksa, köszönöm!
Bár még pár dolog hiányzik amit meg kell vennem ehhez.
Pl. Preciziós derékszög, a 15-ös golyós kocsik és sínek, és 12-es v. 14-es újmaró.
Újmaró, vagy ujjmaró?
Már vártam. :-)
Mindkettő legyen!
Na lemartam a fecskefarkakat, ami még hátra volt.
Persze ez még csak nagyolt semmi nincs beállítva.
Bocsi, már biztos uncsi, de ez nekem tetszik!
Akkor most a két új gép farigcsálja egymást? :))
Minden lépést jól gondolj át, nehogy két szék közt a pad alá essél!
Persze nem ismerem a szakmai és kézügyességi hátteredet, de bátorságból ott vagy a szeren az tuti! [#eljen]
Köszi! Elvileg gépgyártástechnologusnak tanultam anno, elég sok szakmai gyakorlattal, amire mint a legtöbb diák oda se figyeltem. De azért probálom ésszel csinálni. De egyébként igen, az egyik faragja a másikat de mindenképpen megvárom hogy az egyik előbb elkészüljön (ha lesz olyan valamikor :-) ) Persze olyan biztos lesz hogy az aktuális gép kéne saját magához. Viszont ez a kis marás ráébresztett hogy a maró asztal mozgatásához kicsit túllövés a 400w.Lehet majd kell valami kis teljesítmény visszafogás, leszabájozás. Plusz még a servokra 1:5 áttételt tervezgettem, hát nyomaték lesz bőven.
Na de örülök hogy tetszik :-) Már megérte belefogjak. :-)
A hétvégén volt egy kis időm dolgozni és a marógép is össze lett rakva (pár csapágy csere, úgyhogy megmartam a HIWIN15-ös sínek hornyát.
Valaki esetleg leírhatná hogy hogyan tudom darabolni ezeket a síneket mert amit vágtam az elég borzalmas lett, még szerencse hogy többet vettem, de a végét még méretre kéne vágnom. Továbbá keresnék valakit aki vállal golyosorsó végmegmunkálást pesten (XVIII.ker), de ha pont ebben a kerületben nem akkor persze elmegyek máshova is.
Sínt darabolni flex.hu. :)
Orsó végmegmunkálásnak pedig ott látom a háttérben azt az esztergapadnak kinéző eszközt.
Aki ilyen szépen tud marni, az esztergálni is tud.
Nehogy azt hidd, hogy mások űrtechnikával csinálják.
Ja, hogy ez maga az eszterga?
Akkor [#fejvakaras]
Hát igen, flexel vágtam én is de megbarnult a vége, lehet locsolnom/hűtenem kéne közbe, pedig vékony korongal vágtam.
Az esztergapadot jól látod, de sajnos annak van szétfaragva a keresztszánja. Itt jutott eszembe korábbi hozzászólásod
"Minden lépést jól gondolj át, nehogy két szék közt a pad alá essél! " , hát itt kicsit elsiettem mert előtte kellett volna megrendelnem az orsót, megmunkálni és utána lemarni a fecskefarkokat. De már késő bánat.Persze akkor még volt bennem egy olyan gondolat hogy végmegmunkált orsót veszek az ebay-ről. Most majd ügyesebb leszek , de ezt az egy temgelyt muszály leszek megcsináltatni valahol.
Ja, és köszönöm a dícséretet!
Én jégtáblára fektettem a sínt miközben, vékony koronggal lassan vágtam, így nem kellet maszatolni a locsolással. Télen azért könnyebb volt ez a módszert kivitelezni, de azért most se lehetetlen.
Végülis amennyit költöttem rá, belefér egy észak finnországi utazás. :-) Vagy esetleg várok decemberig.
Szerintem egyszerűbb ha bedobsz a fagyra egy liter vizet és megvárod amíg jég lesz, amennyi idő alatt ledarabolod annyit 30fokban is kibír. :)
Svejk adott egy jó ötletet, ezért inkább összerakom az esztergát mivel senki nem jelentkezett orsó végmegmunkálásra.
(https://lh6.googleusercontent.com/-uD72jBJQ0WA/Ub7R9A-hhyI/AAAAAAAAAWU/2ONi8KVxeOs/w1147-h860-no/20130615_144922.jpg)
Sikerült haladjak megint kicsit a keresztszánnal,
már csak a motor kell rá.
Közben a szervókat is beszereztem és sikerült hozzá konfigurációs szoftvert is találnom mivel itt a forumon senkinek nem volt meg (vagy csak titkolta), így már sokkal könnyebb beállítani a paramétereket.
Én az USBCNC mellet tettem le a voksot így rendeltem próbábol a kicsiből egyet amit majd itt a forumon el is adok mert a nagy testvére kell nekem a 9 tengelyes, nem is a tengelyek száma miatt hanem egyéb szolgáltatása kell nekem ami csak abban van.
Mennyi is lenne? :)
Egy órára foglalnám, míg utána olvasok.
Nem most adom el, nemrég kaptam meg. Ha összeraktam a gépet és teszteltem utána.
Közben felmerült olyan probléma hogy nem tudom megoldani a HIWIN kocsik olajozását/zsírzását ?.
Hogyan lehet elvezetni a zsirzógombát ? képeken már láttam de hogy hol lehet beszerezni és konkrétan mit is azt nem tudom. Réz vagy műanyag alapú e a vezeték ?
Ha valaki tudja legyen kedves elmagyarázni.
Jah bocs, hirtelen azt hittem, hogy ez az adok-veszek :D
Ez egyébként csak a saját szoftverével megy, vagy linuxcncvel, mach3-al is?
Hogy őszinte legyek nem tudom mert pont azt kerestem hogy ne mach3 legyen. :-)
Csapágyboltban kapsz zsírzógombot, van kúpos bepréselhető vagy menetes is.
Pl nézd meg ezt. Ha jól rémlik Vbodi pl vékony rézcsővel, forrasztással toldotta meg, és kanyarintotta ki a kocsik felől.
Köszi, itt vannak jó dolgok. Már csak az elvezetés gond. A rézcsövet még megforrasztom , de a hajlítása hogy ne törjön be, hát azt nem biztos hogy menne szerszám nélkül. Szerintem van ennek valamilyen hajlékony módja is.
Már bocsátsd meg...."(vagy csak titkolta), " ez nálunk nem divat![#guluszem1][#csodalk][#schmoll2][#integet2][#eljen][#wave]
Azért majd később rá jössz, hogy jobb lett volna a kilenctengelyes....[#conf][#falbav][#integet2]
Nem rosszra gondoltam, csak esetleg megvette a mitsu képviselettől és akkor inkább szóba se hozza
hogy ne legyen esetleg kuncsorgás.
Nem kell rájöjjek mert tudtam már amikor megvettem
ezt csak azért vettem hogy probálgassam, ismerkedjek a szoftverrel és ha nem tetszik mégse a drágábbtól kell szabaduljak. A sebessége nekem eleve kicsi nagyon le kell butítsam a Misubishi enkódereket hogy menjen a 3000-es fordulat.
Véglegesnek biztos hogy a 9 tengelyes lesz.
Nemtom mekkora sugárban akarod hajlítani, de vannak egész jól hajlítható lágy rézcsövek. Plusz rá lehet segíteni melegítéssel, vagy ha megtöltöd homokkal, esetleg esztergálsz egy sablont, vagy keresel egy kis "ékszíjtárcsát" amire ráhajtod.
Na erről még olvasgatok kicsit mert a bekötés sem egyszerű rézzel, vagy olyan pici hollandi lenne ?
Amit linkeltél ott van műanyag cső zsírzóhoz annak kell utána járjak, köszönöm.
Ha így van, akkor alapvetően itt a baj: "...csak esetleg megvette a mitsu képviselettől..."
A Yaskawánál pl. szabadon letölthető a honlapról, keresgélni sem kell.
Hát itt nem így van, 21eFT az ára. :-(
De jóval könnybb így programozni és átlátható, menthető...stb.
Köszönöm! Már csak össze kell legozni mi is kell pontosan. :-)
Azt a részt nem találom amelyik a kocsiba belemegy. A katalógus szerint M4x0,7P a menet.
Az akkor normál M4-es menet, legfeljebb barkácsolsz.
Erről jó lenne majd gyakorlati "híreket" hallani... [#worship]
Erről szerintem többet tudsz meg a CNCUSB topic-ban. Ami nekem tetszett hogy semmi köze a párhuzamos porthoz, nem válogat a gépek között,
nekem egyszerünek tünik. Pillanatok alatt beállítottam úgy a motor meghajtását hogy még az életben nem csináltam ilyet. Egyenlőre minden oké vele.
Rajtad kívül még Karasz András és Sanyi fórumtársunk használja teljes megelégedéssel.
Talán már Dakota is beüzemelte az én volt kezdő készletemet.
Nekem másodszori nekifutásra sem nyerte el a tetszésemet.
Minden esetre írj majd róla minél többet a topicjában.
Alternatívának biztos jó annak aki már kiábrándult a mach3-ból.
Én még szinte fel sem telepítettem a MACH3-at máris kiábrándultam belőle. :-)
Viccet félretéve olvasgattam rendszeresen a forumot és ez a két dolog (párhuzamos port, gépválogatás) elvette tőle a kedvem. Nem akarok ezzel vitát indítani mert biztos hogy jó ez is meg az is hiszen rengetegen használják, de nekem használat nélkül is elment a kedvem tőle.
De ígérem beszámolok róla, nemsokára már csak elkészül az eszterga cnc átalakítása.
Szerintem a Mach akkor előnyös ha egy bonyolultabb rendszert kell működtetni. A Braen nagyon megkönnyíti a programozást. A többi eszköz általában jó a marógépre és esztergára, de mondjuk a szánoknak és az orsóknak a szivatyús kenését időszakosan hogyan valósítod meg , készítesz külön egy vezérlőegységet?
Ezen még nem gondolkodtam, de mivel az automata rendszer kiépítésén se így ez nem csoda. Mivel teljesen hobbi felhasználásra készűl így a gép üzemórában nagyon keveset fog dolgozni így valószínüleg marad a kézi olajozás/kenés. De ettől függetlenűl elég jól programozok PIC-et így semmiből nem áll hogy bármilyen feltételek alapján olajozzon egy automatikus olajozó. Persze ha azt a MACH3 tudja akkor ebből a szempontból nekem külön kell foglalkoznom vele.
Ha nem ismered a mach3-at akkor garantálhatóan meg leszel ezzel az USBCNC-vel elégedve.
Ha jól megy a PIC programozás akkor kitalálhatnál valami okosságot a CNCUSB-re.
Egyébként én is azt használom, minden probléma nélkül. Csakhát a licensz ugye. Egy van, de nem biztos, hogy mindíg elég az egy.
Esetleg mindjárt egy kérdés. Nem találom sehol
hogy a főorsó encoder-t hogyan lehet bekötni, esetleg ha tudod megköszönöm.
Milyen okosságra gondolsz ? Licensz ügyben ?
Encodert nem tudsz rákötni.
Esetleg a nagy vezérlőre, de abban sem vagyok biztos.
Milyen okosságra?
Mondjuk egy kód generálásra.
Igen azt tudom MK1 és MK2/4 nem tud encodert kezelni a főorsón de az MK2 igen
"index and encoder input for lathe spindle synchronization" .
Írtam nekik de csak egy egyszerű választ kaptam amivel semmire nem megyek , de majd amikor konkrétan kell akkor írok egy rámenősebb levelet.
A kódos dolog biztosan nem menne mert ott a PC oldalon is kéne mókolni, vagy lehet inkább csak ott.
Egyébként sejtem mire gondolsz. Nekem 2 gépem van (eszterga , maró) egy notebook-om és egy MK2-t szeretnék. A terv egy soklábú csati lesz és mindig arra a szekrényre dugom amelyiket vezérelni akarom. Gondolom hasonló miatt érdekel a licensz probléma.
Sziasztok!
Megint volt egy kis haladás, elkezdtem a cnc elektronikai részének dobozolását, de még csak elrendezés szinten.
Továbbá elkezdtem készíteni egy új asztalt is az esztergának, amit a végén teljesen be akarok dobozolni mert elegem lett a szétrepülő forgácsdarabokból. Az eszterga is szét van szedve egyre jobban. Teljesen felesleges volt új gépet vennem mivel lassan csak az ágyazat és a főorsó marad meg. Persze a leszerelt dolgokat
eladni meg igen nehéz lesz.
Még két kép a már kész asztalról. Jó nehéz lett.
Szia!
Nem akarok rátelepedni az esztergás oldalra ezért itt válaszolok.
Természetesen kíváncsi vagyok hogyan néznek ki a dolgok a valóságban és szívesen adok javaslatot, ha valamit másképp csinálnék.
Az "L" profilok megvannak már?
A homlok oldalon látok egy megmunkált sávot.
(Ott voltak a fogaslécek.)
Ez a sáv kiemelkedik, vagy besüllyesztett?
A hátsó ágy oldalon nincs valami hasonló bázisfelület?
Azok alá a massziv vezetékek alá jó lenne nagyon szervesen az ágyhoz kapcsolni az "L" profilokat. Ezért kérdezem.
Szerintem attól fog döntően függeni a géped képessége, hogy ezt a munkafázist hogyan sikerül megoldani.
No, hasonlót írtam az esztergályos topicba.
Bár nem lékeztem a gépre, de most látva azt hiszem már megjegyeztem, hogy de nagy kár volt ezt a jó kis gépet alakítgatni.
Legrosszabb esetben is max. a főorsóházat hagytam volna meg és biztosan új alapokat kapott volna, ahol nem lenne az ember keze megkötve.
Az L profil még nincs meg, nem egyszerű a beszerzése. A homlok oldalon az a sáv csak a festék kimaradása, valóban a fogaslécek voltak ott, de sík a többi felülettel.
Igen igazad van, ezzel semmiben nem tudok vitatkozni, de már késő. Sokkal több értelme lett volna venni egy használt gépet, mert ebből lassan semmi nem marad (eredeti) és ahhoz meg nagyon drága volt.:-(
Ja látom a másik topicba is írtál. 12-15mm es falvastagságú szögvasba gondolkodtam amibe szintén 15mm es "3 szögeket" vágatnék és mondjuk 10cm-ként behegeszteném, az már azért elég durva.
De éppen lehetne tömör anyagból is csak olyat képtelenség beszerezni ilyen méretben. De minden ötletet szívesen veszek.
Az kicsit megnyugtató...
Hidegen húzottban egyébként úgy emlékszem láttam 80x80-ast.
Itt főképpen az a baj hogy nekem csak 2x80cm kéne és szinte mindenhol meg kell vennei az egész ill. fél szálat. Gondolkodtam lézervágatni is két lapot de azon sok a plussz munka a már kész szögvashoz képest.
A madarvassal beszéltél? Nekem ott már vágtak el húzottat is...
Vagy a legendás (Svejk-féle :P ) hidracél futárral is küld.
Az „L – szárnyak” kimerevítése mindenképpen üdvös lenne.
Sajnos ez viszont egyéb következményekkel jár: hőbevitel, feszültség, deformáció, után munkálási igény …. Ördögi kör.
Mivel úgyis el akarod vinni az ágyat megmunkálásra, én megvizsgálnám az ábra szerinti sín felerősítést.
Ha elférne, a sínek közvetlen ágyra csavarozása lenne a legjobb megoldás. A kocsik és a szán kapcsolatával szabadabban lehetne sakkozni.
Ez nem a túl gyakori elrendezés, a szemléletünk mást kíván, de itt robusztos 30-as sínekről van szó, és ez nem egy nagy termelő gép lesz.
Régen képeztem....
Igen ott vágnak, beszéltem velük, csak még a méreten filozok magamban, melyik is legyen, mert ott meg nincs minden méret ami papír szerint létezik.
Most nézem, hogy a keresztszán orsóhoz tartozó motor felfogó lapot jól kiemelted. El kellene ennek az elrendezésnek mögötte férni.
Hacsak nem extra magasak a kocsijaid.
Igen ez volt a legelső gondolatom. Az ágy sajnos nem bírja el a bemarást mert ha megtenném az olyan lenne neki mintha vízszintesen félbevágnám. :-). An olyan része ahol csk 7mm a falvastagság. Erre gondoltam hogy síklemezekkel megerősítem és abba maratom a sin fészkét. De aztán meg elment tőle a kedvem mert végiggondolva így a kocsikban csak az egyik oldal golyósora dolgozik.
Elférne, de ezt most ne nézd mert egyenlőre össze lesz így rakva, a hosszán kocsizása utána lévő terv,előszőr csuszókás hosszánnal meg szeretném nézni. Ahhoz majd nem gond ha módosítani kell.
Ha így áll a dolog, akkor most ne kapkodd el a döntést.
Ha elfogadod a segítségem, a helyszínen felmérhetnénk az ágy keresztmetszetet plusz beazanosítanánk vagy leméreteznénk a sínek, kocsik méreteit és én ACAD-ban összerajzolok neked néhány variációt, (L acéllal, laposacéllal vagy direkt felfogással ….stb.) Feleslegesen ne költs semmire, amíg a legígéretesebb megoldás ki nem alakul.
Nov. 10-20 között tudlak felkeresni. Biztosan találsz addig egyéb munkát is a géppel kapcsolatban
De ha égsz a vágytól, hogy mielőbb megmozduljon, akkor nincs mit tenni...:)
Rendben, köszönöm!! Van mit csináljak addig bőven.
Akkor megvárlak és beszélünk majd.
Hát ha nem is legendás, de ha van raktáron, akkor levágnak akár 1 cm-t is. :)
Sz.Józsefnek is vittem a múltkor.
Lehet még töröm a fejem milyen más megoldás képzelhető még el a sinek felszerelésére, bár nagyon sok lehetőség nincs szerintem.
Elkezdtem felrakni a szervokat, fel is lettek rakva de a fogazott kerekekkel meggyűlik a bajom.
Van erre valamilyen bevett módszer ?
A szervók tengelye 14mm, erre képtelenség felrakni kicsi kerekeket normálisan (KLCC).
Ezt találtam de ennek elég nehézkes a beszerzése.
Megoldás lehetne, az egy felfogásból esztergált hasonló kialakítású darab. Motortengely lapolt részére hernyócsavar szorítaná. Tengely rész pedig illeszkedne a fogazott kerékhez.
mekkora a kicsi kerék?
mekkora lesz az áttétel?
mekkora az emelkedése az orsónak?
Igen az jó lenne csak nincs lapos rész. Szinte az összes szervóm sima hengeres végű.
Az is jó lenne ha valaki gyártana nekem ilyet.
Mivel pont az esztergám az érintett darab.
A kicsi kerék 15fog, a nagy 60 fog, (1:4)
orsó emelkedés 5mm mindkét tengelyen.
hosszban 400W szervo, keresztszán 200w.
Egy lapolást szamárvezetővel profin rá lehetne reszelni akár. Gyártani meg biztosan fog valaki posta ellenében.
Bevallom a hernyócsavaros megoldásnak nem vagyok nagy pártolója, nem tudom elképzelni hogy egy 400w
-os szervó rángatását simán bírja.(Persze ettől még bírhatja de valahogy nem érzem túl elegáns megoldásnak.
Szükséges ez a nagy áttétel egyáltalán a szervóhoz?
Mondjuk ha egyel kissebbre veszem még azzal sem vagyok beljebb. Mondjuk a 200W-os szervóra jött ki nekem 1:1 nél 810Nm-es lineáris erő.
Nem tudom mekkora fogásokkal akarsz dolgozni, de ez a motor ilyen áttétellel feltekeri a gépet is.
Szerintem[#vigyor2]
Ezek szerint nem a felbontás miatt van hanem az erő a cél.
Ja nem, az alap felbontása valami 131072. Az erő inkább. Másrészt meg zavar a szervók kézzel való "megránthatósága" és azért is szeretnék nagyobb áttételt.
Értem.
Vegyél acél kereket és ragaszd rá 638-cal.
Örök élet, ha cserélni kell csak megmelegíted.
810 N, nem Nm
Ha jól be van állítva attól nem kell félned, a szíj több hibát visz bele.
A 400W-os szervoval úgy kb 1:1,5 áttétel lenne gyorsítás szempontjából az ideális.
Ezzel az 1:4-es áttétellel kb. fele akkor a lesz a gyorsítási képesség.
Én 1:2-őt választanám, ekkor lenne G0-ban 7500 mm/s sebességed, ami ennél a kis gépnél ugyan nem kell, de szabad a lehetőség.
Az 1:2-vel lenne 3000 N lineáris erőd, amivel ezen a kis gépen akár telibe is fúrhatsz, ha fúrót teszel a késtartóba.
Persze lehet még ezer ok, amiért az 1:4 mellett döntöttél.
Mármint a motor tengelyére ???
Lehet , de azt még nem tudom hogyan kell, persze nem is próbáltam de hirtelen nincs ötletem melyik paramétereket állítsam.
De az N akart lenni, még előtte eszembe is volt nehogy Nm-t írjak :-)
Igazából az említettek miatt döntöttem az 1:4 mellett, de egyébként valóban nem vagyok tisztában azzal hogy egy átlag forgácsolásnál
mekkora előtoló erők vannak.
Persze, egyből a tengelyre.
Az acél-acélt nagyon szereti a Loctite638 és ekkora motor elbírja azt a többlet inerciát amit a kis acéltárcsa ad.
Az acél-alu kapcsolat már nem olyan jó, a ragsztó szempontjából, de ha az alu nem tükör sima akkor az is jó lehet.
Hát ez kicsit idegen tőlem, ugyhogy vagy marad az eredeti alkatrész (shaft reducer) legyártása, vagy csökkentem az áttételt 1:3 v. 1:2-re és KLCC.
"A 400W-os szervoval úgy kb 1:1,5 áttétel lenne gyorsítás szempontjából az ideális."
Ez mit jelent ? Csak már többször olvastam itt a forumon és nem értem.
Attól, hogy neked idegen még az iparban használják.
Azzal a tengelyhosszabbítóval igen gyorsan ki fogod nyírni a motor csapágyait. :(
Hacsak nem használsz elöl egy csapágyas megtámasztást, amint látom a bak adott hozzá.
A KLCC az aránylag nagy tehetetlenségi nyomatéka miatt nem ajánlott a motortengelyen, bár esetedben a motor kissé túlméretes, tehát megbirkózik vele.
Számomra érthetetlen hogyan találhatnak ki ilyen félig metszett szögben átvágott vackot!
A legjobb ha középvonal mentén van átvágva! akkor végig a méretre szorít!
[#nemtudom]
Amibe belefér azon mennyit ront?
Az E240-es motorokon is,ilyen
összevisszavagdosott:)) kuplungok voltak.:)
Nem olyan rossz az!
Pld.
ilyeneket"faragtam" belőlük.:)
Nem teccik! továbbra sem!Ha nem a teljes felületet szorítja, akkor félretolja a tengelyt a furatban így feleslegessé válik az a félrésze a kuplungnak ami a szorítás felől látszik, és nincs átmetszve!
Ez csak meg van bonyolítva!
Az a cakkozott szél, mi célt szolgál ? jeladó?
sziasztok
bocsi , hogy bele írok....
tengely szorítót itt lehet kapni
http://cncdrive.hu/shop/index.php?categoryID=68
Díszítés???:)))
Az csak hagyján,hogy ki van "cakkozva" de,...minek a mágnesgyűrű benne???
Nem tudom,...az ellendarabját sose láttam.:((
Talán majd valaki más,...megmondja a tutit.:)
Fairlock a neve a tengelykötésnek és lehet szeretni, nem szeretni, de ettől még használják az iparban.
Az más kérdés, hogy mi amatőrök nem tudjuk a helyét így esetleg téves következtetést vonunk le egy adott termékről.
Egyszer régen már Szalai György is belekötött a kiegyensúlyozatlanságába, akkor talán ő pontosan utánanézett, lehet bővebb tájékoztatást fog tudni nyújtani.
Az még csak hagyján, de minek a kerámia ülék a közepébe? :))
Sziasztok! Én is hasonló áttételt szeretnék a bordás kerék mérete t2.5 kicsi 15 nagy 60 fogas. mivel a 15 fogasban 4-es furat van ezért ezt felesztergálom úgy hogy a kis átmérője 7mm lesz és 3 fokos kúpban folytatódik. ehhez gyártok egy tengelyt aminek az egyik fele kúpos a másikban furat van így egy hernyó csavarral rögzítem a mavilor szervón a bordás kerekét pedig egy 6-os menettel rögzítem a tengelyen a 3 fokos kúp önzáró így nem forog meg. ha tudnék képet feltölteni megmutatnám az enyém már le van esztergálva. Én ezt a megoldást a felbontás miatt választottam így egy lépés 0.0025mm lesz
Elméletgyártásban jó vagyok, mert a tudatlanságom nem köti a fantáziámat az ismeret szabta határok közé. Ez tutti.
Megnéztem a felületeit erős nagyító alatt. Nincs kopás semelyik felületen, még a fogakon sem. Pedig ez egy eloxált alumínium felület, amin a mechanikai kontaktusnak nyomot kell hagynia. De nincs.
Tehát ez vagy vadi új alkatrész, vagy semmivel sem állt mechanikai érintkezésben, pláne nem iparszerűen.
Gondolhatóható, hogy nem új, hiszen egy szétdarált motorról származik. Akkor használták, de nem mechanikai kontaktussal vették igénybe.
Hanem mágnesessel. Ezért volt benne a mágnesgyűrű.
Akkor ez kontaktus nélküli mágneses kuplung lehet.
De az alumíniumban a változó mágneses térerősség hatására örvényáram indukálódik, ami melegedést és késleltetést okoz. Ott, ahol nyitás-záráskor a térerő változás a leg intenzívebb, vagyis az ellendarabhoz legközelebbi peremén.
Ezért ott a folyamatosságot fogazással szét kell darabolni.
A fogárok aljának különösen élesre alakítása valamiért fontos volt. Nem értem az okát, miért nem lehetett könnyebben elkészíthető, kissé kerek.
Tengelyhosszabítót csak úgy használnék hogy a végén csapágyazva természetesen, jól láttad a konzol már eleve olyan.
Nekem teljesen jó a középvonalon vágott is csak éppen ilyen képet találtam.
Balázsékat nagyon jól ismerem köszönöm, de itt nem a tengelyszorító beszerzése volt a kérdés hanem a tengely átmérő csökkentöé.
Tehát összegezve a legjobban úgy járnék ha összepárosítanék egy fél szorítós kuplungot
meg egy fogazott tárcsát, esetleg összeragasztanám.
És visszaértünk a ragasztáshoz... :))
De mondok durvábbat, esztergáld le a motortengely átmérőjét kisebbre. A saját hajtásával meg tudod oldani.
Még mielőtt felháborodsz, nem én találtam ki, a hajtóműves AC szervo tengelyei gyárilag ilyen lépcsős átmérőjűek.
Az eddig látottak alapján vita nincs, hogy szépen dolgozol, megértem, hogy nem akarsz kókányolni, de valahol mérlegelni kell a sok plusz munka és az iparban elfogadott újabb technológiák között.
Szerintem egy
ilyennel a legegyszerűbb.
Igen ezeket néztem köszönöm a powerbeltnél, csak valahogy a másik kerék mindig marha nagyra jött ki (1:4), de lehet átnézem mégegyszer hogy Svejk is kissebb áttételt javasolt.
Köszönöm az elismerést, valóban a gány dolgoktól mindig írtóztam, amikor meg nem akkor az megbosszúlta magát, ezért törekszem mindig kerülni. Lehet átgondolom ezt az áttétel dolgot és kissebbre veszem.
Szia
Jobban jársz a kisebb áttételel szerintem is .
A Svejk arra gondol hogy minél nagyobb fordulaton járatod a szervodat annál nagyobb a motor forgorész tehetetlensége és ez vissza ütt a helytelen áttétel méretezés miatt .
Valaki mintha azt mondta régebben,hogy ezek a motorok,és kuplungok régi IBM-es szalagos meghajtók csévélőmotorjai voltak lánykorukban.
Hátha ez segít továbbgondolni az elméletedet.:)
Ha jól emlékszem,van ott a mágnesgyűrű környezetében,(azt körbeveszi)egy beragasztott sárgaréz gyűrű/karika is.
Biztos jól "pekulálsz":))
Talán,...széthúzott mágnesekkel,mint örvényáramú fék működött,ezzel biztosítva,egy állandó szalagfeszítést gyorscsévélés/adatkeresés közben.
No,...most én is gyártottam egy elméletet itt hirtelen,ami vagy nem igaz,vagy,...semmi köze nincs ehhez a "körmösperemű,mágnesbetétes,kerámiaülékes,sárgarézgyűrűs,Fairlock tengelykötéses," alumínium darabhoz.:)))
Szia
Halottam már toloajot nyitogatorol meg korházi ágy pozicionálorol is E240 motorral .
Van is valahol olyan "recés " tárcsám valahol azzal a hasitott persellyel .
Jo lenne mi ?
Az áttételedet érdemes lenne a maximális gyorsulásra optimalizálni. Ebből a szempontból elég "rettenetes" választásnak tűnik a fotón a golyósorsód geometriája. Mekkora az átmérője , hossza, menetemelkedése? A mozgatott tömeget is kellene tudni, és ha ezek megvannak, már tudok számolgatni Neked optimális áttételt.
Na már vártam ezt a pillanatot. Amikor még nem voltam aktív itt csak olvasgattam, néztem hogy adnak neked adatokat és megmondod az ideális áttételt. Soha nem értettem meg hogy hogy. Mi szerint ideális? Mert ugye ha nagy erőt akarok nagy áttételt teszek, ha gyorsat akkor kicsit ha gyorsat és erőset akkor meg hatalmas szervót.
Légyszíves magyarázd el nekem. Ez nem kötekedés, hanem nyilván ismereteim hiánya.
Mi a "rettenetes" (mámint miért ?)
1 orsó(keresztszán) 1605 amit mozgat elhanyagolható mivel golyós lineáron van, hossza 300mm.
Szervó 200W 0,63Nm
2 orsó(hosszán) 2505 amit mozgat kb.20kg
hossza 1100mm de amit mozogni tud az 600mm
Szervó 400W 1,26Nm
Köszönöm hogy foglalkozol vele és kíváncsian várom!
Egy mozgatóorsónak az átmérője nagyon durván (negyedik hatványkitevővel) határozza meg annak tehetetlenségi nyomatékát (J). Ez azt jelenti behelyettesítés után, hogy ha csak 5 mm-el kisebb ármérőjűt választottál volna, az már ~2.44-szer kisebb J-t eredményezett volna. Ez pedig nagyon nem mindegy az eredő dinamikában, hiszen az orsót a motornak muszály forgatni, és a végén ez az áttételt is befolyásolja majd.
Ágyemelő?
Én,
ezt a Valeo-s motort ismerem ágyemelőnek.:)
"recés tárcsám",még nekem is van,úgy...15-20db.,Svejk,és talán,...Sneci jóvoltából.:)))
Az biztos valami ocska tipus lehet :)
Akkor nem adom Neked azt az egyet amit meg is találtam .
Akkor Neked kevesebb tárcsád van mint nekem motor hozzá ?
Jaaa!
Úgy,ahogy a képen van,csak....macskadobáló.:))
De,én régebben,kicsit...
"megtuningoltam" pár darabot.:))
Jól elb@ctam őket...
Úgy meg már,nem is lehetett vele eltalálni a macskát.:)
Jah,a "recés tárcsáim",...a hozzá tartozó motorokon vannak!:))
Te nyertél :))
[#worship][#wave]
Oké, de az orsót nem ez alapján választom hanem hogy mekkora erőre van szükségem, mi fér el, mekkora lesz a hossza, egyáltalán mi illik oda mert hiába kissebb atehetetlenségi nyomatéka a 16-os orsónak beláthatjuk hogy az vicces lett volna oda.
Tényleg méretezted az erőt? Vagy csak a látványra figyelté?
A legkisebb szimpla HiWin golyósorsó is 7320N dinamikus terhelést bír.
Egyik tengelyeden sem tudod túllépni a ~6000N-os vonóerőt.
Annyiban méreteztem hogy ellenőriztem a megengedett terhelést mint ahogy te is megnézted a katalógusban. De nyilván nem csak ez hanem a kinézet és a hossz is számított. Mivel nálam bent van 110cm ami szerintem egy 16-os orsó esetén a két végén feltámasztva szinte magától hasasodna.
Harmadrészt az eredeti is 25-ös volt rajta. Tehát ezek együttese alapján döntöttem így.
A tehetetlenségi nyomaték eszembe se jutott mivel ha nem bírja majd teszek be erősebb szervót alapon ment.
OK. Így jogos. Csak azért írtam mert az erő nem indokolja vastagabbat, és a legtöbb ember tényleg csak látványra "méretezi" ....ami hobby kategóriában bőven jó szerintem, mivel általában a bevált méreteket másolja mindenki.
16-os orsónál nem is az álló behajlás a probléma, hanem ha jól megpörgeted akkor kezd el rezonálni ilyen hosszon.
Legalább is nekem már problémát okozott, igaz jóval gyengébb vázon.
Olyan helyen ahol golyósorsót kell használni nagy hosszon, és az alacsony J is szempont, az orsó stabilan van rögzítve,feszítve, és az anyát forgatják.
De jó lesz ez a gép. Nem tartom valószínűleg, hogy röptében akarsz hatlapfejet esztergálni a csavarra, mert Tibor ilyen szinten műveli a mozgatás gyorsaságát.
Egész biztosan nem akarok ilyet, sőt igazából semmilyet, csak az építés érdekel igazán nem is az utána lévő használat. Persze nyilván fogom használni is de főleg magamnak, nem ez a munkám
nem is tervezem hogy ebből élnék meg így a gyorsaság és termelékenység mellékes nekem. A pontosság megbízhatóság inkább.
Hopsz, most nem átm.16/5-ös az orsód?
1100 mm hosszú?
Jól elsaccoltam a képek alapján képeket. :(
Én csak 500-asnak gondoltam.
Amit a képen láttál az a 2. tétel.
Így néz ki pontosan :
"
1 orsó(keresztszán) 1605 amit mozgat elhanyagolható mivel golyós lineáron van, hossza 300mm.
Szervó 200W 0,63Nm
2 orsó(hosszán) 2505 amit mozgat kb.20kg
hossza 1100mm de amit mozogni tud az 600mm
Szervó 400W 1,26Nm
"
Basszus, jól elnéztem...
Csak vigyázz azzal a 25-ös orsóval meg 0,4 kW-os szervoval nehogy kiflit hajts a vázon! :))
[#nevetes2][#nevetes2][#nevetes2][#nevetes2]
[#nevetes2][#nevetes2][#nevetes2][#nevetes2]
Hát rég nevettem ilyen jót, elképzeltem ahogy meghajlik a váz.
De azért láttad a kettős smiley-t a sor végén ugye!?
(általában lusta vagyok az itteni ikonokat kikeresni)
De ha csak 600-at mozog, akkor minek kell 1100 hosszú?? Legalább a nem használt rész lenne vékonyabb.
No, szóval ezzel az orsóval bizony már 1:2,5 - 1:3 az optimális gyorsításhoz tartozó áttétel.
De én sem értem minek az a durung orsó...
Mivel csak 1 oldalon van, ezért nagyon nagy erők kifejtése mellőzendő (Kola nem vacakolt rakott hátulra is, bár igaz nála maradt az eredeti prizma és telibefúrásra is tervezte.)
Nálad még az sem enyhítő körülmény, hogy ezek voltak, ezeket találtad, mert ha jól emlékszem mindent vásároltál.
Persze láttam a smiley-kat. Jó poén volt! :-)
Meg amúgy se vagyok sértődős.
Igen már elkezdtem módosítani pont erre a kettőre.
Ezzel talán már menne a motrra rögzítés ezzel "Trantorque OE" v. "Trantorque GT" bár nem olcsó darabok.
Azért hosszú az orsó mert a teljes eszterga hosszán végigmegy (#87 #88). Egyenlőre nálam is marad az eredeti prizma. Valóban mindenből inkább azt raktam amit szerettem volna és nem ami akadt.
Igaz hogy mindkét gyerek éhezik és ruhát sem kapnak, de az esztergáért mindent!
Igazából azon a tengelyen semmilyen gyors mozgásra nincs szükségem és szeretem a masszív dolgokat.
"Igaz hogy mindkét gyerek éhezik és ruhát sem kapnak, de az esztergáért mindent! "
Csak az asszony meg ne tudja!! :))
Minden esetre, -most már ugyan majdnem késő-, de azért fogadd meg legalább ezekre az alkatrészekre Tibr45 számításait!
Ő most kapott egy csizmát hogy hagyjon költekezni.
:-)
Igyekszem, azért is építem több ember előtt hogy akinek jó ötlete van, illetve jobban ért hozzá
az ki tudaja fejteni.
Nézd azt csinálsz orsó ügyben, amit akarsz. A helyedben én egy 16-os golyós orsót nem tartanék már annyira "viccesnek". A műszaki élet kegyes is hozzánk, ha már egy Hobby gép megmozdul, akkor rámondjuk, működik is, és örülünk neki.
Ez így rendben is van nagyjából, de ha picit komolyabban megvizsgáljuk az adott hajtástechnikát, sajnos súlyos tényadatok derülhetnek ki. Ha erős a "hited", a műszaki adatok, tények nem kell hogy zavarjanak. Sajnos ettől viszont az a gép olyan, amilyen. Hidd el jószándékúan adok tanácsokat Neked, és Másoknak is itt a Fórumon, hiszen mégis csak a Te érdeked, hogy a géped dinamikus, optimális legyen, főleg ha már AC szervós a hajtásod. Kár ezeket "lebutítani", lomhává tenni.
Így aztán figyelmedbe ajánlom a Robsy topik évekkel ezelőtti idevonatkozó bejegyzéseit a #560 környékén.
Van ott egy méretezési program görbesereg, nagyon tanulságos, ide is belinkelem. Remekül szemlélteti az orsó átmérő erős hatását az eredő gyorsulási képességre. A képen 10 és 30 mm közötti orsók esetén láthatsz erre példát.
Köszönöm, visszanéztem és jó sokat olvastam. Nem is akarok ez ügyben veled vitatkozni, viszont az a helyzet hogy ha jól ha nem jól választottam már elég sok komponens meg van véve felszerelve. (csapágyházak, orsó, golyósanya, annak háza, KLCC
nagy fogasszíjkerék) amiket le kellene cserélni ahhoz hogy ideális vagy ahhoz közeli legyen. Ráadásul ezekből nem használtat vettem így az áruk sem túl baráti. Nos ezt mind lecserélni nem kis összeg lenne főleg úgy nem hogy azért beláthatjuk hogy így is "működni" fog csak lehet nem éppen ideálisan. Ez az első gépem biztos hogy vannak benne tévedések, de tragikusnak semmiképpen nem nevezném. Egyébként mellettem van egy CNC műhely (nem hobbi) amikbe az elektronikákat szoktam javítgatni ritkán és ott megnézegettem jól a hajtásokat, mekkora orsók, mozgástartomány ,motorok súlyok és azért arra jutottam hogy azért nem állok olyan távol
a gyári hajtáslánctól. Később tervezem ezt átépíteni majd, akkor lehet nekifutok újból ezek átgondolásának, és már a tapasztalt hibák kijavításának.
Nekiálltam a villanyszerelésnek is és a végállások felszerelésének is. Itt több probléma is felmerűlt.
Hova tegyem a home érzékelőt az eszterga Z tengelyén. Mert ugye ha másik tokmányt teszek fel az mondjuk szélesebb akkor neki fog menni.
Vagy azt a szegnyereg felé kéne tenni ?
A másik hogy a servó meghajtóknál érdemes a motor tápot külön kapcsolni. Nálam SON állandóan on-ba van nem kivülről kapcsolnám.
Szia. Z-tengelynél jobbra a végén van a referencia, x-tengelynél a képen lévő gépnél a fogasszíjtárcsa felől.
Szia !
Köszi, ezt sejtettem mert így tünt a legbiztosabbnak, de gondoltam rákérdezek.
A régi gyári CNC esztergáknál, amelyikeknél még fel kell venni a referenciát azoknál X+ és Z+ végállások előtt van a referencia helye, tehát a tokmánytól távol.
Ha már ott a lehetőség kösd csak be azt a SON-t.
Nálam a ChargePump-ra van kötve.
Vészstop esetén is vedd el a a jelet.
Szia!
Alig várom, hogy "beszálljál" a Mach3<>Linuxcnc kontra USBCNC
menetvágási tapasztalatmegosztásba... :) [#wave]
Úgy látom már nem vagy messze a beüzemeléstől...
Tehát ha jól értelek akkor vezessem ki külön a SON-t egy kapcsolóra, a motorok betápját mágneskapcsolóra hiszen előtte a kontroll áramkörnek már működnie kell. Vészstopp esetén nálam a motorok betápja elmegy majd.
Plussz még azon is gondolkodtam hogy a szervómeghajtók végállását bekössem e, de akkor meg már annyi végállás kapcsoló kerülne fel hogy azt bevezetékezni sem egyszerű, persze jóval nagyobb biztonságot adna.
A ChargePump itt mit jelent mert elektronikában vagyok jártasabb de az ide nem illik. :-)(feszültség átalakítás).
Hát a elvileg itt nem lesz mit megosztani, a CNC USB oldalán fent van a video kézzel mozgatva a tokmányt is tökéletes menetet vág. Megkérdeztem Andrejt (Planet CNC) 100-as enkódert ajánlott hozzá. Azt szeretem benne hogy kérdezek valamit és max 1 órán belül kapok választ.
Mach3 itt szóba nem jöhet az egy index jellel.
[#eljen][#wave]
Mekkora áttételeket alkalmaztál X, Z?
A tudományos kutatások miatt :) főorsó jeladót érdemes lenne többet is alkalmazni!
Mach3-hoz :
- 1 réses * Index használathoz *
- 4 réses ( amiből az egyik rés dupla széles) * Timing használathoz
LinuxCNC :
- 100 réses és az 1 réses tárcsa az index-hez
Ezzel a tárcsával tudtommal Tibor45 szoftverét is tudod használni
A 100 réses lehet egy kisméretű encoder is fogas szíjjal hajtva a főorsóról 1:1 és akkor az index jel is megvan ...
( Én ezt tervezem megvalósítani a HBM 250 x 400-asnál. )
ChargePump - MachTurnHU.pdf 39.o. ...
12,5 kHz-es négyszög jel megy ki ha a Mach fut. EStop tiltja ill, ha nem megy a mach kernel. A jelkiosztó panelen szokták lekezelni úgy, hogy ha nincs ott ez a négyszögjel, akkor tiltja a hajtások vezérlőit ezzel megaladályozza a véletlenszerű mozgásokat, akár pl PC bekapcsolásakor impulzusik stb ...
A servok végállását feltételen!!
Mach3-ra nem bízunk ilyet, -be sem szoktam kötni- főleg így, hogyha van korrektebb lehetőség.
Vészstop estén ha a betápot elveszed, attól még megy valamennyit a servo, ilyenkor is a SON ami rögtön állít.
Mert ugye nem úgy gondoltad, hogy a vészstop a mach3-ra dolgozik aztán majd annak a step jele megszűnik és leáll a gép?
A vészstop vegye el a SONT, vegye el a szervok betápját, állítsa meg a főorsót majd a végén esetleg tudassa a Mach3-mal hogy vészstop van.
A charge pump egy biztonsági funkció, amíg rendben fut a Mach3 addig kiad egy 15kHz körüli négyszögjelet. kvázi mintegy Watchdog funkció.
Oóóó...! neked USB-CNC fogja vezérelni?
Akkor felejtsd el amit a Mach3-ról írtam.
Hopsz, egy elveszett ember! :)
Ha már itt vagy szólhatnál Te is a
Az eszterga épító iskolába...
Szia !
Egyenlőre maradt az 1:4, mert amikor ez szóba került már szinte minden megvolt, de úgy csináltam a még hátra lévőket hogy 1:2,5-re könnyen át tudjam alakítani. DE előbb látni akarom működni, ez nem befolyásolja úgyhogy egyenlőre marad így, szerintem a végén úgyis szét lesz szedve festésre és esetleg akkor majd.
Mach3- semmiképpen nem lesz! Valamiért nem szimpatikus. Linux CNC-lehetne, de egyenlőre nekem annyira szimpatikus és átlátható a CNC USB
, egyértelmű plussz mint írtam Andrej nagyon segítőkész hogy szerintem mással nem is akarok foglalkozni. Legjobban egy réstárcsának örülnék
de még egyenlőre nem találtam.
Hopsz, akkor ezt a videót megnézem, de egy linkkel segíthetnél ne keljen keresgélnem..., Köszi.
Minden esetre ha beüzemeled szeretnék egy személyes megtekintésre bejelentkezni... (?)
Megoldható?
Értem! Nem természetesen nem úgy gondoltam hogy a vészstop a szoftvernek szól!
A servó vezérlő EMG-jét is vezérelné, ott az ajánlott gyári bekötést csinálnám meg.
Szóval akkor egy tengelyre kéne 1 home végállás
(ez nálam optós) a CNC vezérlőnek és 2 db végállás (nyomógombos) a szervó vezérlőnek?
Na most hirtelen nem találom a video oldalt.
LINK
Igen.
A szovtverlimit miatt ezek a hardveres végállások sosem lépnek működésbe, hacsak nincs valami katasztrofális hardver vagy szoftver hiba.
A beüzemelések beállítások folyamán azért ez sűrűn előfordul :))
Köszönöm.
Ez igazán meggyőző...
Hát akkor lesz mit vezetékeznem. :-)
De tényleg megéri mert ez abszolút biztonság.
Nekem az tetszett meg hogy tök áttekinthető az egész. Árban ez sem drágább a mach3-nál és menetvágásban már biztos hogy jobb.
Hopsz, most egy kicsit képzavarban vagyok az USBCNC-t illetően...
A TE általad használt Plenet CNC-s hardwer/software az ugyebár nem ugyan az amit a Gyuriék (KLAVIÓ) forgalmaznak...(?)
Légyszi tedd már helyre a képzavaromat...
Hát én nem találom a termékeik között.
Őszintén szólva magyar forgalmazóról sem tudok, én a planet cnc-től rendeltem.
Ok.
A figyelmetlenségemnél fogva azt hittem Neked a KLAVIÓ-s van...
Ha bár használják itt páran a KLAVIÓS USBCNC-s konfigot,
de sajnos az esztergályos tapasztalatait nem igazán "publikálják".
Persze nem feltétlenül a Te topikodba, hanem egyikben sem...
Melyik termék az ?
Bundyland azt használja mint amit Karasz András.
Én is próbálkoztam vele, de nekem a Mach3 után már nem állt a kezemre.
Most pont azt derítettem ki, hogy NEM...
Bundyland ezt használja:
Íme... K. András pedig a #208-ba linkeltet...
Andrej Szlovéniából.
Sanyi is ezt használja.
Én megépítettem a demoját.
Karasz András is ezt preferálja.
CNC USB topic.
Nem lehet, hogy a #208 linkje vakvágány volt?
Akkor most már nálam teljes a képzavar...[#rinya]
A vakvágányt viszont nem értem...(?)
Szerintem ezt is használja pár fórumtag... (#208) Talán esztergára is...
Vagy nem jól gondolom?
Az új(régi) Klavio honlapján már nem találom, ezért gondoltam a vakvágányt.
Az októberi árlitába még szerepel... [#fejvakaras]
Lehet, az már nem aktuális...
Én a Planet CNC vezérlőt használom, Karasz András is. A Klavió féléről nem tudok semmit és nem is ismerek olyat aki használja. (Ettől persze még nagyon jó lehet!)
A Planet CNC féléhez meg kell venni a MK2-t vagy az MK2/4-et. Az első kezel enkódert a főorsón az MK2/4 viszont csak réstárcsát de abból sem 1 osztásút hanem 100-as az ajánlott.
A kézzel forgatott főorsó nem készteti a z-t olyan gyorsulásra hogy eltévessze a menetet! később a gépes fordulatszám is hasonló volt!ki kell próbálni 300 és 600 rpm-n egy nyomba szerintem eltéveszti! ez is eléptetős eszterga a hangja alapján!A fizika itt is uaz!
Írtam mélt...
El kell, hogy keserítselek, de én NEM azt használom, amit linkeltél!!!
Szerintem nem téveszti, főleg ha elég nagy felbontású a főorsó encodere. azt hiszem van is ott olyan video ahol váltogatja a fordulatszámot.
De ha így is lenne akkor is jobb lesz az eredmény
egy 100 as réstárcsával mint a fordulatonkénti 1
impulzussal(MACH3). Linux CNC meg lehet hogy jobb vagy részletesebben konfigurálható, de nagy valószínűséggel nincs is rá szükségem. Ez a szoftver szerintem bőven meghaladja az igényeimet.
Egyébként Andrej nekem azt írta hogy szervókat használ a videót nem elemeztem én szintén szervókat használok.
Nem keserítettél el...
Már tisztázódott [#wave]
Én azon a kézzel forgatós videón mintha léptetőt hallottam volna!
Na meghalgattam, igazad lehet az tényleg léptető hangnak tűnik. Na de akkor annál jobb, ha léptetőn megy akkor szervón biztosan. :-)
Na itt játszik a főorsó fordulattal menetvágás közben.
LINK
Ezt nem láttam még! ez tényleg jó!
Lehet, a Linuxcnc is megy a "levebe"? [#nevetes1]
Nem akarom, nem is tudom összehasonlítani a kettőt, tapasztalatom sincs hozzá. Egyszerűen szimpatikus az egyszerűsége.
Mondjuk azért az sokunknak előny itt hogy a linuxcnc ingyenes relatíve egyszerűbb pc-n is elfut és parallel portról is megy szemben a cncusb
210 Euros árával.
Szerinted egy MESA kártya mennyibe kerül?
Az megtudja "dobni" egy kicsit az ingyenességet...(?)
Nem tudom? van rajta g95 DRO?:)))
Van...
Alakul... :))
Ez a kép máris kicsit gyanússá, csicsává teszi, nekem túl sok ott az 4 tizedesjegy a tengelyek ablakaiban. Addig le nem töltöm, amíg csak 3-at nem látok ott.:)
PC alapon csak játszani lehet. Tök mindegy a szoftver.
A MESA kártyákat talán azért szeretik, mert a megbízhatósághoz olcsóság társul. (Rendszerfüggetlenség is többnyire.)
Szerintem aki akar valamit, 40 000 Ft-ot áldozzon a dologra. Segít komolyabban gondolkodni.
(Kb. ennyi a meztelen Mach3, ami ezért cserében segít az érfalak rugalmasságát megőrizni is. Bár ezt sokan nem értékelik nagyra.)
Osztom a véleményed...
De pont ezért írtam Bundylandnak, hogy a linuxcnc se annyira olcsó...
Igazad van...
De végül is szigszalaggal le lehet ragasztani 1db 0-át... [#nevetes1]
Van eszterga felülete? nem találom!
Nézegetem itt a felhasználói kézikönyvet és mit találok a g76 leírása ugyan az, mint a Linuxcnc felhasználói kézikönyvében!
Még az ábra is ugyanaz!
Na lebuktál Józsi!
Nincs rajta! mert az előtolási módok g93 és g94!
Az előző üzi #234-re
Szerinted, amit a belinkelt videón láttál az működne e nélkül?
Nem tudom milért vagy meglepve. Az USBCNC a LINUX CNC alapján van a mikrokontollerben implementálva, a Windows csak a felületet adja.
A V2-ben a G kódot egy SD kártyáról is tudja olvasni PC nélkül.
A V1-nél pont az volt a probléma, hogy a leggyorsabb PIC (40MHz) nem volt elegendő az egyre komplikáltabb feladatokhoz és folyamatosan csökkent a léptetési freki mert nem tudta a gép elég gyorsan feldolgozni G kódokat. Ezért (is) lett a V2. Szerintem pont ugyanazokat a G kódokat tudja mint a Linux CNC.
Igazad van!de működne! mert az előtolás egy külön téma!itt menetvágás van! ha kijelzi, ha nem működik!
Nem néztem át rendesen a PDF-et
kikerestem pontosan az ere vonatkozó részt!
Itt is az van mint a linux cnc-nél g93, g94, g95!
G93 mennyi idő alatt tegye meg az adott távolságot!stb
Köszi!Nem láttam át valójában!csak kezdtem sejteni!
Köszönöm az infót! akkor most mi a helyes irányvonal?
Sziasztok !
Tervezem a végállások helyét és arra gondoltam hogy Z tengely szegnyereg oldali végállását magára a szegnyeregre tenném így biztosan nem fog nekimenni. Pl. nyomok egy Home-ot és a szegnyereg meg beljebb áll.
Mi eről a vélemény ?
Úgy kell konfigurálni, hogy először X-be vegye fel a home-t, aztán Z-be.
Vagy talán egy sínen van a revolverfej és a szegnyereg?
Ja.. persze Tiéd az újonnan átalakított eszterga, bocsi.
Hát nálam az X állásától függetlenül simán nekirohat a szegnyeregnek. Na ezt nem szeretném.
A szegnyereg úgyis mindig a gépen van és a végállás sose lehet messzebb a tokmánytól mint a szegnyereg.
Szia. Ez azért nem jó ötlet szerintem, mert ha máshol áll a szegnyereg mint ami be van állítva mozgástér a soft limitben, akkor hiába van, még sincs értelme a szoftveres mozgáskorlátozásnak.
Másrészt akkor mindig máshol lesz a Z tengelyen a referenciapont?
Igen, de ezt végállásnak gondoltam, ugyebár ez normál esetben sose működhet viszont ha mégis akkor milyen jó hogy ott volt, a home az lesz fix helyen a ahol már korábban írtad is hogy oda tegyem.
Szisztok !
Lenne 3 kérdésem végállásokkal kapcsolatban.
-Mennyire megbízhatóak ezek a fillérekért beszerezhető induktív érzékelők, van e róla tapasztalat ?
LINK - Mekkora a pontosságuk, tehát ha pl. 1 szer odaállok az érzékelési küszöbre, akkor mondjuk ugyanezt 1000-szer megismételve ugyanannál a távolságnál kapcsolnak e, mondjuk minimum .01-ad pontosságal, ergo Home switch-nek jók e?
- Mire is jó ha van home(referencia) érzékelőm ?
Egyszer mintha valaki elmagyarázta volna de valahogy nem emlékszem.
Az induktív érzékelők a fémforgácsot is érzékelik.
Én indításnál mindíg hátrahúzom a szegnyerget.
Ha esetleg nem találnád elég megbízhatónak, nekem van egy
ilyenem , meg egy ehhez nagyon hasonló, az is efector márkájú, csak más típusú. Este tudok pontos típust mondani, ha érdekel.
Kipróbáltam , de nem. Egy nagy halomba belenyomva sem érzékelte mindaddig amíg úgy össze nem nyomtam hogy egész tömör legyen.
Köszönöm, így egy db nemigen mert egységesre szertném az egészet.
Ha jól emlékszem Te gyári AC servot használsz. Annak van index kimenete, ezt egy relatív pontatlan home kapcsolóval összelogikázva halál pontos kapcsolót kapsz.
A LinuxCNC helyből lekezeli az index jelet és a kapcsolót.
Van olcsóbban is:
http://www.goodluckbuy.com/sn04-n-10-30v-dc-npn-no-inductive-abs-resin-proximity-sensor-.html
Így van Mitsubishit. Igazából a probléma abból fakadt hogy nagyon nehéz elhelyezni a kapcsolókat.
A vízhatlanok elég nagyok, nem illenek a szánra.
Tehát magával a kapcsoló elhelyezéssel van a gond.
Azért jött az ötlet az induktív érzékelőkkel, csakhát az meg tartalmaz elektronikát ami megbízhatóság szempontjámól nem olyan jó mint egy mikrokapcsoló.
De van itt még két kérdés amit nem értek, miért van szükségem home-ra?
Másrészt azon is gondolkoztam hogy mi lenne ha
absolute enkódert használnék és akkor mindig tudja a vezérlő hogy hol áll, vajon kell e akkor végállás kapcsoló ?
Köszi, de itt nem az ár a lényeg. Persze ne legyen 100$, de nem ez a fő szempont amennyit erre költöttem ez már nem számít.
Csak gondoltam, miért fizetnél többet, hiszen mindenütt ugyanazt kapod...
Az ipari ilyen helyen alkalmazott un. lovas kapcsolók kb. 80x80x80 mm-es vaskockában vannak.
Kis vacak mikrokapcsolók, de relatív bonyolult, precíz IP védelemmel.
Az induktív kapcsolók is megbízhatóak.
Jó dolog a home pozició, ha elkavarodsz a koordináta rendszerek közt, akkor mindig ott marad a gépi koordináta, mint utolsó mentsvár.
(én mindig felírom magamnak induláskor, így ide bármikor visszatérhetek.)
Persze majd a gyakorló esztergályosok megírják mire is jó pontosan náluk.
Az abszult encoder jó dolog, de a CNC vezérlővel hogy tudatod a pozíciót?
Persze, köszi ebben igazad van.
Az abszolút enkóder adatait nem is gondoltam tudatni a géppel csak arra gondoltam hogy esetleg a végállások kiválthatóak lennének vele.
Sajnos nekem is úgy tűnik hogy gyártanom kell a mikrokapcsolókat, mármint a házukat és a mechanikát. És én is abba raknék pici kapcsolókat
főleg hogy mA-es tartományba kell kapcsolniuk.
A szervó ha egy végállást érzékel akkor az adott poziciót tartja vagy tovább leng picit ?
A home-ot továbbra sem értem minek.
Megáll mint a satu, persze annyira leng amennyire a PID engedi.
Ugyan nem eszterga, de amit én használok automata gépet, azon vannak végállás érzékelők, mágneses home szenzor, és lineáris enkóder az X-Y tengelyen.
Inicializáláskor a gép mindig a home szenzor irányába indul el. A tengely vége fix lépésre van (gyárilag programozva). Amennyiben az enkóder a lineáris skálától mégis hibás helyzetinfót venne, úgy végálláskapcsolók hiányában a gép ütközne. Szóval itt a végállások a gép fizikai sérülését hivatottak megakadályozni, a pozícionálást a home szenzor és az enkóder végzi.
Nyilván más gépeken más megoldás van/lehet (pl a munkaterületed kisebb mint amekkora terület tengelyméretekből adódóan bejárható lenne).
Azt értem hogy induláskor elmegy a gép a home pozicióba de a kérdésem hogy minek ?
Tudom hogy így van és nem vitatkozni akarok ezen
csak tényleg nem értem hogy minek is megy oda.
A végállást értem de mivel nálam a vezérlő kezeli a végállást is és az kezelné az abszolút enkódert is így ha hiba van akkor az ugyanazon az ezközön van így itt nincs különbség. Maximum a servio vezérlő belső strukturájában lehet különbség a hibakezelésben. Gondolok itt arra hogy míg proci hibánál elszáll az enkóder kezelés addig a végállás hardwerből szoftver nélkűl tud hajtást megállítani/elengedni.
Én ha megállítom a gépet sw-ből, vagy E-stoppal, akkor a gép letiltja a motorvezérlőket. Ha a fejet ilyenkor, vagy sima kikapcsolt állapotban elmozgatom a pozícióból (szíjhajtás), akkor a fej tényleges pozíciójáról nincs információja a vezérlésnek. Ilyenkor lassú hajtással eltekeri a home pozícióba és felveszi azt, onnan a többi adott.
Ha te elmozdítod a fejet, akkor mi alapján áll a géped "home" vagy nulla pozícióba?
Köszi, így már kezd derengeni, tehát ha valami miatt elállok a felvett nullpontról akkor a home alapján tud visszaállni az eredeti nullpontba.
Viszont akkor a homenak valami nagyon pontos szenzornak kell lenni annak résoptot terveztem be, remélem az elé pontos lesz.
Mégegyszer lásd #258.
Az ipar is ezt használja.
Jaa, ezt most a home pontosságára írod.
Elolvasom a doksit, menézem. De keresztszánra már megy az opto home-nak mert azt elég könnyű felszerelni, legfeljebb ezzel növelem a pontosságot.
Csak csendben jegyzem meg, mert jól le leszek szólva, de ha precíz referencia kapcsolót akarsz, akkor a gyújtás megszakítók erre kivalló szerkezetek.
Tudják a 0,01mm pontosságú megszakítás ismétlést több ezerszer is egymás után, lévén alapjáraton 1perc alatt többször szakítanak meg az eredeti helyükön. Az eredeti DDR (persze kínai hamisítvány, de azért jó) trabant vagy MZ megszakítók nagyon jók, általában 10ezer km-et kibír után állítás nélkül, nálad örök életű lenne.
A mikrokapcsolókkal a kapcsolást gyorsító mechanizmus sok pontossági hibát visz be véleményem szerint, ahogy svejk írta indexjellel együtt érdemes azokat használni.
Hogy mire jó? Leginkább arra, hogy amikor bekapcsolod a gépet, magától megtalálja pontosan hol jár a szán.
Nem létszükséglet, mert nekem pl. nincs. Kézzel szoktam beállítani a végállásokhoz a motorok tengelyét figyelve egy referencia pontra amire kézzel nullázom a gépi koordináta rendszert. Általában ha nem küldöm bele az anyagba vagy a tokmányba túl nagy lendülettel akkor nincs szükség erre a következő bekapcsolásig, így szoftveresen kényelmesen működnek a végállások.
Másik előnye ha van, hogy halál pontosan ugyan ott folytat egy félbehagyott munkát. Két munka között kis eltérés van a referencia helyében az nem probléma
Persze azért macerás kézzel ezt állítgatni ezért akarok én is. Sőt valójában a szerszám csúcs bemérését is automatizálni akarom, mert a kézi szerszám cserék miatt erre gyakrabban van szükség. Persze a kés csúcsának magasságát így is kézzel kell bemérni minden alkalommal...amire persze nincs szükség ha elég jó a szerszámcserélőd.
"lévén alapjáraton 1perc alatt többször szakítanak meg az eredeti helyükön"
Mert nagy fordulaton nem pont ezt teszik?
Érdekes felvetés. Viszont munka így is lenne vele bőven mert ugye azok valamilyen járműbe készűlnek
így spéci alakjuk van és nem is kicsik, nekem itt meg hely nincs. A terv hogy szerzek valahonnan
IP65,66,67-es mikrokapcsolókat és annak készítek aluból házat. A Svejk féle indexes dolog is tetszik elég pontosnak tűnik, meg is találtam. Keresztszánra meg már vannak optok a homenak és az egyik irány végállásának. Ebből az egyik optot (home) kombinálom a servo index jelével így elsőre egy sima ÉS kapcsolatnak tűnik.
"
Outputs the zero-point signal of the encoder. One pulse is output
per servo motor revolution. OP and LG are connected when the
zero-point position is reached. (Negative logic)
The minimum pulse width is about 400
s. For home position
return using this pulse, set the creep speed to 100r/min. or less."
De, csak azért írtam hogy már alapjáraton is nagyobb az igénybevétele mint esztergán valaha is lesz.
Mivel Te itt most kisebbségben vagy a CNC vezérlőddel, ezért először azt kell tisztázni mi a home pozició stratégiája.
A mach3-nál ha nincs megnyomva a home kapcsoló, akkor meghatározott irányba és meghatározott sebességgel elkezdi kereseni, megnyomja, majd ekkor irányt vált éa a kapcsolóról való lejövetel pillnata a Home pozició.
Ebben az esetben kell hogy a kapcsolónak legyen hiszterézise. (az optovilláé lehet kevés lenne)
A Linuc CNC-nél a setupban úgy emlékszem ezen kívül még két más fajta metódust lehet beállítani.
Háza az valóban nincs, de kifejezetten jól működik szélsőséges körülmények között is és amúgy nem nagyobb mint egy mikrokapcsoló. Ugyan úgy 2 csavarral felfogatható.
Itt van egy MZ megszakító. De amúgy igen. Az is tökéletes amit te akarsz, csak ötletnek írtam. Nekem van egy marék ilyen megszakítóm, ami motoron már elkopott, de nem dobtam ki mert még jó lesz valahova :)
A hiszterézist nem teljesen értem. Gondolom a lényege az hogy kitakarás után várjuk az első index impulzust.
Hát lehet jó lenne de az a baj hogy időm nincs sok
így inkább költök kész vagy minél készebb megoldásokra.
Hiszterézis például induktív szenzoroknál.
A bekapcsolás és a kikapcsolási távolság.
Bekapcsolási távolság 1,5mm de a kikapcsolás lehet akár 2,5mm is akkor nagy a szenzor hiszterézise.
Én így írnám le hogy mi az.
ha rosszul írtam javítson ki valaki!
Köszi, tényleg, így már tök világos!
A nagy hiszterézises induktív érzékelő az selejt azokat nem adják el jóként.
Ez jó ötlet!
Ahogy visszaemlékszem az MZ-s korszakomra...:)
Jó erős/kemény a rugója annak a kalapácsnak.
Persze,az MZ főtengelynek nem volt gond,nyomkodta rendesen.
Nem tudom András mekkora,és milyen gépet épít...
De,egy extrém kicsi,(pld.egy félNm-es)léptetővel hajtott tengely/kocsi?
Ne hogy pont a referencia ponton legyen lépésvesztés.:))
A szomszéd topic-ban,ha glazbox kolléga eljutna odáig,na...Őneki ne ajánld az MZ megszakítót!!!:)))
Ugye ezt te sem gondolod komolyan? :)
Bár ugye a hobbyban minden megengedett...
Itt sem lesz az. :-)
Most rendeltem próbából IP67-es mikrokapcsolókat.
Omron D2VW-01L2-1HS
De azért meglepne ha a 200 és 400W-os szervó nem tudná elnyomni. :-)
Én is így tudtam, de pont ezért a referenciát csak az egyik irányból veszi fel Mach.
:D
Ebbe bele sem gondoltam. Nekem orsóval van hajtva és 1Nm feletti motorral, azt nem fogja le.
Amúgy azért kemény a rugó, mert másként elpattogna az excenterről. Az MZ megszakító nagyon jól van megtervezve. Jawan állandóan a megszakítóval volt bajom, MZ-n szinte a motor élettartamát kibírja, és semmi különbség nincs az elektronikus gyújtásokhoz képest, még verseny körülmények között sem, ami precíz működésre utal.
Miért? Kapcsoló az kapcsoló. Kellően precíz és strapabíró. Nincs előírva hogy csak omront lehet belerakni egy gépbe, de amúgy ez AKA gyártmányú, az is valami német volt.
Na végül így lett megoldva a végállás probléma, ahogy Svejk írta. rendeltem precíz IP67 vízálló mikrokapcsolókat és csináltam annak házat. Egyenlőre úgy tünik hogy az összes végállás és home kapcsoló a keresztszánra lesz felszerelve.
Rendeltem ilyen 65 polusú csatikat mivel a cnc vezérlő közel 200Euro a két gépre egyet akarok venni és a vezérlőt mindig arra a gépre dugom amelyiken dolgozni akarok.
Miután készen lettem a szekrénnyel rá kellett jönnöm hogy annyi kábelt meg relét nem lehet a levegőben kötözgetni, iszonyú gány lenne, azon kívűl áttekinthetetlen és dokumentálhatatlan, ezért mivel sehol nem kaptam, készítenem kellett egy gyengeáramú kötödobozt amibe tettem reléket
sok NC, NO kontaktussal 12db optokaput és rugós rögzítőket. Így kedvemre kötözgethetem a vezetékeket anélkül hogy szigetelő szallagot kéne szétszedni meg forrasztgatni és mindig megérteni hogy melyik kábel mi is.
No végre használni látom ezeket a csokikat!
Igen ezek innen vannak a fórumról !
Nagyon pöpec![#eljen]
Köszönöm!
Ma reggel megjöttek a Linzi Kft.-hez az energialáncba való kábelek, hát nem olcsó mulatság.
Helukabel
Viszont ami most igen nagy gond hogy mibe is tegyem, mert sima energialánc nem jó, ide teljesen zárt kéne, mert ugye az nagyon szarul nézne ki és takarítható sem lenne ha a sima energialáncra hullana a forgács.
Akinek itt esztergája van az hogyan oldotta meg ezt, vagy mindenki megvette a zárt láncot ?
Érdeklődnék, hogy hol vetted ezeket a 65 pólusú csatlakozókat, és mennyiért? Már régóta keresek hasonlót.
A két pár volt 33.45$, az Ebay-en vettem.
Pl.
Itt
Sziasztok !
Mivel nem volt senki járatos a témában közzé teszem, forgácsálló energialáncot kerestem, teljesen zártat és hőállót. Végül az IGUS oldalán kötöttem ki ahol egy nagyon jól konfigurálható rendszert találtam ahol a konfigurálás függvényében az árat is kalkulálja.
Itt találtam az R117/118-as szériára, 850C-ig forgácsálló és teljesen zárt. Megrendelés véglegesítésétől számítva pár napon belül már csöngetett is a DHL vele. (Németországból küldik) és fizetni is utólag kell majd.
Pár kép:
Szerintem egy nagyon lényeges infót elfelejtettél közölni velünk :))
Talán az árra gondolsz ?
24,61Euro a termék a két végelemmel és 12Euro a szállítás. 610mm.
Ja és a belső méret 21mm magas és 25mm széles.
118.025.063.0 R118 szériájú energiacső
Annak idején Csizit akartam rábeszélni, hogy energialáncot fröcsöntsön inkább kupakok helyett.
De ma már lehet a 3D nyomtatókkal megoldódik a kérdés. :)
De az biztos, hogy qrva jó üzlet lehet.
És ugye hobbiban nem biztos, hogy kell az üveg, vagy szánszálas anyag.
WOW szépen alakulgat :)
mesélhetnél arról a golyós orsó védő harmonikáról hogy honnan szerezted be és milyen áron lehet ilyet venni :)
Köszi!
LINK Például innen.
De ez igazából ideiglenes, ez a te gépedre lenne jó, itt egyből ráesik a forró forgács ami nem biztos hogy jó lesz.
Szeretnék venni olyan teleszkópos fémet de eddig nem találtam sehol. Aztán a második sokkal jobb megoldás lenne az hogy marad ez és teleszkópos védőt rakok fel de az egész szánra úgy hogy az orsót is takarja. Ez lenne a legjobb de nem egyszerű ivitelezni.
Ohh pont olyat tervezek most majd publikálok pár rajzot róla :) egyszerű és nagyszerű
Amúgy ha az a harmonika fülé tennél mondjuk egy lemezt mint a régi gépeken van az orsó felett az mondjuk már meggátolja hogy közvetlen rá essen a meleg forgács
kép nem a legjobb de ott is van egy takaró lemez ami neked mondjuk tökéletes lenne
Mármint mit tervezel ? Teleszkópos lemezes forgácsvédőt ? Az érdekelne.
Nekem nem lehet már oda lemezt tenni mivel a golyósanya felfogatása a keresztszán talpához van rögzítve.
IGEN IGEN harmonika még csak várlat majd kidolgozom rendesen és akkor jobban fog látszani a dolog annyi a lényeg hogy lemezekből lenne és M3 as süllyesztett csavarokkal lesz össze szerelve és lesz végállás ütköző vagy hogyan is hívjam hogy ne tudjanak szét csúszni most azon az elemen dolgozom hogy minden elem egyszerre mozduljon az sem egy nagy dolog inkább csak az hogyan is rögzítsem
a lemezek közti hézagot meg valami posztó szerű anyaggal tömném ki mint forgács lehúzó vagy legalábbis valami hasonló
Mindenképpen érdekelne! Én ipari filcet terveztem bele, már meg is van a beszerzési forrás. Én ott akadtam el hogy preciziós hajlítás. Mármint nem én hajlítanám meg, de idáig nem sok nagyon pontos hajlítást láttam, és két cnc lemezhajlítóba is hajlíttattam. Na erre kíváncsi leszek. Nekem lapos kéne és az egyik oldalnak hosszabbnak kell legyen, de ez már részletkérdés.
nálunk csak NC hajlítok vannak nincs baj a pontossággal az ipari filc után még nem néztem utána de ha megvan akkor majd egyeztetünk :) kérdés hogy milyen vastag az a filc és mivel lehet ragasztani esetleg öntapadós nincs belőle?
(egyik gépünk 0,02fok pontossággal hajlít és ellenőrzi is azt)
az hogy ez csúcsos vagy lapos az tényleg részlet kérdés mert kb 2 perc módosítani
Átküldöm a filcestől kapott levelet.
Biztosan van valami komolyabb ragasztó ami megragasztja, de eredetileg úgy terveztem hogy elöl van egy lehajtás így arra nem csúszik ki, mögötte pedig akár pontheggesztve egy lemez így befelé sem.
Jaj de szííííp [#vigyor2][#vigyor2][#vigyor2]
ilyen nekem is kell :)
Kíváncsi leszek hogy neked jó lesz e mert hallottam már kompatibilitási problémák alaplappal kapcsolatba [#worship]
Hali !
Nem tudok ilyenről hogy lenne. Ez lényegében szerintem egy 5i25 kártya amire PCIE
interface-t tettek. Az 5i25 már szerintem elég kiforrott lehet. Beépítettem már de az első gép amibe beletettem rögtön kezelte a LinuxCNC. Eddig semmi hibát nem vettem észre.
Szerintem ezek a kártyák nagyon átgondolt darabok, nem egy kiadási határidő miatt összekapkodott vacakok.
tuti nem lesz galiba majd kiváncsi vagyok a tesztekre :)
[#worship][#worship][#worship]
remélem egyszer én is el jutok odáig, hogy valami hasonlóm legyen....
Bár én még bele sem mertem kezdeni... [#falbav][#szomoru1][#rinya][#shakehead]
Mindenesetre ne úgy kezd mint én!, hogy veszel egy új gépet és szétszeded. :-(
Még kell terveznem egy Schmitt-Trigger board-ot
mert opto érzékelőket használtam pár helyen
és a tisztább és meredekebb jelek érdekében
ezt még meg kell tennem, utána jöhet a teszt.
Van egy E1N gépem, most újítom fel, darabokra lett szedve, ezt terveztem a későbbiekben át alakítani.
Bár fogalmam sincs hogy jó lenne-e alapnak....
ez lenne az alap gép...
Ezt valamelyik nap néztem is , szép munka!
Szerintem ne fogj bele!
Az eredeti gépemből ami megmaradt az a főorsóház, az ágy és a szegnyereg.
Abból is a főorsóház nem az igazi mert váltó nem kéne bele mert ugyis a cnc vezérlőnek kéne állítani a fordulatszámot ott meg kézzel nemigen váltogatunk. Az ágyazatot szeretném lineáris csapágyasra cserélni, de nemigazán megoldható. Ha mégegyszerújrakezdhetném , biztosan nem így csinálnám.
Mégegyszer átfutva a MESA 7i76 leírását nem is kell csinálnom bemenet illesztőt mert alapból tudja ez a daughterboard, le a kalappal előttük, nagyon átgondolt kütyü!
Na igen, ettől tartottam én is..
Igazából nekem amire kellene egy cnc gép, az 120 mm-s átmérőjű alumíniumból van, és a legnagyobb darab is csak 45 mm vastag. Szóval nem kellene egy nagy gép.
Akkor te is úgy gondolod, hogy nulláról kellene építeni inkább gépet, és nem fel használni az E1N gépet?
Én vennék inkább egy nagyon lepusztult gépet/vázat/bontott alkatrészt és abból építeném meg, főleg így hogy szépen rendbehozod a meglévő gépet és utána a felét ledobálod/nád. És akkor azt nem fogod sajnálni módosítgatni, esetleg végigmaratni az ágyat és belemaratni a hornyot a lineáris csapágynak.
Hát szerintem ezzel az a baj hogy
-drága
-a főorsó szerintem siklócsapágyas
-ugyanannyi munka van vele minha egy "rendes" ágyazatra építenéd fel és arra hosszabb anyagok is felfoghatóak lennének, soha nem tudhatod mit hoz az élet és esetleg kell majd egy szegnyereg hát ezen nem igen lesz rá hely.
aha, értem...
lehet akkor az lesz a legjobb, ha keresek valakit, akinek el mondom mik az igények, és meg építtetem vele...
Nem fogom másra használni, ez tuti!
Amúgy közöm sincs a fémiparhoz.. [#nevetes1]
Szerintem is drága . Persze van rajt két motor ,elég érdekes megoldással . Beszéltünk régebben az E1n em-ről 70 ért sem kellett itt senkinek :( De a képen láthatóhoz hasonló kis toronyrevolverem is van . Nem árulom ! Tudom be kellene ruháznom kis smirglire meg festékre ,de nem .Ha már maratni akarjátok az ágyat lehet egyszerűbb ,valami teljesen más célra készült régi öntvényből kiindulni . Bocsi hogy ide írtam .
esetleg egy példa kb. 6 oldalnyi.
példa
Köszönöm! [#awink]
És bocs, hogy én is itt írogatok!
Szervusz András!
Nekem egy hatalmas vésőgép kos lesz az alap.
Az oldalamra tettem fel néhány fotót.
Erről már nincs mit lebontani. Csak építeni kellene végre.[#vigyor2]
:-) Előbb írtam a tiédbe minthogy olvastam volna a sajátom.
Sziasztok !
Jó két nap munka után sikerült rábírnom a linuxcnc-t a működtetésre. Sajnos a pncconf nem jól generálja le a főorsó vezérlést így azt nekem kellett kézzel összeolózgatnom a HAL fileban. Ami még hátra van az a főorsó enkóder bekötés és a servo index jelek használata a home-ok nagy pontosságú beállításához. A MESA elött fejethajtok, csináltam pár illesztő áramkört és gyakorlatilag mind felesleges volt mert a
7i76-os daughterboard mindent kezel és iszonyú rugalmasan. Egyes egyedül a főorsó enkóderhez kell majd egy illesztés mert az 5v-os a 7i76-on nekem meg 24Vdc, de az nem nagy szám.
Tettem fel kis teszt videot, bár még nem sokat látni rajta.
VIDEO
szép kis gép. elfogadnám.
jól megcsináltad. [#taps]
Tetszik a cnc esztergán,a kéziszán![#wave]
András nagyon jó lett!
András!
Ez nagyon szuper lett.
Gratulálok!
Sziasztok !
Köszönöm mindenkinek! Van még ott hiányosság(jobb oldalon nincs rögzítve az orsóvédő harmonika, néhány borítás és festés.
Világítás stb..)
Hát igen a kéziszán szervót még nem raktam fel így azt csak kézzel lehet még tekerni. :-)
Az ideiglenesen van oda feltéve mert az majd azé
a kis esztergáé lenne aminek kértem hogy esztergáld meg a főorsóját, csak még nem jutottam el oda hogy elkezdjem, bár már elég sok minden meg van hozzá (új 125-ös TOS tokmány, orsóház, gépágy) csak valahogy képtelen vagyok hengergörgős p5 p6 csapágyakat beszerezni.
Szóval az onnan le fog kerülni.
Nagyon profi lett ha megunod és kidobnád én szívesen elviszem :)
Hát az még odébb van kicsit, egyenlőre még használni sem tudom mivel nem tudok g kódban programozni. Leszámítva a nagyon alapokat. (g0 1
2 3 és kb. ennyi.
Ja viszont lejjeb kérdezted a kompatibilitási problémákat, most rengeteget nyúztam de semmi, nagyon stabil!
Ne is te programozz, majd a CAD/CAM program! :) Szép lett a géped irigy vagyok!
Na az még nincs, meg tanulni is kéne hozzá.
Köszönöm!
Bárhonnan beszerezhető, van rengeteg ingyenes is főleg amit torrentről szedsz le :) A tanulás pedig akarat kérdése, márpedig gondolom akarsz szépeket esztergálni :)
Sziasztok !
A hétvégén bekerült végre a ledes világítás is az esztergába (3x10W) kicsit sok lett, de serencsére fényerőszabályozósra csináltam az áramkört így ez nem gond. A vezérlő a monolithic power egyik chipje lett,MP2483 ill. 833, mindkettőből csináltam egyet-egyet. Nagy különbség nincs, a 83-as 1.3MHz jár 52v mellett tud 2.5A-t és mindezt egy SMD 8 lábú ic tokban.
Sziasztok!
Szükségem volt az esztergára szánvédőre és gondoltam próbából csináltatok egyet méretre kínába. A dolog érdekessége hogy dec. 16.-án rendeltem meg. Ma rá akartam kérdezni hogy elkezdték e gyártani, de gondoltam karácsony volt ugyse ezzel foglalkoztak. Erre mikor hazaérek itt volt az asztalomon. :-) Hihetetlen.
Hosszában 600mm -re húzható ki, a belső méretek 280mm*100mm.
A fém része rozsdamentes acél.
Ide estleg teszek majd fel nagyfelbontású képeket ha kell.
KÉPEK
Szia. Árban mennyit jelentett a méretre gyártás?
Szerintem semennyit mert a kész méretek is ennyibe kerültek. A nagy harmonika 50$, a kicsi 13$ a szállítás na az nem baráti, ha jól emlékszem 78$.
NAGYON SUKÁR LETT [#worship][#worship][#worship]
Köszi!
Egyébként élőben szebb lett, szinte tükrös felület.
Na de hogyan marad a bordás kerék a tengelyen?
Nem fordítom meg és akkor nem tud lecsúszni :-)
Felragasztom epoxy-val, két tengelyen már fut így régebb óta.
[#taps][#idiota]
Szia,
Írnál erről egy kicsit többet? Hol lehet ezeket megrendelni?
Be tudnád linkelni a honlapjukat?
Üdv
LINK Igazából nem tudok mit írni bővebben, leleveleztem velük, van egy séma amit ki kell tölteni a méretekkel, nagyon segítőkészek, szinte azonnal válaszolnak (figyelembe véve persze az időeltolódást!)
Küldtek katalógust is, sok más termékük is van.
Szia,
Köszi a linket már fel is vettem velük a kapcsolatot. Ha neked küldtek rendes katalógust légyszíves küld át, mert nekem csak pár képet sikerült elküldeniük.
Üdv
Szia !
Jó átküldhetem csak postázd utána vissza mert nekem is kell! :-) (nyomtatott)
De az oldalon szerintem minden ott van.
Sziasztok!
nekifogtam a központi olajozásnak, de elakadtam a 4mm es rézcsövek szerelésénél.
Többnyire forrasztom de van néhány hely ahol jól jönne ha bontható lenne. De erre nem találok sehol megoldást.
Esetleg aki már megcsinálta, akkor hogyan ?
Vagy pl a képen látható megoldás tök jó lenne
csak éppen nem vagyok benne biztos hogy ez többször szétszedhető, összerakható eresztés nélkül.
Hejhó
Ami a képen van az egy roppantó gyűrűs megoldás ezt a hidraolikus rendszerekben szokták használni ( bicikliknek a fékcsöveinél és a motoroknál is fellelhető)
itt egy link ahol képek garmada fellelhető :)
LINK A másik kérdésre a válasz az IGEN tud zárni többszöri szerelésre mert ez a gyűrű elég puha és újra képes felvenni az önzáró alakzatot
Amúgy mi az oka hogy réz cső kel? Nem lenne elég erre műanyag cső is? Ott sokkal könnyebben meg valósítható a gyors csatlakoztatás szerintem :) (iparban is használják)
Kozponti zsirzo rendszereket hasonlo csatlakozokkal szerelek. Ez a resze nem szokott problemas lenni.
Mondjuk a hidraulikat is hasonloval csinalom es megbontas utan elofordul, hogy ereszt. De azert ott 80bar nyomas is van.
Szia !
Nem mert olyan helyeken megy ahol alig van hely ezért tök egyenesnek kell lennie és erre a kemény rézcső a legjobb. Utána már lehet a műanyag cső, de az már megy. Azért nem ártana ha sokszori szétszedést is kibirna.
Hát igen itt közel sem lesz ilyen nyomás, csak mindig szétszedem valamiért a gépet és nem szeretnék állandóan új csövet beforrasztani.
Ilyesmi lenne jó csak éppen a réz felére kéne
a push in csatlakozás.
kép
Az autos boltokba szoktak fekcsovet peremezni. Az jo nehanyszor szetszedheto. Van ahol acelcsovet is csinalnak.
Igen vennék is peremezőt csak éppen anyát nem találtam a 4mm es csőre.
Nemtudom, esetleg klímásoknál, hűtőgépszerelős szerelvényboltban nincs ilyesmi? Anno simán tudtam venni pl 6-os idomokat is..
Nyugodtan told bele a rézcsövet, semmi baja nem lesz.
Ezt használják gyári rendszerekben is. Ha többedik összerakásra esetleg már nem tömít, lecsíped a kissé hosszabbra hagyott cső végét, és teszel rá egy új gyűrűt.
Egyébként olajálló poliuretán pneumatika cső, és a
hozzá való bedugós réz idom nem lenne jó? Mekkora nyomás van az olajzó rendszerben?
Ott nem tudom van e ilyen vékony cső használatban.
De ezt ki is próbáltad ?
Van itthon levegőhöz 4mm es és beletoltam a rézcsövet szépen meg is fogta csak éppen nem tudom hogy ez így mennyire jó, nem láttam még ilyet, de valóban nem kizárt hogy működjön.
Igen ezeket ismerem és ilyennel is lesz, de van ahol közvetlen kocsik mellett megy el 0.5mm szabad hely van ott nem lehet kicsit sem hullámos a cső. Viszont ahol kilép a réz cső (4mm)oda keresnék oldható(többször) csatlakozást. Onnan már megy amit linkeltél.
Bár egyébként pneumatika címszó alatt vannak.
Sok pneut szereltem, és használtam ezt a megoldást is.
Ott nem lesz nagy nyomás, így nem fog kicsúszni.
Sziasztok!
Vettem ma egy ilyen fúrógépet a Jófogáson.
(Weiss Manfréd)
Már régen szerettem volna egy stabil darabot és ennek felugorva a fúroasztalára meg se mozdult a gép. Nem csoda
hiszen ~500Kg körül van. Sajnos a felső része hiányzik ezért azt át kell alakítani de ebben az állapotában is használható.
(volt még reggel), azóta darabokban.
Amúgy hibátlan vezetők és hibátlan fogaskerekek belűl hatalmas csapágyakkal simán lehet vele marni.
Ha esetleg valakinek lenne hozzá felsőrész az kérem keressen meg!
(https://lh3.googleusercontent.com/I-eSKbFz3_P_mE_S0w_TB6I6Oq4nps8GCXhtNANd6RycJzKYBeJcUZC1xyRLfz8UTk0FJEq0bosepYTZmiDsBR35JiH2v24YT9fUt4et5R0QbWjXiSYMpFAgEhcdoha9fRlMGOd5Nd5PoB4NsNgxMZMYAM7TyEam5kmDdc7S6PBJ2RqADkmTZj1aV_EqXKLn_wCFvbIoJ0FXsZfRipNvfYnZ8UfYnZqKAnFTqa_yObflDAqJFPTrPijE5sgpX95ldW_cxxrCb6u0dz3mrhM0aWFAt5OIIYjrOOrDAsu-tjvM7aB9P9uragn6dGD_wF_JMGlrH1WmF9EdmbZmLFBhhBEq168rtwHZuVj3leaipulgkpJ9NE8ka8wEw9Ys8oJ7kE4cGzeH6lUr5aJcWKOAZSsVqZypD1SR-Y4O6kLm3RIjzdzHP8eboLCX_XcBWSQk42fXUWIgiRim1IOzMBVZuBLziAzzByHwfY_QjcEbSVnsfqhI9HePkP2ZZ7csfk3Mc93PHSGXRAx8M_BPx-9mRuDq56sxoMwiPxpTMJIprv_FBWe-pG7miMQ7VjYeh7fZs1ZnvMs6bDIRK-WeDjH3B2u2JNuOkVIv5DiMBKbEQSgrncRu=w303-h405-no)
(https://lh3.googleusercontent.com/s7KnZJcZqJM6g1myefFyx1pNCPMPyOuw_SRZIf3fvS-hDweJzf0fFup9VZyOR3YMFtsVjs3usVh5mYys2_OHw3u35CKJFTmktT9VUbT3XF6BkBQqK7AD4_H8lDdB0jCP24zEoO0t6RMjYvUs7od6GClmGV5p2V-6gKmbLVCSZDUG18OyykcTB0FinsffDd3sH_UL5ZsbIo9Y0hZekTiusLz6JnMJXTYH1BZkmN0ydW8mI-YaoQY2JPJvk2YW0X_GTpL7dWiA9BIUdzbtvLEMwp-ze_TBMJTXf0XhpzyI2KocB3-K-VizvZNa1ITQFgeBxMZ30TdJ78kabxhEZKoVQzbT4JH_T7UcvuIfOqqiILGj2BR7D9gWLJGZGTsCgGz44r0CjPy8jA7KBUEkYgfrTBKwzjHcBjMR_k8UFhWogd0wV-iYKV4xYfw0-JT6oS1pJvid-gucyHxas_F-pCmun7GY48Je092PIcdMD1Xy_0XqYmPXKixOEk8TdW6d0gUXxRYPl7hjLVvXm63QYOuTiPteYAv4AmodfT04PwFJBmJQ5TAiiG2G8X7zrrjWOtst3sAfm7r8SHOMl8lzQHv2_3Wr-s8joyjO1AcqUoZWpGqYf-_a=w303-h405-no)
(https://lh3.googleusercontent.com/oYA9lOl06QVivjGwmDoxEXxP6_WTDbMQvsjutCD1l7fOsZb7j-LCLuNc4a_nEH8cFHDBO8YypEhWhv4-HSSLxJclnrAEuS7KiyCBgSfuDETm_OaiVPo9CQwefp4cM5u_XvIT1_O4jQtoi5ooEy0vaHIstVMKbt5UdfMLloAGCf8SCinKyHS-UPGBuOneXEKOROJ0GawIFzlHx-U8LkWO4GOiaWVY1lWBbzVKuhnU_CZn0-M31850dIoMhn75bLWbJEQl7_x-yO6KAYU0MJbLQdW9pljKz5B6l1meoiw8TLaVIHAFWm4DLLsjQlSJRDho1jtQJ0bvSCx08hghntSwDp44F5TMuwO2RLxs801GkH5YM8Dq65ms4F8s-0s2hEZzdBD3y6gYcIYNdXUkM0BsHql3E2SapLbGxZLHxwLYUEEkTxjA5ThNPKFjBVeuTCRaug5Cv0VXPZLDciDEBc9dycAwRkxRBVq4S0Czdtcb8xPYSlnPzMu34BrMuGBtJ-e6XaM7rBtpLE-Hb6xdtR99AjoGHaT-6LxymeFn6oKNgIwj-4YGEecPEatB_fMvMOQQcVcrTqibFXj0tuf2i-_5kbN9Kid9endbp8p8uWD8rjjMVZ0T=w303-h405-no)
Ahogyan a precizitásod ismerem, fogsz még rajta dolgozni rendesen amíg használatba is veszed.
Sok energiát és kitartást hozzá!
Egyébként vitathatatlanul stabil "alany", rendbe hozva örök darab. [#wave]
Szia !
Köszönöm!
Az a szerencse hogy annyira nem vészes mint amilyennek látszik.
Mindene szétjött egyből, semmi "összerohadás".
Inkább a súlyok mozgatásával van gond, az asztalát elborulva még fölállítani is alig tudom. :-) De a többi mind ok, asztalba egyetlen egy belefúrás sincs hacsak nem az egy középső. Gépi előtolás is van benne.
De kár hogy google bejelentkezés nélkül nem láthatom a fúrót..
Én be vagyok jelentkezve google-n, de nem látom a fúrót....:(
Szia !
Te nem látod a képeket ????
Még ugyan él a hirdetés:
link (http://szerszampiac.hu/szerszamgep/oszlopos-allvanyos_furogep/morze_3_as_oszlopos_furogep)
Klasz gép !
Én is csak most látom ...
Hát bevallom nem értem miért nem látszik, public share van a képeken, de tény hogy nem látszik.
(https://lh3.googleusercontent.com/XiQNGcq4mCbW3IGfwEr-_reMHGJHOJiA3hIHO5cnwrN6J4TETwzYZvKycijiFgd2uNw0YXpWUGWVYOMb0qtpbSvhi8IGVgtPcVBHZbF1OFbEKUEVvfmcS5f7rQgsTO1XGdyjrUMvQQbISC7-7HLmLTZ6cdUradJi2sfM-g3eo7eMRgC2H4DydEf8uvQ8PVMPmenK7bIo-t6NogR4hvbI6o2jprl9vRaAYHhD0eVh16tBfEgoxH1qeojs0YE5ZdmjawXHFD-o9L2c0H-RRY3T9EAhL3ljQNvWzSKkwKzdegCQ7ZnZ9AX_Kdorc3iytMII3oTN_u3fOQVTsu1WoksndUaghZyUS73jvViEZHvU9D9wed1aP-yOMYiRFXQsOgS-POas2KAmSIxw6L5kfi3Ot-xqtkVdXZgf8Hnwy56H7FNkI0bSGCVPoePJTtgJZPJ8znCpk4VfFrERAfZaIaydKDoEARDHKi11RcUjLHz5tgiKyWh5PFSPKdqgXxRfeM9MUiGEKS_Pv8EuDpQEXM9h80Lq2XXYKDCh8RcrkBi8KUkpiTo53qIYGzxiONvVX9ZFfFSS1mGy8mKjqBn5Vnq2nclSmRwz-pwhiJ-03w8m5AxCrWIw=w303-h405-no)
(https://lh3.googleusercontent.com/osZEHtA_8fpvrkKZXCXbvAT6oAlnIJ3z4JuQedKGDlic-xCF9lHiylYdyduZl4fNzP2qjVl77foYjvnChzxBea_61eLtWTq0xS6EojEbN8V02fRFOraxSIAr9SZ2nB6i8W7E0NsOIxvy2txle-Q9lWCjmzYohlALVoFIdEhN-x8dhJa3VWha4ZK16zUxnm16OrPsx62l6Gk8-1iGvttk5NfyDNpLnKrAJEaUpqhZTXOhQgE17F7qyATx8wqBIj7LBzR_Aut5pebt11jfRX5fkG7G0RxzVu9465uFXbrPMJJkLWv24qAGCsIih1usgJncTyxF6NWf951YQCJtT5KwkQ6DRCV7hjLqIq3oeq2z5s4oOjaPUFkThPk_cbfFYdh89evgi0603H6oAvuw6TWBu_-Rtw11n01Sprh1dVnxXIfqqinj9p1IVTRSVbhJS-nbq347CjQxpej6ML8QMF5nR_ThZgVyyZEoR_oCp6KnD7RBBK4tCnbOW72oXOklqJ71vLWu-fV64x392uEa6T06aMhFrilJ0u26WJCvWiE8Qu-DVpLT3Rv28Ut_Y5-cB3zBV8Hqh3ov0ZS82klavpvk-H1oh9D0vZQBChNaX2hzbf3nrDJs=w303-h405-no)
(https://lh3.googleusercontent.com/koPt7FAG_E70d-tpn3NIIVmQ0juTVgDqt3kDgybPduW92YAWxYPn0wpVH--Fn0N74HpWhjEycZA-YKM-0cETYOcPrhPiPQBcP0ra17EsfVjdc3cl3Que5Yb4vj1eFirbXTmb5OS3UyN0qqTqlh4HvTxNbJjJx8WEHAUC7y6A0xrbmkLzoZ4kz1i2ytJbjkG3365tC7UNkG4626jY0QXUa1AB21lrXpvsMARddTEiQKxaQQxCpOOG4y6LWyh-AGGTrTvQjMQJ7Ftr949gIzMJZjYACEPzwHda2_oLjz7FO7bpvduiP_FpO10CqaLsAX6_KkZovsQyTA1a4rf-P5KwzdXJwiYLgQ1cLAhwYMKYA8_6w4HaOSixB6-VOHDfqxQa9BRG9bdhR0PQdXWGDkTLPQ_Evf9xFkeUNh8Te1fH-hjAxaUth_zNMheTj3i1Dji59ojkML3ueeZJU04yxz3O521-Cr_LuCLy2Kdxic8Rcfw8iD3GT25x2i-kbT4DjVC20fg806nHENyS7ClwkUGFOf4FsQIbGajWlXUQDyReH_jvhPcOq8Sui7AWXwYKz2tSZykHRFhEGJLrYB9RhEeKymd_3oI2kvap45H5Xk0NtVA_aZva=w303-h405-no)
Én, látom a [382]mindhárom képét, ott a helyén is.
[#nemtudom]
Távolbalátó. [#taps][#wave]
Ez jó vétel volt![#eljen]
[#eljen]
[#eljen] Mekkora a motor teljesítménye? Le lehet olvasni valahol?
Köszi mindenkinek!
A motor 1KW-os hibátlan adattábla, a motor is nagyon szépen jár 700 1/p a fordulata, de a súlya az embertelen, egyedűl nem emelem fel, ezt valószínüleg eladom majd.
Sziasztok !
Vettem két ilyen gépet, és érdeklődnék hogy van e valakinek szállítós ismerőse, ez már utánfutóra nem megy fel.
Van ugyanott még egy 1500 as EU-400 eladó ha valakit érdekel.
(https://lh3.googleusercontent.com/p9DJ5rem8kYA7LITomwXirSXv1_tGQW5p03rq8NWtlsn5Dde6NjB751TKKeEIRXpneFek3L0sP0qH17wlDPy2D9hiEyY04WDuB77RZaM9ylp9ev7td2Hj1p9UbbpoEuUbZ8WyKNnPVygeefoEajUCsQ5mhkzpposJ5U3Qmzp7DA06aN_pWLhH-BSBvR2hbjgGDqY1AQCQiLnY4b7SV9jgiyHFcPyXD4gp8AGRxJD4vbMhuiN0Id5zs6cyTQjpwZbowRBNv34SLmahVbFUOwOVtFixypPTMZVirOjWrInXqyPzTyjF-rVicXcQTbLpHVyMz8SON4e_4AKW0-5ZjTXuQ_v3uf2DbddbbTz5elBFljuFjqWysl282faaT61d0t2Jue7Hjh8ytREAzKRNrt1t-1h_4uiJsLSUE0dwCKK-LCLfUcf3wljDQm3h1tD7lOxZ7Vy978sSJztP-fEFYRowhEEWNUCNeeJZcmGJbB4GYe34-oiAcBxF_DWTYupkqhY60qbEyRZ65ye_SVmM1ZEtFZC8axeyRAEMb4vt9ACKZ9obMj17uJsQ3w6BNEX5mH5DgNWE0PjH10ZeNkEPNkKb20vhMt4rQhQT3LArc9i611FDzcK=w800-h600-no)
(https://lh3.googleusercontent.com/EIYLazYs1m8zOMBaVMiOYVHFNi7pu1GHdCC5YqoRLHXmXrhzuiKmg9fsK01fYYaDR9OnQ12OT0WCHsUfOfUqOVwh1hsST923aX-4jnzP5bCrolj2G-Sdb46pLq7pnGgynE7eo84Zcxr1Sak-NnfBP4O-FIPRim7wz0maIjqvzjLEAg_vtW66hZrxtWHoq0V0aWrN1xA6tBEagReLb59ctNGquaEq_7K14V4ijNLQ68Ga9g6vcoKLKcHHDXJWbtj84BLIo10zgWVagKh0MNG2MBN8WR-9ZkLKw9fd53e-8nDW0W--WLKEkt28oBdsRpHeO6DjcOBjewKT1aBqYEESklYRNxDp47ywcWNJf9QUU8WdElCdjhbMq9gRw-hLEXMc1q0C1vblMV0vsoeQ_AmL-pYIy-l8pFyl4Z_oyLqN_uJTHZmLt2J6O9QjdwTu60x1tYVc5JQF4HBcKubPwrfdRQeb2HM-hnnclod-cfElzPU3LfhZ4OIPtYoIBcOGx0u-aGERHX3GFc9LztQBTKuj8RI-cah6VG1rExN3UrijsGPCwasvG86mZuIhEzk0l73JAchYeT7bGjmMKTih9wpR9Sd7VaMs8gunBI7Ta4iyL8rAK7HN=w800-h600-no)
Gratula, szép kis eszterga. Mi a pontos tipusa?
Köszi!
EU-400, az E400 nak az újabb változata.
Biztosan szép gép..kár hogy nem látom..nem nyilvános sajnos a kép..
Reggel még ment - most nekem sem látszik
Honnan hová kell vinni? Ez fontos infó a szállításhoz, mert ismerős van aki szállít....
Eddig az volt, sajnos ilyen ez a google, keresek valami mást ami nem állítgatja magától, eddig látszott, elmentem ebédelni és ez van, egy kalap sz.r. :-(
Gödöllőről Budapestre, de még nem most mert nem lehet kivinni, csak elkezdtem keresni mik a lehetőségek és mennyibe kerülnek.
Vagy a saját tárunk vagy az imgserv.
E kettő biztosnak tűnik jódarabig.
Igen én is erre gondoltam csak nem tudom hogy férek hozzá
a saját FTP tárunkhoz. Mármint hogy mi a usernév és mi a jelszó.
Az imgserv nem jó szerintem mert idővel törlődik.
csak menni fog egy szoftveres mukinak. :) (http://www.forum.hobbycnc.hu/topic.php?topic=37&page=2&order=DESC#2460)
Hopsz, ez mehetett volna magánban :(
Köszi, ez volt pedig beállítva, egyszer már használtam a régebben, de ezek szerint innen a munkahelyemről nem megy
majd otthonról megpróbálom.
Akkor sokat ne gondolkozz. Biztos van nagy tüzép telep, nekik vannak KCR-es autók különféle méretben. Felveszi, leteszi, lehet kicsit drágább mint amit gondolsz érte, de ettől egyszerűbben nem tudod megoldani. Ha van szállítójárműved, akkor a felrakás erejéig, majd a célnál egy másik cég a lerakás erejéig odaküld egy autót. Én 2 éve vettem a XV-ker.- ben esztergát, (igaz nekünk volt 2 tonnás futó) 25- ért rátette a daruskocsi, aztán isten áldja.
(http://cnctar.hobbycnc.hu/Bundyland/3.jpg)
(http://cnctar.hobbycnc.hu/Bundyland/2.jpg)
Ráérek gondolkozni mert az 1500-as változata miatt egyenlőre kihozni sem lehet onnan Másrészről meg elég szórt árakat találtam hátha van itt valakinek ismerőse szállításra.
Húú, András! Szép példány! Ezzel léptéket váltottál.
Be tudod vinni a többi géped mellé?
Háát nehéz lesz. Be kell fejeznem a bakdarum. Ha az kész
akkor kell csináljak egy kis bakdarut ami a nagyra felrakja
az I acélgerendát. Aztán leengedni és bent helyetcsinálni.
Korlátlanul találsz magadnak elfoglaltságot. [#wave]
Sziasztok !
Szerdán túlestünk az EU400 leeresztésén, köszönet Karcsi22 fórumtársnak a segítségért!
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/05/tn_y2mpeh4vti6409qcwe_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/05/y2mpeh4vti6409qcwe_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/05/tn_4ddn8yvun6d4yh2ivb6x_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/05/4ddn8yvun6d4yh2ivb6x_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/05/tn_78musah3k2jp4cn46b62v_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/05/78musah3k2jp4cn46b62v_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/05/tn_zhmbu57jjnki6tuce0vn6_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/05/zhmbu57jjnki6tuce0vn6_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/05/tn_3aemc2g96k4adtu3kg8y_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/05/3aemc2g96k4adtu3kg8y_2869.jpg)
Karesz nagyon jó erőben volt, érdemes megnézni
1:20-tól, simán odébrakja az eu400 végét. :-)
[yt]fgCyj8cCjTc[/yt]
[yt]QaDygGJoy40[/yt]
[yt]oZj11Q_ZvfU[/yt]
Akkor "Van öröm bódottág" :)
Majd lesz ha be tudok menni ettől a "szartól" a műhelybe!
:-)
Még elálja az ajtót.
[#eljen][#guluszem1][#taps]
Ezt akartam írni, hogy simán arrébb tette a végét, így könnyű! [#taps]
Na majd lehetséges egyszer arra járok és benézek!
Végül is az a könnyebbik vége max. 600kg lehet. :-)
Jó látni hogy kicsit "dolgozól" is :)
Amúgy gratula a géphez! :)
Köszi, muszáj volt, sajnos más nem vitte le, mint láttad
Karesz jó erőbe volt, de sajnos az egész gépet már nem bírta felemelni. :-)
Sziasztok !
Hátha valakinek érdekes lehet ezért megosztom.
Le szerettem volna cserélni az EU400-on a szán törlő filceket , de sehol nem találtam ipari filcet 5mm vastagságban és
"kis" kiszerelésben. Végül a XVIII.kerületben a BALISZ-nál
találtam és már 10cm-es csíkot is vágnak.
BALISZ (http://www.balisz.hu/)
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/06/tn_y8enmy0nn5qeq5y7v2g_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/06/y8enmy0nn5qeq5y7v2g_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/06/tn_ktgcgm3mcd8xdi3yjum_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2017/06/ktgcgm3mcd8xdi3yjum_2869.jpg)
Sziasztok!
Feltettem a gépemre (EU400) egy lineáris enkódert, mivel a hosszszánon nincs nóniusz.Ditron 1100mm-es 0.001-es
pontosságú. Nem vettem hozzá kijelzőt hanem megépítettem ezt:
TouchDRO (http://www.yuriystoys.com/p/android-dro.html)
A költsége ~ 3eFt ha a tabletet nem számoljuk, de régebbi vackokhoz már fillérekért hozzá lehet jutni, (én ingyen jutottam hozzá, a gyerekek azóta sem tudják hol hagyták el :-) )
Pár kép és teszt:
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/01/tn_ne4vgp9k60jtths6sd_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/01/ne4vgp9k60jtths6sd_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/01/tn_wk62eb8miphgfm82p2xc_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/01/wk62eb8miphgfm82p2xc_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/01/tn_4nk74qdkjtm0y2xdqusj_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/01/4nk74qdkjtm0y2xdqusj_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/01/tn_vkmfbp046n2y6s3f5ckf_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/01/vkmfbp046n2y6s3f5ckf_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/01/tn_ijx5mkpkafne9cbyxcz_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2018/01/ijx5mkpkafne9cbyxcz_2869.jpg)
[yt]Tv06wK4p9BM[/yt]
[yt]Zlp5S5PVYOY[/yt]
Nagyon jó! Ha nem költöztek volna annakidején el a szüleim ,akkor most a szomszédom lenne !('70-Ben)Jövö héten fel is keresem!Kösz!
Szupi![#taps]
Klassz lett, gratula!
Azt a tesztet nézted, hogy ki-bekapcsolgatod a főorsódat?
Reméljük, akkor sem zavarodik meg a kijelzett elmozdulás.
Köszi a gratulációkat, igazából nem az én szellemi termékem, inkább azért publikáltam hogyha valaki meg szeretné építeni tőlem tud kérdezni a tapasztalatokról,
hibákról, beszerezhetőségről.
A főorsó kapcsolgatás jó ötlet, nem néztem, lehet billegni
fognak az utolsó számjegyek bár minden a vázhoz van erősítve így elvileg vele együt rezonál.
Meg esetleg az 5,5KW frekiváltó - motor kábelezéséből
fakadó zavar nem szól e bele a vezeték nélküli kommunikációba.
Ej de sok variációt kipróbáltam én anno! :(
A keresztszánra nem raksz?
De fogok, már megvettem egy keskenyebb verziót, csak azt bonyolultabb feltenni, le kell szerelni a keresztszánt
ha normálisan akarom feltenni.
Valamit nem értek. Biztos 3000Ft? Vagy ez a mérőléc nélkül?
Azt hol szerváltad be?
A mérőléc Klaviós, természetesen csak a kijelző részre gondoltam. :-) Annyiért sok mérőlécet megvennék. :-)
Teszek fel pár képet egy kis bakdaruzásról, a gép súlya
2t és pincébe kellett levinni. Vasárnap reggel 8kor kezdtük és délben már lent volt.
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2019/04/tn_adm7sqek5iptbku5cfpet_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2019/04/adm7sqek5iptbku5cfpet_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2019/04/tn_dpc5jiwztw4uqhibt958_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2019/04/dpc5jiwztw4uqhibt958_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2019/04/tn_mij940i9kb992cu0jani_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2019/04/mij940i9kb992cu0jani_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2019/04/tn_ygp02b692u5iwczjbkah_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2019/04/ygp02b692u5iwczjbkah_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2019/04/tn_8szcvm3feaq70n2usw7w_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2019/04/8szcvm3feaq70n2usw7w_2869.jpg)
[#eljen]
Sziasztok !
Szétkaptam kicsit a marófejet és nem értem a kenés részét. Belül 10-es viszkozitású főorsó olaj van
és egy elég szép fogaskerékpár. Viszont a csapágyak védőlemezét levéve nem folyik ki az olaj, viszont kívűl ott vannak a zsírzószemek. Létezik hogy a főorsó csapágyakat
külön kell zsírozni (NN3018SP) ?
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2019/04/tn_kskqwp3e3fjutwpa4gwbv_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2019/04/kskqwp3e3fjutwpa4gwbv_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2019/04/tn_4smdwewecfsd4y88h8ds_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2019/04/4smdwewecfsd4y88h8ds_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2019/04/tn_p5bnuxpg5pk9zqxf695zu_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2019/04/p5bnuxpg5pk9zqxf695zu_2869.jpg)
Létezik. Az én gépemen is zsírzós a főorsó.
Gratulálok ehhez a svájci géphez!!! Ott van a szeren. Van nála erősebb meg nagyobb de amit a cégnél a "papa" művel ezzel az fenomenális. Igen jó kis gépek ezek. Neki pár generációval régebbi jutott. Ez ha jó állapotú aranyat ér!
Igen csak az furcsa hogy 1cm-el mögötte meg ott az olaj,
a 2 végén meg a zsírzó. De minden jel arra mutat hogy igen zsírzósak a csapágyak.
Köszönöm! Tényleg nagyon szép gép, belülről sokkal szebb.
Viszont az egyik nagy baja hogy sehol nincs hozzá gépkönyv.
Ez tanműhelyi volt és ahogy látom rendszeresen karbantartott volt.
Ha már így van, fogd fel úgy, hogy nem egészséges dolog a fogaskerekekről leváló fémszemcsékkel szennyezett olajat a precíziós csapágyakhoz fröcskölni.
Az más lenne ha visszafolyna valahova és egy szűrön, szivattyún keresztül érne a csapágyakhoz.
Ja, végülis. Látom ismersz, ez is biztosan zavarna. :-)
Cnc eszterga főorsócsapágyak cirka 20 évet futottak a gyári zsírral.
Kúpos belső gyűrűjű hengergörgősek plusz két ferde párosított.
ott még lehetőség sincs az utólagos zsírzásra.
Tavaly a marógépem vertikálfejét rendbe tetettem. Bezsírozták a csapágyakat, olyan zsírral amit a CNC gépekbe is tesznek (tulaj mondta) amely kenés (csapágy)élettartamra szól.
Csapágyaknál nagyban a tisztaság határozza meg az élettartamot.
Egy "csapágyas" könyvben olvasható, hogy a csapágyak élettartama 50 %-ban attól függ, hogy hogy bánnak vele a kicsomagolástól a beszerelésig.
Mondjuk ez az élettartam kenés elég bizarr fogalom, mert ha rosszul kenem és hamar tönkremegy az is élettartamig lesz/volt kenve. [#circling]
[#nyes]Igazad van, minden relatív....
Rendben, marad a zsír, már csak keresnem kell valmi odavalót.
Klüber Isoflex NBU 15
Köszi! Megnézem majd, de így hirtelen ráolvasva mintha ez nagysebességű csapágyakhoz lenne nekem meg inkább nagy terhelésű csapágyhoz kéne.
Hali
A Klüber Isoflex NBU 15 jó a nagy terhelésű csapágyra is csak azért tűnteik fel ,hogy nagy fordulatra is alkalmas mert nem dobja le fordulatból adódólag. HSD rendszerekhez alkalmaztam anno élettartam kenésre (5-10 év)
Hi,
Ma majd nézek valami adatlapot hozzá, köszi.
Jól látom hogy a 400gramm olyan 40eFt körüli összeg ??
valami olyasmi :) de ha hozol sört adok :)
Amúgy még jó alternatíva lehet neked a ISOFLEX PDL 300 A ebből van otthon egy tégellyel de itt már alkudoznunk kell :)
Sziasztok !
Vettem 2 gépet, amit nem szándékozom felújítani viszont a fúróépről szeretném levenni a piros körben lévő
rugóházat, hogyan lehet ezt megtenni. Természetesen nem a 6 darab csavar kicsavarása a gond hanem a benne levő rugó ami miatt nem tudom 4-5cm-nél jobban elhúzni.Gondolom a tengelyről le kénr venni de hogyan ?
Előre is köszönöm!
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2020/09/tn_xhae7dnnpkhwu63ny9yc_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2020/09/xhae7dnnpkhwu63ny9yc_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2020/09/tn_i7mszq9m4u86wfscgv2j2_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2020/09/i7mszq9m4u86wfscgv2j2_2869.jpg)
Ja a gép fof-32.
Szia!
Nincs rajt egy négyszögkulcs nyílás?
elméletileg először le kell lazítani a rugó spanolását.
A rugó lelazítást megtaláltam azt lelazítottam, de ennek ellenére nem nagyon akarja a tengelyt elengedni, (a tengely ugyebár hosszába hasított) és gondolom abból kéne kijönnie a spirálrugónak. A ház elég nehéz egy kézzel alig bírom megtartani lehet közben ki kéne tolni a főorsót és akkor a tengely is elfordúl.
Köszi! Esetleg neked is ilyen van ?
Sajnos továbbra sem jön szét, csináltam pár képet a belsejéről hátha valakinek eszébe jut róla.
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2020/09/tn_35a2sgdfu3wvx6d0ghe6i_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2020/09/35a2sgdfu3wvx6d0ghe6i_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2020/09/tn_s538n3b7634k0xmb2scp_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2020/09/s538n3b7634k0xmb2scp_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2020/09/tn_3x67hiyb2gzhw73hu8ygk_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2020/09/3x67hiyb2gzhw73hu8ygk_2869.jpg)
Megírnád a kis gyalu pontos típusát?
Szép emlékeim fűződnek egy ilyenhez, de arra sem emlékeztem hogy Strigon a gyártó. :(
Általában az ilyen szerkezeteknél csak a tengely be van hasítva és abba kapaszkodik bele a rugó visszahajlított vége.
Strigon GH-400. Amúgy nem kellett csak nagyon megtetszett szép állapotban volt új osztófejjel, mivel a szállításért ugyanannyit kellett fizetni a fúró miatttehát az ingyen volt így megvettem. Még a lányomnak is tetszik mondta hogy vigyük fel a szobájába. (1.1t)
Szóval akkor csak erősebben kéne húznom a tengelyhez közel, nem lesz könnyű de megpróbálom, köszi.
Köszönöm! [#worship]
Esetleg ha megunod, keress meg!
Rendben!
Nekem nem ilyen típus van,csak javítottam.Lehet azért jön le nehezen mert tengelybe már berágott a szalagrugó ,és bele akad ahogy húzod.Probáld picit túltekerni a spanoló csavart ,hogy már inkább tolja lefele a kart.Aztán probáld újra kihuzni a deknit.
Köszönöm, holnap délután megpróbálom. Persze ha csak ennyi akkor visszarakni nem lesz egyszerű, mert akkor nem fogom látni így kihúzva.
Ezeket az egybe házasokat egyiket se könnyű.Mert tartani kell mindent,és nem látni.
Sebaj kitartó vagyok és ehhez van türelmem is.
Szia!
Ne vacakolj, a harmadik képen látszik a nút is, told ki valami pályszerrel és utána majd okosodunk!
Köszönöm a tanácsokat mindenkinek lejött. Segített a "pályszer" de ahhoz képest hogy csak be van oda tolva elég nagy erő kellett kinyomni. Már most írtozom a visszatételétől, de valahogy eredetileg is betették majd
csak sikerül. Ami kicsit furcsa hogy a tengelyen vajon nem keresztbe megy hanem csak az egyik csőfalon menne keresztűl ? Lenyomáskor is csak a cső egyik felén fogta.
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2020/09/tn_hnx072c4h6ttzbta6sa9k_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2020/09/hnx072c4h6ttzbta6sa9k_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2020/09/tn_s457qxecc5e6qqasnquek_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2020/09/s457qxecc5e6qqasnquek_2869.jpg)
Visszatételkor én a spirál belső menetét kihúznám annyira, hogy egy alkalmas lemezcsíkot, vagy egy laposvasdarabot keresztbe tudjak tenni alatta, így visszahelyezéskor látható a "kacs", könnyebb beletalálni a hasítékba. Ezenkívül be is tolható a helyére, mert az alátett lemezcsík feltámaszkodik a spirál többi menetén, és elegendő hosszúság esetén a deknin is. Ha helyre került a rugó kezdete, egyszerűen kihúzva a lemezcsíkot mehet a dekni is a helyére.
Nem lenne rossz ötlet meg is tetszett, de szerintem annyira nem lehet kihúzni anélkül hogy károsodna. :-(
Konkrétan nem ismerem ezt a fúrógép típust de általában úgy kell, hogy felhelyezed a tengelyre a rugót majd a külső résszel kissé mintegy "felhúzod" a rugót ezzel előfeszítést adsz neki a legfelső állásban is.
Látom hogy a fedélben a rugó egy betétben van, annak még valahogy ki kellene jönnie szerintem.
A másik lehetőség, hogy van olyan állása az orsónak ahol a fogasléc szétakad a tengely fogaitól és így a kar felől elő lehet feszíteni a rugót.
Leírni ezeket elég bonyi, de vagy Te olyan talpraesett, hogy látod mi mitől működik.
Egyébként miért is kellett leszedni?
Ja van külön rugófeszítő csiga benne, most le van lazítva.
Kelleni nem kellett csak kíváncsi voltam a fogaskerekekre mivel most vettem és nem tudtam hogy ott a rugó.
De mivel folyékony tömítőanyaggal (szilo szerüség) volt feltéve így már mindenképpen le kellett szednem hogy majd vissza tudjam tömíteni, de legalább átnéztem a fogaskerekeket, meg a belsejét, valami felújításon eshetett át mert eléggé rendbe van meg tiszta.
Akkor királyság minden, ne parázz! [#kacsint]
Ja nem parázok csak nem árt tisztában lenni a saját gépeimmel, meghát ha valami rossz is benne lehet hogy csak később okoz hibát és jobb megelőzni. Pl. a nagy kedvenceim, van benne két olajpumpa is. :-)
Ja és persze elég ha csak a csőtengely egyik bevágásába akad be.
Jobban megnézve a képet látszik hogy már törve volt a rugó, mert az nem gyári visszahajtás.
Ja, és látom már a csigatengelyt is. :)
"Már most írtozom a visszatételétől.."
A fentiek miatt nyugtattalak. :)
Ja, értelek, azt hittem a gépet illetően írod, az is vissza fog menni valahogy, de lehet én már nem szilozom vissza hanem vágok ki tömitést, gondolom eredetileg is az lehetett
csak nem így tömítették.
Sziasztok !
Elkezdtem egy kis köszörűt építeni. Volt nálam régebben egy
asztali kis köszörű talán pantográf maróé volt tmp200 amit
vissza kellett adnom a gazdájának és akartam venni helyette , de arra gondoltam hogy azt a pénzt amibe kerül nekem biztosan nem éri meg.
Csupa nagy gépem van szóval kb. pont semmire nem tudnám használni
ezért gondoltam építek egyet, abból a pénzből még jobb is lehet.
Hát a pénzt már biztosan nem sikerült tartani. Félkész állapotban
van, de bíztató! A képen egy átm. 35-ös fúrót köszörültem meg vele
4 lapú élezéssel. Ennél még tud jobban is ez elnagyolt volt.
Ami gond hogy kéne alapnak egy 50x50cm es tusírlap és amit látok hogy hűteni kell köszörülés közben ha nagyobb dolog van befogva és persze az elszívás sem lenne rossz. Feltétem már elég sok van hozzá.
Kéne egy új kereszasztal szerűség is mert ezt tekergetni kell ami
köszörörüléshez nem igazán jó, szóval van még mit alakítani.
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/11/tn_x06t4kukdia243k9phgid_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/11/x06t4kukdia243k9phgid_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/11/tn_ukniwhm6im8v6gc5iqnj_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/11/ukniwhm6im8v6gc5iqnj_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/11/tn_bumwhp05un8eq4vj9p0_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/11/bumwhp05un8eq4vj9p0_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/11/tn_iwixmnwcambf3u5x8zww8_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2023/11/iwixmnwcambf3u5x8zww8_2869.jpg)
A minap Dcsaba árult aprópénzért egy neked megfelelő méretű, erre bőven alkalmas tusírlapot.
Köszi, azt már eladta. De amúgy az nagyobb volt és volt rajta egy nagyobb furat is.
Megint volt egy kis idő haladni a köszörűvel, teszek fel pár képet róla. Amit eddig egyértelműen elrontottam hogy a síkköszörű része így nem tud működni mert akkora kő nem fogható fel a fortunára ami lejjebb érne mint a fortuna tartó.
Köszönet az eddigi segítségekért Tari Gábornak és KoLa-nak!
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/03/tn_nabpiy9qehazpuc7v3h0i_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/03/nabpiy9qehazpuc7v3h0i_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/03/tn_48zjn92v486ixiubwi9qt_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/03/48zjn92v486ixiubwi9qt_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/03/tn_jxqt5n63fv307giifkih_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/03/jxqt5n63fv307giifkih_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/03/tn_9indgd2vv6yj5xty89p0n_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/03/9indgd2vv6yj5xty89p0n_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/03/tn_p3qs40xksw72f9ic4g9w0_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/03/p3qs40xksw72f9ic4g9w0_2869.jpg)
Neked mennyi forgácsolási sebesség jön ki azzal a motorral – áttétellel – kőátmérővel.
(Nálam a gépkönyv szerint, acélra v = 23,6 m/sec, keményfémre v = 13,8 m/sec. De nem mértem, hogy mennyi a valóságban.)
Ez alapján olyan:
Vc = D x 3,14 x N / 1000 [m/min]
Vc = 125 x 3,14 x 5600 /1000 = 2198m/min azaz 36.6m/sec
de ez a maximum , mert azt egy szabályozható szervó hajtja.
Mi a cél vele?
A mai szerszámbeszerezhetőségek mellet csak valami speciális dologra tudok gondolni.
Hát jó bevállalom. :-)
Szerettem volna egy jó fúróélezöt! És ez komoly!
Ja meg legutóbb egy főorsó csapágyhoz kellett volna passzintani a hézagoló gyűrűt.
Tudod nekem ez nem munka, összesen idáig az egész cuccom 5eFt-ot termelt. Abszolút hobbi és időtöltés.
igen egy síkköszörű nagyon hasznos tud lenne még ha az év javarészében be sincs kapcsolva.
De amikor kell, akkor nagyon kell!
Igen, de pont azt rontottam el, majd átgondolom hogyan javítsam ki. :-)
Én úgy látom, ha síkköszörűnek is szeretnéd használni, a konzolos kinyúló karon elhelyezett orsóegység nem szerencsés megoldás.
Ez így eléggé hajlamos lesz a rezonanciára, és a fogásvétel illetve annak stabil megtartása problémásnak tűnik.
Két oszlopos megvezetés megbízhatóbb lenne.
Valamikor [#32@Lampas] fórumtársunk átalakított egy Masanas gépet.
Abban a revolveres orsóegység két hengeres oszlop között mozgott "Z" -ben. Arányaiban talán kisebb keresztmetszetű oszlopai voltak mint a készülő géped függőlegese, de az elrendezés mégis stabilabb pontosabb megvezetést eredményez.
És két oszlop között talán a most felfedezett "hibát" is könnyebb lenne korrigálni.
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/03/tn_mgkt2yi2p3gwkqavst7ix_2640.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/03/mgkt2yi2p3gwkqavst7ix_2640.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/03/tn_zi8b09vd6pcxasqxce2_2640.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/03/zi8b09vd6pcxasqxce2_2640.jpg)
A "Z"- azért tettem idézőjelbe, mert itt ugye arra egy külön kiképzett, rövid löketű kisebb szánegység szolgál.
Esetedben az emelő / süllyesztő (fogásvételi orsó) a két hengeres oszlop közé kerülhetne.
A két oszlop között egy kissé aszimmetrikus elhelyezés sem okozna befeszülést.
Biztosan sok lehetőséget megvizsgáltál mielőtt elkezdted az építést.
Alkalmi síkköszörülésekhez nem lenne jó egy ilyen megoldás?
Tulajdonképpen ehhez is minden fő egységed rendelkezésre áll.
És ha már úgyis át akarod alakítani ...[#wave]
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/03/tn_infikuc2jdbs4z80g5yze_2640.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/03/infikuc2jdbs4z80g5yze_2640.jpg)
Köszönöm az ötleteket! Az utolsó képen mutatott megoldást tulajdonképpen most is tudja mert be lehet úgy forgatni.
A Z oszlop egy hidraulika 60mm dugattyú elég merev közép felett hozzáérintettem a órát és a tetejét rángattam-és nagyon erős rántásokkal sikerült 2 századot elérnem, ilyen erejű rántások köszörülés közben nem kellene hogy ébredjanek, persze a kinyú kar a lényeg majd azt is ellenörzöm. De azért ha akad majd valami klassz kis z oszlop akkor rácsapok és megveszem
de addig is élezőnek biztosan használható azt már teszteltem.
Megint haladtam picit.
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/08/tn_7tphn7b8ibt08kg7s6kk0_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/08/7tphn7b8ibt08kg7s6kk0_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/08/tn_jhufbt209xwi9jnuj4k7p_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/08/jhufbt209xwi9jnuj4k7p_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/08/tn_igqzkhed3gc7na7djzib3_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/08/igqzkhed3gc7na7djzib3_2869.jpg)
[yt]cLe7DufS6Fw[/yt]
Igazán szép munka!
Köszönöm, sajnos van még belőle bőven hogy kész legyen !
Marógép vezérlésének felújításához kellett egy board és az Ali-n találtam ezt. 10eFt rengeteg interfésszel ESP32 procival, 16 opto bemenet, 16 pfet kimenet, támogatással és nagyon komolyan van összerakva nem gagyi kézi forrasztásokkal.
Csak gondoltam megmutatom hátha keres valaki ilyesmit, ennyiért 3db-ot is vettem.
K868-A16 (https://www.kincony.com/esp32-board-16-channel-relay-hardware.html)
(https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/11/tn_7cmx6gqxgk0d92yfacpx_2869.jpg) (https://hobbicncforum.hu/uploaded_images/2024/11/7cmx6gqxgk0d92yfacpx_2869.jpg)
Értem én hogy villanymotor...
Ezt most mintegy PLC-t fogod használni?
Pontosan! Nekiálltam az egyik gépnek és belefáradtam hogy a sok mágneskapcsoló hogyan reteszeli egymást keresztbe kasul kötve, kellett volna bele időzítő és akkor ezt feladva inkább beraktam ennek egy kissebb változatát, de a másik géphez egy ilyen kellett inkább. Szerintem ennyi pénzért hasonlót sem kapok.
Még egy láma kérdés, -mert nem értek hozzá- ezt az Arduino szoftverével fogod programozni?
Nem tudom mennyibe került régebben szemezgettem az Alin Mitsubishi FX1N klónokkal, de még mindig sikerült itt a fórumon venni olcsón igazit, pl. ma is kettőt.
Persze azok már adott esetben lassúak, meglehet idejemúltak de atomstabilak és az is tud vele mit kezdeni aki a relés korban nőtt fel.
Ez utóbbi mondjuk az esetedben pont nem releváns.
Nekem most hozott a postás egy FX2N-klónt, majd megnézem mire jó. Téli időszakra ideális játékszernek mutatkozik. Különösen a két analóg bemenet csigázott fel, ezért szereztem hozzá két hőmérséklet jeladót is.
Igen, többféle módon tudod programozni, arduino ide alól is!
Többszőr nekifogtam a plc programozásnak és elhasaltam így maradt ez. :-) Hát a relés kérdés annyira nem "irreleváns" sajnos, az 50-et taposom már én is.:-(
Az is egy igen jó választás, de abban ha jól emlékszem STM32 proci van, ahhoz képeznem kéne magam. Meg talán ennyi IO-val az is többe kerül. Ezen is van 4 analóg bemenet + még bemenet ami szabadon programozható.